Podatki na zdrowie

Web Name: Podatki na zdrowie

WebSite: http://www.podatkinazdrowie.pl

ID:312182

Keywords:

Podatki,na,zdrowie

Description:


Podatki na zdrowie

Czyli podatki w branży healthcare & life sciences

Strona głównaO kancelariiEnglish introPodatkiVariaKontakt / Contact Strona głównaO kancelariiEnglish introPodatkiVaria

Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki) oraz innych branż, w tym marketingowej, spożywczej, napojów alkoholowych, budowlanej, nieruchomościowej i IT. Jestem współtwórcą zespołu kancelarii MVP TAX.
[Więcej >>>]

Kontakt / Contact

Pomoc Ukrainie i podatek CIT

Radosław Maćkowski28 lutego 20222 komentarze

Bez zbędnych wstępów opiszę pomysły na sposoby efektywnego z punktu widzenia podatkowego wsparcia dla Ukrainy. Pomoc Ukrainie i podatki to temat wielowątkowy, dziś poświęcę uwagę przede wszystkim podatkowi dochodowego od osób prawnych (CIT). Tekst powstaje w trybie pilnym m.in. w związku z konsultacjami dla branży wyrobów medycznych. Zatem w razie dostrzeżenia błędów albo jeśli masz lepsze pomysły / rozwiązania podatkowe, proszę podziel się nimi pod tekstem albo pisz do mnie bezpośrednio. A więc pomoc Ukrainie i podatek CIT – jak efektywnie pomóc?

Pomoc Ukrainie i podatek CIT – warunki przedmiotowe

Co do zasady darowizny nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT. Zatem żeby pomóc i jeszcze skorzystać na tym podatkowo (a może przez to dać jeszcze więcej) trzeba poszukać innego rozwiązania. W tym kontekście dla podatników CIT kluczowy jest art. 18 ust. 1 pkt ustawy o CIT. Pozwala on na odliczenie od podstawy opodatkowania (czyli od dochodu) darowizn przekazanych na określone cele (warunek przedmiotowy) określonym organizacjom (warunek podmiotowy). Odliczenie to nie może przekroczyć łącznie 10% dochodu darczyńcy.

Jeśli chodzi o warunek przedmiotowy wśród celów są m.in. zadania w zakresie:

działalności charytatywnej,działalności na rzecz integracji cudzoziemców,ochrony i promocji zdrowia,czy też pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą

Więcej dozwolonych celów wskazuje art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Udppw).

Co ważne taka darowizna musi być przeznaczona tylko na określone, ww. cele społeczne, które realizuje dana organizacja i które wynikają z jej statutu. W przypadkach obu rodzajów darowizn (pieniężnej albo niepieniężnej) odliczenie darowizn stosuje się, jeżeli spełnione są dodatkowe warunki:

tzn. wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, w przypadku darowizny innej niż pieniężna:

– dokumentem (umowy), z którego wynika wartość tej darowizny oraz cel, na który ma ona zostać spożytkowana, oraz

– oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Pomoc Ukrainie i podatek CIT – warunki podmiotowe

Jeśli zaś chodzi o warunek podmiotowy do zastosowania ww. odliczenia konieczne jest przekazanie darowizny określonym organizacjom. To znaczy tym o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 Uddpw, lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż RP państwie członkowskim Unii Europejskiej (UE) lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Muszą one wszystkie prowadzić działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.

W szczególności art. 3 ust. 2 Udppw obejmuje organizacje pozarządowe (w tym fundacje i stowarzyszenia) prowadzące działalność społecznie użyteczną (powszechnie zwane OPP – organizacjami pożytku publicznego). Dodatkowo art. 3 ust. 3 Udppw wskazuje inne niż OPP podmioty, tj.:

1) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;

2) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;

3) spółdzielnie socjalne;

4) spółki akcyjne i spółki z o.o. oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie,- które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Co ważne, podatnik CIT musi spełnić łączne ww. warunki podmiotowe oraz przedmiotowe żeby skorzystać z preferencji.

Pomoc skierowana bezpośrednio do zagranicznych podmiotów z Ukrainy – wniosek de lege ferenda

Żeby zastosować ww. preferencję pomoc powinna być skierowana do określonych podmiotów z Polski, UE lub EOG. Ukraina nie należy ani do UE ani do EOG, stąd darowizny przekazywane bezpośrednio organizacjom ukraińskim z takiej preferencji podatkowej nie skorzystają. Zatem żeby skorzystać z odliczenia do 10% dochodu najpierw przekazujesz jako podatnik CIT pomoc ww. podmiotom z Polski, UE lub EOG. Dopiero następnie to podmioty przekażą ją swoim ukraińskim partnerom.

