Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby (przez WodospadKamieńczyka)

Nasza wycieczka rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie, gdzie blisko czerwonego szlaku jakieś 10 min pieszo do Rozdroża pod Kamieńczykiem zostawiamy samochód na parkingu (cena 10 zł za całą dobę, sierpień 2021). Z tego miejsca można zrobić bardzo ładną pętlę i spokojnie wrócić w to samo miejsce do samochodu. Parking na Google nazywa się Do do wodospadu Kamieńczyka link z lokalizacją TUTAJ.

Czytaj dalej Śnieżne Kotły ze Szklarskiej Poręby (przez WodospadKamieńczyka) 0
Szlak na Śnieżkę od Świątyni Wang piękna widokowatrasa

Śnieżka (1603 m n. p. m) zwana Królową Karkonoszy. Góra znajduje się na liście szczytów Korony Gór Polski (KGP). Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech. Na szczycie znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa są te te charakterystyczne dyski, które stały się symbolem Śnieżki. Trasa jaką Wam opisuję, jest bardzo malownicza i warto się wybrać na trekking właśnie od Świątyni Wang na Śnieżkę. Nie będziecie żałować, naprawdę warto!

Czytaj dalej Szlak na Śnieżkę od Świątyni Wang piękna widokowatrasa 0
Tato. Marcin -Yeti- Tomaszewski [recenzjaksiążki]

Ta książka w całości jest bardzo osobista. Zawiera zarówno przemyślenia autora Marcina, na temat bycia ojcem, który się wspina, ale jest także świetnym punktem odniesienia do obserwacji żon, partnerek, dzieci mężczyzn, którzy BYLI tatą, a już ich fizycznie nie ma, bo zostali w górach na zawsze. Książka Tato to szczery rachunek sumienia autora przed samym sobą i jego najbliższymi. Zaczyna się bardzo konkretnie: Kim właściwie jestem? Przed laty odparłbym, że alpinistą. Dziś tatą, który się wspina.

Czytaj dalej Tato. Marcin -Yeti- Tomaszewski [recenzjaksiążki] 0
W cieniu Kazalnicy Andrzej Machnik[recenzja]

Książka W cieniu Kazalnicy to ponad 600 stron wraz z obrazkami. Jaka jest pierwsza myśl? O matko, co tu zatem jest tak skrupulatnie opisane i czemu tak dużo! Okazuje się, że Machnik miał co opisywać, zaś zrobił to w taki sposób że ja nie wspinacz wiele razy się nie tylko uśmiałam podczas czytania, ale troszkę się i nauczyłam i poznałam nowych tematów ze środowiska wspinaczkowego. Ta książka na pewno jest dla osób, które troszkę już mają jakiejś wiedzy z zakresu gór wysokich, Tatr, wspinaczki nie chodzi tu nawet o praktykę, ale o rozumienie co autor miał na myśli.

Czytaj dalej W cieniu Kazalnicy Andrzej Machnik[recenzja] 0
Kasprowy Wierch z Brzezin – zimowewejście

Zimowe zdobywanie Kasprowego Wierchu zaczynamy od Brzezin (1007 m n.p.m). Trasa jaką opisuję jest ta sama w obie strony. Znajdziecie tu informacje na temat parkingu, czasu przejścia trasy oraz poziomu jej trudności. Opisałam także aspekty techniczne i bezpieczeństwo. Jeżeli interesuje cię zdobywanie szczytów w Tatrach w zimowych warunkach, a nie masz w tym doświadczenia to trasa z Brzezin na Kasprowy Wierch przez Murowaniec jest dobrym pomysłem na bezpieczny start.

