Naše beskydy | Stránky občanského sdružení

Web Name: Naše beskydy | Stránky občanského sdružení

WebSite: http://www.nasebeskydy.cz

ID:292163

Keywords:

Str,nky,Na,beskydy

Description:


ČAU RYBY, …

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

„Až bude pokácen poslední strom, až bude otrávena poslední řeka, až bude chycena poslední ryba, tehdy zjistíme, že se peníze nedají jíst“ 

Indiáni kmene Cree

Tento citát byl tím prvním, co se nám vybavilo při pohledu na mrtvou řeku Bečvu, která byla ještě před několika dny plná života. Staří rybáři něco podobného nepamatují. Lidé podél toku odklízejí tuny mrtvých rybích těl a dýchají nesnesitelný zápach, dech smrti, která v podobě kyanidu „záhadně“ vstoupila do říční vody a zabila v ní vše živé mezi Valašským Meziříčím a Přerovem. Kdo je viníkem, prý stále není jasné. Prý. Ve hře je valašskomeziříčská DEZA, patřící do holdingu pana premiéra. S napětím čekáme na vysvětlení z oficiálních míst. Jako první už zazněl hlas pana ministra životního prostředí, bývalého šéfa jedné nejmenované chemičky, který prý neví, odkud kyanid do Bečvy unikl, zato ví určitě, že to nebylo z DEZY, která patří jeho šéfovi. To jsou věci! Máme tam nahoře zkrátka samé milovníky řepky a dalši té přírody, ve které žijou ty raky a motýle…

Rubriky: Zprávy z tisku

Dobývací prostor Trojanovice končí!

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin
TISKOVÁ ZPRÁVAPraha 2. září 2020Dobývací prostor Dolu Frenštát se zmenší na nezbytnou velikost potřebnou k jeho likvidaci, slíbili ve Sněmovně zástupci státuLikvidace Dolu Frenštát, jediného dolu v Beskydech, jde po více než 25 letech do finále. Vyplývá to ze závěrů dnešního jednání se zástupci ministerstev, těžařské společnosti OKD, státního podniku DIAMO a se starosty obcí spadajících do dobývacího prostoru. Setkání inicioval pirátský poslanec Ing. Lukáš Černohorský, který jednání o likvidaci svolal již potřetí.Oproti předchozím jednáním se dnes nediskutovalo o tom, zda se důl zavře, nebo ne, ale jednalo se o konkrétním scénáři jeho definitivního uzavření. „Do procesu likvidace je důležité zapojit starosty dotčených obcí tak, aby celý proces proběhl co nejrychleji a aby obce nakonec mohly získat pozemky spadající do tzv. dobývacího prostoru. Konečný termín bude nyní záviset na výsledcích EIA a spolupráci DIAMO se samosprávami,” komentoval Lukáš Černohorský, který se doly v Moravskoslezském kraji zabývá dlouhodobě.Dobývací prostor totiž dosud dotčeným obcím bránil v jejich rozvoji. Proto se na jednání dohodlo, že se dobývací prostor zmenší na nezbytnou velikost potřebnou k likvidaci dolu a po dokončení prací se zcela zruší. K tomu může dojít po převzetí dolu společností DIAMO, s.p., které je plánováno k 1. lednu 2021. Veřejně to na jednání přislíbil ředitel odboru hornictví MPO Ing. Zbyněk Sochor PhD. Finance na uzavření dolu půjdou ze státního rozpočtu a dle ředitele státního podniku DIAMO Ing. Ludvíka Kašpara již byly prostředky započítány do vládního programu na likvidaci dolu, čímž by se v nejbližší době měla zabývat vláda. „Jsme rádi, že se od minule diskuze hodně posunula a že už řešíme konkrétní věci a termíny.Na minulém jednání nám OKD představilo tři možné varianty – možnou těžbu, udržování dolu a likvidaci dolu. Nyní jsme se už bavili jen o likvidaci a o tom, jak se můžeme do procesu zapojit. Těším se, až skončí veškeré práce a po Dole Frenštát zbyde už jen zelená louka.To pak všechny, kteří nám s tím pomohli, pozveme na slavnostní sečení louky a společně to oslavíme,“ komentoval výsledky jednání Stanislav Uruba, předseda spolku Naše Beskydy, který bránil těžbě v CHKO Beskydy spolu se starosty.odkazy:Plán likvidace Dolu FrenštátZpráva ČTČlánek Moravskoslezsky Denik
Rubriky: Tiskové zprávy

SKANZEN SOCIALISMU PŮJDE K ZEMI!

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Společnost OKD požádala o EIA na likvidaci dolu

Poslední dějství je tady! Více jak 25 let neústupného odhodlání chránit Beskydskou krajinu před těžaři jde do finále. Je tady konec dolu Frenštát. Už nebudeme jednat o tom jestli ano nebo ne, ale o tom kdy a jak. Zítra jedeme do Prahy jednat ke kulatému stolu se zákonodárci, miniterskými úředníky a státními společnostmi OKD a Prisko.DĚKUJEME VŠEM ZA MNOHALETOU PODPRU, POMOC A DŮVĚRU… JDEME DO FINÁLE!NAŠE BESKYDY
Rubriky: Zprávy z tisku

Věže dolů půjdou dolů! Už řešíme kdy!

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Tisková zpráva

června 2019

Frenštát pod Radhoštěm

V Praze se konal Kulatý stůl k definitivnímu uzavření dolu Frenštát. Těžní věže by mohly zmizet do 6 let

V Beskydech se těžit nebude a Důl Frenštát je potřeba zlikvidovat. Na tom se dnes u kulatého stolu shodli poslanci Lukáš Černohorský za Piráty a Jakub Janda z ODS se zástupci ministerstev, OKD a spolku Naše Beskydy. Cílem je nejen co nejdříve odstranit těžní věže z panoramatu Beskyd, ale také zrušit vytyčený dobývací prostor. Ten omezuje rozvoj obcí a komplikuje život stavebníkům, kteří musí konstrukci domů přizpůsobovat potenciálním rizikům těžby.

Přestože to dosud vypadalo, že si OKD i vláda nechává otevřená zadní vrátka a do definitivního uzavření dolu se nehrne, po dnešní debatě se ledy podle všeho pohnuly. Místopředseda představenstva OKD Jan Solich se zavázal do konce října 2019 připravit plán likvidace dolu včetně popisu jednotlivých kroků a harmonogramu.

„Moc si vážím ochoty náměstka ministryně financí Ondřeje Landy, který přislíbil, že se ministerstvo bude na přípravě dokumentu aktivně podílet a poskytne OKD v této věci podporu. Věřím, že do roku 2025 se Beskydy konečně dočkají odstranění více než 50 nepovolených staveb včetně těžních věží,“ dodává Lukáš Černohorský, který se problematikou těžby zabývá také jako předseda sněmovní vyšetřovací komise k OKD.

„Našim cílem je, aby na místě dolu Frenštát byla do pěti let zase louka. Tedy aby stát zrušil dobývací prostor a vrátil lokalitu do původního stavu. Chráněné ložiskové území respektujeme,“ říká Stanislav Uruba, předseda spolku Naše Beskydy, které už dlouhých 12 let bojuje za záchranu Beskydského podhůří před plány na těžbu černého uhlí.

Na nutnosti uspořádat kulatý stůl k problematice dolu Frenštát se shodli poslanci Pirátů a ODS, kteří se v červnu zúčastnili tradiční akce pořádané spolkem Naše Beskydy „Uzamčení země valašské“, kdy se symbolicky Beskydy zamykají před těžaři černého uhlí. Po slavnosti následovala diskuze s občany, které se kromě Lukáše Černohorského účastnil i předseda Pirátů Ivan Bartoš a poslanec za ODS Jakub Janda a starostové beskydských obcí. Během diskuze místní popsali přetrvávající problémy, které jim způsobuje vymezený dobývací prostor. Jde o problémy s údržbou cest a pozemků ve správě OKD. Obyvatelé navíc musejí dbát na to, aby konstrukce domů vyhovovala teoretické možnosti, že se pod domy bude těžit.

Další schůzka zástupců obcí a spolku Naše Beskydy s ředitelem OKD se uskuteční na konci července. Předmětem jednání budou detaily celého procesu a forma likvidace důlních děl.

V listopadu chce Pirát Černohorský svolat další kulatý stůl, kde se bude diskutovat ministerstvem připravený harmonogram k uzavření dolu.

Stanislav Uruba

předseda spolu Naše Beskydy

Rubriky: Tiskové zprávy

DEFINITIVNÍ UZAVŘENÍ DOLU FRENŠTÁT

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

V poslanecké sněmovně se uskuteční kulatý stůl k problematice definitivního uzavření Dolu Frenštát zahrnující odstranění více než 50 nepovolených staveb včetně těžních věží.

Akci pořádají poslanci Jakub Janda (ODS) a Lukáš Černohorský (Piráti). Důvodem pro uspořádání tohoto setkání jsou přetrvávající problémy, které místním občanům způsobuje vymezený dobývací prostor. Mají například problémy s údržbou cest a pozemků ve správě OKD, dále místní musejí stále přizpůsobovat konstrukci domů kvůli teoretické možnosti, že se pod jejich domy bude těžit. To znamená zpevnit základy, domy vyztužit. A to i přesto, že se pod Beskydy těžit nebude. Situace se bohužel nezměnila ani poté co společnost převzal státní podnik PRISKO a. s.

Na setkání u kulatého stolu se sejdou zodpovědní zástupci dotčených ministerstev, zástupci společnosti OKD a. s. a samozřejmě také zástupci místních samospráv obcí Frenštát pod Radhoštěm, Trojanovice, Rožnov pod Radhoštěm a samozřejmě i zástupce našeho spolku. Cílem setkání bude prodiskutovat budoucí kroky vedoucí k splnění slibu definitivního uzavření dolu a především zodpovězení otázky, kdo konkrétně o tom konečnou platností rozhodne.

Kulatý stůl se uskuteční v úterý 25. června od 15.30 hodin v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

Záštitu nad akcí převzali místopředsedové Poslanecké sněmovny pan Bc. Vojtěch Pikal a Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M.

Rubriky: Zprávy z tisku

Tisková zpráva 12. Uzamčení země valašské

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Už podvanácté si v neděli 2. června 2019 u Zvoničky Strážkyně Beskyd připomněli občané, zástupci beskydských samospráv, spolků a organizací výročí Uzamčení země valašské na sto roků.Od 10. hodiny probíhal u zvoničky v lokalitě Horečky na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic slavnostní program, kterého se letos zúčastnily také osobnosti společenského a politického života. V rámci programu, který byl už tradičně zakončen společným vyzváněním umíráčku záměrům těžařů v Beskydech, bylo uděleno také ocenění Beskydská osobnost. Celý program byl zakončen seminářem „Konec dolů – cesta vzhůru“ v restauraci Rekovice.

Každoroční oslava u Zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách má za cíl připomenout si důležitý symbolický akt „Uzamčení země valašské na 100 roků“, který se konal v roce 2007 na památné hoře Radhošť. Tehdy byl slavnostně do základů kaple svatých Cyrila a Metoděje uložen dekret, který symbolicky zamknul Beskydy před těžaři černého uhlí. Pod tento dokument se podepsali zástupci měst a obcí, spolků a organizací, zastupující více než 200 000 obyvatel regionu. Program u zvoničky zahájilouž tradičně přečtení textu uzamykajícího dekretu. O hudební doprovod se postarala cimbálová muzika Petra Střalky. Po přečtení dekretu promluvili významní hosté. Jako první vystoupil starosta Trojanovica předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Jiří Novotný. Poté starosta Frenštátupod Radhoštěm Miroslav Halatin. Oba starostové vyjádřili své odhodlání dále usilovat o to, aby zůstaly Beskydy zachovány budoucím generacím, nepoškozené těžbou a navíc, aby konečně zmizely staré těžní věže dolu Frenštát, které spolu s padesáti dalšími objekty v areálu dolu neměly podle zákona stát.

Dalšími, kdo promluvili k občanům, byli poslanci Jakub Janda (ODS) a Ivan Bartoš, předseda Pirátů. Jakub Janda zmínil, že Beskydy mají významnou rekreační funkci a on jako Frenštáčan cítí povinnost je hájit. Ivan Bartoš zmínil celorepublikový význam Beskyd a zároveň vyzvedl důležitost občanské společnosti a její nezastupitelnou roli při prosazování lokálních témat, která jsou velmi důležitá. Za správu Chráněné krajinné oblasti Beskydy krátce promluvil František Šulgan. Následoval proslovDalibora Norského, emeritního starosty TJ Sokol Frenštát a především člověka, který se v devadesátých letech významnou měrou zasadil o to, aby okupační sovětská vojska opustila Frenštát pod Radhoštěm jako první město v republice. Pan Norský poděkoval občanům za jejich angažovanost a také za to, že se nedají koupit a vzkázal přítomným, ať ve svém úsilí vytrvají. Poslední slovo dostal už tradičně Drahomír Strnadel, bývalý dlouholetý starosta Trojanovic a v současnosti předseda Matice Radhošťské. Krátce, ale naprosto jasně shrnul pocity všech: „Podívejte se, jak je tady krásně. Rozhlédněte se okolo a pochopíte to, co jsem už kdysi řekl, a sice, že začít těžit uhlí v Beskydech je jako otevřít bordel v chrámu Svatého Víta. Proč? Protože Beskydy jsou chrámem přírody.“

V rámci letošní oslavy bylo také předáno významné ocenění „Beskydská osobnost“. Letos bylo uděleno městu Rožnov pod Radhoštěm za dlouholetou spolupráci a významnou podporu při společné ochraně Beskyd před těžaři. Ocenění v podobě dekretu a ručně kované valašky si z rukou předsedy spolku Naše Beskydy Stanislava Uruby převzal starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš.

Následoval výstřel z historické ručnice trojanovského portáše Lukáše Kolaříka Pasekáře a poté si všichni přítomní šli zazvonit. Zvoněním umíráčku záměrům těžařů v Beskydech skončila hlavní oficiální část oslavy. Od 12.30 proběhl v prostorách restaurace Rekovice debatní seminář „Konec dolů – Cesta vzhůru“ s poslancem Lukášem Černohorským, předsedou poslanecké vyšetřovací komise OKD. Semináře se vedle představitelů obcí zúčastnili také občané. Ústředním tématem se stala likvidace dolu Frenštát. Výsledkem velmi zajímavé a podnětné debaty byla iniciativa poslance Jakuba Jandy uspořádat ve spolupráci s Lukášem Černohorským kulatý stůl se zástupci místních samospráv, ministerských úředníků a zástupci společností OKD a Prisko. Požadovaným výsledkem by mělo být zahájení komunikace se státem jako majitelem dolu a docílení rozhodnutí o zahájení likvidace dolu Frenštát.

Jedna z organizátorek Hana Dorotíková celou akci shrnula takto: „letošní oslava se vydařila po všech stránkách, jsem nadšená. Spousta lidí, krásný program a počasí jak na objednávku. Tohle je skutečně zaodměnu. Beskydy nedáme!“

Fotografie Jana Novotného

Videoreportáž čt24

Marian ŽárskýSpolek Naše Beskydy Frenštát pod RadhoštěmTel: 774 032 800 www.nasebeskydy.cz

Rubriky: Tiskové zprávy

Oslava 12. výročí Uzamčení země valašské na 100 roků proběhne už 2. 6. 2019

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Tisková zpráva

27. května 2019

Frenštát pod Radhoštěm

 

Obyvatelé Beskyd oslaví další rok bez těžby uhlí

V neděli 2. 6. 2019 proběhne oslava 12 výročí Uzamčení země valašské na 100 roků. Slavnostního shromáždění u zvoničky Strážkyně Beskyd na frenštátských Horečkách se kromě zástupců samospráv a spolků zúčastní také poslanci poslanecké sněmovny parlamentu České republiky.

Jako každý rok, oslaví i letos obyvatelé Beskyd svůj úspěšný boj proti zahájení těžby černého uhlí v CHKO Beskydy. V programu, který začne v 10 hodin, vystoupí starostové beskydských obcí a představitelé spolků a místních organizací. Starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského Regionu Jiří Novotný / NB, starosta Frenštátu pod Radhoštěm Miroslav Halatin / ODS, nebo předseda Matice Radhošťská Drahomír Strnadel. Pozvání na letošní oslavu přijali také bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, poslanec parlamentu ČR za ODS Jakub Janda, poslanec parlamentu ČR za Piráty Ivan Bartoš a předseda vyšetřovací komise k OKD a poslanec parlamentu ČR za Piráty Lukáš Černohorský.

Během hodinového programu, u Zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách, který vyvrcholí tradičním zvoněním umíráčku snahám těžařů v Beskydech, bude uděleno ocenění Beskydská osobnost. Toto ocenění získá letos starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš / ANO za dlouholetou aktivní podporu tohoto města zamezit těžbě uhlí na Frenštátsku. Od 11.30 do 13.00 proběhne v blízké restauraci Rekovice debatní seminář s Lukášem Černohorským „CESTA VZHŮRU-KONEC DOLŮ“.  Přítomni budou také odborníci na alternativní zdroje energie a ochranu životního prostředí.