Aby pomoc Ukrainie i podatek CIT ze sobą lepiej współgrały Ministerstwo Finansów (MF) powinno rozważyć wprowadzenie zmian do ustawy o CIT. MF po pierwsze może do organizacji wymienionych w art. 18 ust. 1 pkt ustawy o CIT dodać np. określone OPP i podmioty publiczne z Ukrainy jako spełniające warunek podmiotowy do zastosowania odliczenia darowizny od dochodu. Może też rozważyć dodanie specjalnej preferencji – tj. nieograniczonego odliczenia wartości darowizny „wojennej”. Takie odliczenie mogłoby sięgać nawet do 200% wartości darowizny, tak jak w przypadku tzw. darowizny „covidowej”.

Darowizny i inne preferencje w podatku CIT

Dla porządku wspomnę o innych preferencjach podatkowych dla darowizn. W szczególności chodzi o:

darowizny na rzecz działalności charytatywno-opiekuńczej kościoła – do 100% dochodu. Mianowicie zgodnie z art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym i podatkiem wyrównawczym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz – w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.tzw. darowizny „covidowej” – nawet do 200% wartości darowizny (o szczegółach tego mechanizmu pisałem m.in. na blogu w tym miejscu: Darowizny w trakcie pandemii 3 (PIT, CIT i VAT))

Niemniej zastosowanie ww. preferencji CIT może być bardziej kłopotliwe niż wcześniej opisanego odliczenia darowizn od podatku.

Jak już pisałem, tekst ten powstał m.in. jako odzew jednej z organizacji zrzeszającej dystrybutorów i producentów wyrobów medycznych wyrażających chęć pomocy Ukrainie. O tej pomocy będę rozmawiał szerzej wkrótce po publikacji tekstu. Być może w rezultacie tych rozmów pojawią się inne, nowe pomysły. Dam Wam o nich znać.

Artykuł Ci się spodobał? Daj znać komuś, komu może się przydać!

Karta podatkowa dla pielęgniarek i lekarzy

Radosław Maćkowski20 stycznia 2022Komentarze (1)

Karta podatkowa dla pielęgniarek i lekarzy to w praktyce już rzecz mało osiągalna. Dlatego zostałem ostatnio poproszony przez jednego z dziennikarzy o komentarz w tym zakresie. Chodziło o zaskoczenie wśród pielęgniarek i lekarzy, którzy wraz z wejściem w 2022 r. utracili prawo do stosowania karty. Albo nie mogą zacząć korzystać z tej karty od 1 stycznia. Do przygotowania komentarza w końcu nie doszło, ale i tak postanowiłem ten temat na łamach mojego bloga poruszyć.

Karta podatkowa dla pielęgniarek i lekarzy – zasady stosowania od 2022 r.

Nowy Ład jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Ta reforma podatkowa oznacza praktyczną likwidację możliwości stosowania karty podatkowej przez pielęgniarki i lekarzy od stycznia 2022 r. Dlaczego? Opodatkowanie w formie karty podatkowej dotyczy wyłącznie tych podatników, którzy korzystali z niej na dzień 31 grudnia 2021 r. i którzy kontynuują jej stosowanie. Innymi słowy, od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie może złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie. Napływ nowych ludzi do zawodu jest co prawda mocno ograniczony, ale ci którzy rozpoczynają praktykę już z karty nie skorzystają. Tak samo jak pielęgniarki i lekarze którzy są w zawodzie i zmieniają formę opodatkowania.

Karta podatkowa nie dla osób na kontraktach

Ale to tylko jeden z aspektów ograniczenia stosowania karty podatkowej dla pielęgniarek i lekarzy. Drugi aspekt, moim zdaniem, bardziej bolesny dotyczy wyłącznie usług w zakresie ochrony zdrowia. Od 1 stycznia 2022 r. w objaśnieniach do części VIII tabeli zawierającej stawki karty podatkowej dla usług w zakresie ochrony zdrowia pojawiło się nowe zastrzeżenie. Wynika z niego, że stawki karty podatkowej dla pielęgniarek i lekarzy (ale także położnych i lekarzy dentystów) nie dotyczą: „działalności wykonywanej na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej”.