Czytaj dalej Kasprowy Wierch z Brzezin – zimowewejście 0
Wielki Szlak Himalajski – Indie, Pakistan, Bhutan. Bartosz Malinowski [recenzjaksiążki]

Do moich rąk trafiła kolejna książka autorstwa Bartosza Malinowskiego – Wielki Szlak Himalajski. Indie, Pakistan, Bhutan. Książka jest napisana bardzo dokładnie, a każda z wypraw składających się na to niesamowite przejście jest odrębną historią opisującą wiele ciekawych miejsc. Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski w 2015 roku przeszli nepalską część Wielkiego Szlaku Himalajskiego pokonując wtedy 1700 km. Dokonali tego jako pierwsi Polacy i opisali swe wrażenia i trasę w książce Wielki Szlak Himalajski. 120 dni pieszej wędrówki przez Nepal. Następnie Bartosz i Asia zaczęli swoje przygotowania do dalszej drogi przez Indie, Pakistan i Bhutan – gdzie wszystko opisane zostało właśnie w tej książce.

Czytaj dalej Wielki Szlak Himalajski – Indie, Pakistan, Bhutan. Bartosz Malinowski [recenzjaksiążki] 0
The Crown czy warto obejrzećserial?

Możecie się zastanawiać dlaczego na blogu podróżniczym wylądowała opinia na temat serialu The Crown, ale przyznaję to nie jest przypadek! Chciałam się z wami podzielić moimi wrażeniami z serialu, gdyż odbyłam jedną z ciekawszych podróży po historii.

Czytaj dalej The Crown czy warto obejrzećserial? 0
Malakka najstarsze miasto w Malezji. Czy warto tuprzyjechać?

W 2008 roku Malakka, tak samo jak popularne miasto George Town w Malezji została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W naszej podróży po Malezji to właśnie Malakka była pierwszym miejscem w jakim się zatrzymałyśmy na 2 dni. W Internecie krążą różne opinie. Jedni polecają by się tutaj zatrzymać, inni zaś odradzają uważając, że miasteczko nie ma nic ciekawego do zaoferowania. My byłyśmy bardzo ciekawe jak tutaj jest, a Malakka leży po drodze do Kuala Lumpur, który był jednym z naszych celów w tej podróży stąd uznałyśmy, że zostajemy i warto dowiedzieć się o tym miejscu czegoś więcej.

Czytaj dalej Malakka najstarsze miasto w Malezji. Czy warto tuprzyjechać? 0
W cieniu Everestu Magda Lassota [recenzjaksiążki]

Dawno się tak nie wzruszyłam podczas czytania książki. Ba! Dawno nie przeczytałam tak dobrej książki!. Magda Lassota wykonała pewien niesamowity zabieg zabrała mnie jako czytelnika do bazy pod Everestem, gdzie każde słowo, każdy najmniejszy element jaki opisała osobiście przeżyłam. Jak czuła wzruszenie ja też, jak było jej zimno o dziwo mi też!, jak szarpały nią różne emocje: strach przed lawiną czy obawa o kolegów ja to też czułam! Dała mi wejść w swój opisany świat w 100 %. W cieniu Everestu to książka obowiązkowa do przeczytania! Nie tylko dla miłośników, gór ale także dla ludzi, którzy chcą zobaczyć jak można mierzyć się z różnymi przeciwnościami zarówno tymi związanymi z Everestem jak i z samym sobą.

Czytaj dalej W cieniu Everestu Magda Lassota [recenzjaksiążki] 0
Relacja z 18. KFG wersja online festiwalugórskiego

W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 festiwal KFG odbył się, ale w innej formie. Organizatorzy zabrali nas w góry online. Dostępy do filmów pojawiły się już 5 grudnia 2020, zaś sam festiwal w wersji live ze studia odbył się w dniach 12-13 grudnia 2020. Muszę przyznać, że byłam bardzo ciekawa jak to będzie wyglądało i najzwyczajniej, czy się uda i czy taka forma da mi the same emocje co spotkania na żywo w Krakowie?