V roce 2007 vyjádřily symbolickým aktem-uzamčením země valašské na sto roků a uložením dekretu do základů kaple svatých Cyrila a Metoděje na památném Radhošti – města, obce i spolky zastupující téměř 200 000 občanů vůli chránit Beskydy před těžbou uhlí. Spolek Naše Beskydy si každý rok připomíná tuto událost shromážděním a odzváněním umíráčku u zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách.

Foto: J. Šenkyřík

 

Stanislav Uruba

Předseda

Spolek Naše Beskydy

tel: 608 707 024

www.nasebeskydy.cz

Rubriky: Archívní články, Články NB, Tiskové zprávy, Zprávy z tisku

Dohoda o povolební spolupráci ve Frenštátě pod Radhoštěm

Stav

Tisková zpráva

října 2018

Frenštát pod Radhoštěm

Dohoda o povolební spolupráci ve Frenštátě pod Radhoštěm

Nově zvolení členové zastupitelstva města Frenštátu pod Radhoštěm za Sdružení nezávislých kandidátů Naše Beskydy (SNK NB), Občanské demokratické strany (ODS), Křesťanské a demokratické unie – Československá strany lidové (KDU-ČSL), České strany sociálně demokratické (ČSSD), Sdružení nezávislých kandidátů PRO FREN a Sdružení nezávislých kandidátů Nezávislí pro Frenštát, se po opakovaných vzájemných jednáních dohodli na povolební spolupráci ve volebním období let 2018 – 2022. Lídři těchto politických stran a seskupení podepsali memorandum o povolební spolupráci. Součástí povolebních dohod je i obsazení místa starosty, na které bude navržen Ing. Miroslav Halatin (ODS) a rozdělení práce mezi dva místostarosty, na které budou navrženi Mgr. Pavel Mička (ČSSD) a Ing. Jiří Unruh (Nezávislí pro Frenštát). Poté, co došlo ke shodě ohledně základních cílů a požadavků jednotlivých volebních stran, probíhá jednání o podrobnější náplni, prioritách a konkrétním programu povolební spolupráce.

Mgr. Tom Káňa

SNK Naše Beskydy

tel. 556 843 293

Tom.Kana@seznam.cz

www.nasebeskydy

Publikováno | Autor: admin

I Kunčice pod Ondřejníkem představují své kandidáty do komunálních voleb.

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

 

Rubriky: Články NB

Naši kandidáti pro komunální volby 2018 z Frenštátu pod Radhoštěm

Obrázek

NB_volebni program_2018

Úspěšná starostka Zdeňka Leščišinová z pohledu lídra kandidátky Naše Beskydy Vladimíra Vondráčka

Mgr. Zdeňka Leščišinová

Co se mi první vybaví, když se řekne Zdeňka Leščišinová? Tři slova. První a druhé jsou „Paní Starostka“. Ta velká písmena nejsou chybou a to třetí slovo je „dáma“. Zdeňka je člověk, který dokázal za 12 let, co je v uvolněné funkci, nejprve místo starostky a nyní už osm let starostky města, odvést na radnici obrovský kus práce.  Přitom se  za celou tu dlouhou dobu nikdy nestalo, že by ztratila půdu pod nohama, zachovala se nemorálně, anebo dokonce udělala Frenštátu pod Radhoštěm ostudu. Přitom uhnout, anebo zakolísat v této funkci je tak snadné. Každá veřejná funkce je neskutečně náročná za předpokladu, pokud ji dotyčný dělá poctivě a naplno. A Zdeňka si nikdy práci neulehčovala. Naopak po celou dobu tu byla k dispozici všem občanům města. O všech mluvila jako o sousedech. Uvědomuji si, že nás mužské osazenstvo zastupitelstva paní starostka svou přítomností i osobním šarmem do jisté míry kultivovala. Charakter člověka se jasně odhalí v těžkých chvílích. Mimo mnoha větších i menších úspěchů, musela Zdeňka čelit také nezdarům a v jednom případě zkoušce, tak těžké, že by ji ustál málokdo. Čtrnáct dní všechny televizní a rozhlasové stanice vysílaly děsivé obrazy hořícího domu č. 39. Čtrnáct dní byla Zdeňka pod obrovským tlakem ze strany novinářů i veřejnosti. Musela za tu dobu zvládnout přijmout bolest a hněv lidí i neskutečný tlak médií. Muselo to být ohromně těžké. Zvládla to tak, jako by to nezvládl žádný chlap. Pro mě osobně tím Zdeňka Leščišinová získala obrovskou úctu a respekt.

Byla první ženou ve vedení našeho města a obstála na výbornou.

Naši kandidáti z pohledu úspěšné starostky Zdeňky Leščišinové

PhDr. Vladimír Vondráček Ph.D.

Vláďu znám jako velmi schopného ředitele Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Pozitivním přístupem k životu i svými manažerskými schopnostmi si získal velký respekt a oblibu nejen svých spolupracovníků, ale také žáků a rodičů. Škola pod jeho vedením opravdu vyrostla. Vladimír Vondráček už třetí volební období působí v zastupitelstvu města a jedno volební období také jako radní města. Má veškeré schopnosti, zkušenosti i elán k tomu, aby naše město dobře vedl.

Mgr. Tom Káňa

Schopný právník, zastupitel města Tom Káňa je pro mě osobně ztělesněním zásadovosti, odbornosti a kultivované komunikace. Na zastupitelstvu je vždy připraven, nehovoří zbytečně, jen pro to, aby ho bylo slyšet. Ozve se ale vždy, kdy má skutečně co říci k probírané problematice. Tom Káňa už mnoho let odvádí velký kus dobré práce v cause likvidace černých staveb v areálu Dolu Frenštát.  V poslední době výrazně vystoupil proti snahám zrušit obecně závaznou vyhlášku o zákazu hazardu na území města pod záminkou opravy Vlčiny, jeho argumentace jasně ukázala na jeho vysokou odbornost, ale také na jeho morální kvality.

Ing. Alois Jaroš

Klidná síla, moudrost, nadhled a pevné zásady. Alois je v mnoha ohledech nejen pro mě, příkladem úspěšného, pracovitého a přitom skromného člověka. Ve Frenštátě vybudoval velmi úspěšnou firmu, má krásnou rodinu a už více jak dvacet let se podílí na správě věcí veřejných, jako zastupitel a radní města. Alois Jaroš mnohokrát díky svým bohatým životním zkušenostem a vyjednávacím schopnostem dokázal významně napomoci hledání nejlepšího řešení složitých problémů tak, aby to bylo ku prospěchu všech občanů města.  Zajímavé je, že Alois Jaroš byl navzdory osudu po většinu svého života námořníkem. Proto je zcela zřejmé, že zdejší bouře ve sklenici vody jeho osobně nemohou rozhodit.

Roman Klíma

Vizionář, podnikatel, sportovec. Roman je bojovník. Díky němu i jeho kolegům, členům oddílu skoku na lyžích ve Frenštátě pod Radhoštěm se podařilo něco, v co už doufal málokdo. Vrátit do Frenštátu světový skok na lyžích. Ano, je to právě Roman, který se největší měrou, v duchu odkazu Jiřího Rašky, zasloužil o pořádání Memoriálu Jiřího Rašky a Kontinentálního poháru ve skoku na lyžích. Ohromné množství práce, které stojí za Romanem a našimi skokany, nakonec přináší své ovoce. Jsem hrdá na to, že město pomohlo zachránit skokanský areál, který jak věřím, čeká pod vedením Romana Klímy velká budoucnost.

RNDr. Zdeňka Murasová

Energická, sebevědomá žena, ředitelka Základní školy Tyršova, která má jasnou dlouhodobou vizi kam směřovat nejen školu, ale také vnímá jasně aktuální potřeby našeho města. Zdeňce je vlastní zdravé, kritické myšlení. Věci chce řešit a ne jen o nich mluvit. Jsem přesvědčena, že v zastupitelstvu města je potřeba právě takovýchto lidí.

Dalibor Norský

Velká osobnost Frenštátu pod Radhoštěm, držitel Ceny svatého Martina, dlouholetý starosta TJ Sokol a hlavně ten, který se významným způsobem zasadil o odchod okupačních sovětských vojsk z našeho města na počátku devadesátých let. Dalibor Norský potvrzuje skutečnost, že věk je jen číslo. Obdivuji jeho neskutečnou vitalitu, pozitivní přístup k životu i jeho vnitřní mládí. Pan Dalibor Norský prohlásil „za Naše Beskydy kandiduji s hrdostí a protože se udělala se spousta dobré práce“.

Pavel Šmajstrla

Pohankový mlynář, hrdý nositel svého jména i mlynářské tradice, která se drží ve Frenštátě na Kopané už pět generací. Poctivý, pracovitý chlap se zdravým selským rozumem, na kterého nic neuhrajete. Už druhé období zastupuje Naše Beskydy v zastupitelstvu města a stejně jako jeho táta Zdeněk prosazuje také zájmy občanů žijících v lokalitě Kopaná.

Lenka Přečková

Do Frenštátu pod Radhoštěm se přistěhovala před dvaceti lety a praktiky hned se začala angažovat při organizaci kulturních akcí jako byl Frkot, festival Kořeny, Valachiáda a další. Nyní Lenka už řadu let úspěšně vede kulturní centrum v Zubří, ve Frenštátě pod Radhoštěm bydlí se svou rodinou.

Nikol Ivanová

Pracuje v závodě Continental, ve Frenštátě pod Radhoštěm žije celý život. V rámci své práce komunikuje s lidmi, vnímá jejich potřeby a přání. V životě má jasně stanovené priority. Na prvním místě je u ní rodina a přátelé. Je otevřená všem lidem, kteří mají stejně pozitivní přístup k  životu i ke svému okolí.

Martina Drnovská

Martina je neskutečně akční. Je to člověk, který se angažuje v mnoha oblastech. V boji proti težbě uhlí patří Martina k předním aktivistům. Do všeho do čeho jde, jde naplno. Ať už to byl sběr podpisů pod petici za Zrušení a zasypání dolu Frenštát, anebo brigáda při úklidu Horeček.  Naposledy jsem jí viděla ve žlutém pořadatelském tričku Beskydské sedmičky na náměstí, kdy se věnovala závodníkům v cíli. Martina, které nikdo ze známých neřekne jinak než „Drnda“ je pro mě ztělesněním neutuchající energie a elánu.

Ing. Petr Zbavitel

Petr je nejvyšší Valach jakého znám , dvoumetrový chlap pevného charakteru. To že pracuje na státním zemědělském fondu v Novém Jičíně jen podtrhuje jeho vztah k půdě a tradicím. Vážím si ho za jeho práci, pomoc sousedům kdykoliv to bylo potřeba a také za jeho nemalý přínos k udržování lidových tradic ve Valašského souboru písní a tanců Radhošť s Trojanovic, jehož je dlouholetým členem.

Marcela Žingorová

Sympatická a silná žena, která se umí na věci kolem sebe dívat s nadhledem. Její největší předností je v mých očích, umění komunikace s lidmi. Nejen díky své profesi lektorky anglického jazyka, ale především díky jejímu osobnímu, lidskému přístupu ke každému člověku. Marcelu jste mohli vidět také v roli moderátorky na jednom z pódií festivalu Horečky fest. Ona i její dvě dcery pravidelně pomáhají i s organizací Beskydské sedmičky.

Martina Jalůvková

Sympatická, akční žena, která se naplno věnuje své rodině. Martina Jalůvková žije ve Frenštátě pod Radhoštěm a pracuje ve společnosti Continental. V kolektivu spolupracovníků i mimo něj je velmi oblíbená. Svému muži Robertovi i jeho kolegům pomáhá při práci s mládeží, konkrétně v oddíle mladých frenštátských hasičů.

David Kalmus 

Šikovný  řemeslník, pohodář, který miluje práci se dřevem a hory. Skvěle fotí. Davidovou prioritou bylo vždy to, aby on a jeho rodina žila v čistém prostředí v souladu s okolní přírodou. Proto se vždy velmi silně vymezoval vůči aktivitám těžařů v Beskydech. Znám Davida Kalmuse jako pracovitého, skromného a hlavně nekonfliktního člověka, jehož vyrovnanost a zdravý úsudek působí velmi pozitivně na okolí.

Ing. Anna Vondráček Janíková

Dlouholetá výborná učitelka tanečního oboru na ZUŠ, která se ovšem po celou dobu pedagogické dráhy stihla věnovat na plný úvazek také práci v jiných odvětvích jako je automotive, hutní průmysl nebo marketing. Díky tomuto širokému záběru má velké zkušenosti z mnoha oborů, které dokáže ve své praxi uplatňovat. Především je to ale velmi kreativní žena, která dokáže tento svůj životní náboj skvěle přenášet na své žáky, z nichž mnozí uplatňují svůj tvůrčí potenciál objevený prostřednictvím tance na svých žívotních cestách.

| Autor: adminRubriky: Články NB

Trojanovické NAŠE BESKYDY vydaly předvolební zpravodaj.

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Kliknete na obrázek a přečtěte si předvolební zpravodaj.

Rubriky: Zprávy z tisku

Volební program 2018 SNK NB Frenštát pod Radhoštěm

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

NB_volebni program_2018_v2908

Rubriky: Zprávy z tisku

Jedenácté výročí uzamčení Země Valašské na sto roků 

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

V neděli 20. května 2018 se opět po roce rozezněl zvon Zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách, aby ohlásil, že lidé z Beskyd jsou připraveni dále chránit unikátní krajinu posledních „živých hor“ před těžaři. V rámci programu oslavy výročí vystoupilo několik osobností společenského i politického života, zahrála vynikající valašská muzika RukyNaDudy a bylo předáno ocenění Beskydská osobnost.

 

Celý program zahájil troubením na pasteveckou troubu Marian Friedel z kapely RukyNaDudy. Poté byl přečten dekret o uzamčení Země Valašské na 100 roků, který je od 19. května 2007 uložen v základech kaple Cyrila a Metoděje na památném Radhošti. Jako první vystoupil s krátkým proslovem předseda sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu a starosta obce Trojanovice Jiří Novotný. „Spolek naše Beskydy vznikl před 14 lety za účelem zrušení dolu Frenštát. Tento důl stále stojí a my si nepřejeme nic jiného než to, abychom měli důvod náš spolek rozpustit. Dnes vlastní důl a s ním areál, ve kterém se nachází více než 50 černých staveb, stát a my jsme připraveni jako v předešlých letech udělat maximum pro to, aby už konečně šly těžní věže pod Beskydami konečně k zemi.“ Novotného doplnila starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová, která řekla, že dnes je více než kdy jindy důležitá podpora ze strany politiků, kteří přijmou neutěšenou situaci kolem dolu Frenštát za své téma. Dalším starostou, který se vyjádřil jasně proti těžbě uhlí na Frenštátsku, byl Radim Holiš z Rožnova pod Radhoštěm, který k mikrofonu přišel s praporem města Rožnova. „Na tomhle praporu je vyobrazen černý lev s velkými drápy a ten je připraven skočit na kohokoliv, kdo by nám chtěl naši krajinu i zemi pod našima nohama zničit.“ Rožnovský radní Petr Kopecký ukázal přítomným materiály odsuzující plány těžařů na Frenštátsku, které Rožnováci vydali a šířili před více než 20 lety s tím, že postoj města se za tu dobu nezměnil a nezmění. Zvláštní pozornosti se těšil proslov vedoucího správy CHKO Františka Jaskuly. Ten zmínil, že největším paradoxem je skutečnost, že CHKO Beskydy vznikla před 45 lety právě díky havířům z ostravskokarvinského revíru. Důvodem pro vznik dnes největší chráněné krajinné oblasti v republice byla možnost rekreace havířů v čistém a harmonickém prostředí beskydské přírody. Na závěr promluvil poslanec Parlamentu České republiky Jakub Janda. Zmínil, že právě letos si připomínáme 150. výročí položení základního kamene Národního divadla v Praze. Ten pocházel z památného Radhoště. Z místa, které svým významem, symbolikou i krásou reprezentuje naše krásné hory. Hory, které je třeba chránit s vědomím závazku vůči našim předkům i budoucím generacím.

Další část programu patřila udělení titulu Beskydská osobnost. Předseda spolku Naše Beskydy Stanislav Uruba předal ručně kovanou valašku a diplom Lukáši Černohorskému. Lukáš Černohorský je v současnosti předsedovou vyšetřovací komise k OKD a poslancem Parlamentu ČR. Dlouhodobě se zasazuje o lepší životní podmínky lidí v Moravskoslezském kraji, konkrétně usiluje o zlepšení ovzduší pro Ostravu, pomáhá občanům Karviné v oblastech ohrožených rozšířenou těžbou uhlí a v posledních 6 letech aktivně vystupuje proti existenci Dolu Frenštát. Závěr oslavy patřil tradičně vyzvánění umíráčku záměrům těžařů v Beskydech. Poté co trojanovický portáš Lukáš Kolařík vypálil salvu z historické ručnice, rozhoupal jako první zvon ve zvonici Zvoničky Strážkyně Beskyd předseda Matice radhošťské a bývalý starosta Trojanovic Drahomír Strnadel a po něm pak desítky dalších lidí, kteří tímto aktem vyjádřili své odhodlání zachovat beskydskou krajinu neporušenou i pro příští generace.

