Nejlepší e-shopy s oblečením - Vyzkoušeli jsme každý e-shop | Arecenze

Web Name: Nejlepší e-shopy s oblečením - Vyzkoušeli jsme každý e-shop | Arecenze

WebSite: http://www.obleceni-eshop.cz

ID:322030

Keywords:

en,Vyzkou,oble,Nejlep

Description:


Menu
Navigace:Hlavní strana»Služby» E-shopy s oblečením»

Nejlepší e-shopy s oblečením
a jejich recenze

Zoot, Zalando, Tchibo a další
ve velkém testu e-shopů

Autor: Eliška Srncová

Stačí pár kliknutí a nové oblečení už je na cestě. Vtomto jednoduchém modelu nachází zalíbení stále více českých internetových uživatelů, podle údajů Českého statistického úřadu nakupuje na internetu 51,6 % Čechů starších 16 let (listopad 2017, pozn.red.). "Ještě před deseti lety šlo přitom o okrajovou službu, kterou využívalo pouze 15 % dospělé české populace, tedy zhruba 1,3 miliónu lidí," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Jedním z nejoblíbenějších artiklů na internetu je oblečení, v roce 2017 jej přes internet pořídilo 27,9 % jedinců nad 16 let. Dá se tedy říct, že mají e-shopy soblečením zlaté období.

Díky tomu dominuje českému internetovému trhu s oblečením hned několik gigantů, mezi které patří například Zoot, H&M, Tchibo nebo Lidl. Nováčkem, který rozvířil tuzemské vody, je potom německý e-shop Zalando, který je označován za velkého konkurenta předevšíme-shopu Zoot, mimo jiné kvůli podobné nabídce značek.

V rámci konkurenčního boje se e-shopy předhánějí ve zvyšování komfortu nákupu a zákazníci se tak mohou těšit nejen na slevové akce, ale i dopravu zdarma, 90 dnů na rozmyšlenou nebo dokonce možnost vyzkoušení zboží přímo na výdejně. U těchto firem tak odpadá největší nevýhoda internetových nákupů, a to nemožnost si zboží vyzkoušet a prohlédnout zblízka před tím, než jej zaplatíte.

Obsah stránkySrovnávací test největšíche-shopů s oblečenímTestujeme e-shopyRecenzee-shopůTipy na nákupoblečení po internetu1. Najděte nejnižší cenu2. Využívejte bonusových akcí3. Čtěte popisky4. Čtěte obchodní podmínky5. Zjistěte si, na co máte právo

Testujeme e-shopy

Vzhledem kzajímavému dění na poli e-shopů s oblečením jsme se rozhodli největší hráče na trhu otestovat a zjistit tak, který znich nabízí nejvýhodnější podmínky nákupu a jak tyto obchody dostojí svým lákavým slibům. Testování zahrnovalo reálné nákupy v e-shopech i ohodnocení jejich webových prezentací.

Ačkoliv jsme v testu narazili na větší či menší nedostatky a ne všechny e-shopy obstály na jedničku, obecně se dá říct, že většinu hodnotíme kladně a pokud se budete držet prověřených prodejců, nemusíte se nakupování oblečení na internetu bát. Bez větších problémů obstály e-shopy Zoot, Zalando, Zara, Mango, Reserved, Tchibo, Lidl i Answear, v zásadě se liší jen v rychlosti dodání a vrácení peněz, popřípadě komfortu nakupování. Větší komplikace mohou nastat snad jen v případě, že na zboží opravdu spěcháte, rizikový je potom také proces vracení zboží, který vás může stát peníze. S velmi dlouhou lhůtou pro dodání zboží jsme se setkali pouze u e-shopu H&M, nespěchal ani s vyplacením peněz za vrácené zboží (delší lhůtu pro navrácení peněz měl ale například i Zoot).