Czytaj dalej Relacja z 18. KFG wersja online festiwalugórskiego 0
Program studia live KFG+ (12-13grudnia)

Już od dzisiaj (5 grudnia) na platformie playkrakow.com aktywujemy dostęp do większość filmów festiwalowych. Natomiast w kolejny weekend (12-13 grudnia) planujemy punkt kulminacyjny festiwalu wydarzenia transmitowane na żywo ze studia w Krakowie. Oto program na dwa dni pełne górskich atrakcji. W tym roku KFG reżyserujecie Wy sami!

Czytaj dalej Program studia live KFG+ (12-13grudnia) 0
Jerozolima o tym jak w jednym miejscu stykają się trzyreligie

Wyjazd do Jerozolimy na pewno zaliczam do bardzo udanych. To takie miejsce, jakie zapamiętasz do końca życia! Przechodząc wąskimi uliczkami Starego Miasta na pewno każdy z was poczuje się wyjątkowo, bo tu panuje inny duchowy klimat. Mam wrażenie, że każdy kto odwiedzi Jerozolimę pozostawi coś w pamięci z tej podróży, coś przeżyje i coś po takim zwiedzaniu zostanie z tobą na zawsze!

Czytaj dalej Jerozolima o tym jak w jednym miejscu stykają się trzyreligie 1
Singapur lista zakazów, nakazów iciekawostek

Singapur to miasto-państwo charakteryzujące się nie tylko piękną architekturą, smakowitą kuchnią ale także różnymi dziwnymi nakazami lub zakazami dość specyficznymi, dla nas Europejczyków. Ciekawi? No to zaczynamy.

Czytaj dalej Singapur lista zakazów, nakazów iciekawostek 1
18. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego odbędzie się w internecie przed namiKFG+

Przed nami wyjątkowa edycja festiwalu. Z pewnością wszystkim będzie brakowało atmosfery, która towarzyszyła spotkaniom na KFG przez ostatnich 17 lat, ale w ostatnich miesiącach przywykliśmy do wirtualnego świata i z łatwością dostrzegamy zalety online’owej formuły. Oprócz programu na żywo, który będzie emitowany w dniach 12-13 grudnia ze studia w Krakowie, organizatorzy przygotowali w tym roku nie lada gratkę.

Czytaj dalej 18. edycja Krakowskiego Festiwalu Górskiego odbędzie się w internecie przed namiKFG+ 0
Projekt 100 wulkanów. Grzegorz Gawlik recenzjaksiążki

Książka Projekt 100 wulkanów to zarówno przewodnik jak i osobista spowiedź autora na temat wulkanów na całym świecie. Warto zacząć od tego, że Grzegorz Gawlik jest pasjonatem wulkanów i postanowił stworzyć pewien projekt. Zakłada w nim, że pozna 100 wulkanów, które sam wyselekcjonował i dobrał pod swoje przedsięwzięcie. I tu nie chodzi tylko o kwestię by pokazać, że byłem. Grzegorz jest osobą bardzo ambitną, znam go osobiście, ale w samej książce pokazał, że jak ma coś opisać, to nie zrobi tego byle jak.

Czytaj dalej Projekt 100 wulkanów. Grzegorz Gawlik recenzjaksiążki 0
Serial Fauda na Netflixie[recenzja]

Fauda to kolejna perełka na Netflixie. Serial jest z 2015 roku. W sumie mamy 3 sezony, w każdym po 12 odcinków. Warto poświęcić czas na wszystkie trzy sezony, nie będziecie żałować. Fabuła dotyczy spraw związanych z konfliktem izraelsko-palestyńskim. W serialu fajne jest to, że nie pokazano tu, która strona jest lepsza bądź też bardziej faworyzowana.

Czytaj dalej Serial Fauda na Netflixie[recenzja] 7
Unorthodox serial o ucieczce do normalności [recenzja]

Ortodoksyjna Żydówka ucieka z Brooklynu do Berlina przed zaaranżowanym małżeństwem i trafia pod skrzydła grupy muzyków. Jednak przeszłość depcze jej po piętach.