Marian Žárský

Spolek Naše Beskydy

nasebeskydy@email.cz

774 032 800

Rubriky: Tiskové zprávy

Pozvánka

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

11. výročí UZAMČENÍ ZEMĚ VALAŠSKÉ

Přijďte v neděli 20. 5. 2018 na Horečky a oslavíme spolu další rok bez těžby uhlí v Beskydech.
Udělíme prestižní ocenění Beskydská osobnost.
Seznámíme se s aktuální situací kolem Dolu Frenštát.
Poslechneme si muziku oceněnou Anděly v podání skupiny RukyNaDudy.

Srdečně zvou pořadatelé

spolek NAŠE BESKYDY

Rubriky: Články NB

Jedeme domlouvat termín zrušení Dolu Frenštát

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Tisková zpráva

16. dubna 2018 Město Frenštát pod Radhoštěm

Zástupci beskydských samospráv

budou jednat s ministryní financí Schillerovou

o termínu zrušení Dolu Frenštát

V úterý 17. dubna se na ministerstvu financí bude jednat o dalším osudu Dolu Frenštát. Poté, co 28. března převzala společnost OKD státní firma Prisko, už nic nebrání naplnění slibů bývalého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a současného premiéra v demisi Andreje Babiše, že stát černouhelný důl v CHKO Beskydy zlikviduje.

Bezmála 15 let usilují beskydské samosprávy a občanské iniciativy o zrušení a zasypání Dolu Frenštát. Ve chvíli, kdy se začalo jednat o tom, že firmu OKD převezme stát, zazněly návrhy na zakonzervování dolu ze strany vládních představitelů.

„Současný premiér v demisi Andrej Babiš, tehdy ještě jako ministr financí, slíbil už před čtyřmi lety při své návštěvě Frenštátu pod Radhoštěm obcím a významným zaměstnavatelům v Beskydech, že černé stavby na dole Frenštát včetně těžních věží půjdou dolů,“ připomíná starosta Trojanovic a přeseda Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu Jiří Novotný.

O plánech Ministerstva obchodu a průmyslu na zasypání dolu informoval 10. února 2016 tehdejší hejtman Miroslav Novák, když se sešel se starosty Frenštátu p. R., Trojanovic a Kunčic pod Ondřejníkem, aby společně diskutovali o budoucnosti Dolu Frenštát.

24. března 2016 se pak v Karviné sešli starostové Frenštátu p. R. a Trojanovic společně se starosty Karvinska na jednání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou k problematice OKD. Na separátním jednání se starosty Frenštátu p. R. a Trojanovic představil ministr Mládek možnost budoucí redukce dobývacího prostoru na minimum a zakonzervování těžebních jam zásypem.

“Toto řešení vleklých problémů kolem dolu Frenštát zopakoval pan ministr ještě následně při schůzce v Praze. My tento návrh podporujeme a doufáme, že k jeho uskutečnění dojde co nejdříve,” uvedl předseda spolku Naše Beskydy Stanislav Uruba.

“Věříme, že teď, když akcie OKD převzala státní firma Prisko, už skutečně nic nebrání tomu, aby představitelé státu splnili své sliby a důl v Beskydech nechali zakonzervovat,” dodává Jiří Novotný.  

Úterního jednání s ministryní Schillerovou se zúčastní starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová, starosta Trojanovic Jiří Novotný a předseda spolku Naše Beskydy Stanislav Uruba.

Mgr. Zdeňka Leščišinová

Město Frenštát pod Radhoštěm

744 01 Frenštát pod Radhoštěm

Kontakty:

Mgr. Zdeňka Leščisinová

starostka Frenštátu pod Radhoštěm

zdenka.lescisinova@mufrenstat.cz

724 185 458

Mgr. Jiří Novotný

starosta Trojanovic

starosta@trojanovice.cz

724 189 814

Stanislav Uruba

předseda spolku Naše Beskydy

nasebeskydy@email.cz

608 707 024

Rubriky: Tiskové zprávy

Na památném Radhošti se slavilo 10. výročí uzamčení země valašské před těžaři

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

V neděli 28. května 2017 uspořádal spolek Naše Beskydy ve spolupráci se Sdružením měst a obcí na ochranu beskydského regionu slavnostní výstup z Pusteven na památný Radhošť. Lidé z Beskyd si takto připomněli uložení dekretu o uzamčení země valašské na sto roků před těžaři do základů kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti. Oslavy se účastnila celá řada významných osobností společenského i politického života. Přesně ve 12 hodin odzvonila zvonice kaple na Radhošti a současně spolu s ní také zvonička Strážkyně Beskyd na Horečkách symbolický umíráček záměrům těžařů v Beskydech. Poté byl přečten Dekret o uzamčení země valašské na sto roků. Během programu byly poprvé po deseti letech veřejnosti i novinářům ukázány čtyři klíče, kterými je uzamčena zazděná kovová schránka s dekretem. S proslovy vystoupilo několik významných hostů a v závěru oslavy byl udělen titul Beskydská osobnost.

Symbolickým aktem – uzamčením země valašské na sto roků – vyjádřily před deseti lety města, obce i spolky zastupující téměř 200 000 občanů, vůli chránit Beskydy před těžbou uhlí. Spolek Naše Beskydy si každý rok připomíná tuto událost shromážděním a odzváněním umíráčku u zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách. Součástí této tradiční oslavy je také zasazení jednoho páru lip do „Stoleté aleje“ na kopci Marek u Frenštátu pod Radhoštěm. Oslava desetiletému výročí ale probíhala jinak.

„Letos jsme se rozhodli pojmout celou tuto akci ve větším stylu. Jde o desetileté výročí, a proto jsme se rozhodli vrátit zpět na Pustevny a stejně jako před deseti lety uspořádat výstup na Radhošť. Jsem moc spokojený. Hojná účast, krásná přátelská atmosféra, ale hlavně podpora a odhodlání všech zde přítomných starostů, zástupců spolků, občanů i významných osobností chránit naši krajinu před těžaři a konečně zlikvidovat důl Frenštát dokazuje, že naše dlouholeté úsilí mělo a má smysl,“ řekl předseda spolku Naše Beskydy Stanislav Uruba.

Program u kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti zahájilo vyzvánění symbolického umíráčku záměrům těžařů. Ve stejný okamžik Miroslav Prašivka rozhoupal zvon zvoničky Strážkyně Beskyd na několik kilometrů vzdálených Horečkách. S proslovy vystoupili předseda sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu a starosta Trojanovic Jiří Novotný, starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš, starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová a František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy.

Mezi čestné hosty akce patřili senátor Petr Orel, bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík a kandidát na prezidenta České Republiky Jiří Drahoš. Mezi přítomnými byli také starostové obce Bordovice, Lichnova, Tiché a Kunčic pod Ondřejníkem. Mezi vrcholné okamžiky programu patřila chvíle, kdy starostové Trojanovic, Rožnova pod Radhoštěm a starostka Frenštátu pod Radhoštěm spolu s Martinem Bursíkem ukázali poprvé po deseti letech veřejnosti i novinářům čtyři svěřené klíče, kterými je uzamčena zazděná kovová schránka s dekretem.

Závěr programu patřil tradičnímu udělení titulu „Beskydská osobnost“, kterým spolek Naše Beskydy oceňuje osobnosti nebo organizace, které se významně zasadily o ochranu beskydské krajiny, anebo svou činností významně pomáhají regionu k udržitelnému rozvoji a vytvářejí protiváhu devastačním snahám těžit v Beskydech uhlí. Letos byl titul Beskydská osobnost udělen Jaromíru Zapletalovi, dlouholetému řediteli závodu Siemens elektromotory Frenštát pod Radhoštěm.

Poslední slovo patřilo předsedovi Matice Radhošťské Drahomíru Strnadlovi. Ten předal stříbrnou pamětní medaili předsedovi spolku Naše Beskydy Stanislavu Urubovi za jeho dlouholetou angažovanost. Prezidentskému kandidátovi Jiřímu Drahošovi pak věnoval pamětní minci vydanou k výročí 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu se slovy „předpoklad být hlavou státu po stránce mentální jste prokázal již v minulosti tím, že jste byl dlouholetým předsedou akademie věd. No a po stránce fyzické také a to tím, že jste došel pěšky až sem na Radhošť. Tuto minci noste pro štěstí a nezapomeňte na nás.“ Celé shromáždění ukončila mohutná salva z ručnic valašských Portášů a vystoupení cimbálové muziky.

Foto: J. Šenkeřík, V. Prašivková

Marian Žárský

spolek Naše Beskydy

Rubriky: Tiskové zprávy

Vládní krize komplikuje i jednání o likvidaci dolu Frenštát v Beskydech!

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Starosta Trojanovic na dnešek, středu 10. května 2017, inicioval schůzku s ministrem financí Andreje Babišem, zástupci těžařů, starostů beskydských samospráv a významných podniků na Frenštátsku. Cílem tohoto setkání je projednání konečné likvidace černouhelného dolu Frenštát. Sekretariát ministra Babiše plánované jednání v den jeho konání, jen pár hodin před jeho zahájením, zrušil s tím, že nyní řeší jiné, podstatnější záležitosti.

„Je nepochybné, že zrušení schůzky je důsledek právě probíhající vládní krize. Nicméně, nyní když se prostřednictvím ministerstva financí, potažmo státní společnosti Frisko, stal stát vlastníkem dolů, očekáváme, že se konečně sjedná náprava. Dobývací prostor pod Beskydami včetně areálu dolu Frenštát, kde je více než 50 černých staveb, je skutečným skanzenem socialismu a my, lidé z Beskyd, chceme, aby tento vřed na tváři naší krajiny konečně zmizel,“ vyjádřil se ke zrušené schůzce předseda spolku Naše Beskydy Stanislav Uruba.

Starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu Jiří Novotný dodává: „ministr financí Andrej Babiš slíbil obcím a významným zaměstnavatelům v Beskydech už před třemi lety, že černé stavby na dole Frenštát včetně těžních věží půjdou dolů. Proto když se novým vlastníkem dolu stal stát, ihned jsme iniciovali toto setkání. To, že ministr Babiš schůzku zrušil jen několik hodin před jejím začátkem, považujeme za důsledek toho, co se nyní v nejvyšších patrech naší politické scény děje. Rozhodně jsme o to více odhodlaní usilovat o to, aby stát konečně celou tuto záležitost vyřešil a důl Frenštát včetně dobývacího prostoru zrušil“.

Spolek NAŠE BESKYDY

Rubriky: Tiskové zprávy

10% SPLNĚNO!

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Před 10 lety uzamknuli Valaši zemi na 100 let a 28. května to pořádně oslaví

v neděli 28. května se opět rozezní zvon Zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách, aby symbolicky odzvonil umíráček záměrům těžařů v Beskydech. Zároveň v tom samém okamžiku bude vyzvánět zvon ve zvonici kaple sv. Cyrila a Metoděje na památném Radhošti. V květnu roku 2007 byl uložen dekret o uzamčení země Valašské do základů této památky. Dvacet šest beskydských obcí a spolků, zastupujících téměř 200 000 lidí, tímto aktem vyjádřilo svůj nesouhlas se záměry těžit uhlí v Beskydech. Tehdy, přesně před 10 lety, vynesl pod prapory jednotlivých měst a obcí dekret z Pusteven na Radhošť průvod několika stovek lidí, v jehož čele kráčel regiment Portášů. Vedle přítomných starostů a zástupců dotčených obcí nechyběl ani tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. V neděli 28. května v 10.00 hodin si desáté výročí této události veřejnost připomene společným výstupem z Pusteven na Radhošť. Opět nebudou chybět krojovaní Valaši, ani členové Valašského sboru portášského. Pozvány budou také významné osobnosti, které se výrazně zasadily o ochranu Beskyd před těžaři.

Rubriky: Zprávy z tisku

Karvinští zatupitelé prodali své občany

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Karvinští zatupitelé prodali své občany za třicet stříbrných. Ukazuje se, jak je důležité mít zastupitele, u kterých máte jistotu, že hájí zájmy občanů a ne zájmy těžařů. Čtěte zde


Rubriky: Zprávy z tisku

Černé stavby OKD – never ending story

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Obec Trojanovice dnes podala kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě ze dne 15. 11. 2016, kterým zrušil rozhodnutí KÚ v řízení o odstranění dočasných staveb a vrátil mu věc k dalšímu řízení.

Rubriky: Články NB

OKD nemusí Důl Frenštát bourat, soud příkaz k demolici zrušil

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Krajský soud v Ostravě zrušil příkaz k demolici více než padesáti staveb v areálu Dolu Frenštát a sporem se opět bude zabývat krajský úřad. Zatím se tak zdaleka nenaplňují slova prezidenta Miloše Zemana o definitivním konci zakonzervovaného dolu v Beskydech.

Prezident věděl, že lepší téma než existenci těžních věží pod horami si vybrat nemohl. „Jsem rád, že vám mohu oznámit definitivní konec dolu,“ prohlásil v pátek 4. listopadu Miloš Zeman nadšenému davu na frenštátském náměstí.

Dodal, že dvacet miliard korun potřebných na otevření frenštátského dolu firma OKD prostě nemá.

Realita však rychlému konci dolu zatím vůbec neodpovídá. Krajský soud v Ostravě se totiž v říjnu zabýval příkazem k demolici více než padesáti staveb v areálu Dolu Frenštát. „Soud rozhodl tak, že rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje o demolici staveb zrušil a věc mu vrátil k dalšímu řízení,“ uvedla mluvčí Krajského soudu Lucie Olšarová.

Podrobnosti zatím nejsou známy, protože soud jednal neveřejně. „Rozsudek včetně odůvodnění ještě není vyhotoven a poté musí být nejdříve doručen zúčastněným stranám,“ vysvětlila mluvčí soudu.

Spor se táhne pět let
Frenštátský stavební úřad už v roce 2011 nařídil zbourání 53 staveb, které mají propadlé kolaudační rozhodnutí. Proti verdiktu se těžaři odvolali, ale krajský úřad frenštátský verdikt potvrdil a vydal rozhodnutí, že OKD musí stavby do konce letošního října zbourat.

Těžaři napadli i tento pokyn a tentokrát spor řešil krajský soud. A zatím příznivě pro OKD. Na budovy, těžní věže a další stavby v důlním areálu tak nikdo nemůže.

„Stále nevíme, proč soud takto rozhodl. Možná se jedná jen o formální pochybení, možná je tam podle soudu nějaký závažnější důvod. Každopádně to pro nás není dobrá zpráva,“ připustil Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic, na jejichž katastru Důl Frenštát stojí.

Slova nejsou důležitá, jen činy
Zemanovu výroku starosta příliš důležitosti nepřikládá. Zánik Dolu Frenštát totiž považuje za jistý i bez prezidentské návštěvy.

„Nikdy bychom zahájení těžby uhlí nedovolili. A v současné době, kdy se na Karvinsku plánuje uzavírání dolů, kde by se uhlí ještě těžit dalo, si neumím představit, že by někdo myslel na Frenštát,“ konstatoval.

Pro starostu ale spíše než jakékoli prohlášení na náměstí je směrodatné počínání OKD. „Jestli bude dále bojovat za zachování staveb, zda jsou těžaři ochotní zrušit dobývací prostor a podobné konkrétní kroky,“ vypočítal Novotný.

O zrušení konzervačního režimu musí rozhodnout stát
Doplnil, že sdružení Naše Beskydy by souhlasilo pouze s chráněným ložiskem, které zabírá velký kus území Moravy a Slezska, a současně se zasypáním vyhloubených jam, a to tak, aby někdy v budoucnosti mohly být v případě nutnosti znovu otevřeny.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský sdělil, že prezident čerpal informace od manažerů firmy, kteří při společném setkání sdělili, že se zahájením těžby v Dole Frenštát opravdu nepočítají. Jenže o ukončení konzervačního režimu, což představuje například odvětrávání dolu a odčerpávání důlních vod, nerozhoduje pouze OKD.

„Jsme povinni postupovat v souladu s rozhodnutím Státní báňské správy a důl udržovat v konzervačním režimu. Kdy a zda vůbec skončí, případně zda Důl Frenštát převezme stát, nebylo rozhodnuto,“ přiblížil mluvčí Čelechovský.

Upozornil, že OKD ročně platí za konzervaci dolu zhruba 40 milionů korun.

Josef Gabzdyl IDNES

Rubriky: Zprávy z tisku

Pokus OKD o záchranu černých staveb nevyšel

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Termín likvidace černých staveb na Dole Frenštát se opět o krůček přiblížil. Ani Obvodní báňský úřad nevyhověl společnosti OKD ve věci prodloužení trvání staveb, které jsou předmětem soudního sporu.

V listopadu 2011 zamítl stavební úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm žádost společnosti OKD o prodloužení doby trvání staveb v areálu Dolu Frenštát. V březnu 2013 se těžaři obrátili na Obvodní báňský úřad se stejným požadavkem, tedy aby stavby, které byly kolaudovány jako dočasné, se kolaudovaly jako stavby trvalé. “Domníváme se, že šlo ze strany OKD o poslední pokus, jak zvrátit nevyhnutelné, tedy to, že těžní věže spolu s dalšími černými stavbami půjdou k zemi,” uvedl Stanislav Uruba, předseda spolku Naše Beskydy.