Eliška Srncová
Autorka testu

Tabulka 1: Celkovévýsledky testování e-shopů

Pořadí

Název e-shopu

Hodnocení přehlednosti webu a responzivity

Hodnocení nákupu
a doručení

Hodnocení vrácení
zboží a peněz

Celkové hodnocení

1.

Zoot

91 %

95 %

80 %

89,8 %

Přečíst recenzi

2.

Tchibo

85 %

92 %

92 %

89,5 %

Přečíst recenzi

3.

Answear

92 %

83 %

84 %

86,1 %

Přečíst recenzi

4.

Reserved

92 %

79 %

90 %

86,0 %

Přečíst recenzi

5.

Zara

76 %

84 %

91 %

82,6 %

Přečíst recenzi

6.

Zalando

93 %

74 %

82 %

82,3 %

Přečíst recenzi

7.

Mango

87 %

76 %

81 %

80,4 %

Přečíst recenzi

8.

Lidl

76 %

70 %

91 %

76,8 %

Přečíst recenzi

9.

H&M

95 %

30 %

42 %

53,9 %

Přečíst recenzi


Vzhled a používání webu

Vprvní fázi testování jsme se zaměřili na samotný web e-shopu. Hodnotili jsme, jak jsou stránky přehledné, zda se web správně zobrazuje i na mobilním telefonu a jak snadno se dostanete ke všem podstatným informacím o nákupu. Pokud jste se nepřišli na stránky e-shopu jen mrknout, co je nového, ale naopak hledáte jednu nebo více konkrétních věcí, zásadní pro vás bude filtrace. Zaměřili jsme se tedy i na ni a ohodnotili jsme, jak moc vám její použití v jednotlivých e-shopech může usnadnit hledání. Při nakupování na internetu jsou zásadní i tabulky velikostí, vněkterých případech nahrazené či doplněné kalkulátorem. Užitečné jsou fotky přímo na postavě suvedenými mírami modelky a další drobnosti, které více či méně zabrání tomu, abyste po rozbalení balíčku byli zklamaní. Do našeho hodnocení jsme proto zahrnuli i tyto vychytávky.

Potěšující je, že drtivá většina webů si vnašem testu vedla dobře. Ne všechny e-shopy na internetu jsou přehledné, pochopitelně, ovšem do našeho testu jsme zařadili ty největší hráče na trhu, kteří už mají vzhled a responzivitu webu zpravidla víceméně vychytanou. I vpřípadě těchto webů se občas objeví mouchy (například nefunkční odkazy), nejde ale o nic zásadního.

Tabulka 2: Výsledky v kritériích vzhled a používání webu

E-shop Zoot E-shop Tchibo E-shop Answear E-shop Reserved E-shop Zara E-shop Zalando E-shop Mango E-shop Lidl E-shop H&M

E-shop Zoot E-shop Tchibo E-shop Answear E-shop Reserved E-shop Zara E-shop Zalando E-shop Mango E-shop Lidl E-shop H&M Celkové hodnocení

89,8 %

89,5 %

86,1 %

86,0 %

82,6 %

82,3 %

80,4 %

76,8 %

53,9 %

Náhledy na postavě

Někdy ano, někdy ne

Zpravidla ne

Zpravidla ano

Zpravidla ano

Zpravidla ano

Zpravidla ano

Zpravidla ano

Zpravidla ne

Zpravidla ano

Prohlížení několika fotek v náhledu

Ne

Ne

Ano, dvě fotografie

Ano, dvě fotografie

Ne

Ano, dvě fotografie

Ano, více fotografií

Ne

Ano, dvě fotografie

Přehledný rozcestník

Ano

Ano

Ano

Ano

Při scrollování mizí

Ano

Ano

Hodně proklikávání

Ano

Responzivita na mobilním telefonu

Bez problému

Bez problému

Horší filtrace

Bez problému

Chybí možnost filtrovat

Bez problému

Horší filtrace

Nepřehledné

Bez problému

Dostupnost informací o nákupu

Informace o nákupu v horní liště a ve spodní části stránky

Převážně dole, informace o doprave v horní liště

Informace o doprave v horní liště, obchodní podmínky ve spodní části

Konec stránky

Info velmi malým písmem, při scrollování zmizí

"Nápověda a kontakt" v levém horním rohu - hodně proklikávací, ne zcela přehledná