Oznacza to, że od stycznia wykonywanie świadczeń na rzecz gabinetów, szpitali lub przychodni skutkuje brakiem możliwości stosowania karty! Inaczej mówiąc, pielęgniarka lub lekarz wykonujący usługi na rzecz na rzecz innych przedsiębiorców nie będą już w 2022 r. korzystać z karty.

Zatem która pielęgniarka czy lekarz skorzystają z karty? Tylko ci:

1. którzy z niej korzystali w 2021 r.

i jednocześnie

2. świadczą swoje usługi tylko i wyłącznie bezpośrednio na rzecz pacjentów.

Niespodzianka od Ministerstwa Finansów

Na koniec niespodzianka od Ministerstwa Finansów. Mianowicie w komunikacie z 18 stycznia br. ministerstwo twierdzi, że pielęgniarki i lekarze którzy utracili prawo do stosowania karty podatkowej mogą wybrać formę opodatkowania (np. ryczałt lub liniowy) do 20 lutego: https://www.gov.pl/web/kas/wybor-formy-opodatkowania-przez-lekarzy-i-pielegniarki-ktorzy-w-2021-r-opodatkowani-byli-w-formie-karty-podatkowej-a-w-2022-r-utracili-prawo-do-tej-formy-opodatkowania-z-mocy-prawa.

Jeśli nie możesz już korzystać z karty podatkowej odwiedź Ryczałt dla lekarzy w Nowym Ładzie. Dowiesz się jaki ryczał możesz płacić od 2022 r. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się jak i do kiedy można przejść na ryczałt przeczytaj Jak przejść na ryczałt w 2022 r.?

Artykuł Ci się spodobał? Daj znać komuś, komu może się przydać!

Jak przejść na ryczałt w 2022 r.?

Radosław Maćkowski05 stycznia 20222 komentarze

Dziś chciałbym krótko przeanalizować zasady rządzące zmianą opodatkowania w 2022 r. na ryczałt. Czyli odpowiem na pytanie jak przejść na ryczałt w 2022 r.? I do kiedy musisz podjąć tą decyzję. Na końcu postu znajduje się zaproszenie na webinar – niespodziankę od MagnaPharm Poland Sp. z o.o.

Jak zgłosić przejście na ryczałt?

Generalnie zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy o PIT dochody uzyskane przez przedsiębiorców są opodatkowane  z założenia na zasadach ogólnych (czyli skalą podatkową). Niemniej osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) może „uciec” skali jeśli złoży swojemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o wyborze innej formy opodatkowania (w tym o wyborze ryczałtu). Osoba zmieniająca formę opodatkowania może też złożyć wniosek CEiDG-1 na podstawie przepisów ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Czyli odpowiadając na pytanie jak przejść na ryczałt w 2022 r., wystarczy złożenie do urzędu skarbowego wniosku lub oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Alternatywnie można to zrobić za pośrednictwem CEIDG. Warto jednak mieć tu na uwadze ostatnie zmiany w CEIDG. Chodzi o nowe formularze, nowe strony internetowe, itd., jakie weszły w życie 13 grudnia 2021 roku. Nowe narzędzia w tym zakresie są dostępne dla firm po zalogowaniu w portalu Biznes.gov.pl, w zakładce Konto Przedsiębiorcy.

Pamiętaj jednak, że z ryczałtu może korzystać także osoba nieprowadząca JDG, ale np. wynajmująca mieszkanie albo lokal użytkowy. Wtedy zgłosi ona chęć skorzystania z tej formy opodatkowania tylko za pomocą wniosku lub oświadczenia składanego do urzędu skarbowego.

Do kiedy można zgłosić przejście na ryczałt w 2022 r.?

Generalnie termin na zmianę formy opodatkowania upływa 20. lutego. Niemniej w 2022 r. będzie to 21 lutego, ponieważ na 20. lutego 2022 r. wypada niedziela.

Co do zasady podatnik (np. lekarz czy pielęgniarka, ale także przedstawiciel firmy farmaceutycznej) prowadzący JDG może dokonać zmiany formy opodatkowania z 19% stawki podatku (podatku liniowego) na ryczałt w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęła pierwszy przychód w danym roku podatkowym (por. art. 9a ust. 2 i 2a ustawy o PIT). Zwykle osoba kontynuująca działalność osiąga pierwszy przychód już w styczniu. Zatem ten termin na zgłoszenie do ryczałtu wypada 20. lutego. Analogiczne przepisy regulujące ww. terminy znajdują się w art. 9 ust. 1 i nast. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wybór ryczałtu jest skuteczny na następne lata (aż do odwołania).

