OBČANSKÉ SDRUŽENÍ HRAD, z.s.

Kolem roku 2000 parta dlouholetých sezónních pracovníků a příznivců hradu
Velhartice založila občanské sdružení s cílem podporovat rozvoj hradu Velhartice a jeho programovou nabídku. Za tu dobu se podařilo realizovat tématicky pestré aktivity, jako byly vzdělávací programy pro rodiny s dětmi. Sdružení se pustilo i do realizace technicky náročných projektů, ke kterým patří přemístění několika staveb
lidové architektury z jihozápadních Čech do skanzenu lidové architektury při hradu Velhartice.

Stanovy sdružení ZDE.

Připravované projekty

Občanské sdružení Hrad, z.s. se účastní projektu Šumavská klenotnice. Jedná se o vybudování nové prohlídkové trasy, která zavede návštěvníky do dosud nepřístupných autentických prostor východní části hradu a pod bývalou kaplí. Šumavská klenotnice představí dramatický příběh ukrytí českých korunovačních klenotů na hradě Velhartice za Menharta II. z Hradce před polovinou 15. století. Projekt Šumavská klenotnice vzniká za finanční podpory individuální dotace OKP Plzeňského kraje 2020.

Velhartické hradní víno

Aktivity Občanského sdružení Hrad, z.s., je možné podpořit rovněž zakoupením vína – Velhartické hradní. Prodej probíhá na živých akcích, nebo je možné zakoupit přímo na hradě Velhartice v Café Jak z praku.

PreviousNext0,7 l lahev Cuvée Rulandské šedé - Sauvignon, z rodinného vinařství Podrábský z Roudnice nad Labem, cena 200 Kč0,7 l lahve Cabernet Cortis, výběr z hroznů z vinařství Lukáš Hlinecký z Čejkovice, cena 300 Kč

Akce

Živá řemesla v podhradí 2022

Skanzen staveb lidové architektury při hradu Velhartice
4. – 6. července 2022.

Občanské sdružení Hrad, z.s., Lucistnice.cz ve spolupráci se Státním hradem Velhartice uspořádali druhý ročník netradiční akce.

Historické stavby skanzenu ve velhartickém podhradí budou po roce výjimečně otevřeny a využity řemeslníky k předvádění řemesel, které ovládali původní obyvatelé těchto staveb. Představeno bude kovářství, provaznictví, košíkářství, zpracování vlny, sedlářství, tradiční tesařství a řezbářství. Součástí programu bude i včelařství s možností zakoupení regionálních  včelích produktů, jako je medumedoviny. K prodeji bude k dispozici víno z limitované edice Velhartické hradní.

Program doplní komentované prohlídky skanzenu s představením jednotlivých řemesel, řemeslníků a také hlavně o příběhu jednotlivých staveb.

PreviousNext

Partneři

www.turisturaj.cz

Kontakt

Zdeněk Svoboda
+420 775 355 175
spolek.hrad@gmail.com

Velhartice 1,
341 42 p. Kolinec

IČ: 69982180

číslo účtu: 168879741/0300