“Tento krok otevřel cestu k poslednímu správnímu řízení, ve kterém Krajský soud definitivně rozhodne o osudu staveb. Vznesli jsme opětovný dotaz, kdy k tomuto rozhodnutí dojde,” říká starosta Trojanovic Jiří Novotný a dodává: “Je na pováženou, že stát podporuje půjčkou společnost OKD, která stále udržuje nezkolaudované stavby, jejichž údržba je ročně stojí přes 50 mil. Kč. Likvidace jam a ostatního zařízení by přitom OKD stála jen 30 – 50 mil. Kč v závislosti na zvoleném řešení.”

NB

Rubriky: Články NB

Uzamčení země valašské

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Tisková zpráva

dubna 2016

Frenštát pod Radhoštěm

Na oslavě Uzamčení země valašské 14. května zazvoní umíráček Dolu Frenštát

V Sobotu 14. května s opět po roce rozezní zvon zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách. Od 10:00 hodin se na louce u Pantáty koná oslava Uzamčení země Valašské na 100 roků. Akce se koná každoročně v květnu už od roku 2007, kdy uložili zástupci beskydských samospráv, spolků a sdružení do základu kaple na Radhošti dekret o Uzamčení země Valašské na 100 roků. Tímto aktem, který symbolicky uzamknul zemi valašskou před těžaři, vyjádřili lidé v Beskydech svou vůli předat krajinu pod Beskydami neporušenou příštím generacím.

Příjemná akce v krásném prostředí Horeček hned vedle nově otevřené restaurace Rekovice, nabídne vedle informací o aktuálním dění kolem Dolu Frenštát, dojde k předání ocenění Beskydská osobnost a zahraje Cimbálová muzika Albína Poláška. Na závěr akce lidé společně odzvoní umíráček Dolu Frenštát. Samotnému programu na Horečkách bude v 09:00 hodin zasazení dalšího páru lip do stoleté aleje na kopci Marek. Jeden ze stromů zde letos zasadí také ochranář a dlouholetý ředitel Záchranné stanice ohrožených živočichů v Bartošovicích Petr Orel.

Rubriky: Tiskové zprávy

Bez hanby

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Reakce na článek „Záchrana OKD podle věřitelů: Stát obětuje 17 miliard.“ v iDnes

Když rýžovali a vyváděli peníze do zahraničí, tak z toho stát (dílem díky hlouposti, nekoncepčnosti a úplatnosti úředníků a politiků) neměl nic než problémy. Pár šupů za vytěžený nerost, které tato společnost ročně platila státu a které jim vyměřil státní neZÁVISLÝ orgán Báňský úřad, zdaleka nepokrylo náklady na škody způsobené těžbou. Pokud mluvíme o škodách, tak zdaleka nejde jen o ty ekologické, ale především o ty sociální. Destabilizovaný region, ze kterého se jen bralo a to doslova, bez toho, aniž by šla část zisků zpět na jeho rozvoj. Když NWR přes OKD tekly miliardy a pan Bakala se ukazoval na opulentních večírcích, tak bylo vše v pořádku. Najednou ceny uhlí spadly, pan Bakala je zalezlý někde ve Švýcarsku a uhelná lobby rozjela akci panika. 13 000 horníků příjde o práci! Co budeme dělat?! To, že se Titanik potápí, bylo jasné už před třemi lety, ale stále hrál orchestr a bouchalo šampaňské a dotovaly se politické kampaně. Napřiklad Nadace OKD chtěla jen na Frenštátsku uplácet místní spolky částkou 20 mil. korun, údajně kvůli své společenské odpovědnosti. Peníze měly být použity prý na cokoliv, co si vedení obcí vymyslí. Nutno dodat, že poddolované obce na Karvinsku podobnou nabídku nedostaly.
Pohádka o zodpovědné firmě, rozumném hospodáři, který dbá o blaho svých zaměstnanců a nájemníků, skončila. Realita je sice mnohem ošklivější, noblesy zbavená, ale zato víme, na čem jsme. Tohle bratříčkování státu s NWR, které jak vidno stále trvá, nás všechny bude stát minimálně dalších 17 miliard a to ještě není konec přátelé!

Rubriky: Články NB

JEDNÁNÍ S MINISTREM K PROBLEMATICE DOLU FRENŠTÁT

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin
Reportáž TV BeskydVe čtvrtek 24. března 2016 se v Karviné sešli starostové Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic společně se starosty Karvinska na jednání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem
a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou k problematice OKD. V rámci celodenního programu se uskutečnilo také separátní jednání starostů Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic s ministrem Mládkem na téma Dolu Frenštát. Ministr objasnil současnou složitou situaci a vyzval zástupce dotčených obcí k jasnému vyjádření stanoviska obcí k možnému převzetí dolu státem. Nabídl eventuální další jednání v Praze, představil možnost budoucí redukce dobývacího prostoru na minimum a zakonzervování těžebních jam zásypem. Se zástupci obcí došlo ke shodě na zachování chráněného ložiskového území, které chrání uhelné zásoby celého Slezska.  Starostové uvítali vstřícnost a zájem ministerstva průmyslu a obchodu o řešení problematiky regionu.29. 3. 2016
Mgr. Zdeňka Leščišinová
starostka města Frenštát pod Radhoštěm
Rubriky: Zprávy z tisku

Budoucnost Dolu Frenštát je třeba řešit teď, míní samosprávy

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

O budoucnosti Dolu Frenštát jednali zástupci samospráv a neziskového sektoru s hejtmanem Moravskoslezského kraje.

 Ve středu 10. února se hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák sešel se starosty Frenštátu p. R., Trojanovic a Kunčic pod Ondřejníkem, aby společně diskutovali o budoucnosti Dolu Frenštát. Z jednání vyplynulo, že tento problém v současnosti nepovažuje kraj ani Ministerstvo průmyslu a obchodu za prvořadý. Přednostně řeší problematiku nezaměstnanosti, která souvisí s propouštěním havířů firmou OKD.

“Zdůraznili jsme panu hejtmanovi, že nás se situace kolem Dolu Frenštát dotýká citelně právě nyní, kdy se hovoří o jeho možném převzetí státem,” uvedla starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová. “Považujeme za důležité, aby se budoucnost dolu řešila právě nyní současně s útlumem těžební činnosti na Ostravsku. Máme totiž obavy, že se provozy firmy rozdělí na výdělečné a ztrátové. Ty profitující si OKD nechá a ty, které pro ni představují zátěž, převede na stát,” dodal starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Hejtman dále uvedl, že Ministerstvo obchodu a průmyslu uvažuje o zasypání těžebních jam. “To je pro nás dobrá zpráva,” říká předseda spolku Naše Beskydy Stanislav Uruba a dodává: “Tuto variantu prosazujeme už deset let. Tento způsob konzervace dolu jako jediný umožňuje jeho případné využití v budoucnu. Konec konců, zasypání dolu považuje za nejlepší variantu i profesor Vladimír Slivka z Vysoké školy báňské.”

Zástupci samospráv doufají, že tuto, z jejich pohledu nejrozumnější variantu, potvrdí i ministerstvo průmyslu a obchodu. Na 23. února byla naplánovaná návštěvy ministra Jana Mládka ve Frenštátě pod Radhoštěm. “Tu bohužel pan ministr zrušil, děláme však všechno pro to, aby přijel co nejdříve v náhradním termínu,” vysvětlil Stanislav Uruba.

Další část jednání s hejtmanem se týkala problematiky zaměstnanosti. HR manažerka firmy Continental Automotive Czech Republic s.r.o Hana Pitnerová hovořila s hejtmanem o skutečnosti, že zatímco na karvinsku se řeší, co s propuštěnými horníky, největší zaměstnavatel na frenštátsku nemá dostatek pracovníků.

Rubriky: Tiskové zprávy

Co bude dál s nevyužívaným Dolem Frenštát?

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Poslechněte si pořad Zaostřeno Českého rozhlasu Plus

Noční pohled

Co bude dál s nevyužívaným Dolem Frenštát? To je otázka, která už desítky let trápí obyvatele Pobeskydí a teď se dostala znova do popředí. Měl by stát tuto zakonzervovanou šachtu převzít, aby pomohl těžební společnosti OKD a oddálil propouštění horníků? Dění kolem dolu, který nikdy nebyl funkční, je pro obyvatele v okolí jednou velkou nejistotou. Připravil Martin Knitl.

Rubriky: Články NB

Připravuje se návštěva pana ministra ohledně Dolu Frenštát

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin
Minstr Jan Mládek je pro nás jeden veliký otazník.Máme na něj spoustu dotazů. Kancelář pana ministra přislíbila jeho návštěvu u nás v Beskydech ještě v tomto měsíci. Tak doufáme, že se hodně dozvíme a také, že hlavně on dozví od nás.
Rubriky: Články NB

Už jednou s nabídkou neuspěl.

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Kdo? Přece ministr Mládek.

Již před necelým rokem nabízel firmě OKD odkup Dolu Frenštát. Informovali jsme o tom zde.

Dnes ministr nabídku upřesnil, nabídl jednu korunu. Nač ale bude státu padesátka černých staveb a důl určený k likvidaci? To zatím nevíme. Snažíme se zjistit více informací. Je to ale složité. On se pan Ministr Mládek totiž teď baví jen s horníky a jejich zaměstnavateli o tom, jak jim pomoci.

Podle agentury ČTK mají vzniknout dva vyjednávací týmy se zástupci státu i firmy OKD. Jeden z týmů se má zabývat právě odkupem Dolu Frenštát. Byli bychom rádi, aby se jednání účastnil i zástupce našeho regionu. (Když už se bude o nás jednat.) Tak uvidíme, jestli se to podaří.

Stanislav Uruba

NAŠE BESKYDY

Rubriky: Články NB

Ledy se opět hýbou.

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Nejen že jsme dnes 9.12.2015 dávali opět stanovisko k nové verzi surovinové politiky, která se snaží chránit ložisko uhlí pod Frenštátem pomocí dobývacího prostoru, což je naprosto absurdní, ale dochází na naše slova, kdy jsme říkali, že celý kšeft kolem OKD nakonec zaplatí stát. Podle článku (zde) je jasné, že už nejde jenom o Paskov, ale OKD chce po státu aby sanoval celou firmu. Uhlí je sice levné, ale všichni daňoví poplatníci ho budou dotovat ze státní kasy.

Rubriky: Články NB

Naše Beskydy v České televizi

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Česká televize už po několikáté natáčela se členy našeho spolku o jejich práci pro Beskydy. Tentokrát to byl dokument na ČT2 „Nedej se“.

Podívejte se na tento pořad. NEDEJ SE!

Rubriky: Články NB

Valaši už po osmé slavili Uzamčení země Valašské na 100 roků.

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Beskydskou osobností se stal sochař Albín Polášek

Už před osmi lety symbolicky uzamknuli Valaši svou zem před těžaři na 100 roků. Stalo se tak na památném Radhošti. Pod uzamykací dekret se tehdy podepsalo 26 beskydských samospráv a organizací. V sobotu 16. května 2015 si u Zvoničky strážkyně Beskyd na Horečkách lidé připomněli tuto událost. V rámci oslav je každoročně také udělován titul Beskydská osobnost. Ten uděluje spolek Naše Beskydy lidem nebo organizacím, které se zasadily o to, aby krajina a kulturní dědictví Valašska zůstaly zachovány pro budoucí generace. Letos bylo uděleno toto významné ocenění in memoriam sochaři, tvůrci sochy Radegasta, Albínu Poláškovi. Důvodem bylo 50 výročí od jeho úmrtí.

Program oslavy byl zahájen už v devět hodin sázením dalšího páru lip do 100 leté aleje na kopci Marek ve Frenštátě pod Radhoštěm. Do aleje, ve které každý rok bez těžby uhlí symbolizují dvě lípy, zasadili další stromy náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, starostové Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic, pracovníci správy CHKO Beskydy a zástupci několika neziskových organizací. Druhá část programu už probíhala na Horečkách u Zvoničky strážkyně Beskyd. Zde probíhají oslavy už pátým rokem a přesně tolik let má také samotná zvonička, kterou postavili členové spolku Naše Beskydy svépomocí. Na samotném začátku byl už tradičně přečten dekret o uzamčení země Valašské na 100 roků, jehož originál je už osm let uložen v základech kaple svatých Cyrila a Metoděje na Radhošti. Jako první vystoupil předseda spolku Naše Beskydy Stanislav Uruba, který řekl „věřím, že se naše snažení pomalu blíží ke zdárnému konci. Pokud jde o odstranění těžních věží, které hyzdí tuto naši krajinu a už 25 let tady neměly stát, protože mají propadlé povolení, tak zde nás čeká ještě poslední soud. Ten by měl svůj verdikt vynést na podzim tohoto roku. Jsme v právu a proto má smysl bojovat a hlavně se nenechat nikým zviklat“. Dalšími řečníky byli starosta obce Trojanovice předseda sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Jiří Novotný, vedoucí správy CHKO Beskydy František Jaskula, starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová, za nevládní organizace promluvila předsedkyně spolku S.O.S. Karviná Monika Heisigová a za společnost Frank Bold Hana Sotoňáková. Na závěr se slova ujal náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský. „Chci zde vyřídit pozdrav od pana ministra a zároveň jasně deklarovat náš postoj. Jsme proti těžbě uhlí v Beskydech a jsme jednoznačně pro zbourání nepovolených staveb v areálu dolu Frenštát“. Titul Beskydská osobnost přišli osobně převzít praneteř a prasynovec Albína Poláška, Miroslava Polášková a Rudolf Polášek. Ten také krátce zavzpomínal na svého prastrýce, který je mimo jiné také tvůrcem známé sochy Radegasta. Závěr celé oslavy patřil tradičnímu zvonění umíráčku záměrům těžařů v Beskydech, do kterého se postupně zapojili všichni účastníci akce.

Foto: Stanislav Uruba

Marian Žárský

spolek Naše Beskydy

www.nasebeskydy.cz

Rubriky: Tiskové zprávy

Báňský úřad – Ďáblův advokát

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Dnes 8.4.2015 probírá vláda návrh Aktualizace č. 1 Politiky územního rozvoje České republiky.

Přečtěte si, jaký návrh posílá ČBÚ ministryni pro místní rozvoj (PŘIPOMÍNKA ČBÚ).

Ač sám předseda ČBÚ Ing. Ivo Pěgřímek, Ph.D. při našich návštěvách tvrdil, že beskydské uhlí je rezervou pro další generace, teď se snaží jeho úřad zjednodušit cestu k jeho dobývání.

Pro příklad z dopisu vybíráme:

„Specifická oblast Beskydy, písm. d): Navrhujeme slova „s nadnárodním významem“ ponechat, a ze stávajícího znění vypustit slova „jako rezervy pro případné využití budoucími generacemi“.

„(Úkoly pro ministerstva a jiné ústřední správní úřady – bod b): Navrhujeme vypustit druhou část věty „v konsenzu se zájmy dotčených obcí“. Tato připomínka je zásadní.“

Co k tomu dodat? Neustále nám představitelé ČBÚ tvrdí, že jsou jen „báňskou policií“, ale svými činy připomínají více pátou kolonu uhlobaronů.

Stanislav Uruba

předseda NB

Rubriky: Tiskové zprávy, Zprávy z tisku

Soud zamítl OKD kasační stížnost

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Dnes 31. 3. 2015 zamítl Nejvyšší správní soud kasační stížnost OKD proti loňskému rozsudku Krajského soudu v Ostravě, jímž byla zamítnuta žaloba OKD proti zamítnutí jejich žádosti o prodloužení doby trvání dočasných staveb v areálu dolu.

Až rozsudek nabude právní moci, odpadne důvod přerušení řízení o žalobě OKD proti rozhodnutí o nařízení odstranění staveb. Odůvodnění rozsudku Nejvyššího spráního soudu pak může být významné i pro konečný výsledek projednávání této druhé žaloby OKD.  Což znamená, že už konečně může soud rozhodnout o správnosti postupu KÚ a  nařízení odstranění staveb by mohlo vejít v platnost.

Stanislav Uruba předseda NB

Rubriky: Články NB

Mládek: Stát by mohl od OKD odkoupit Důl Frenštát

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Stát by mohl za symbolickou částku odkoupit od OKD zakonzervovaný Důl Frenštát v Beskydech. Po setkání s odbory i vedením těžební společnosti OKD to v pátek prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

zdroj: www.novinky.cz

Tímto prohlášením ministra Mládka se otevírá truhlice plná otázek. Na co bude státu důl určený k demolici? Bude namísto OKD financovat likvidaci nefunkčního dolu? Odkoupí stát zase pouze problémovou část majetku OKD a tu lukrativní nechá Bakalovi? … … …

Zástupci beskydského regionu budou chtít odpovědi. Pan starosta Trojanovic Mgr. Jiří Novotný se již nechal slyšet, že ihned v pondělí požádá pana ministra o schůzku. Pokud bylo toto prohlášení myšleno vážně, je víc než důležité projednat celou transakci i se samosprávou.

Spolek NAŠE BESKYDY celý vývoj kolem Dolu Frenštát samozřejmě sleduje a bude podrobně o nových událostech informovat.

Stanislav Uruba

předseda NB

SLEDUJTE ONLINE:

31.3.2015 – Dnes po několika telefonických pokusech se starostovi Trojanovic konečně podařilo hovořit se sekretariátem ministra Mládka. Bylo mu sděleno, že ministr podal OKD písemnou nabídku na odkup Dolu Frenštát. Do 14 dní očekávájí odpověď. Starosta se dohodl, že v polovině dubna znovu na ministerstvo zavolá. Bylo mu přislíbeno, že určitě budeme přizváni k hledání řešení problému s dolem.