Natomiast jeśli rozliczasz się kartą podatkową i chcesz dobrowolnie przejść na ryczałt ten termin to nie 20. lutego, ale 20. stycznia.

Aktualizacja: Ministerstwo Finansów twierdzi w komunikacie z 18 stycznia, że z drugiej strony lekarze którzy utracili prawo do stosowania karty podatkowej mogą wybrać formę opodatkowania (np. ryczałt lub liniowy) do 20 lutego: https://www.gov.pl/web/kas/wybor-formy-opodatkowania-przez-lekarzy-i-pielegniarki-ktorzy-w-2021-r-opodatkowani-byli-w-formie-karty-podatkowej-a-w-2022-r-utracili-prawo-do-tej-formy-opodatkowania-z-mocy-prawa

Czy w ogóle korzystać z ryczałtu w 2022 r.?

O zasadach rozliczeń ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2022 r., w tym o nowej składce zdrowotnej pisałem w tekście pt. Ryczałt dla lekarzy w Nowym Ładzie. O tym czy w ogóle spełniasz warunki do przejścia na ryczałt w 2022 r. i czy to Ci się opłaca możesz samodzielnie zdecydować na podstawie własnych analiz i kalkulacji. Możesz także skierować się do mnie. Wtedy wspólnie przeanalizujemy czy ryczałt jest dla Ciebie dostępny oraz policzymy potencjalne skutki takiej decyzji. Przeprowadziłem już takie analizy i kalkulacje w ramach świadczenia usług doradztwa podatkowego dla kilkudziesięciu, jeśli nie ponad stu klientów. Niedługo także będę prowadził szkolenie dla lekarzy, podczas którego omówię zasady stosowania ryczałtu i policzę opodatkowanie na konkretnych przykładach.

***

Zapraszam zainteresowanych na moje szkolenia. Takie m.in. jak webinar pt. „Nowy Ład – zasady rozliczeń podatków i składki zdrowotnej dla lekarzy w 2022 r.” kSzkolenie odbyło się online 17 stycznia 2022 r. Szczegółowy plan webinaru poniżej:

Artykuł Ci się spodobał? Daj znać komuś, komu może się przydać!

Świąteczne życzenia A.D. 2021 dla wszystkich Czytelników

Radosław Maćkowski23 grudnia 2021Komentarze (0)

Przed nami czas Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Niech będzie on wypełniony spokojem i niesie ze sobą odpoczynek w radosnej atmosferze. Dziękuję że jesteście i nie tylko czytacie moje wpisy, ale także często wracacie z pytaniami. Życzę Wam siły i energii do realizacji nowych pomysłów oraz wielu sukcesów i zadowolenia z podjętych wyzwań.

Błogich Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

P.S. Nie było mnie tu dość długo, ale jak się domyślacie Nowy Ład naprawdę generuje dużo pracy i nowych wyzwań!

Artykuł Ci się spodobał? Daj znać komuś, komu może się przydać!

Ryczałt dla lekarzy w Nowym Ładzie

Radosław Maćkowski03 listopada 2021Komentarze (0)

Klamka zapadła! Rewolucyjna reforma podatkowa zwana Nowym lub Polskim Ładem trafi za chwilę albo już trafiła na biurko Prezydenta RP do podpisu. Zmian podatkowych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. będzie naprawdę dużo.

Dziś chciałbym przeanalizować ryczałt dla lekarzy, a mówiąc precyzyjniej zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. Zapraszam medyków, pielęgniarki, położne, psychologów, fizjoterapeutów czy lekarzy weterynarii (czyli HCP – Health Care Professionals) do lektury wpisu. Na końcu postu znajduje się zaproszenie na webinar – niespodziankę od MagnaPharm Poland Sp. z o.o.

Ryczałt dla lekarzy 2021

Obecnie ustawa o zryczałtowanym podatki dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje dwie stawki podatku dla medyków: 15% i 17%.

Ta pierwsza stawka jest przewidziana dla HCP świadczących usługi w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86), inne niż świadczone w ramach wolnych zawodów. Krótko mówiąc, jeśli medyk zatrudnia inne osoby (np. na podstawie umów o pracę lub umowy zlecenia), może korzystać z tej niższej stawki.