Czytaj dalej Unorthodox serial o ucieczce do normalności [recenzja]

1
Kalifat czy warto obejrzeć? [1sezon]

Muszę przyznać, że to jeden z lepszych seriali jaki ostatnio obejrzałam. Ze względu na podróżniczą pasję od zawsze interesowały mnie tematy innych kultur i religii. Na świecie jest wiele podziałów, ale wszyscy mamy prawo do równego traktowania. Serial przedstawia planowany atak ISIS na Szwecję, gdzie kluczowymi postaciami są trzy kobiety, które łączy ten sam wątek.

Czytaj dalej Kalifat czy warto obejrzeć? [1sezon] 0
Powrót do Polski rodaków i cudzoziemców (informacja z dnia 14.03.2020 godz. 18.40)#koronawirus

Trwa właśnie konferencja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ogłoszenia stanu epidemicznego w Polsce ze względu na pojawienie się w kraju koronawirusa i konsekwencji zamknięcia granic. Co wydarzyło się wczoraj 13.03.20 i jak Premier komentuje pojdęcie swojej decyzji?

Czytaj dalej Powrót do Polski rodaków i cudzoziemców (informacja z dnia 14.03.2020 godz. 18.40)#koronawirus

0
XVIII Festiwal Slajdów Podróżniczych Katowice2020

Biblioteka Śląska 

Kinoteatr Rialto

Klub Podróżników Namaste

Radio Katowice Czytaj dalej XVIII Festiwal Slajdów Podróżniczych Katowice2020

0
Z Jerozolimy nad Morze Martwe odpoczynek na Kalia Beach wIzraelu

Podczas naszego pobytu w Jerozolimie nie wyobrażałam sobie by nie pojechać nad Morze Martwe. Słynne Dead Sea od dawna mnie interesowało, zatem nie przepuściłam teraz tej okazji. Z Jerozolimy dostaniecie się autobusem nad Morze Martwe. Tyle ile osób, tyle opinii gdzie się wybrać? Najważniejsze przecież błoto i możliwość zaznania kąpieli. Po przeczytaniu wielu for i własnej analizy wybrałam miejsce Kalia Beach. Jest to plaża turystyczna, bardzo wygodna i ładna, komercyjna. Wybór mimo to trafiony, bo po pierwsze było blisko, po drugie błota było pod dostatkiem a po trzecie mimo komercji i turystów, nam się podobało bo było czysto. 

Czytaj dalej Z Jerozolimy nad Morze Martwe odpoczynek na Kalia Beach wIzraelu

2
Z Jerozolimy do Palestyny Betlejem iHebron

Podczas podróży do Izraela ważnym punktem było także odwiedzenie Palestyny, a dokładniej Betlejem. Oprócz świętego miasta udało nam się jeszcze zobaczyć Hebron. Wpis dotyczy zwiedzania Betlejem i Hebronu w sobotę, podczas gdy w Izraelu panuje szabat. Wjeżdżając na teren Autonomii Palestyńskiej nie mamy już do czynienia z szabatem, bo to święto żydowskie a my właśnie jesteśmy na terenie kraju muzułmańskiego. 

Czytaj dalej Z Jerozolimy do Palestyny Betlejem iHebron

1
Podróżuj lepiej. Anna i Marcin Nowakowie [recenzjaksiążki]

Co to znaczy tanio podróżować? Jak można pogodzić pełny etat z pełnowartościowym podróżowaniem? Co kryje w sobie tak naprawdę słowo TANIO? I czy to w ogóle możliwe by podczas takiego częstego podróżowania nie zbankrutować i w tym samym czasie prowadzić normalne życie? Jak oszczędzać, jak zwiedzać? Jak to wszystko ze sobą pogodzić?  Na te i masę innych pytań znajdziecie odpowiedzi w książce Ani i Marcina Nowaków Wędrownych Motyli z bloga www.GdzieWyjechac.pl .