Pod ikonkou uživatele a ve spodní částí (často dlouhé scrollování)

"Jak nakupovat?" V pravém horním rohu

Zákaznický servis v levém horním rohu

Filtrace

Přehledná, dostatečný počet parametrů

Přehledná, dostatečný počet parametrů

Přehledná, dostatečný počet parametrů, ovšem každý se volí zvlášť

Přehledná, dostatečný počet parametrů

Přehledná, dostatečný počet parametrů

Přehledná, dostatečný počet parametrů

Každý parametr se volí zvlášť, u filtrování podle ceny se čísla překrývají

Pouze základní filtry, každý parametr je třeba volit zvlášť

Nelze filtrovat podle ceny

Průvodce velikostmi

Tabulka velikostí

Tabulka s kalkulačkou pro spodní prádlo

Tabulka velikostí

Tabulka velikostí

Kalkulačka

Tabulka velikostí

Kalkulačka (včetně postavy a věku)

Kalkulačka

Tabulka velikostí


Nákup, doprava a platba

Dále jsme se zabývali samotným nákupem, placením a dopravou. Jaké možnosti platby e-shop nabízí? Zjakých typů dopravy můžete vybírat? A hlavně – kolik stojí a jak dlouho trvá doručení balíčku? To vše jsme do testu zahrnuli a hodnotili. Jedním ze zásadních faktorů při výběru e-shopu je také to, zda si zboží můžete či nemůžete vyzkoušet. Špatnou zprávou je, že ve většině případů stále ještě nemůžete. Lepší zprávou je, že e-shopů svýdejnami, na kterých nechybí ani zkušební kabinky, přibývá. A pokud si zboží vyzkoušet nemůžete, stále vám zůstává lhůta na jeho vrácení (u některých obchodů až 90 dní). Ve většině případů je vrácení zboží bezplatné, částečnou výjimkou je e-shop Mango, u kterého pro některé kolekce vrácení zdarma v kamenné prodejně neplatí, úplnou potom e-shop H&M, který dává na výběr mezi odesláním službou DPD za poplatek 109 Kč, nebo dopravou na vlastní náklady (v kamenné prodejně zboží vrátit nemůžete).

Všechny objednávky jsme objednávali vjeden den (pondělí 30.7.2018), aby měly obchody srovnatelné podmínky při doručování. Předpokládaný termín doručení byl zpravidla do 2-4 pracovních dnů. Většina zásilek také přišla vjednom termínu – 1.8.2018 (tedy spředstihem), pouze Zoot stihl doručení ještě rychleji, do druhého dne. Naopak e-shop H&M sdodávkou zrovna nespěchal, na balíček jsme čekali deset dní, což je doba, kterou bychom očekávali spíše u zahraničních e-shopů. Dá se tedy říct, že většinou zboží ze-shopu dostanete velmi rychle, je ale dobré si dopředu pročíst například recenze daného obchodu, ze kterých se dozvíte, jak na tom se včasným doručováním je.

* Avizovaná doba doručení byla většinou udávána jako časové rozmezí, u některých e-shopů v kalendářních dnech, u jiných v pracovních dnech. Pro sjednocení uvádíme v grafu maximální uvedený počet dní a díky tomu, že objednávka proběhla v pondělí, nebyl mezi pracovními a kalendářními dny v našem případě rozdíl.

