Prawo w lesie

Web Name: Prawo w lesie

WebSite: http://www.prawowlesie.pl

ID:312177

Keywords:

Prawo,lesie

Description:


Prawo w lesie

O prawie dla przedsiębiorców leśnych

Strona głównaO mnieO bloguKontaktZgłoś problem w przetargu elektronicznym Strona głównaO mnieO bloguKontakt

Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych.
[Więcej >>>]

Zgłoś problem w przetargu elektronicznym

Rozwiązanie umowy jako podwykonawca

Łukasz Bąk29 sierpnia 2022Komentarze (0)

Powiedzmy sobie szczerze – bieżący rok w usługach leśnych nie należy do stabilnych.

Najpierw spotkały nas niedoszacowane przez Nadleśnictwa pakiety. To skutkowało powtarzaniem, czasem wielokrotnym, tych samych przetargów.

Potem wybuchła wojna w Ukrainie. Od razu zaczęły rosnoć koszty prac w lesie.

Wtedy weszliśmy w temat aneksowania umów – czy się uda, ile wynoszą dopłaty, jaki wniosek złożyć, ile dołożą Nadleśnictwa… Swoją drogą, ciekawe, czy są jeszcze zamawiający, którzy odmawiają podpisywania aneksów?

Po jakimś czasie firmy dostrzegły, że oferowana waloryzacja nie niweluje całości galopujących cen. Rekompensata stawek za paliwo to nie wszystko w czasie wzrostu kosztów części i innych wydatków eksploatacyjnych.

Niedoszacowane oferty zaczęły mścić się brakiem terminowości prac. To z kolei wywołało w niektórych przypadkach ostre reakcje zamawiających w postaci naliczania kar. Skrajne przypadki to przedterminowe rozwiązywanie umów, czasem wręcz  z inicjatywy samych, zdesperowanych ZUL-i.

Pojawił się jeszcze temat wiatrołomów i ich wpływu na realizację całorocznych pakietów.

Wszystkie powyższe kwestie mogły wywołać lub wywołały nie tylko perturbacje na linii zamawiający – wykonawca. Zainfekowały bowiem także stosunki pomiędzy ZUL-ami a ich podwykonawcami. Przecież kłopoty oferenta wyłonionego w przetargu często oznaczają jednoczesne problemy jego mniejszych kontrahentów. Jeżeli wykonawca traci płynność, tracą także kooperanci.

Na tym właśnie tle naszła mnie taka myśl:

jeżeli jesteś podwykonawcą, to w trudnych czasach musisz szczególnie zadbać o zawieraną przez siebie umowę.

W zasadzie, dbanie o umowy w trudnych czasach generalnie wydaje się wskazane…

W szczególności powinnaś/powinieneś dopilnować zapisów, które pozwolą Ci na w miarę sprawne wycofanie się ze współpracy na wypadek gdyby zleceniodawca popadł w tarapaty. Wskazane są dla przykładu zapisy o prawie do rozwiązania umowy jako podwykonawca w trybie natychmiastowym w sytuacji zajęcia przez komornika wynagrodzenia wypłacanego przez Nadleśnictwo.

Przejrzyj stosowane przez siebie wzory i sprawdź, czy jest coś do zmiany!

TweetPrint

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

Wszyscy jesteśmy Ukraińcami

Łukasz Bąk24 lutego 20222 komentarze

Chyba nie pomylę się gdy powiem, że niemal każdy właściciel firmy leśnej zatrudnia obywateli Ukrainy. Nasi sąsiedzi swoją pracą mocno wspierają funkcjonowanie tej branży w Polsce – sa pilarzami, zrywkarzami, wykonują czynności hodowlane, serwisują maszyny. Moi Klienci doceniają ich jako solidnych, rzetelnych podwładnych – od razu dzisiaj, po ataku na Ukrainę, zdążyłem to usłyszeć. To są ludzie, którzy jak kiedyś (w zasadzie – całkiem niedawno) my, Polacy, ciężko pracują z dala od swoich bliskich, aby zapewnić im godny byt.

Te osoby i ich rodziny są dzisiaj w szczególnej, bolesnej sytuacji. Powinniśmy ich wspierać. Jeżeli Twój pracownik z Ukrainy potrzebuje jakiejkolwiek konsultacji prawnej, zgłoś się proszę do mnie. Udzielę jej z chęcia i oczywiście nieodpłatnie.