Czytaj dalej Podróżuj lepiej. Anna i Marcin Nowakowie [recenzjaksiążki]

0
Górski repertuar, czyli pokazy filmowe na 17.KFG

Obok wspaniałych gości, warsztatów i zawodów wspinaczkowych, tradycyjnie jednym z najważniejszych elementów Krakowskiego Festiwalu Górskiego (start 5 grudnia) są dwa konkursy filmowe: polski i międzynarodowy. W tym roku na dużym ekranie wyświetlonych zostanie kilkadziesiąt filmów: wspinaczkowych, alpinistycznych, narciarskich oraz takich “z pogranicza”. Nie zabraknie pokazów premierowych, blockbusterów oraz ambitnych etiud o artystycznym zacięciu.

Pełną listę filmów wraz z trailerami znajdziecie na stronie kfg.pl. Poniżej wybraliśmy kilka najciekawszych propozycji.

Alpinizm i góry

Dla miłośników kina górskiego nie lada gratką będą pokazy połączone z wystąpieniami twórców lub bohaterów filmów. Np. Robert Jasper uzupełni swoją opowieścią reportaż Allein, przedstawiający jego samotną wyprawę wspinaczkową na Grenlandię.

Grenlandię odwiedzimy również za sprawą polskiego dokumentu Sailing in mountains, relacjonującego przygody Marcina Tomaszewskiego (kierownika wyprawy), Artura Bergiera (kapitana statku) oraz dwójki młodych wspinaczy, Konrada Ociepki i Wojtka Malawskiego. Owocem ich eksploracji jest jedna z dwóch najtrudniejszych dróg na wyspie.

Jednym z festiwalowych hitów ma szansę okazać się Manaslu – Mountain of the Spirits, film przedstawiający historię tragicznej wyprawy Hansa Kammerlandera, podczas której ginie dwójka jego partnerów. Sam Hans cudem unika śmierci. Dramat z Manaslu staje się pretekstem do osobistej spowiedzi Hansa, w czym pomaga mu słynny Werner Herzog. Czy poturbowany, również w życiu osobistym, bohater znajdzie katharsis podczas powrotu na Górę Ducha?

Bohater filmu Super Frenchi Matthias Giraud wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych. W realizacji swojej pasji – połączeniu narciarstwa ze skokami BASE – nieustannie przesuwa granice ryzyka. Równocześnie zakochuje się i zakłada rodzinę. Nagły zwrot akcji następuje w momencie, gdy Matthias ulega poważnemu wypadkowi. Czy uda mu się wrócić do ukochanego sportu? Jak przyjmie to jego rodzina? Giraud musi podjąć decyzję, czy dla ekstremalnej pasji warto poświęcić życie, kochającą rodzinę

Wspinaczkowa podróż na koniec świata? W ten sposób można określić niejedną wyprawę, jednak Spectre Expedition Leo Houldinga i dwójki jego przyjaciół jest historią z pewnością wartą zobrazowania. Dobrze, że zrobili to Alastair Lee (jest również gościem KFG) oraz Leo Houlding w swoim filmie Spectre Expedition – To the End of the Earth. W skrócie: 1000 mil, 200 kg, 60 dni, 3 przyjaciół, narty, sanie, latawce i jeden całkiem pokaźny szczyt.

W 150-lecie zdobycia Cima Grande w Dolomitach Reinhold Messner opowiada historię pierwszego zdobywcy, Paula Grohmanna i wielu jego następców, którzy pozostawili swój ślad na tej ikonicznej górze. Film nosi tytuł The Great Peak – 150 Years Climbing History.