Tabulka 3: Výsledky v kritériích nákup, doprava a platba

E-shop Zoot E-shop Tchibo E-shop Answear E-shop Reserved E-shop Zara E-shop Zalando E-shop Mango E-shop Lidl E-shop H&M

E-shop Zoot E-shop Tchibo E-shop Answear E-shop Reserved E-shop Zara E-shop Zalando E-shop Mango E-shop Lidl E-shop H&M Celkové hodnocení

89,8 %

89,5 %

86,1 %

86,0 %

82,6 %

82,3 %

80,4 %

76,8 %

53,9 %

Nutnost registrace

Ne

Ne

Ne

Ano

Ne

Ano, po registraci se vymaže košík

Ne

Ne

Ne

Možnosti a cena dopravy

Výdejna radosti: zdarma/ PPL, Česká pošta, In Time: 69Kč

Prodejna: zdarma / Domů: 59Kč

DPD, Česká pošta: 70 Kč / Osobní odběr Praha a Brno: zdarma

Prodejna: zdarma / Kurýrní služba: 119 Kč

Prodejna: zdarma/Standardní doručení: 129 Kč / Expresní doručení: 279 Kč

PPL: zdarma

Prodejna: zdarma / Standardní doručení: 150 Kč / Express: 295 Kč / Urgentní: 495 Kč

PPL, Česká pošta: 59 Kč - nelze volit dopravce

Kurýrní služba: 129 Kč

Minimální částka pro dopravu zdarma [Kč]

1599

1590

700

950

1400

0

950

1000

Neuvedeno

Doručení na pobočku

Ano

Ano

Ano (Praha, Brno)

Ano

Ano

Ne

Ano

Ne

Ne

Lhůta na vyzvednutí

2 pracovní dny

7 dní

5 pracovních dní

14 dní

15 dní

Neuvedeno

15 dní

Neuvedeno

Neuvedeno

Možnost vyzkoušení na pobočce

Ano

Ano

Ano (Praha, Brno)

Ne

Ne

Ne

Ne

Ne

Ne

Avizovaná doba doručení

1 den

3-4 dny

Do 3 dnů

2-4 pracovní dny

3-7 dní

3-7 dní

4-5 pracovních dní

Do 4 dnů

2-4 pracovní dny

Reálná doba doručení [počet dní vč. víkendu]

1

2

2

4

2

2

2

2

10

Možnosti platby

Karta, Převod, PayPal, Dobírka (39 Kč), Platba na výdejně

Dobírka, Převod, PayPal, PayPal Express, Na prodejně

Dobírka, Karta, Převod

PayU (platba převodem nebo kartou), PayPal

Karta, PayPal

Karta, PayPal, Převod

Karta, Paypal, Dobírka

Dobírka (39 Kč), Karta

Karta, Dobírka


Vrácení zboží a peněz

Žádný e-shop jistě nepotěší, když zákazník vrací zboží. Ten má ale na odstoupení od smlouvy a vrácení zboží právo, se kterým musí e-shop počítat. Zvláště při nakupování oblečení je vracení zboží téměř nutností, trefit se do správné velikosti totiž není úplně snadné a řada zákazníků si jich tak raději objedná rovnou několik. Nejpohodlnější je v tomto případě převzetí zboží na výdejně, kde si jej můžete rovnou vyzkoušet. To ale není vždy možné a následné vracení tak u většiny obchodů představuje o něco složitější proces, než pouhé zanechání nepadnoucích kusů ve zkušební kabince.

Jak tedy vracení probíhalo? Většina hodnocených e-shopů umožňovala vrácení zboží na prodejně, což je znašeho pohledu nejjednodušší varianta, která vás nic nestojí a peníze máte zpravidla rychle zpátky – pokud vám je obchod vrací hotově či na účet. O něco déle už si počkáte na vrácení peněz na účet. U značky Mango je třeba počítat stím, že na prodejnu můžete vrátit pouze zboží, které se vdané pobočce také prodává, některé kolekce je proto potřeba odeslat poštou či doručit jiným způsobem. Lidl si zboží nepřebírá na prodejně, ale balíček stačí odevzdat vlibovolném ParcelShopu, které jsou zpravidla snadno dostupné i vmenších městech. Nejsložitější vrácení vás tak čeká u e-shopů Zalando a H&M, vprvním případě si vystojíte frontu na poště, vdruhém případě budete vyčkávat na příjezd kurýra.