TweetPrint

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

Szukam prawnika w Niemczech

Łukasz Bąk02 grudnia 20213 komentarze

Na pewno są wśród czytelników bloga tacy przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność poza granicami kraju, w tym w Niemczech. Dochodowość usług leśnych w Polsce sukcesywnie spada, więc chętnych do pracy za granicą nie brakuje.

Stąd poniższa prośba.

Tym razem to ja (a właściwie – mój Klient) poszukuje pomocy. Chcemy nawiązać współpracę z zaufaną kancelarią.

Jeżeli ktokolwiek z Was miał okazję korzystać z takich usług na terytorium Niemiec i zna sprawdzonego adwokata, proszę o kontakt zwrotny.

Z góry dziękuję!

TweetPrint

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

Kosztorys ofertowy – uczmy się excela!

Łukasz Bąk24 listopada 2021Komentarze (1)

Dokumentacja przetargowa, co oczywiste, jest przygotowywana przez zamawiających. I ci właśnie zamawiający powinni tak ją udostępniać, aby maksymalnie ułatwiać wypełnianie właściwych formularzy z minimalnym ryzykiem błędów.

Mowa w szczególności o kosztorysach, to bowiem kilkustronicowe tabele, w których o pomyłkę nie trudno. Błędy nie tylko szkodzą oferentom, ale także pracownikom Nadleśnictw, bo utrudniają im pracę i szybkie wyłonienie wykonawców.

PDF

Skrajna sytuacja to taka, w której wykonawcy otrzymują kosztorys ofertowy w formacie pdf.

Powiedzmy sobie szczerze – w dzisiejszych czasach to model absolutnie nie do zaakceptowania. Wymusza bowiem odręczne wypełnianie rybryk. Możliwe jest oczywiście wykorzystanie darmowych aplikacji do konwersji, ale nie ma gwarancji, że przy zamianie formatu nie dojdzie do jakiegoś błędu. Tak czy owak, plik po konwersji trzeba sprawdzić komórka po komórce.

Widziałem przetargi, w których tuż po ogłoszeniu wykonawcy występowali o udostępnienie dokumentów edytowalnych zamiast przekazanych wzorów pdf. Nie dziwię się.

Excel

Spójrzmy teraz na drugą stronę medalu – kosztorysy w tabelach excel. Wszystko byłoby z nimi fajnie, gdyby spełniały takie warunki:

Warunek pierwszy: pliki zawierają dane w formie liczbowej. Excel potrafi odczytać cyfry jako tekst, co oznacza, że próba przemnożenia komórek nie powiedzie się. W ostatnich dniach łamałem sobie pióro (a raczej palce i to z pomocą Żony – specjalistki od excela) nad zmianą formatu liczb podanych w kosztorysach.Warunek drugi: pliki zawierają gotowe formuły liczące. Nadleśnictwa powinny udostępniać kosztorysy, w których, po wstawieniu ceny jednostkowej, wysokość podatku VAT oraz sumy łączne przeliczają się samodzielnie. To naprawdę nie wymaga wiedzy eksperckiej, aby formuły liczące na gotowo wprowadzić do plików.Warunek trzeci: pliki zawierają blokadę edycji komórek, których nie musi uzupełniać ZUL. Chodzi o to, aby oferent nie mógł dokonać zmian w jakiejkolwiek komórce oprócz tej, którą musi wypełnić. Możliwość edycji powinna zatem dotyczyć tylko pola do danych firmowych oraz cen jednostkowych netto. Reszta powinna policzyć się sama. Obawiam się, że zamawiający, po otrzymaniu ofert, zliczają komórki „na piechotę”, czyli używają kalkulatora do korygowania plików, które pierwotnie mają formę arkusza kalkulacyjnego. To czysty absurd!

Gdyby zastować powyższe zasady, to:

wykonawca miałby mniej pracy w wypełnianiu arkuszy;wykonawca nie popełniałby błędów, czasem nawet dyskwalifikujących ofertę (np. omyłkowe usunięcie jednego wiersza z tabeli);zamawiający miałby mniej pracy w sprawdzaniu arkuszy;nie wchodziłyby w grę żadne poprawki oczywistych omyłek rachunkowych, a odrzucenia z powodu złożenia nieprawidłowej oferty nie miałyby miejca.