Polskę w konkursie międzynarodowym reprezentują dwa filmy. Niewymagająca zapowiedzi Ostatnia Góra Dariusza Załuskiego (uznana za najlepszy film górski podczas ostatniego Kendal Mountain Festival) oraz Harda Marcina Polara, krótka podziemna opowieść o eksploracji nieznanych dotąd przestrzeni, które stawiają opór delikatnej ludzkiej materii.

Wspinaczka

Czy Alex Megos idzie w ślady Wolfganga Güllicha? Twórcy filmu Rotpunkt nie boją się sięgać po tego typu porównania, przedstawiając Alexa jako wspinacza absolutnie wyjątkowego. Poznajemy historię sportowca, śledzimy jego treningi i postępy w realizowaniu kolejnych projektów. Uwaga! Słowo wstępne wygłosi przyjaciel Wolfganga, ważna postać sceny wspinaczkowej Frankenjury lat 80. XX w. i jeden z bohaterów filmu – Norbert Sandner.
Za sprawą United States of Joe’s przenosimy się do Utah, na obszary zamieszkałe przez konserwatywnych Mormonów, kowbojów i górników. Krajobraz urozmaicony niskimi formami skalnymi przyciąga wspinaczy, a ich punkowe podejście do życia stanowi silny kontrast dla kultury miejscowej ludności. Dochodzi do zgrzytów. Po latach niesnasek grupa wspinaczy stara się naprawić sytuację. Ale czy jest to jest możliwe?
Film Climbing Blind przedstawia niezwykłą postać niewidomego Jessego Duftona i jego wspinaczkę na Old Man of Hoy. O pracy nad filmem oraz niezwykłej osobowości Duftona opowie jeden z najlepszych twórców kina górskiego na świecie Alastair Lee, który w tym roku odwiedzi KFG.
Nina Williams nie boi się ryzyka. Jest jedną z nielicznych kobiet, które wspinają się na najwyższym poziomie po problemach liczących nawet 15 metrów wysokości. O swojej pasji opowiada w filmie High Road.
Przed trochę innymi wyzwaniami staje Sasha Digulian, postanawia bowiem pokonać klasycznie niezwykle wymagającą trylogię, na którą składają się wielowyciągowe ekstremy w okolicach kanadyjskiego Banff. Projekt staje się również pretekstem do poznania tutejszego środowiska wspinaczkowego. Dokument ukazuje ambitną, ale i pełną życiowych rozterek Amerykankę, która dzielnie radzi sobie z przeciwnościami i trudami wspinania. O kulisach powstawania The Trilogy będzie można porozmawiać z twórcą filmu Tommy Joyceem tuż po projekcji w sobotnie popołudnie,


Narty / Snowboard

Elias Elhardt, profesjonalny snowboardzista odwiedza góry Kosowa. Lata świetności położonego wysoko w górach hotelu oraz otaczającego go ośrodka narciarskiego Brezovica przeminęły wraz z koncepcją polityczną Jugosławii. Jego przewodnik Hamdi pragnie przegnać duchy przeszłości i tchnąć życie w zrujnowany wojnami i konfliktami etnicznymi region narciarski. Opowiada o tym reportaż Narcis.
Narciarska podróż na północ. Surowy krajobraz, przestrzeń, eksploracja i szalone zjazdy. 83° Ski the North opowieść o wyjątkowej przygodzie przyjaciół, których łączy pasja.
Full Moon to plastyczny obraz dopełniony intrygującą ścieżką dźwiękową. Świetne linie wycinane w dziewiczym śniegu, w obliczu niewzruszonych gór. A wszystko to w świetle pełni księżyca.


Górskie wariacje

Kilka pozycji w repertuarze filmów KFG może Was zaskoczyć. Jedną z nich może być “fatamorgana północy”, Mirage of the North trzyminutowa etiuda filmowa nakręcona przez ojca i syna podczas 10-dniowej wędrówki przez Wyspy Owcze. Podobnie animacja Michała Kołakowskiego Nakręcony czy Wiatr. Thriller dokumentalny Michała Bielawskiego – spojrzenie na ludzi w obliczu wiatru halnego.