Tabulka 4: Výsledky v kritériích vrácení zboží a peněz

E-shop Zoot E-shop Tchibo E-shop Answear E-shop Reserved E-shop Zara E-shop Zalando E-shop Mango E-shop Lidl E-shop H&M

E-shop Zoot E-shop Tchibo E-shop Answear E-shop Reserved E-shop Zara E-shop Zalando E-shop Mango E-shop Lidl E-shop H&M Celkové hodnocení

89,8 %

89,5 %

86,1 %

86,0 %

82,6 %

82,3 %

80,4 %

76,8 %

53,9 %

Možnosti a ceny vrácení

Výdejna/Zdarma poštou

Prodejna/Kurýrní službou - poplatek dle hmotnosti

Výdejna/Bezplatně DPD (pro přihlášené uživatele s nákupem nad 700 Kč)/Na vlastní náklady

Prodejna/Zdarma kurýrní službou

Prodejna/Zdarma kurýrní službou

Poštou zdarma

Prodejna (s výjimkou některých kolekcí)/Na vlastní náklady

Bezplatně prostřednictvím ParcelShopu/Na vlastní náklady

Kurýrní službou - 109 Kč/Na vlastní náklady

Lhůta na vrácení [počet dní]

90

30

30

30

30

30

30

90

30

Možnost bezplatného vrácení

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano (s výjimkou některých kolekcí)

Ano

Ne

Zvolený způsob vrácení

Na pobočce

Na pobočce

Na pobočce

Na pobočce

Na pobočce

Česká pošta

Na pobočce

ParcelShop

DPD

Reálné vrácení peněz [počet dní]

21

0

8

2

1

10

1

9

19

Recenzee-shopů

Recenze E-shop Zoot

Vítěz testu 2018 1. místo 89,8 % Celkové hodnocení Lhůta na vrácení 90 dnů Možnost vyzkoušení Vrácení peněz za 21 dnů Krátká lhůta na vyzvednutí zboží

E-shop Zoot můžeme doporučit všem zákazníkům, kteří na objednávku opravdu spěchají. Jednoduše objednáte více velikostí, oblečení je na pobočce klidně do druhého dne a nepadnoucí kusy tam zkrátka necháte. Rychlostí nákupu se tak nejvíce blíží kamennému obchodu. Problém mohou mít snad jen více vytížení zákazníci, balíček si totiž z výdejny musíte vyzvednout do dvou pracovních dnů. Přečíst celou recenzi

Zobrazitnabídky

Recenze E-shop Tchibo

2. místo 89,5 % Celkové hodnocení Možnost vyzkoušení na pobočce Rychlé vrácení peněz Méně fotek na postavě

Spolu se Zootem a Answearem patří Tchibo k obchodům, na jejichž výdejně si můžete objednané oblečení i vyzkoušet. Opět platíte jen za to, co vám padne a nevhodné velikosti můžete nechat na místě. Doručení trvalo dva dny a balíček si můžete vyzvednout do sedmi dnů. Oblečení můžete na pobočce obchodu také vrátit, v takovém případě dostanete peníze zpět zpravidla okamžitě, podle typu platby. Přečíst celou recenzi

Recenze E-shop Answear

3. místo 86,1 % Celkové hodnocení Nízká částka na dopravu zdarma Možnost vyzkoušení na pobočce Pobočky pouze v Praze a v Brně

V našem testu se e-shop Answear řadí k prodejcům s nespornou výhodou – zboží si můžete na pobočce vyzkoušet. Bohužel je tato výhoda značně omezená, výdejny obchodu jsou zatím jen v Brně a v Praze. Při nákupu ani vracení zboží jsme ale nezaznamenali žádné komplikace, snad jen drobnost, dodané oblečení bylo velmi zmačkané. Přečíst celou recenzi