Zachęcam zamawiających do tych zmian. Wszyscy na nich zyskają.

***

TweetPrint

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

Lider konsorcjum nie podpisuje pełnomocnictwa

Łukasz Bąk17 listopada 2021Komentarze (0)

Trwają przygotowania dokumentów przetargowych. W niektórych rejonach dokumenty już zostały przygotowane, a oferty otwarte przez Nadleśnictwa. Toczą się ciężkie boje o stawki.

Konsultujemy z Klientami kosztorysy, formularze JEDZ, załączniki, oświadczenia, a wśród nich także pełnomocnictwa, które składa lider konsorcjum.

Jeżeli potrzebujesz wzoru upoważnienia dla lidera, znajdziesz go oczywiście na tym blogu.

***

Jak widzę, praktyką jest, że lider konsorcjum sam także podpisuje udzielone mu pełnomocnictwo. W wielu konsorcjach przyjęło się, że podpisy składają wszyscy członkowie grupy. Otóż absolutnie nie jest to konieczne.

***

Pełnomocnictwo, jak się fachowo wskazuje, jest jednostronną czynnością prawną. Oznacza to tyle, że jego skutek polega na wydaniu wiążącego oświadczenia prawnego przez jedną osobę. Dla porównania – umowa będzie dwustronną czynnością, bowiem do jej zawarcia potrzebne nam są dwa lub więcej podpisów.

Czy lider konsorcjum musi udzielić zgody na przyjęcie pełnomocnictwa?

Na ten temat uczeni w prawie pisali sążniste tomy i nie ma sensu wgłębiać się w takie rozważania. Jedno jest pewne, kiedy lider składa do Nadleśnictwa wraz z ofertą dokument upoważnienia, to nawet jeżeli sam go nie podpisał, jest oczywiste, że akceptuje swoje powołanie. Posłużenie się kwitem przy wysłaniu oferty jest tu dostatecznie jasnym sygnałem.

***

W toku niemal dorocznych podróży przetargowych po ciekawych zakątkach kraju natrafiłem na perłę średniowiecznej architektury. Ta kaplica, zbudowana przez zakon Templariuszy, ma niemal 900 lat!

TweetPrint

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 609 666 103e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl

← Poprzednie wpisy

Łukasz Bąk

adwokat

Doradztwem prawnym zajmuję się
od 2007 r. Jestem pełnomocnikiem w sprawach cywilnych i gospodarczych, opiniuję i piszę umowy, doradzam w bieżącej działalności firm, czasem także bywam obrońcą w procesach karnych. [Więcej >>>]

Szukaj na blogu

========Pobierz Wzór========= === ODROCZENIE BADAŃ UDT ===

[Pobrano: 708 razy]

=========Pobierz Wzór========= ==UDOSTĘPNIENIE KOPII OFERTY==

[Pobrano: 3923 razy]

======== Pobierz poradnik ======== === PRZEJĘCIE MASZYNY LEŚNEJ ==

[Pobrano: 1133 razy]

======== Pobierz poradnik ======== PEŁNOMOCNICTWO DLA LIDERA ======== KONSORCJUM ========

[Pobrano: 1350 razy]

Tematy główne

Adwokat w terenieBez kategoriiElektronizacja przetargówFirmy leśneJEDZKara umownaKIOKonsorcjumKoronawirusMechanizm podzielonej płatnościNowa ustawa przetargowaPracownicy firmy leśnejPrzetargi w NadleśnictwachRażąco niska cenaReferencjeSIWZumowy o zamówienie publiczneWadiumWarunki udziału w przetarguWynagrodzenie za usługi leśneZamówienie z wolnej ręki

Najnowsze komentarze

Kamila - Prawo opcji w nowej ustawie przetargowejwesele w remizie to szit - Podpis elektroniczny PADES – a co to takiego?Marek - Wszyscy jesteśmy UkraińcamiJakub - Kosztorys ofertowy – uczmy się excela!Urszula - Wszyscy jesteśmy Ukraińcami

Najpopularniejsze artykuły

Operator harwestera i jego emigracjaPuchnące umowy - nadużyciom mówię STOP!Zajęcie wierzytelności konsorcjantaPodpis elektroniczny PADES - a co to takiego?Pełnomocnictwo do przystąpienia - uwaga na błędyNowy wzór pełnomocnictwa dla lidera konsorcjumLider konsorcjum nie podpisuje pełnomocnictwaKary umowne - jak sobie z nimi radzić?