Kolejną propozycją w tej “kategorii” będzie prawdopodobnie intrygujący i niemiecki do szpiku kości dokument przedstawiający ludzi gór. Tym razem jednak nie są to alpiniści czy wyczynowi narciarze. Oglądając film Riafn poznamy rolników i pasterzy zamieszkujący Alpy. Ich pieśni i okrzyki tworzą krajobraz dźwięków harmonizujący z niezmąconym współczesnością pięknem gór.

Niecodzienną historię przedstawia reportaż Nebula. Reuben Krabbe, profesjonalny fotograf, tworzy nieziemską serię. Ostatnim brakującym zdjęciem jest ujęcie narciarza na tle Wielkiej Mgławicy w Orionie, widocznej jedynie kilka razy w roku, podczas bezksiężycowej i bezchmurnej nocy. Wraz z Reubenem udajemy się do Kolumbii, by przyjrzeć się zmaganiom fotografa i usłyszeć jego historię.
W wieku 91 lat wzbił się na wysokość 326 metrów na ziemię, czym wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa. Film Jeszcze lecimy… opowiada historię Praszczura, obrazując jednocześnie metaforyczną drogę człowieka w stronę wieczności. Janusz „Praszczur” Orłowski zmarł 17 września 2019 roku.
Na zakończenie tej krótkiej (jak na łączną ilość filmów wyświetlanych na tegorocznym KFG) wyliczanki chcielibyśmy polecić Wam jeszcze jedną pozycję. This Mountain Life to film uniwersalny, podobnie jak uniwersalny jest magnetyzm gór. Główne bohaterki, Martina i jej 60-letnia mama wyruszają w sześciomiesięczną podróż na Alaskę. Pokonują 2300 km, by dotrzeć do grupy zakonnic, zamieszkujących niewielkie górskie schronienie. W trakcie podróży poznają niezwykłe historie Film jest pełnym pięknych kadrów portretem ludzkiej pasji do gór.


Filmowa zapowiedź przygotowana prze Wojtka Kozakiewicza:
https://youtu.be/a-51YEq1moQ

***

Krakowski Festiwal Górski jest członkiem International Alliance for Mountain Film, stowarzyszenia skupiającego blisko 30 najważniejszych festiwali górskich na świecie. Zadaniem „alliance” jest propagowanie kultury górskiej, ze szczególną dbałością o jej filmową gałąź. Współpraca pomiędzy festiwalami jest również ważnym przyczynkiem do stałego rozwoju KFG – mamy nadzieję, że tegoroczny dobór filmów, goszczący na festiwalu twórcy oraz jurorzy będą tego najlepszym dowodem.

Za obiektywną i merytoryczną ocenę filmów konkursowych odpowiada jury w składzie: Robert Sowa – dyrektor Pracowni Filmu Animowanego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Piotr Trybalski – podróżnik, dziennikarz, pisarz, Jan Wierzejski – scenograf, grafik, malarz, filmowiec, Michael Pause – dyrektor Bergfilm Tegernsee / Tangernsee International Mountain Festival oraz Steve Scott – dyrektor Kendal Mountain Festival. Więcej informacji o członkach jury: https://kfg.pl/17-kfg/filmy/jury/

Oto lista festiwalowych nagród:

Grand Prix,
The Best Mountaineering Film / Najlepszy Film Górski,
The Best Climbing Film / Najlepszy Film Wspinaczkowy,
The Best Adventure/Exploration Film / Najlepszy Film Przygoda/Eksploracja,
The Best Mountain Culture/Nature/People / Najlepszy Film Górski Kultura/Przyroda/Ludzie,
Najlepszy Film Polski,
II Nagroda w Polskim Konkursie Filmowym,
Nagroda Publiczności.


Wyniki poznamy w niedzielę 8 grudnia podczas uroczystej gali KFG na głównej sali festiwalowej – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (początek około godziny 15.30).