Zobrazitnabídky

Recenze E-shop Reserved

4. místo 86,0 % Celkové hodnocení Lhůta na vyzvednutí 14 dní Vrácení kurýrní službou zdarma Není možnost zkoušení na pobočce

E-shop Reserved se drží dobrých standardů. Snad jedinou nevýhodou při nákupu v tomto obchodě je, že si oblečení nemůžete vyzkoušet, ačkoliv si jej vyzvedáváte přímo na prodejně. Doručuje ovšem rychle, na vyzvednutí zboží máte dva týdny a vrácení proběhlo zcela bez komplikací, opět v kamenném obchodě této značky. Přečíst celou recenzi

Recenze E-shop Zara

5. místo 82,6 % Celkové hodnocení Lhůta na vyzvednutí 15 dní Velmi hezké balení Horší dostupnost informací o nákupu

Mezi konkurencí zaujme e-shop obchodu Zara zejména elegantním balením, zboží tak může posloužit i jako vkusný dárek. Výhodou je také dlouhá lhůta na vyzvednutí, balíček na vás v obchodě počká až 15 dní. Obchod umožňuje vyzvednutí i vrácení na prodejně a zásilku doručil velmi rychle. ovšem vyzkoušení přímo na místě v tomto případě bohužel není možné. Přečíst celou recenzi

Recenze E-shop Zalando

6. místo 82,3 % Celkové hodnocení Doručení zdarma Vrácení zboží zdarma Není možnost vyzvednutí ani vyzkoušení na pobočce Složitejší postup při vracení

Nejsložitější na nákupu v e-shopu Zalando bylo vrácení zboží. Manuál na balení je jiný v přiloženém návodu a jiný na webu obchodu a celkově šlo o jeden z nejkomplikovanějších postupů v našem testu. Doručení zboží ale proběhlo bez problému, zkoušení oblečení ovšem v tomto případě není možné, tanto e-shop minimálně zatím kamennou pobočku v ČR nemá. Přečíst celou recenzi

Získat dárkový poukaz

Recenze E-shop Mango

7. místo 80,4 % Celkové hodnocení Fotografie z více úhlů v náhledu Lhůta na vyzvednutí 15 dní Doručení jen na některé pobočky Některé zboží nelze vrátit na pobočce

Stejně jako například Zara nebo Reserved, i e-shop Mango umožňuje vyzvednutí a vrácení zboží v kamenném obchodě této značky. Ovšem vyzvednutí je možné jen na některých pobočkách a vrátit zase můžete jen některé zboží. Celkově ale nákup proběhl bez problémů a stejně jako většina obchodů, i Mango doručilo oblečení do dvou dnů. Přečíst celou recenzi

Recenze E-shop Lidl

8. místo 76,8 % Celkové hodnocení Lhůta na vrácení 90 dnů Rychlé doručení Méně přehledný web Není možnost zkoušení na pobočce

Webové stránky e-shopu Lidl patří k těm méně přehledným a při objednávce nemáte na výběr z několika druhů dopravy. Převzetí v obchodě není možné a zboží si tudíž v obchodě nemůžete ani vyzkoušet. Doručení ale bylo rychlé a vrácení zboží prostřednictvím ParcelShopu poměrně snadné. Na rozmyšlenou vám navíc obchod nechává lhůtu 90 dní, která nebývá příliš běžná. Přečíst celou recenzi

Recenze E-shop H&M

9. místo 53,9 % Celkové hodnocení Přehledný web Náhledy na postavě Velmi dlouhé doručování Drahé poštovné Poplatek za vrácení

Samotný web e-shopu H&M funguje bez problému a objednání zboží je velmi snadné, k jeho doručení ale máme své výhrady. I přes deklarovaných 2-4 dní na doručení přišel balíček z e-shopu H&M až za 10 dní. Jako jediný z testovaných e-shopů také požaduje po zákazníkovi poplatek za vrácení zboží, které navíc probíhalo poměrně zdlouhavě skrze kurýrní službu. Přečíst celou recenzi

Tipy na nákupoblečení po internetu

Nakupování oblečení na internetu se nijak dramaticky neliší od nakupování jiného typu zboží, složitější je pouze zajistit, aby vám oblečení opravdu padlo. Vnásledujících řádcích se skrývá pár tipů, jak postupovat, aby vaše zkušenost snákupem oblečení na internetu byla co nejpozitivnější.