Jeśli natomiast wykonuje usługi wyłącznie osobiście, jego działalność jest uważana za wolny zawód wykonywany osobiście i oznacza stawkę podatku 17%. Niemniej ten podział i te stawki to już prawie historia.

Ryczałt dla lekarzy 2022

Nieco inaczej będzie wyglądać ryczałt dla lekarzy od 1 stycznia 2022 r. Po pierwsze nowe regulacje wdrażane w ramach wykreślają poszczególne profesje związane ze służbą zdrowia z listy wolnych zawodów. Co to oznacza dla HCP?

Przychody osiągane ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej opodatkowane będą według jednej stawki ryczałtu, i to jeszcze obniżonej! Będzie to 14% stawka ryczałtu, niezależnie od tego czy usługi będą świadczone osobiście czy też z pomocą osób zatrudnionych.

O tym jak zmienić zasady rozliczeń podatkowych w 2022 r. piszę we wpisie pt. Jak przejść na ryczałt w 2022 r.?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne 2021 vs 2022

W przypadku HCP (oraz innych podatników-ryczałtowców) składka zdrowotna będzie wynosić 9% podstawy, równej:

60% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach do 60 tys. zł;100% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach od 60 tys. zł do 300 tys. zł;180% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach powyżej 300 tys. zł.

I teraz najgorsza wiadomość: składki nie odliczymy częściowo od podatku. W praktyce oznacza to, że realne obciążenie z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne znacznie wzrośnie.

Jeszcze do końca 2021 przedsiębiorcy zwykle płacą składkę w wysokości 381,81 zł miesięcznie, ale pamiętajmy, że częściowo odliczamy ją od podatku, więc realnie obciążenie składką wynosi 53,03 zł.

Natomiast od stycznia 2022 r. realne obciążenie wzrośnie i w zależności o wysokości osiąganego przychodu będzie wynosić:

przy rocznych przychodach do 60 tys. zł – ok. 317 zł*przy rocznych przychodach od 60 tys. zł do 300 tys. zł – ok. 529 zł*przy rocznych przychodach powyżej 300 tys. zł – ok. 953 zł*

* orientacyjne wysokości składek (oszacowane na podstawie danych dane GUS za trzeci kwartał 2021 r.). Ostateczną wysokość składek zdrowotnych dla ryczałtowców poznamy po podaniu przez GUS przeciętnego wynagrodzenia na koniec roku.

Łyżka miodu w beczce dziegciu

Czy zmiany podatkowe wprowadzane w ramach Nowego Ładu będą korzystne dla HCP? Śmiem wątpić. Obniżenie ryczałtu dla medyków to tylko łyżka miodu w beczce dziegciu. Beczka dziegciu zawiera m.in.:

wyżej wskazaną podwyżkę składek zdrowotnych dla ryczałtowców,podwyżkę składek zdrowotnych dla HCP zatrudnionych na umowach o pracę,podwyżkę składek zdrowotnych dla medyków prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających podatki według skali lub stawki liniowej,likwidację możliwości korzystania ze karty podatkowej przez nowych podatników (od 2022 r. z tej formy opodatkowania nie będą mogli wybrać ci, którzy nie korzystają z niej obecnie).

Ponadto od 2023 r. zaczną obowiązywać przepisy o ukrytej dywidendzie. Mocno skomplikują one rozliczenia medyków świadczących usługi dla swoich podmiotów leczniczych działających w formie spółek.

Ogólnie Nowy Ład oznacza horrendalne skomplikowanie rozliczeń podatkowych dla wielu podatników. Teraz mamy raptem kilka tygodni na przygotowanie się do jego wdrożenia. Dobrze, że nie kilka dni albo godzin.

***

Zapraszam zainteresowanych na moje szkolenia. Takie m.in. jak webinar pt. „Nowy Ład – zasady rozliczeń podatków i składki zdrowotnej dla  lekarzy w 2022 r.” Szkolenie odbyło się online 17 stycznia 2022 r. Szczegółowy plan webinaru poniżej:

Artykuł Ci się spodobał? Daj znać komuś, komu może się przydać!

← Poprzednie wpisy

Radosław Maćkowski

doradca podatkowy

Jestem doradcą podatkowym, prawnikiem z kilkunastoletnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym dla przedsiębiorstw z sektora healthcare & life sciences (farmaceutyki, wyroby medyczne, apteki, usługi medyczne, kosmetyki). Doradzam także przedsiębiorcom z innych branż, w tym: budowlanej, nieruchomościowej, IT, marketingowej, spożywczej, oraz napojów alkoholowych. [Więcej]

Masz pytanie?