Szczegółowy program festiwalu: https://kfg.pl/17-kfg/program-17-kfg/
Bilety: https://ekobilet.pl/krakowski-festiwal-gorski

Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Górskiego

0
Goście 17. Krakowskiego FestiwaluGórskiego

Co wpływa na atmosferę festiwalu? Wiele czynników, takich jak miejsce, czas, selekcja filmów konkursowych z Polski i zagranicy, jury, nagrody, konkursy, warsztaty, panele dyskusyjne, zawody czy dodatkowe atrakcje. Przede wszystkim tworzą ją jednak ludzie, spotkania i rozmowy – te na scenie i poza nią. Poznajcie ich, przedstawiamy gości.17. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Czytaj dalej Goście 17. Krakowskiego FestiwaluGórskiego

0
Projekt: Wyprawa. #travelmarketing. Michał Leksiński recenzjaksiążki

Dla kogo właściwie jest ta książka? To było moje pierwsze pytanie, zanim zaczęłam czytać. Im dalej czytałam tym odpowiedź sama się nasuwała ale nie do końca była oczywista. Książka Projekt: Wyprawa. #travelmarketing to dobre źródło inspiracji dla osób, które zajmują się na co dzień public relations, marketingiem, zarządzaniem projektami podróżniczym czy dziennikarstwem. Kolejny odbiorca tej książki, ale już nie tak oczywisty to bloger, wspinacz lub pasjonat podróży i gór. 

Czytaj dalej Projekt: Wyprawa. #travelmarketing. Michał Leksiński recenzjaksiążki

0
Malezja, Singapur i Brunei recenzja przewodnikaBezdroży

Przewodnik Malezja, Singapur i Brunei spełniał bardzo przydatną funkcję podczas mojej ostatniej podróży po Malezji i Singapurze. Na koncie Krzysztofa Dopierały autora pojawiła się kolejna pozycja, jak wspomniałam pomocna. Malezja to malowniczy kraj leżący na terenie Azji Południowo Wschodniej. 

Czytaj dalej Malezja, Singapur i Brunei recenzja przewodnikaBezdroży

0
Relacja z 15. Spotkań z FilmemGórskim

W tym roku czekało na nas w Zakopanem wiele emocji, ale także pojawiły się ważne zmiany. A dokładniej zmieniono miejsce usytuowania głównego namiotu festiwalowego. Wydarzenie pierwszy raz miało miejsce nieopodal Kina Sokół, W głównym namiocie można było wysłuchać prelekcji i zobaczyć część filmów, zaś pozostałe projekcie oglądaliśmy w Kinie Sokół. Do tego jak co roku odbyły się zawody z boulderingu. Przy okazji wydzielono strefę dla górskich książek na Dworcu, gdzie można było do woli zatopić się w literaturze. W tym roku nie zapomniano także o blogerach górskich, którzy mieli swoją strefę na prelekcje w namiocie PZU.

Czytaj dalej Relacja z 15. Spotkań z FilmemGórskim

0
15. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem zapowiedź

Chris Bonington, Andrzej Bargiel (połączenie z bazą), Denis Urubko, Magdalena Gorzkowska i ekipa wyprawy Nanda Devi East 1939-2019 Anniversary Expedition na 15. Spotkaniach z Filmem Górskim

Czytaj dalej 15. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem zapowiedź

0
Co warto wiedzieć przed podróżą doIzraela?

Zanim poleciałam do Izraela miałam milion pytań, ogrom wątpliwości i wiele niejasności. Po części znalazłam odpowiedzi w Internecie, a resztę w praktyce jak wyjechałam. Zanim pojedziesz do Izraela musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy, zebrałam je w praktyczny poradnik poniżej. Mam nadzieję, że przydatny. 

Czytaj dalej Co warto wiedzieć przed podróżą doIzraela?

3