1. Najděte nejnižší cenu

U privátních značek různých obchodů samozřejmě není většinou možné přesně tu samou věc pořídit levněji jinde. Pokud ale nakupujete oblečení větších a známějších značek, se kterými se setkáte u většího počtu dodavatelů, není na škodu zkusit daný kus pořídit co nejlevněji. Ktomu vám mohou dopomoct například srovnávače cen. V dnešní době již existují stránky, které se specializují přímo na oblečení a doplňky, jako je například Glami.cz, mezi univerzálními srovnávači potom stále hraje prim Heureka.cz.

2. Využívejte bonusových akcí

Ušetřit na dopravě občas vyžaduje sledovat daný e-shop delší dobu, nebo mít prostě štěstí. Často se ale kvýhodným nabídkám, dopravě zdarma či slevám na nákup dostanete pouhou registrací. Ta se vám vyplatí zejména pokud vdaném e-shopu plánujete nakupovat častěji. Pokud jde naopak o jednorázový nákup a nechcete se sregistrací zdražovat, většina e-shopů vám umožní nakoupit i bez registrace.

3. Čtěte popisky

Většina lepších e-shopů si vdnešní době dává spopisky produktů docela práci, u některých najdete i uživatelská hodnocení. O daném kousku oblečení se tak můžete dozvědět nejen jeho složení, ale také zda jde o pružný materiál, jak sedí na postavě, jakou vyžaduje údržbu nebo kjaké příležitosti se hodí. Svolbou velikosti vám do jisté míry poradí tabulka či kalkulátor velikostí (i když jeho přesnost nemusí být vždy stoprocentní). Díky pozornému čtení popisků tak zvyšujete pravděpodobnost, že vám zakoupený kus oblečení opravdu padne podle vašich představ.

4. Čtěte obchodní podmínky

Obchodní podmínky nebývají často ani zdaleka tak přehledné, jako popisky produktů, doporučujeme se snimi ovšem seznámit co nejdříve, abyste nebyli nemile překvapeni například dlouhým čekáním na zásilku nebo nečekanými poplatky. Ve více či méně čtivé formě se vnich totiž dozvíte všechny podstatné informace o nákupu, tedy jak můžete platit, kolik vás bude stát doprava, jaké jsou podmínky vrácení a další. Pokud nechcete číst celý dlouhý text, můžete se omezit alespoň na zkrácenou verzi ve formě nápovědy, kterou u většiny e-shopů najdete.

5. Zjistěte si, na co máte právo

Knakupování na internetu se příležitostně váže také vrácení zboží. Ať už vám nesedí velikost, kvalita neodpovídá vašemu očekávání nebo jste si nákup zkrátka rozmysleli, je dobré vědět, jak vtakovém případě postupovat a na co máte právo. Podle občanského zákoníku máte na odstoupení od smlouvy a vrácení zboží ze-shopu 14 dní, řada internetových obchodů vychází zákazníkům vstříc a vobchodních podmínkách uvádí dokonce lhůtu 30-90 dní. Důležitá je distanční forma zakoupení zboží (tedy přes telefon či internet). Zda jste si zboží nechali doručit domů či vyzvedli na prodejně už nehraje roli. Čtrnáctidenní lhůta běží od chvíle převzetí zboží, pokud jste byli o možnosti odstoupení od smlouvy informovaní dopředu (například ji prodejce uvádí vobchodních podmínkách). Pokud vás informoval dodatečně, 14 dní se počítá od tohoto okamžiku. Vpřípadě, že jste informaci o právu na odstoupení od smlouvy nedostali vůbec, prodlužuje se lhůta na jeden rok. Pozor, pokud si obchodní podmínky nepřečtete, neznamená to, že jste nebyli informovaní. Při nákupu vdrtivé většině e-shopů jejich přečtení potvrzujete, jestli to doopravdy uděláte, už není směrodatné.