Partnerzy bloga

Historia bloga

sierpień 2022luty 2022grudzień 2021listopad 2021październik 2021wrzesień 2021sierpień 2021lipiec 2021czerwiec 2021marzec 2021luty 2021grudzień 2020listopad 2020październik 2020wrzesień 2020sierpień 2020lipiec 2020czerwiec 2020kwiecień 2020marzec 2020luty 2020styczeń 2020listopad 2019październik 2019wrzesień 2019sierpień 2019lipiec 2019czerwiec 2019maj 2019kwiecień 2019marzec 2019luty 2019styczeń 2019grudzień 2018listopad 2018październik 2018wrzesień 2018sierpień 2018lipiec 2018czerwiec 2018maj 2018kwiecień 2018marzec 2018luty 2018styczeń 2018grudzień 2017listopad 2017październik 2017 Jaskot, BąkAdwokaci
Al. Jana Pawła II 80 lok. C 10
00-175 Warszawa
tel. +48 (22) 436 30 80
tel. kom. +48 609 666 103
e-mail: lukasz.bak@jaskot-bak.pl
Polityka prywatności | Ograniczenie odpowiedzialności Strategy, design, marketing & support by web.lexDzień dobry!

Witam Cię na łamach mojego bloga! Wiedz, że jesteś tu zawsze mile widziany!

Zachęcam Cię gorąco do zostawienia swojego adresu e-mail poniżej, wówczas będziesz zawsze na bieżąco ze wszystkimi artykułami, które niebawem napiszę. Pamiętaj, że zawsze będziesz mógł się swobodnie i w prosty sposób wypisać z subskrypcji bloga.

Do usłyszenia!

Subscribe to Blog via Email

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Bąk Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem lukasz.bak@jaskot-bak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Mój blog korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Rozumiem Więcej >>>Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.Necessary Always Enabled Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.Non-necessary Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website. SAVE & ACCEPT

TAGS:Prawo lesie

<<< Thank you for your visit >>>

Websites to related :
sprawy karne prawo karne drogowe

   Korzen

Prawo Budowlane w Praktyce | Leg

  ZADZWOŃNAPISZ Prawo Budowlane - Kancelaria Adwokacka - Logo: LegalnaBudowa.pl

FILIPIAKBABICZ - Prawo działa

  Home PartnerzyKompetencjeKarieraLudzieNasze markiAktualnościBlogPro bonoKontakt

Budownictwo, prawo budowlane, po

  Zapisz się do newslettera |Zarejestruj się |Zaloguj się Katalog deweloperów Projekty domów

Polesie – producent zabawek z t

   Strona główna

GazetaPrawna.pl - bizne

  Zdecydowaliśmy się na wieś. Nie wiedzieliśmy tylko, że smród jest w pakiecie [WYWIAD] - Hałas jest szkodliwy, bo obowiązuje ustawa, a smród n

Prawo i wymiar sprawiedliwości

  Odszkodowanie ze specustawy o przekopie Mierzei Wiślanej... Na wyrost Prawa osób wywłaszczanych z lokali mieszkalnych w związku z przekopem Mierze

ZVON - Ihr Mobilitätsportal fü

  Gemeinsam gegen Corona! Im ÖPNV: Abstand halten, Mund und Nase bedecken! Maskenmuffel riskieren mindestens 60 € Bußgeld!‎DatenschutzeinstellungenD

Forum prawojazdy.com.pl Strona

  Ostatni post przez klebek piątek 30 grudnia 2016, 14:31 Kto przegląda forum Forum przegląda 155 użytkowników :: 3 zidentyfikowanych, 0 ukrytych

Forum Prawne - bezpłatne porady

  Forum Prawne - bezpłatne porady prawne - prawo, pomoc prawna Dyskusyjne Forum Porad Prawnych Internetowe forum dyskusyjne z dziedziny prawa. Bez

ads

Hot Websites