18.3.2015 – Reportáž TV Beskyd k tématu

17.3.2015 – I nadále pracujeme na termínu schůzky s ministrem průmyslu Mládkem. Už týden si píšeme a telefonujeme se sekretariátem ministra.

16.3.2015 –  V 18:00 se zástupci NB Stanislav Uruba a Jiří Novotný setkali s vicepremiérem Babišem a informovali ho o podmínce místních samospráv, že chtějí být u rozhodování o osudu Dolu Frenštát.

Rubriky: Zprávy z tisku

Proč jsme s Jiřetínem

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Limity. Pro někoho prokleté, pro někoho spásné. Pro někoho těžký byznys, pro někoho jistota důstojného života v kraji. Jsme na druhém konci republiky a z toho co se děje kolem Litvínova je nám smutno. Máme krásnou zemi a umíme si ji neuvěřitelným způsobem likvidovat. Likvidovat pod značkou jako že prospěšnosti či až nutnosti pro všeobecné blaho. Všeobecné blaho se pak ale zužuje na úzkou skupinu lidí z prospěchu těžících a širokou skupinu lidí, která na vše doplácí, ať již zdravím, zaměstnáním nebo ztrátou svého domova. Vládnoucí politická garnitura se pak schovává za politicky choré nebo vyčpělé druhy. Tyto druhy ve formě současného a minulého prezidenta,nám neustále, čtvrt století od nastolení demokratického režimu v čele s Václavem Havlem, předhazují opět příklad Ruska jako úžasné země, kterou si máme brát za vzor. Země pro kterou člověk jako jednotlivec neznamená nic a svou sílu opírá ne o myšlenky, ale o rabování nerostného bohatství. A když klesne cena komodity a začne se chudnout, tak se vyprovokuje válka a zvýši represe proti menšinám. Tuto ubohost myšlení bychom si neměli zavléct do naší země. Neměli bychom ruské myšlení pustit do svých duší. Musíme myslet jako jednotlivci kteří znamenají pro svou zemi velmi mnoho. Jednotlivci na kterých naše budoucnost stojí. Abychom však těmito jednotlivci byli, musíme neustále nutit politiky aby se nás ptali, zdali chceme zničenou zem za kousek chleba nebo jestli chceme své domovy opustit a začít svou budoucnost od nuly a jinde. Mysleli jsme si, že demokracie a svoboda člověka začala cinkáním klíčů, ale dnes vidíme že tomu tak není. Abychom byli skutečně svobodní, ne jenom materiálně zajištění, ale prožívali skutečnou svobodu, musíme mít pocit že jsme pro společnost důležití a tento pocit se v nás snaží zabít současná politika, která se nás neptá co a jak chceme dělat. Jak si představujeme svou budoucnost. Snaží se nás dostat do doby, kdy bylo vše o nás a bez nás. Proto jsou Beskydy s Jiřetínem. Protože toto chování politiků se může rozrůst v precedent, který jako nádor může začít v Jiřetíně a metastázovat bude v Beskydech. Nenechme politiky dělat si s námi co chtějí. Buďme svobodnými osobami a jednotlivci bez kterých republika nebude fungovat. Buďme s Jiřetínem.

S díky a přátelským pozdravem

Mgr. Jiří Novotný

starosta obce Trojanovice

a

předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu

Limity jsme my

Foto z akce: Vladimír Rajnošek

Rubriky: Články NB

Limity jsme my!

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Spolek NAŠE BESKYDY se připojuje k akci pořádané na mnoha místech v ČR na památku obcí zničených těžbou a za budoucnost bez uhlí LIMITY JSME MY. 

Sejdeme se ve čtvrtek 5.2.2015 v 17:00 u zvoničky Strážkyně Beskyd na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic.

Právě teď se rozhoduje o budoucnosti severních Čech. Přijďte podpořit lidi, kteří bojují o své domovy, podobně jako my.

Událost na FB

Stanislav Uruba

předseda spolku NB

Rubriky: Tiskové zprávy

4. město kde se žije nejlépe v ČR

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

V anketě MF DNES o městech, kde se žije nejlépe, se Frenštát pod Radhoštěm umístil na čtvrtém místě

Příští pátek a sobotu budou voliči rozhodovat o novém složení zastupitelstev obcí. Komunálním volbám se v tomto období věnuje také zvýšená pozornost v médiích. Projekt s názvem „Města kde se žije nejlépe“ vytvořila redakce MF DNES. Týden před volbami vybrala TOP 25 nejlepších měst z celé země, udělala tak sondu na 25 radnicích středně velkých měst. Radnice oznámkovala a podle toho, co dělají pro spokojený život svých obyvatel, sestavila žebříček kvality. Při hodnocení se zaměřila především na kritéria, podle kterých se mohou voliči o příštím víkendu rozhodovat. Projekt má za úkol ukázat hlavně to, co radnice pro lidi dělají a dělat mohou.Do tohoto předvolebního projektu MF DNES zařadila celkem 26 měst v kategorii 10 až 50 tisíc obyvatel. Účast v projektu odmítlo jen jedno z vybraných měst. Reportéři krajských redakcí nominovali vždy dvě města, která se těší v daném regionu nejlepší pověsti. Při hodnocení a porovnávání vybraných měst se hodnotila data o vývoji nezaměstnanosti, kriminality, přílivu či úbytku obyvatel, o výši poplatků vybíraných od lidí, vývoji a výši dluhu, vydávajících na místní kulturu, sport a spolky. Údaje redakci poskytly jednotlivé radnice, Úřad práce a Policie ČR. K dispozici měli také informace o aktivitách na podporu zaměstnanosti a informace o sociální politice. Všechny tyto informace následně redakce obodovala. Frenštát pod Radhoštěm získal 48,3 bodů, což mu vyneslo čtvrté místo. Od vítězné pozice ho dělilo pouhých 7,7 bodů.
Starostové jednotlivých měst byli osloveni také v anketě „Na co jste ve městě hrdí a co se nepovedlo“. Starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová odpověděla: „Povedlo se držet a upevňovat společenský  postoj zaměstnavatelů, podnikatelů, samospráv a neziskových organizací proti obnovení těžby v Dole Frenštát a za likvidaci jeho staveb. Nepodařilo se mj. dostatečně snížit náklady na likvidaci komunálního odpadu. Ale připravuje se na to nová veřejná zakázka.“

Co napsat závěrem? Je to obrovský úspěch umístit se na čtvrtém místě v takové konkurenci měst z celé republiky.


Foto a zdroj: MF DNES

Zuzana Kalinová

Městské Kulturní středisko
Frenštát pod Radhoštěm
www.kulturafrenstat.cz
Rubriky: Zprávy z tisku

Bourání těžních věží na Dole Frenštát se opět přiblížilo, soud zamítl žalobu OKD

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

V Trojanovicích 17. 9. 2014

Ve středu 17. 9. 2014 zamítl Krajský soud v Ostravě žalobu společnosti OKD. Těžařská společnost napadla rozhodnutí krajského úřadu, který zamítl odvolání OKD ve věci zamítnutí prodloužení doby trvání staveb v areálu Dolu Frenštát.

Krajský soud tímto rozhodnutím potvrdil rozhodnutí stavebního i krajského úřadu, podle kterých má být více než 50 černých staveb v areálu dolu odstraněno.

Soudní senát vydal usnesení, ve kterém zamítl žalobu společnosti OKD. Potvrdil tak, že rozhodnutí stavebního i Krajského úřadu bylo správné. Soud tak potvrdil, že doba trvání staveb se neprodlouží. Soud konstatoval, že závazné stanovisko správy CHKO bylo v řízení oprávěné a odůvodnění pro záporné závazné stanovisko bylo dostatečné.

Dále soud konstatoval, že Česká republika jako majitel ložiska černého uhlí nebude neprodloužením doby trvání staveb krácena na svých právech, protože ložisko černého uhlí tímto rozhodnutím nebude dotčeno. Rozhodnutí soudu je pravomocné a OKD proti tomuto rozhodnutí může podat pouze kasační stížnost.

Jedná se o průlom v celé kauze, který argumentaci obce dává za pravdu. Výrazně se přibližujeme odstranění těžních věží, nyní budeme čekat na soud ohledně rozhodnutí o odstranění staveb. Toto dnešní rozhodnutí však vidím jako klíčové pro zamítnutí i druhé žaloby společnosti OKD,“ komentoval výsledek soudního řízení starosta obce Trojanovice Mgr. Jiří Novotný.

Více než pěti desítkám staveb vypršelo stavební povolení už před 25 lety. Podle rozhodnutí krajského úřadu měly OKD do konce dubna letošního roku předložit plány na jejich demolici. Ta měla proběhnout do října. Bourání přerušilo předběžné opatření Krajského soudu.

Rubriky: Tiskové zprávy

Ministr financí na pozvání NAŠICH BESKYD ve Frenštátě

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Frenštát pod Radhoštěm, 12. 9.2014

Video reportáž TV Beskyd

Ve čtvrtek 11. září 2014 navštívil ministr financí Andrej Babiš Frenštát p. R. Setkal se se zástupci samospráv a s místními podnikateli a zaměstnavateli, navštívil dva největší výrobní závody. Hlavním tématem jednání bylo ohrožení podnikatelského sektoru případným obnovením těžby v dole Frenštát.

Důvodem návštěvy ministra Babiše bylo setkání s významnými frenštátskými podnikateli, zaměstnavateli, zástupci samospráv a neziskových organizací. Ti všichni sdílejí obavy o budoucnost podnikatelských aktivit na Frenštátsku. Zdejší průmysl i cestovní ruch je totiž stále ohrožen aktivitami OKD na Dole Frenštát. “Podnikáme zde 20 let bez koruny státní podpory a vyplácíme 1 mld. ročně na mzdách. Kdyby se mělo těžit, tak bychom se museli s výrobou odstěhovat.” sdělil ředitel závodu Continental.

 Ministr Babiš se zájmem vyslechl námitky přítomných proti nelegálním aktivitám těžařské firmy. “OKD stále podniká nezákonně v nezkolaudovaných stavbách,” připomněl starosta Trojanovic Jiří Novotný existenci největší černé stavby v České republice. Téma ministra financí velmi zaujalo. Diskusi o aktivitách OKD v Beskydech dal přednost před dalšími body programu. “Pomůžu tím, že napíšu předsedovi Báňského úřadu, aby to dal do pořádku”, přislíbil.

Schůzka se uskutečnila přímo v prostoru závodu Continental Automotive Czech, s.r.o. ve Frenštátě pod Radhoštěm. Kromě generálního ředitele Zdeňka Przybyly se setkání zúčastnili také ředitel závodu Siemens Jaromír Zapletal, ředitel závodu AK Frenštát Bedřich Raška, ředitel firmy EB Bartoš Leo Bartoš, majitel hotelů Troyer a Ráztoka a spolumajitel lyžařského areálu na Pustevnách Petr Hanko, radní města Frenštát p. R. Alois Jaroš, předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu a starosta Trojanovic Jiří Novotný a předseda o. s. Naše Beskydy a člen komise Rady města Frenštátu p. R. pro zrušení a zasypání Dolu Frenštát Stanislav Uruba. Přítomni byli také generální ředitel Precheza a.s. a místostarosta Rožnova pod Radhoštěm Ivo Hanáček a předseda představenstva Agrofert a.s. Zbyněk Průša.

O to, aby se Andrej Babiš osobně seznámil s problematikou Dolu Frenštát, usilovali členové občanského sdružení Naše Beskydy od jeho nástupu na ministerský post. Jeho návštěvě Beskyd předcházela emailová i telefonická komunikace a také schůzka na půdě Poslanecké sněmovny v červnu 2014.

Ministr Babiš navštívil Frenštát p. R. necelý týden před zahájením soudního řízení v kauze černých staveb na Dole Frenštát. “O jejich likvidaci už rozhodl i Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Společnost OKD proti tomu podala na konci ledna správní žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě. Ten prozatím demolici odložil,” doplnil předseda o. s. Naše Beskydy Stanislav Uruba.

Kontakt:

Jiří Novotný, starosta Trojanovic, 724 189 814, starosta@trojanovice.cz

Stanislav Uruba, předseda o. s. Naše Beskydy, 608 70 70 24, nasebeskydy@email.cz

Foto: Romana Stejskalová

Rubriky: Tiskové zprávy

Valaši oslavili další rok bez těžby uhlí i 130 let turistiky v Beskydech

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Už posedmé si v sobotu 17. května 2014 připomněli lidé z Beskyd uložení dekretu o uzamčení země valašské na sto roků před těžaři. Letošní oslava se i přes nepřízeň počasí těšila velkému zájmu veřejnosti a sál restaurace Rekovice na Horečkách, kde probíhala oficiální část oslavy, byl zcela zaplněn. Letošní oslavu navštívila celá řada významných osobností a součástí programu byla také vernisáž unikátní výstavy věnované 130. výročí Pohorské jednoty Radhošť.

Samotné oslavě, která se každoročně koná na Horečkách, vždy předchází tradiční sázení památných lip do stoleté aleje na kopci Marek u Frenštátu p. R. V pořadí sedmý pár stromů zde letos zasadily dvě dámy. Bývalá dlouholetá velvyslankyně u Evropské Unie Milena Vicenová a novinářka a v současnosti poslankyně Parlamentu České republiky Jana Lorencová.

Krátce po 14. hodině začal program oslavy, která se kvůli dešti přesunula od Zvoničky Strážkyně Beskyd do sálu přilehlé restaurace Rekovice. O tu správnou hudební kulisu se postarala vynikající gipsyjazzová skupina Hot Club Fren. Pohledově dominovala prostoru zbrusu nová mobilní výstava „Kdo postavil Libušín?“ věnovaná 130. výročí nejstaršího turistického spolku v našich zemích -Pohorské jednotě Radhošť.

Právě zástupcům tohoto spolku bylo letos v rámci oslavy předáno ocenění Beskydská osobnost. Od předsedy občanského sdružení Naše Beskydy Stanislava Uruby ho převzali předseda Pohorské jednoty Radhošť Dan Jalůvka a emeritní náčelník jednoty Jan Šrubař. Ten při přebírání ocenění řekl: „Pohorská jednota Radhošť letos slaví 130 let od svého vzniku, celou tu dobu se snažíme o to, aby byly Beskydy místem, kde lidé najdou klid a krásnou přírodu. Mohou zde sportovat a utužovat své zdraví. Těžba uhlí v Beskydech je v přímém rozporu s naší činností“. Právě dlouholetá činnost při rozvoji turistiky a významné jubileum byly hlavními důvody k letošnímu udělení ocenění Beskydská osobnost tomuto spolku. Během programu k přítomným promluvili i starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Jiří Novotný a starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová. Prostor dostali také hosté, poslankyně Jana Lorencová, bývalá velvyslankyně u EU Milena Vicenová, bývalý ministr životního prostředí a současný předseda Liberální ekologické strany Marin Bursík a právnička kanceláře Frank Bold Hana Sotoniaková. Mezi přítomnými v sále byli také zástupci Greenpeace Česká Republika, CHKO Beskydy, TJ Sokol, Sportovního klubu Valašského Království, CVČ Astra, Valašského sboru portášského a další.

Oficiální část programu byla zakončena společným zvoněním umíráčku záměrům těžařů v Beskydech. Několik desítek lidí se přesunulo ze sálu ke zvoničce Strážkyně Beskyd, kde už byla nastoupena čtveřice valašských Portášů s nabitými mušketami. Na louce vedle zvoničky účastníci akce rozvinuli 25 metrů dlouhý transparent s nápisem „OKD ruce pryč od Beskyd!!!“ Poté zazněla ohlušující salva a dlouholetý bojovník proti dolům Drahomír Strnadel oblečený do tojanovského kroje začal zvonit umíráček. Postupně se u zvonění vystřídali všichni přítomní. Po návratu do sálu se středobodem zájmu stala mobilní výstava „Kdo postavil Libušín,“ jejíž součástí byla také mobilní pokladnička, kam mohli lidé přispívat na obnovu vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách. „Tahle akce je vlastně prvním místem, kde mohou lidé tuto unikátní výstavu vidět. Od 19. května až do 13. června bude osm výstavních panelů k vidění ve frenštátském kině a poté v Trojanovicích. Do konce roku navštíví výstava dalších 14 měst a obcí. Na konci roku 2014 výstavu nabídneme krajským úřadům Moravskoslezského a Zlínského kraje a také Senátu Parlamentu České Republiky,“ řekla starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Letošní oslava 7. výročí Uzamčení země valašské na 100 roků opět ukázala, že lidé pod Beskydami jsou aktivní a připraveni hájit svůj životní prostor, svou krajinu, historii i budoucnost.

Stanislav Uruba

Předseda spolku Naše Beskydy

www.nasebeskydy.cz

Foto: David Kalmus








Rubriky: Tiskové zprávy

UZAMČENÍ ZEMĚ VALAŠSKÉ 2014

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Přátelé Beskyd, přijměte naše pozvání v sobotu 17. května na oslavu 7. Výročí uzamčení země valašské. Jedná se o tradiční akci pod širým nebem na Horečkách na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic u zvoničky zvané Strážkyně Beskyd. Letos je oslava ozdobena vernisáží výstavy „Kdo postavil Libušín?“. Začátek je ve 14:00.