Skontaktuj się
ze mną

Radosław Maćkowski
doradca podatkowy

tel.: 608 081 845
e-mail: rmackowski@podatkinazdrowie.pl

Szukaj na blogu

Tematy główne

Bez kategoriiJPK VATKoronawirus i podatkiNowa matryca VATPIT na zdrowiePodatkiPodatki w apteceVariaZwolnienia z VAT

Najnowsze komentarze

Paweł - Darowizna na WOŚP a odliczenie od podatkuRadosław Maćkowski - Jak przejść na ryczałt w 2022 r.?Anna - Jak przejść na ryczałt w 2022 r.?Monika - Pomoc Ukrainie i podatek CITBartek - Pomoc Ukrainie i podatek CIT

Najpopularniejsze artykuły

Konkursy dla farmaceutów i podatki (I)Podatek cukrowy i piwo bezalkoholoweCzy nowa matryca stawek VAT jest zdrowa?Lecznicza marihuana i stawka VAT

Twitter

My Tweets

Partnerzy bloga

Historia bloga

luty 2022styczeń 2022grudzień 2021listopad 2021lipiec 2021kwiecień 2021luty 2021grudzień 2020listopad 2020sierpień 2020kwiecień 2020marzec 2020grudzień 2019październik 2019wrzesień 2019lipiec 2019czerwiec 2019maj 2019kwiecień 2019marzec 2019luty 2019styczeń 2019grudzień 2018listopad 2018październik 2018wrzesień 2018sierpień 2018 Radosław Maćkowski

ul. Biskupia 18 lok. 19
04-216 Warszawa

tel.: +48 608 081 845
e-mail: rmackowski@podatkinazdrowie.pl
Polityka Prywatności i Przetwarzania Danych Osobowych
Ograniczenie odpowiedzialności Strategy, design, marketing & support by web.lexMój blog korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Rozumiem Odrzuć Więcej >>>Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.NecessaryAlways EnabledNecessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.Non-necessaryAny cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website. SAVE & ACCEPT

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach?

Zachęcam Cię gorąco do zostawienia swojego adresu e-mail poniżej, wówczas będziesz zawsze na bieżąco ze wszystkimi artykułami, które niebawem napiszę. Pamiętaj, że zawsze będziesz mógł się swobodnie i w prosty sposób wypisać z subskrypcji bloga.

Subscribe to Blog via Email

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Radosław Maćkowski w celu obsługi newslettera. Szczegóły: polityka prywatności.

×

TAGS:Podatki na zdrowie

<<< Thank you for your visit >>>

Websites to related :
Przepis na gastronomię

  Przepis na gastronomięO problemach prawnych małej i dużej gastronomiiStrona głównaO mnieO bloguKontaktWspółpracaWzory i porady

Spółka jawna

  Spółka jawnaaspekty prawneStrona głównaO mnieO bloguKontaktSklepeBook o założeniu spółki jawnej – wydanie czwarteMałgorzata Koczan27 wrześn

A-Line&#153; By Advance Tabco&#1

  Thank you for your interest in our residential productsFor Residential Products, please visit our other site at:
advancetabco.com

Elbinario &#8211; Publicación c

  Skip to contentInicioNuestros serviciosXMPPCliente WebCuenta XMPPListasPadsGitLabRed GnusocialZorras Binarias¿Problemas?DonacionesContactoManifiesto

SavannahWebGuy

   Skip to primary navigation Skip to main contentSavannahWebGuyHomeMain Content[ Custom Wordpress Websites ]hello@savannahwebguy.comCopyright © 2021 |

Thirdeye visionaries

   Home

Anahana - Wellbeing for Life - M

   Skip to the main content.

VYGER &#8211; The Analogue of th

  Open MenuHOMEPHILOSOPHYPRODUCTSPARTNERREVIEWSNEWSHOMEPHILOSOPHYPRODUCTSPARTNERREVIEWSNEWSOUR PHILOSOPHYV.Y.G.E.R. was founded in 1993 by Giuseppe Viol

Instituto de Seguridad del Estad

   LLÁMANOS ESCRÍBENOS

Limpieza y desinfección profesi

  671 138 353info@limpiezaslago.esFacebookGoogle FacebookGoogle InicioTarifasConócenosActualidadContactoSeleccionar página Limpieza profesional en

ads

Hot Websites