O hodinu předem budeme sázet dvě lípy do Stoleté aleje na kopci zvaném Marek. Jako připomínku za každý rok bez těžby uhlí v Beskydech sázíme jeden pár. Tradičně dáváme možnost zasadit stromy významným osobnostem. Sázení proběhne ve 13:00 na MarkuVěřte, že se dobře pobavíte.Srdečně zvou pořadateléSpolek NAŠE BESKYDY
Rubriky: Články NB

Rozhazovat miliardy? To snad ne!

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Reakce na krok ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka

Jako aprílový žert vypadá návrh na poskytnutí státní pomoci firmě OKD, se  kterým přišel 1. dubna ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.  Na zmírnění dopadu uzavření dolu Paskov chce ze státního rozpočtu věnovat soukromé společnosti více než jednu miliardu korun. Tyto prostředky mají pokrýt náklady na útlum těžby a na odstupné horníkům, tedy výdaje, které má podle zákona hradit podnikatelský subjekt. A to v tomto konkrétním případě podnikatelský subjekt ne ledajaký. Od roku 2004 do roku 2012 činil čistý zisk OKD bezmála 44  miliad korun.  V roce 2012 to bylo “jen” 1,2 mld. korun. Téměř stejnou částku teď máme soukromé firmě věnovat z veřejných peněz?

Pokud bychom 1 100 000 000 korun, kterými chce ministr Mládek těžařům přilepšit, rozdělili mezi stávající podniky na Ostravsku a Karvinsku, mohli bychom každé pracovní místo pro propuštěného horníka dotovat částkou 25  463,- Kč po dobu dvou let. Tato nabídka by u místních podnikatelů jistě vzbudila zájem a zaměstnanci OKD by se plynule přeškolili na jinou práci. Jednorázová injekce nerudovský problém “kam s nimi” jen odsouvá.

V případě, že má pan ministr miliardu, kterou nutně potřebuje utratit, ať raději od OKD odkoupí vytěžené uhlí. Jinak budou těžaři kutat za peníze nás všech,  poté počkají, až stoupne cena uhlí a pak je s tučným ziskem prodají. O rovných podmínkách pro férové podnikání nemůže být za těchto okolností řeč.

Pane ministře Mládku,  až si vlastní prací vyděláte první miliardu, věnujte ji komu chcete. S penězi nás všech ale hospodařte uvážlivě.  Jistě existují i jiné způsoby, jak pomoci horníkům, než tento, který víc než co jiného připomíná almužnu.

Stanislav Uruba

NAŠE BESKYDY

Rubriky: Články NB

OKD je ve velké defenzivě už 25 let, tvrdí starosta Jiří Novotný

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin
19. března 2014  10:21TROJANOVICE Zhruba padesátka staveb v areálu Dolu Frenštát má už 25 let prošlá stavební povolení. O jejich likvidaci už rozhodl i Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Společnost OKD proti tomu podala na konci ledna správní žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě. Ten prozatím demolici odložil.

Starosta Trojanovic Jiří Novotný u areálu Dolu Frenštát, který je momentálně zakonzervovaný. | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Starosta Trojanovic Jiří Novotný je ale přesvědčený, že je jen otázkou času, kdy firma bude muset stavby odstranit.

Celý spor se táhne už čtvrt století. Nemáte pocit, že bojujete s větrnými mlýny?
To bych neřekl. Bohužel jsou naše zákony nastavené tak, že všechno trvá moc dlouho. Je třeba zdůraznit, že činnost OKD je na Dole Frenštát utlumena už od roku 1990. Za celou dobu se společnost nepohnula ani o píď, byť měla různé plány. V roce 1997 jednala o omezené těžbě, v roce 2002 chtěla dobývací prostor na plyn, o dva roky později žádala o průzkumnou ražbu. S žádným požadavkem neuspěla. Po celou dobu je OKD ve velké defenzivě.

Jak chcete dál postupovat, když teď soud odložil demolici důlních staveb ve Frenšátě?
Rozhodně budeme na OKD neustále tlačit. Už vypracováváme podnět ke stavebnímu úřadu. Stavby v areálu Dolu Frenštát momentálně mohou stát, ale OKD je nesmí používat. Přitom je provozuje a některé dokonce pronajímá dalším firmám, čímž se neoprávněně obohacuje. Proto se obrátíme i na živnostenský úřad. Další podnět budeme směřovat na báňský úřad. Ten tvrdí, že stavby jsou potřeba pro současný konzervační režim. Jenže společnost je nesmí používat vůbec, takže budeme chtít, ať se podle toho zařídí.

Vypadá to, že OKD chce teď celou záležitost co nejvíce protahovat. Myslíte si, že existuje šance dohodnout se s ní na důstojném odchodu z Frenštátu?
O to se snažíme už mnoho let, ale marně. Nové vedení společnosti se s námi zatím odmítá bavit. Navíc v dobách, kdy měla společnost OKD peníze, se nás snažila neustále uplácet. Naštěstí všechny zdejší spolky pochopily, že města a obce jsou stabilnějším partnerem, než těžař, který peníze chvíli má, ale za nějakou dobu je mít nemusí. Vždycky jsme tvrdili, že od nich žádné peníze nechceme, ať je raději dají lidem na Karvinsku, kde byly třeba.

Celý areál Dolu Frenštát je v konzervačním režimu, který je podle OKD levnější než kompletní zasypání jam.
S tím nesouhlasím. OKD tvrdí, že konzervační režim stojí 60 až 70 milionů korun ročně. Po optimalizaci, kterou společnost prošla, to zřejmě bude ještě méně. Podle mě kolem 50 až 60 milionů. Přitom zasypání jam by vyšlo na 50 milionů. Demolice budov na dalších 70, ale když odečteme částku, kterou by firma utržila za železo, tak se dostaneme maximálně na 100 milionů. Každý si může udělat úsudek, co je levnější. Navíc i celkové zasypání pořád dává možnost v budoucnu uhlí těžit.

To by si ale nikdo na Frenštátsku nepřál. Nebo ano?
Pokud se máme dívat na uhlí jako na strategickou surovinu, tak proč ne. Proč bychom ho ale měli těžit teď, když ho můžeme levněji dovážet? Nevidím důvod, proč by měl stát těžbu dotovat. Ať raději opraví silnice. Až na tom budeme hodně špatně a uhlí bude mít cenu zlata, pak ho pojďme těžit. Momentálně budeme spokojenější, když ho budeme mít pod zemí a vědět, že když bude třeba, můžeme pro něj sáhnout.

Spousta lidí těžaře obviňuje z toho, že areál Dolu Frenštát narušuje ráz beskydské krajiny. Jak velkou satisfakcí by byl fakt, že by zde našlo práci mnoho lidí?
Bylo by to spíše na škodu, protože by za prací jezdili ti, kteří k tomuto regionu nemají žádný vztah. Takové oblasti jsou pak nejproblémovější. Stačí se podívat na severní Čechy, Bruntálsko a Karvinsko. A ptám se, jestli něco takového chceme i tady. Navíc by o práci přišlo okolo čtyř tisíc lidí, kteří jsou zaměstnáni v místních firmách specializujících se na elektrotechnický průmysl. Jejich areály totiž stojí na dobývacím území, které je tady ještě od dob nesmyslného diktátu Sovětského svazu. O lidech pracujících ve službách turistického ruchu ani nemluvím.

Zdroj: 5plus2.czAutor: Jan Smekal
Rubriky: Zprávy z tisku

Nedej se – Beskydský Donbas

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Pořad na webu ČT

Přiblížil se konec čtvrtstoletí trvajícího boje za odstranění načerno postavených těžních věží v Trojanovicích? Režie I. Bystřičan

Nedej se

Zatímco jedny doly se v současnosti zavírají z důvodu jejich nerentability, snaží se společnost OKD zahájit těžbu černého uhlí jinde – tam, kde je černá surovina dostupnější a její případná těžba levnější. Obyvatelé malebného podhůří Beskyd mají ale své vlastní představy o rozvoji a budoucnosti kraje. Žijí zde odpradávna po mnoho generací a těžba uhlí kolem jejich domovů je ničím neláká, spíše budí obavy. Nechtějí nechat vybudovat za ploty svých domků beskydský Donbas. Nevěří tomu, že by jim to přineslo nějaké výhody, a naopak tvrdí, že zisk by šel do kapes investora a těžba by, stejně jako jinde v republice, vyvolala jen sociální a ekonomické problémy. Třeba kvůli odchodu dnes prosperujících firem do těžbou nepoznamenaných lokalit. Krajský úřad sice společnosti OKD v prosinci 2013 přikázal odstranit těžební stavby na místě uvažovaného dolu, těžaři se ale mohou pokusit soudně jeho rozhodnutí zvrátit a svůj záměr prosazovat dál. Odpůrci těžby ještě zcela nevyhráli a její hrozba tak nadále trvá…




Nedej se
Rubriky: Zprávy z tisku

Tisková zpráva k aktuální situaci na Dole Frenštát

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Soud odložil bourání staveb Dolu Frenštát

6. března 2014 rozhodl Krajský soud v Ostravě o odložení likvidace černých staveb na Dole Frenštát. Na samotném faktu, že stavby jsou určeny k demolici, se nic nemění. OKD by musely dokázat, že rozhodnutí o jejich odstranění není v souladu se správním řádem.

Krajský soud vydal usnesení, kterým přiznal společnosti OKD, a. s. odkladný účinek rozhodnutí o odstranění staveb v areálu Dolu Frenštát. Na soud se těžební firma obrátila poté, co jí v prosinci 2013 stavební úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm nařídil do 10 měsíců zbourat více než 50 staveb bez platného stavebního povolení. Rozhodnutím soudu se tato lhůta prodlužuje na neurčito. “Toto se dalo předpokládat, v podobných případech jsou taková rozhodnutí běžnou praxí,” míní starosta Trojanovic a předseda Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu Jiří Novotný.

Stavby sice mohou zatím stát, protože ale nemají platné kolaudační rozhodnutí ani stavební povolení, nesmějí být využívány. “Splečnost OKD se jejich využíváním a pronajímáním dopouští protiprávního jednání, které bude muset řešit živnostenský úřad a báňský úřad. Stejně tak jako není možné řídit auto bez STK, i kdyby to bylo ve státním zájmu, není možné užívat ani pronajímat stavby bez platného stavebního povolení a kolaudace,” říká Jiří Novotný.

Na oba zmíněné úřady podáme podněty k prošetření. Budeme sledovat práci a odpovědi konkrétních úředníků, kteří dle trestního zákona nesou osobní odpovědnost za svá rozhodnutí. Není možné přehlížet toto evidentní protiprávní jednání jen proto, že se jedná o velkou firmu,” doplňuje předseda o. s. Naše Beskydy Stanislav Uruba.

“OKD si bude muset nyní zajistit konzervační režim jiným způsobem, protože kola těžních věží se nesmí točit,“ dodává Jiří Novotný.

Obec Trojanovice

Trojanovice 210

744 01

Tel: 724 189 814

Rubriky: Zprávy z tisku

Neformální setkání s ministrem na Javorníku

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Ministr životního prostředí navštívil Beskydy a diskutoval o budoucnosti dolu Frenštát, další jednání proběhne v Praze.

Ve středu 6.3.2014 se na vrcholu Velký Javorník u Frenštátu pod Radhoštěm setkal ministr životního prostředí Richard Brabec se starostou Trojanovic Jiřím Novotným, předsedou frenštátské komise za zrušení na zasypání Dolu Frenštát Marianem Žárským a předsedou občanského sdružení Naše Beskydy Stanislavem Urubou.

Během výstupu na rozhlednu nastínil Jiří Novotný v hrubých rysech problémy, které regionu přítomnost dolu přináší. “Je vidět, že pan ministr, který pochází ze severních Čech, problematice těžby a jejím následkům rozumí,” řekl starosta Novotný.

“Podle nám dostupných informací se má do situace kolem dolu Paskov, pod který spadá i důl Frenštát, vložit stát. Nechceme, aby se v Praze rozhodovalo bez nás, proto jsme už začátkem března žádali pana ministra dopisem o schůzku,” uvedl Stanislav Uruba.

Ministr Brabec přislíbil schůzku v Praze ještě před jednáním vlády o dole Paskov, tedy do konce března. “Potěšil nás také zájem kanceláře ministra o účast na tradiční květnové oslavě dalšího roku bez těžby pod názvem Uzamčení země Valašské,” doplnil Marian Žárský.

“O situaci na dole Frenštát chceme jednat také s novým ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a novým ředitelem OKD Dale R. Ekmarkem, oba jsme už začátkem března požádali dopisem o schůzku,” dodal Jiří Novotný.



jur

NAŠE BESKYDY

Rubriky: Zprávy z tisku

Napsali o nás v RESPEKTu

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

„Vy jste z té Ostravy, co je to odval?“ vzpomíná Stanislav Uruba (43) na otázku, která z něj před deseti lety udělala aktivistu. Když mu zavolal tehdejší starosta severomoravských Trojanovic Drahomír Strnadel (71), právě pracoval na stavbě svého dřevěného domu. Rodina se sedmiletým synem utíkala sem do Beskyd z Ostravy. Vedl ji k tomu fakt, že dítě kvůli problémům s dýcháním bylo za celou zimu ve škole tak měsíc. „Odval je kopec černé hlíny a kamení, ze kterého se čoudí. Prohořívá, uvolňují se plyny. Smrdí, v létě práší a v zimě je kolem černý sníh,“ popsal Uruba starostovi a teprve pak se zajímal: „Proč se ptáte?“ Odpověď starosty mu rozbušila srdce: „Protože to má být pět set metrů od vaší chalupy.“

Ze zápraží ještě nehotové roubenky Uruba sice tehdy viděl dvě těžební věže. Kazily mu idylický výhled přes louku s ovcemi na Javorník na obzoru. Tušil také, že dva skoro kilometr hluboké vrty místního dolu Frenštát vedou k největším zásobám černého uhlí v Česku. Nikdo z místních – a tím méně on sám – ale nevěřil, že těžba pod Beskydy, kterou naplánovali komunisté na počátku osmdesátých let minulého století, by mohla opravdu začít. Telefon starosty ho zmobilizoval. Obvolal známé a během tří týdnů bylo na světě sdružení Naše Beskydy. Začalo tlačit na poslance i ministry, dařilo se mu úspěšně odrážet útoky těžařů, o dva roky později vyhrálo volby nejen v Trojanovicích, ale i ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Tento měsíc si Naše Beskydy připsaly na konto další vítězství. Úřady jim daly za pravdu, že těžebním věžím a dalším budovám u dolu Frenštát už dávno vypršelo stavební povolení a OKD je musí zbourat. „Zájem těžařů o zásoby uhlí tím samozřejmě neskončí,“ říká současný starosta Trojanovic Jiří Novotný (37). „Ale když zmizí věže, bude to významný symbol.“

Proti nim raději ne

Starosta Jiří Novotný s plánovaným dolem vyrostl. Areálu o velikosti pěti pražských Václavských náměstí, kde jsou nejen těžební věže, ale přes padesát dalších budov, padly kdysi za oběť i pozemky jeho rodiny. Koncem osmdesátých let byl vytyčen dobývací prostor, v Česku zdaleka největší (64 kilometrů čtverečních), který zasahuje pod vrchy Radhošť, Ondřejník či Velký Javorník. Pak plán na těžbu usnul a místní mysleli, že navždy.

Jenže v roce 1997 se tehdejší ředitel OKD Ivan Dzida sešel se starosty a oznámil jim, že po roce 2000 se tady začne těžit a že pro kraj to bude požehnání. To štěstí mělo spočívat ve dvou a půl tisících pracovních míst, v přítomnosti dobře placeného personálu nových šachet, který bude utrácet u živnostníků a v dotacích pro pokladny obcí. Starostové to ale viděli jinak. Nezaměstnanost v regionu není vysoká, horníci by se beztak nerekrutovali z místních, dojížděli by z Ostravy a drobní podnikatelé prosperují díky zájmu turistů o malebnou přírodu Beskyd. Ani vidina injekce od těžařů pro obecní kasy místní neoslnila. „Zkuste si koupit krajinu za šest milionů,“ říkal tehdejší starosta dvoutisícových Trojanovic Drahomír Strnadel.

I studie samotných Ostravsko karvinských dolů totiž mluvila o tom, že se těžbou krajina změní k nepoznání: Někde se půda propadne o přibližně pět metrů, jinde zdvihne. Změní se koryta potoků, může se rozlít vodní nádrž Lubina. Voda už po dešti sama neodteče, vzniknou tůně a podmáčené louky. Zřejmě bude třeba budovat umělé kanály. Nápor nevydrží ani některé domy (kolik lidí by se muselo stěhovat studie neříkala). Současný starosta Novotný míní, že právě on by byl jeden z nich: „Mám chalupu na plochých šutrech spojených jílem, to jsou základy, které by dolování nevydržely.“

Starostové tří desítek obcí v reakci na plány OKD neprodleně založili Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu. Vyplatilo se to, ačkoliv ministerstvu průmyslu se plán těžit líbil – podle tehdejšího návrhu energetické politiky se budoucí potřeba uhlí dala pokrýt jen otevřením Frenštátu nebo dovozem – proti místním jít nechtělo. „Nedovedu si představit, že by těžba byla zahájena přes jednotný odpor obyvatel,“ prohlašoval tehdy ministr průmyslu Karel Kühnl. Čas dává angažovaným starostům za pravdu, o práci není v regionu nouze. Firmy Siemens či Continental Automotive Czech zde dnes ve svých provozech zaměstnávají více lidí, než slibovali těžaři v dole Frenštát.

Mladá krev

Když v roce 2004 volal starosta Drahomír Strnadel (ODS) Stanislavu Urubovi s dotazem, co je odval, byl rozezlen. Velkou část čtyř volebních období, po která vedl Trojanovice, věnoval odvrácení těžby. Teď najednou přišly OKD s tím, že chtějí ložisko zkoumat a udělají kilometrovou ražbu pod Radhošť. Nikdo z místních nevěřil, že jde jen o průzkum. Viděli v tom první krok k těžbě. Obvodní báňský úřad to dolům povolil, sdružení obcí se odvolalo k Českému báňskému úřadu. Právě tehdy vstoupila do hry mladá krev se sdružením Naše Beskydy. Aktivisté začali neúnavně obcházet poslance, úředníky i ministry. Po dvou letech snažení z průzkumné ražby sešlo.

Stanislav Uruba, šéf sportovního centra v Ostravě a zároveň majitel firmy na výrobu dřevěných šindelů odhaduje, že boj proti těžbě ho za uplynulých skoro deset let stál v průměru den týdně. Snad nejčastěji do Prahy jezdil v době, kdy byli těžaři skutečně v úzkých. Konkrétně v roce 2009, když ve sněmovně ležela novela horního zákona z pera tehdejšího ministra životního prostředí Martina Bursíka. Lidem z Našich Beskyd se na ní líbily dvě věci. Rušila pravidlo, podle kterého mají doly předkupní právo na všechny státní pozemky nad dobývacím prostorem. A hlavně, dala by státu právo odebrat těžaři dobývací prostor – po patnácti letech, kdy v něm netěží. „Pro nás by to mělo velkou výhodu, teď musíme hlídat těžaře a stát,“ říká starosta Jiří Novotný. „Kdyby se důl Frenštát vrátil státu, hlídali bychom jen politiky.“ Sněmovna ale nakonec novelu horního zákona neřešila, protože premiér Jan Fischer dílo svých předchůdců, Topolánkovy vlády, bez přesvědčivého vysvětlení stáhl.

Delegaci Valachů už v té době ve sněmovně dobře znali, občas přijela v krojích a vždy měla s sebou tradiční frgály, kterými poslance hostila. A protože koláče byly v krabicích podobným těm na pizzu, přezdívalo se Valachům „ti s tou pizzou“. Také doma byly Naše Beskydy aktivní, před šesti lety začaly pořádat akci Uzamčení země Valašské, symbolické klíče od ní mají starostové Trojanovic, Frenštátu a Rožnova pod Radhoštěm a bývalý ministr Martin Bursík. Zvonička na pomezí Trojanovic a Frenštátu každoročně odzvoní umíráček těžařům a za každý rok bez těžby se vysadí dvě lípy u cesty od zvoničky nahoru k Radhošti.

Kužvartova finta

Vedle toho všeho měl starosta Trojanovic Jiří Novotný delší dobu na mysli jeden nápad. Inspiroval ho k němu advokát Petr Kužvart, jež na přelomu tisíciletí „zatopil“ firmě, která chtěla těžit zlato v Kašperských Horách. Zjistil, že některým stavbám tam vypršela kolaudace a město je pak odstranilo. Před třemi lety si Novotný konečně našel čas a zasedl ve své kanceláři nad deset šanonů, které se areálu kolem dolu Frenštát týkaly. Po týdnu probírání se papíry měl jasno. Těžební věže byly povolené jen do roku 1989, našel celkem na padesát staveb bez platné kolaudace. „Jestli jsem měl radost?“ říká. „Vlastně ani ne, spíš jsem viděl tu spoustu práce, která mě čeká, abych to dotáhl do konce.“

Nemýlil se, stavební úřad mu sice dal za pravdu, OKD ale kontrovalo a požádalo týž úřad o legalizaci staveb. Doly sice neuspěly, ale nejdřív muselo proběhnout řízení o legalizaci a pak teprve mohlo pokračovat to o odstranění staveb. Začátkem letošního prosince ovšem kraj, kam se doly odvolaly, potvrdil, že do deseti měsíců musí černé stavby zmizet. Doly se mohou proti rozhodnutí o odstranění stavby odvolat ke správnímu soudu a starosta předpokládá, že to také udělají. „Teď to mají naši právníci,“ říká mluvčí OKD Marek Síbrt. „Analyzují, jaké další kroky uděláme.“ Jiří Novotný si ale věří. „Těším se na den, kdy tady místo těžebních věží bude zase louka“.

Autor: Hana Čápová Respekt

Rubriky: Zprávy z tisku

Těžní věže musí z Beskyd pryč, OKD s odvoláním neuspěly

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Krajský úřad Moravskoslezského kraje potvrdil 5. 12. 2013 rozhodnutí stavebního úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm. OKD mají 10 měsíců na odstranění černých staveb na dole Frenštát. Do 4 měsíců musí společnost předložit plán jejich likvidace.

fotomontáž

Společnost OKD už téměř tři roky čelí skutečnosti, že má v areálu dolu Frenštát přes padesát „černých staveb“, tzn. staveb, u kterých uplynula stanovená doba jejich trvání, včetně obou těžních věží. Na tuto skutečnost upozornil už v lednu roku 2011 obecní úřad v Trojanovicích. Stavební úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm zahájil řízení o jejich odstranění a 26. června 2013 vydal rozhodnutí o odstranění dočasných stavení z areálu dolu Frenštát. OKD se proti tomuto rozhodnutí odvolala na Krajský úřad Moravskoslezského kraje a ten 5. prosince 2013 rozhodnutí stavebního úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm o odstranění staveb potvrdil. Proti tomuto rozhodnutí se již nelze odvolat.

V rozhodnutí, kterým zdejší stavební úřad nařídil odstranění staveb spol. OKD, a.s., v k.ú. Trojanovice, je mimo jiné uložena vlastníkovi staveb povinnost zajistit a předložit stavebnímu úřadu návrh technologického postupu prací při odstraňování staveb, a to ve lhůtě do 4 měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí stavebního úřadu.  Zároveň je v tomto rozhodnutí stanovena celková lhůta pro odstranění staveb spol. OKD, a.s. v k. ú. Trojanovice, a to do 10 měsíců ode dne nabytí právní moci rozhodnutí stavebního úřadu. „Je to největší černá stavba v republice a já jsem rád, že se s konečnou platností potvrdilo, že máme pravdu. OKD už před několika lety deklarovala ústy personálního ředitele Radima Tabáška, že bude v této věci respektovat rozhodnutí stavebního úřadu. Od té doby se ale brání zuby nehty a zkouší celé řízení prodlužovat. Nejprve se těžaři neúspěšně snažili zvrátit rozhodnutí stavebního úřadu o odstranění staveb svou žádostí na OBÚ k prodloužení doby jejich trvání. Teď se odvolali na kraj a ten nyní dal stavebnímu úřadu ve Frenštátě opět za pravdu. Zkrátka ty stavby tam už 25 let neměly stát a musí pryč, to je celé,“ vyjádřil se starosta Trojanovic a zároveň předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Jiří Novotný.

Proti přítomnosti černých staveb v areálu dolu se už 15. května 2013 ostře postavilo 23 starostů beskydských obcí prostřednictvím deklarace určené generálnímu řediteli OKD, a. s. Jánu Fabiánovi, kde ho žádali o okamžité ukončení obstrukcí ze strany OKD a odstranění černých staveb na Dole Frenštát. Podle Novotného navíc OKD v souvislosti s dolem Frenštát porušuje zákon jednak existencí černých staveb, ale také jejich pronajímáním třetím osobám.

„Podle mého zde dochází k neoprávněnému obohacování. Pronajímají v areálu dolu stavby, které už zde vůbec neměly stát. To samozřejmě s sebou nese i jistá bezpečnostní rizika. Tím poškozují především samotné nájemníky. Poté co budou černé stavby odstraněny, jsou samosprávy připraveny podle svých možností poškozeným firmám nabídnout náhradní prostory,“ řekl Novotný.  Nyní OKD zůstala jediná a poslední možnost, jak celý proces zvrátit. Podat žalobu o přezkoumání a zrušení rozhodnutí Krajského úřadu a zároveň požádat soud, aby OKD přiznal odkladný účinek k pravomocnému rozhodnutí o odstranění staveb.“ Předseda sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu dodává: „To, že žalobu skutečně podají, je vzhledem k tomu, jak se OKD staví k problémům a drží slovo, pravděpodobné. Podle mého se ale  už nyní hraje pouze o čas. To znamená, že pád těžních věží je nevyhnutelný. Nejedná se o to, jestli ano nebo ne, ale o to, kdy. My Valaši jsme zvyklí čekat a zároveň si jít tvrdě za svým.“

Mgr. Zdeňka Leščišinová

starostka Frenštátu pod Radhoštěm

Rubriky: Tiskové zprávy

Ministr průmyslu navštívil Frenštát p. R. Průzkum dolu nepovažuje za nutný

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Ve čtvrtek 3. října 2013 navštívil ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala Frenštát p. R. Setkal se se zástupci samospráv a navštívil dva největší výrobní závody. Uvedl, že frenštátské ložisko černého uhlí bude nadále sloužit jen jako strategická rezerva státu a že jeho průzkum není nutný.

Na žádost Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu o setkání s premiérem Jiřím Rusnokem zareagoval ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala a 3. října přijel do Frenštátu pod Radhoštěm, kde se setkal se zástupci místních samospráv a největších zaměstnavatelů v regionu.

Schůzka se uskutečnila přímo v prostoru závodu Continental Automotive Czech, s.r.o. ve Frenštátě pod Radhoštěm. Kromě generálního ředitele Zdeňka Przybyly se setkání zúčastnili také ředitelé závodů Siemens Radovan Holub a Jaromír Zapletal, předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu a starosta Trojanovic Jiří Novotný a předseda komise Rady města Frenštátu p. R. pro zrušení a zasypání Dolu Frenštát Marian Žárský.

Předmětem jednání bylo současné dění kolem Dolu Paskov, jehož součástí je i frenštátské ložisko. „Pobouřily nás nedávné výroky společnosti OKD, která prostřednictvím svého tiskového mluvčího sdělila, že navzdory současné uhelné krizi stále usiluje o průzkum Dolu Frenštát,“ uvedl Jiří Novotný.

Ministr přítomné uklidnil, že ložisko Frenštát slouží a bude sloužit jen jako strategická rezerva státu a v nejbližších desítkách let těžba nepřipadá v úvahu, pokud nedojde k ohrožení energetické bezpečnosti státu. „Stát musí své nerostné bohatství chránit před možnými spekulacemi, ale měl by také vědět, co má,“ prohlásil. Zároveň se Jiří Cienciala jasně vyjádřil v tom smyslu, že ani těžební průzkum ložiska není v současné situaci nutný a nebude se provádět.

„Takto jasně formulovaný názor je pro nás pozitivním signálem. Pro nás je těžební průzkum dolu naprosto neakceptovatelný. OKD mají ložisko dostatečně prozkoumané prostřednictvím sond už od 80. let. Bez tohoto průzkumu by jim nemohl být přidělen dobývací prostor,“ upozornil Jiří Novotný.

I přes tento postoj současného ministra zůstávají frenštátští ostražití. „Náš cíl je jasný. Dostat těžaře z Beskyd. Budeme usilovat o to, aby stát odejmul společnosti OKD dobývací prostor Trojanovice,“ dodal Novotný.

Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu

Mobil: 724 189 814

E-mail: starosta@trojanovice.cz

Rubriky: Zprávy z tisku

ZA BESKYDY A NAŠE DOMOVY BUDEME BOJOVAT TVRDĚ AŤ SE OKD A ÚPLATNÍ POLITICI PŘIPRAVÍ

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu, které zastupuje prostřednictvím 32 měst a obcí celkem 200 000 obyvatel regionu, se ostře ohrazuje vůči posledním výrokům OKD, které nadále trvá na svém plánu provést těžební průzkum na Dole Frenštát. Průzkum je dle sdružení faktickým zahájením těžby. Už mnohokrát deklarovali velcí frenštátští zaměstnavatelé, kteří v současnosti zaměstnávají 3 500 lidí, že pro ně bude takovýto krok jasným impulsem k odchodu z regionu. Jakékoliv aktivity na dole Frenštát vedoucí k přiblížení těžby ohrožují dobré jméno značky Beskydy a destabilizují celý region. Starostové v Beskydech považují plány OKD za naprostou nehoráznost.

Tou je ohrožovat tisíce stabilních pracovních míst v podnicích Siemens a Continental jenom proto, aby si OKD zhodnotilo akcie pomocí nafárání uhlí, které je státním majetkem. Situaci na Dole Paskov nelze řešit tak, že OKD opustí jeden problémový region likvidací šachty v Paskově, kde zůstane pod zemí spousta nedotěženého nerostu a vytvoří nový problémový region nafáráním nové šachty pod Radhoštěm. Je to vyzobávání třešní z dortu a kupčení se státním majetkem. Opět by vydělali pouze akcionáři OKD a státu by zůstaly jen problémy. Nabízí se otázka, jak si může dovolit tento mizerný hospodář, který nemá ani na platy havířů investovat do otvírky dalšího dolu? Sdružení měst obcí na ochranu beskydského regionu už léta neustále upozorňuje na fakt, že stát má díky špatnému hornímu zákonu minimální vliv na těžbu uhlí, které je jeho majetkem. Surovinová politika i energetická koncepce jsou v tomto případě k ničemu, když nejsou provázány se zákonnými normami.

Nyní, kdy se OKD zjevně nedaří a chystá se propouštět horníky z Dolu Paskov, obrátila se pozornost těžařů k Beskydám. Zde je na hranici největší chráněné krajinné oblasti v České republice zakonzervován Důl Frenštát. Více než padesát staveb v areálu tohoto dolu včetně obou těžních věží má propadlé stavební povolení a je na ně stavebním úřadem ve Frenštátě pod Radhoštěm vydáno rozhodnutí o odstranění staveb. Jde o největší černou stavbu v České republice. Jak příznačné ve spojení s OKD. Těžařská společnost se proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolala a nezdráhá se používat jako podpůrného argumentu proti zasypání dolu pod Radhoštěm i nehoráznou lež. Tvrdí, že likvidace Dolu Frenštát by stála půl miliardy korun. Společnost přitom vlastní projekt na zásyp jam, který by vyšel na zhruba 50 mil. Tento projekt si OKD nechalo zpracovat v roce 2003 a podle navrženého postupu by nedošlo k znehodnocení ložiska. Rozfárat, nedotěžit a znehodnotit. Toto je postup, který OKD v minulosti předvedla na Dole Dukla, kde nechala pod zemí miliony tun nevytěženého uhlí. Protože se této soukromé firmě přestala těžba na Dukle vyplácet, nechala důl zatopit. Tím prakticky zásoby nerostu, které patří státu, znehodnotila. Už se k nim nikdo nikdy nedostane. Nyní zavírá OKD nedotěžený Důl Paskov a chystá se pod záminkou průzkumu rozfárat důl Frenštát a ničit Beskydy a jejich obyvatele.

Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu tento týden iniciovalo schůzku s premiérem Jiřím Rusnokem, na které chtělo konečně dořešit odchod OKD z Beskyd. Místo odpovědi na žádost o schůzku se v médiích objevilo vyjádření úřadu vlády, který údajně poslal dopis s žádosti o schůzku s ministerským předsedou na ministerstvo průmyslu a obchodu. „My jsme žádali o schůzku pana premiéra a ne ministra průmyslu. Naše důvěra v ministerstvo průmyslu je bohužel z historické zkušenosti na bodu mrazu a proto by o budoucnosti ložiska nemělo rozhodovat pouze ministerstvo průmyslu, ale hlavně premiér. Schůzce s ministrem se nebráníme. Víme však, že ministerstvo je pod tvrdým těžařským lobingem, OKD se s tímto na našem nedávném setkání nijak netajilo. Kdyby tomu tak nebylo, byl by už dávno v zákonech pořádek. Bakala a spol. už si prostřednictvím OKD nahrabal dost. Zanechali za sebou jenom zbídačelé lidi, problémy a nejistotu. Ať se těžaři i úplatní politici připraví. Za Beskydy a naše domovy budeme bojovat tvrdě. Až do nynějška jsme jen chtěli, aby šly dolů černé stavby včetně důlních věží. Nyní už se s tímto nespokojíme. Budeme chtít, aby stát odebrat OKD dobývací prostor Frenštát – Trojanovice. Pro naše sdružení je OKD nedůvěryhodná a kořistnická firma, která ve světle posledních událostí totálně ztratila tvář,“ řekl Jiří Novotný, předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu.

TZ je reakcí na tuto zprávu http://www.novinky.cz/ekonomika/314358-paskov-uz-tezari-nechteji-o-dul-frenstat-usiluji-stale.html

Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu

Mgr. Novotný Jiří

starosta obce Trojanovice

Trojanovice 210

74401

Mobil: 724 189 814

Telefon: 556 835 021

E-mail: starosta@trojanovice.cz

Web: www.trojanovice.cz

Rubriky: Zprávy z tisku

Beskydští starostové požádali o schůzku s premiérem

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Je čas vyřešit odchod OKD z Beskyd.

Reportáž TV POLAR

23. září požádal předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu a starosta obce Trojanovice Jiří Novotný ministerského předsedu Jiřího Rusnoka o schůzku. Jejím tématem má být budoucnost Dolu Frenštát, který je provozně navázán na Důl Paskov.

Představitelé Sdružení, které zastupuje 200 tis. obyvatel prostřednictvím 32 měst a obcí, netuší, jaké kroky hodlá stát podnikat v případě Dolu Frenštát.

„Především máme obavy, aby současní představitelé státu nenavázali na své předchůdce, kteří svým laxním přístupem způsobili, že stát nebyl schopen ze svého nerostného bohatství profitovat. Na tento problém jsme intenzivně upozornovali několik premiérů, ministrů a desítky poslanců. Právě z poplatků za vydobytý nerost se nyní mohla financovat restrukrutalizace regionu. Peníze však skončily u akcionářů NWR,“ říká Jiří Novotný.

Zástupci Sdružení chtějí předejít tomu, aby se s nerostným bohatstvím pod Frenštátem dále kupčilo. Jedná se o nerostné bohatství pro vzdálené budoucí generace, neboť průvodní jevy dobývání nebo těžebního průzkumu přímo ohrožují nejen značku Beskydy, ale také budoucnost největších zaměstnavatelů regionu, kteří stojí na dobývacím prostoru. Jedná se o závody Siemens a Continental, které zaměstnávají přes 3000 lidí a další stovky v návazných firmách.

„Nevadí nám, že se stát v současné době tak intenzivně stará o 2000 horníků z Paskova. Vadí nám, že když těžaři svým těžebním průzkumem přímo ohrožovali více než 3000 zaměstnanců v našem regionu, tak to nikoho nezajímalo,“ dodal Jiří Novotný.

Zástupci Sdružení budou žádat stát, aby nerostné bohatství v dobývacím prostoru Trojanovice ochránil před možnými spekulacemi majitele těžební společnosti. „Nechceme, aby uhlí pod Beskydami stále lákalo těžaře vidinou zbohatnutí, na které doplatí celý region chudobou a nestabilitou. Těžaře, kteří jsou zodpovědni pouze akcionářům a na lidech žijících pod Radhoštěm jim nezáleží,“ dodal Novotný.

Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu

Mgr. Novotný Jiří

starosta obce Trojanovice

Trojanovice 210

74401

Mobil: 724 189 814

Telefon: 556 835 021

E-mail: starosta@trojanovice.cz

Web: www.trojanovice.cz

Rubriky: Tiskové zprávy

Trojanovice nejsou jen Pustevny, Radhošť a doly.

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Teď se jdeme představit do Brna.

Obec Trojanovice dlouhodobě spolupracuje s výrazným, a dnes již známým a uznávaným architektem Kamilem Mrvou. Za posledních pár let vzešlo z tohoto spojení tolik realizací a studií, že jejich zveřejnění vydalo na samostatnou knihu. Publikace s názvem Trojanovice 2009/2013 bude představena a pokřtěna 26. září v 18:00 v brněnské Galerii architektury při zahájení výstavy Kamil Mrva Architects 1999-2013.

Trojanovice se hlásí k moderní architektuře a snaží se dát dobrý příklad nejenom svým obyvatelům, ale i dalším obcím v regionu. Nepřetváříme historické budovy, těch si vážíme a snažíme se zachovat jejich původní vzhled a strukturu. Nové stavby a přestavby normalizačních výtvorů se však snažíme realizovat tak, aby byly moderní, vzdušné a funkční. Bereme z nich to nejlepší a přidáváme další estetickou hodnotu. Není možné se neustále smiřovat se současným trendem rekonstrukcí, kdy se stavba obalí polystyrenem a natře duhovými barvami. Návrhy a realizace studia Kamila Mrvy představují nové a moderní pojetí architektury venkovských staveb.

Při rozvoji obce se snažíme návazat na myšlenku významného české architekta Bohuslava Fukse, který postavil na Horečkách Hotel Vlčinu. Po válce nabídl Frenštátu pod Radhoštěm, že bude řídit jeho urbanismus. Komunisté tehdy jeho návrh nepřijali a dnes na to doplácíme. Malebné historické okolí náměstí ustoupilo pestrobarevným panelovým domům. Trojanovice se z toho poučily, urbanismus a veřejné stavby považujeme za důležitou součást života lidí i výchovy nové mladé generace. Se studiem Kamila Mrvy se to naší obci daří. Výsledkem je řada funkčních a krásných staveb a nyní také kniha, která je ojedinělá a ukazuje skutečné možnosti dnešního moderního a svobodného světa.

Jiří Novotný
starosta obce Trojanovice

Rubriky: Tiskové zprávy

OKD má na odstranění těžních věží 10 měsíců

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Tisková zpráva obce Trojanovice ze dne 25. června 2013

 Stavební úřad vydal rozhodnutí, OKD má na odstranění těžních věží 10 měsíců

V úterý 25. června vydal odbor výstavby a územního plánování Městského úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm rozhodnutí o nařízení odstranění stavby. To se týká více než 50 budov v areálu Dolu Frenštát včetně obou těžních věží. Na likvidaci těchto černých staveb má OKD 10 měsíců.

Na začátku roku 2011 zjistila obec Trojanovice, že budovy v areálu Dolu Frenštát jsou už více než dvacet let černými stavbami a podala podnět k zahájení řízení o jejich odstranění. Po dvou a půl letech (celý průběh řízení zde) vydal stavební odbor rozhodnutí, které firmě OKD nařizuje likvidaci staveb a to nejpozději do 10 měsíců od nabytí právní moci tohoto rozhodnutí. Do čtyř měsíců má společnost OKD předložit stavebnímu úřadu návrh technologického postupu prací při odstraňování staveb.

„Jsem rád, že nám dal stavební úřad za pravdu a vyvrátil všechny lživé argumenty OKD a Báňského úřadu, které pouze protahovaly celé řízení,“ uvedl Jiří Novotný, starosta Trojanovic.

OKD dlouhodobě tvrdí, že má vůči státu povinnost udržovat konzervační režim na Dole Frenštát a že této povinnosti nemůže dostát bez stávajících staveb. Pravdou je, že OKD má povinnost ochránit ložisko. Už v roce 2003 si ale nechala společnost OKD zpracovat projektovou dokumentaci alternativního způsobu ochrany ložiska, kterým je zasypání těžních jam výpěrkem. Tento relativně jednoduchý a úsporný způsob konzervace dolu by přišel, jak uvádí projektová dokumentace OKD, na méně, než kolik stojí roční údržba dolu v současném stavu. To je částka zhruba 60 milionů korun, OKD se přesto snažily stavební úřad přesvědčit o tom, že by likvidace dolu přišla na více než jednu miliardu.

„Divím se, že firma OKD v době, kdy je nucena razantně snižovat platy horníků, současně zcela nesmyslně vynakládá ročně desítky milionů na udržování Dolu Frenštát. Už před měsícem jsem navrhoval generálnímu řediteli společnosti Jánu Fabiánovi schůzku na toto téma. Dodnes nereagoval, rád bych ho tedy touto cestou opět vyzval k jednání o postupu likvidace černých staveb,“ říká starosta Novotný.

OKD mají 15 dnů na to, aby se proti rozhodnutí o odstranění černých staveb odvolaly, už v září 2011 ale deklarovaly ústy svého personálního ředitele Radima Tabáška, že budou rozhodnutí stavebního úřadu respektovat.

„Teď se uvidí, zda jsou OKD skutečně zodpovědnou firmou a dodržují dané slovo a zákony,“ dodal Jiří Novotný.

Zvukový záznam přímé řeči ke stažení zde

Mgr. Martin Trubač, místostarosta Trojanovic

 Kontakt: Jiří Novotný, starosta Trojanovic

Email: starosta@trojanovice.cz

Telefon: 724 189 814

Rubriky: Tiskové zprávy

Starostům beskydských samospráv došla trpělivost, vyzvali těžaře k odpovědnosti

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Reportáž TV Beskyd

15. května 2013 se ve velké zasedací síni městského úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm sešli zástupci Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu. Starostové 23 obcí přijali deklaraci určenou generálnímu řediteli OKD, a. s. Jánu Fabiánovi. Žádají ukončení obstrukcí ze strany OKD a odstranění černých staveb na Dole Frenštát.

Pověření zástupci obcí zhodnotili dosavadní situaci, která nahrává těžebním firmám a dává jim nadstandardní legislativní pravomoci na úkor státu, samospráv a občanů. Starostové jednali především o nepovolených stavbách v areálu Dolu Frenštát, které stále stojí a jsou tak největšími černými stavbami v České republice. Odstraněny měly být před více než 25 lety, OKD je však dále využívají k hornické činnosti a k pronájmu soukromým subjektům.

Dále starostové jednali o zajištění zájmu regionu v surovinové politice a energetické koncepci ČR a prosazení větších práv pro samosprávy v novele horního zákona. Důležitým tématem byly i nevyužívané dobývací prostory jak na Frenštátsku, tak na Štrambersku, které by měly být přehodnoceny nebo zrušeny.

Důležitým tématem, které se objevilo v plánu činnosti na rok 2013, byly také úhrady těžařů, které jsou na minimální úrovni. Jednoznačně se potvrdilo, že OKD poškozuje region nejen zneužíváním předkupních práv na státní pozemky, ale samotnou svou přítomností v něm.

“Společnost OKD se tváří jako společensky odpovědná firma, ale jejich společenská odpovědnost v Beskydech se rovná nule. Jako příklad zneužívání pravomocí mohu uvést například zneužití předkupních práv na pozemek v centru obce Trojanovice, který je ve správě Lesů ČR. Pro OKD je nevyužitelný, přesto na něj ale tento soukromý těžař stále uplatňuje předkupní právo”, řekl starosta obce Trojanovice Jiří Novotný.

Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu zastupuje prostřednictvím samospráv měst a obcí více než 200 tisíc obyvatel regionu. Starostové na závěr jednání schválili deklaraci určenou pro generálního ředitele OKD, a.s. Jána Fabiána a plán činnosti na rok 2013.

Text deklarace:

– Města a obce žádají ukončení obstrukcí ze strany OKD, blokování rozvoje obcí v Beskydech a neopodstatněné zneužívání zákonů a předkupních práv ve svůj prospěch.

– Města a obce žádají, aby společnost OKD začala dodržovat zákony, a aby se odstraněním Dolu Frenštát, který je již více než 20 let největší černou stavbou v České republice, stala skutečně odpovědnou firmou, jakou se snaží prezentovat.

– Města a obce žádají, aby společnost OKD zrušila fond Frenštát, který je pouze účelovým nástrojem pro manipulaci lidí v regionu a přesunula finance na potřeby Karvinského regionu, kde jsou v současnosti více než zapotřebí.

Plán činnosti na rok 2013:

v rámci surovinové politiky a energetické koncepce ČR:

– zamezit jakékoliv nové hornické činnosti v ložisku dobývacího prostoru Trojanovice, vyjma zakonzervování ložiska zásypem

– prosazovat šetrné, hospodárné a udržitelné využívání stávajících těžených zdrojů v ČR

– prosazovat snižování využívání uhelných zásob v energetickém mixu ve státních politikách ČR

v rámci novely horního zákona prosazovat:

– zvýšení pravomocí samospráv v povolovacích procesech při povolování hornických činností

– přehodnocení a odebrání více než 15 let nevyužívaných dobývacích prostorů

– zrušení předkupních práv na státní pozemky v dobývacích prostorech na hlubinnou těžbu

– zvýšení úhrad z vydobytého nerostu

————————–

Kontakt: Jiří Novotný, předseda Sdružení měst a obcí na ochranu Beskydského regionu

Email: starosta@trojanovice.cz

Telefon: 724 189 814

…………………………………

Foto: Michal Geryk TV Beskyd

Odkaz na reportáž ČT1 UDÁLOSTI V REGIONECH čas cca 7:10

Rubriky: Tiskové zprávy

Valaši oslavili šest let bez těžby uhlí v Beskydech

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin

Oslava 6. výročí Uzamčení země valašské

Reportáž TV Beskyd zde

Před šesti lety podepsali starostové čtyřiadvaceti měst a obcí na Valašsku dekret, ve kterém vyjádřili společný odpor proti otevření Dolu Frenštát. Od té doby si obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic tuto událost každoročně připomínají vysazením páru lip do Stoleté aleje a oslavou u zvoničky zvané Strážkyně Beskyd.
V první květnovou neděli se i navzdory nepříliš příznivému počasí sešly na frenštátských Horečkách desítky lidí, aby spolu oslavily další rok bez těžby uhlí v Beskydech. Společně si připomněli znění dekretu, který před šesti lety slavnostně uložili do základů kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti.

“Vydáváme nařízení o uzamčení země valašské na sto rokú. Toto rozhodnutí je závazné a konečné. Nech naši vnuci a pravnuci rozhodnú, jak s naším odkazem budú nakládať,” citoval z dekretu Marian Žárský z občanského sdružení Naše Beskydy.
Letošních oslav se zúčastnili i odpůrci těžby z Karviné, města, které se kvůli těžbě uhlí muselo celé přestěhovat.

“U nás ve Starém městě máme rodiny, které už se stěhovaly třikrát kvůli těžbě uhlí. Jsou to osudy lidí. Neustále musíme kvůli těžbě řešit náš životní prostor, protože těžba uhlí nám ho ubírá,” varovala před možnými následky těžby Monika Heisigová z občanského sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem.

Při příležitosti výročí Uzamčení země valašské se už tradičně vyhlašuje Beskydská osobnost roku. Tento titul si letos vysloužil cyklista Miroslav Prašivka za svůj nekompromisní postoj k dotacím OKD.

“Nemám důvod od nich brát peníze. Buď si na to vyděláme sami vlastníma rukama nebo si seženeme jiného sponzora. Některé peníze prostě smrdí,” prohlásil.
Akci na Horečkách si každoročně nenechá ujít ani bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. “Podle mého názoru je to závod s časem, je zřejmé, že svět ustupuje od uhelné a vůbec fosilní elektroniky a že se rozvíjejí další k životnímu prostředí daleko šetrnější alternativy,” míní.

Svůj postoj k těžbě uhlí v chráněné krajinné oblasti vyjádřili účastníci akce tím, že snahám těžařů zazvonili symbolický umíráček.

Autor: TV Beskyd (jur)

Rubriky: Zprávy z tisku

Pozvánka

Doporučujeme

Publikováno | Autor: admin
Zvuková pozvánkaPřijměte pozvání na tradiční oslavu Výročí uzamčení země valašské. Jedná se o společenskoosvětovou akci pod širým nebem na Horečkách na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic u zvoničky zvané Strážkyně Beskyd.Akci na Horečkách předchází tradičně sázení dvou lip do Stoleté aleje na kopci zvaném Marek. Jako připomínku za každý rok bez těžby uhlí v Beskydech sázíme jeden pár. Tradičně dáváme možnost zasadit stromy významným osobnostem. Sázení proběhne hodinu před zahájením programu u zvoničky, tedy v 9:00 na MarkuVěřte, že se dobře pobavíte, především koncert skupinyHTK Band je nezapomenutelným zážitkem

TAGS:Str nky Na beskydy

<<< Thank you for your visit >>>

Websites to related :
Győr Város Levéltárának hon

  Skip to contentNyitólapKapcsolatKutatószolgálatÜgyfélszolgálatSegédletekTudományos tárKiadványainkJogszabályokHíreinkEnglish / DeutschNemz

Vítejte na REJ.cz

   Šumperský REJ.cz

Olomoucký REJ.cz

Přerovský REJ.cz

Prostějovský REJ.cz

Jesenický R

Ionad Oideachais Mhuineacháin &

   About UsOur LocationManagement CommitteePersonnelFreedom of Information ActLibrary Resources AvailableFacilities/ServicesNewslettersVHR StudentsIgni

Oxfera | Natural Order | Tecnolo

   EN | ES

ARCHEOS - úvodní strana

   ARCHEOS

Jesse James Culinary

   Home Shop

Comunicación Abierta &#8211; Ja

  Saltar al contenido INFO Suscribirme por emailA propósitoBuchacaLibrosManualesRevistasTextosManifiestosContacto Menú VISTADocumentalesCultu

Orchestra - Identification

  Gagnez en disponibilité, en réactivité et en transparence

Vous devez autoriser l'ex&eacute;cution de Javascript dans les param&egrave;tres
de vot

HOME - die aponauten

  Skip to contentWir erschaffen Freiräume für Apotheken. Wir sind das Space Shuttle der Apothekenwelt.Wir sind auf einer gemeinsamen Reise.HOMEAPONAUT

Staccato - agence de communicati

  STACCATO BESANÇON
9, rue Christiaan Huygens
25000 Besançon - Tél : 03 81 88 12 24

STACCATO ÎLE-DE-FRANCE
18-22, rue d’Arras
92000 Nanterre - Té

ads

Hot Websites