Prověření prodejci smožností vrácení zboží zpravidla počítají a vbalíčku soblečením, na e-mailu nebo webových stránkách obchodu najdete snadno dostupný formulář kodstoupení od smlouvy, často i spřehledným postupem. Pokud takovýto formulář neobdržíte/nenajdete, můžete o odstoupení od smlouvy prodejce informovat sami, ideálně e-mailem nebo dopisem sdoručenkou, zkrátka prokazatelným způsobem. I když vám může prodejce tvrdit opak, nemusíte uvádět důvod vašeho rozhodnutí, což logicky vyplývá už ztoho, že máte „právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodů“.

Od okamžiku odstoupení od smlouvy by mělo co nejrychleji dojít ke vrácení zboží, lhůta je opět 14 dní. Většina prodejců vrací peníze po doručení zboží nebo potvrzení jeho odeslání, a to stejným způsobem, jakým jste za zboží zaplatili (pokud nedostane váš výslovný souhlas kjinému způsobu navrácení peněz).

O způsobu doručení byste měli rozhodnout sami, ať už jde o předání na pobočce či odeslání poštou. Náklady na vrácení zboží hradí kupující, velké e-shopy ale většinou umožňují bezplatné vrácení. Naopak vracení peněz musí proběhnout vcelé výši, tedy včetně nákladů na poštovné a dobírku, pokud jste si nepřipláceli za nějakou nadstandardní službu, například rychlejší dodání.

Prodejce může zvracených peněz strhnout určitou částku, pokud jste vrátili zboží vhorším stavu, než vjakém bylo doručeno. Dodání vpůvodním obalu není povinností, ale například plavky bez hygienických přelepek už prodávající nemusí přijmout zpět vůbec.

Jak vám pomohl tentotest? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 3.8 z 37 hlasů

Další oblíbené testy a recenze

SROVNÁNÍMobilní tarifySROVNÁNÍOnline seznamkySROVNÁNÍPojištění domácnosti / majetkuSROVNÁNÍCashback portálySROVNÁNÍWebhostingySROVNÁNÍSušičky prádlaSROVNÁNÍPračkySROVNÁNÍKlasické vysavačeSROVNÁNÍRobotické vysavačeSROVNÁNÍTelevizeSROVNÁNÍKočárkySROVNÁNÍAutomatické kávovarySROVNÁNÍPračky se sušičkouSROVNÁNÍKuchyňské robotySROVNÁNÍMobilní nafukovací vířivkySROVNÁNÍTroubySROVNÁNÍBěžecké pásySROVNÁNÍMobilní klimatizaceSROVNÁNÍLedničkySROVNÁNÍMyčky nádobíSROVNÁNÍKamery do autaSROVNÁNÍTrampolínySROVNÁNÍMobilní telefonySROVNÁNÍSekačkySROVNÁNÍAku vrtačkySROVNÁNÍMatraceSROVNÁNÍNotebookySROVNÁNÍTyčové vysavačeSROVNÁNÍAkumulátorové tyčové vysavačeSROVNÁNÍElektrokolaSROVNÁNÍRotopedySROVNÁNÍŽehličky prádlaSROVNÁNÍGrilySROVNÁNÍInfrasaunySROVNÁNÍOnline jazykové kurzy angličtinyKATEGORIEAudioKATEGORIEAuto a nářadíKATEGORIEDům a zahradaKATEGORIEFoto a videoKATEGORIEHračky a nositelnéKATEGORIEKrása a zdravíKATEGORIEOstatníKATEGORIEOstatní elektronikaKATEGORIEPC příslušenství a komponentyKATEGORIEPomocníci do kuchyněKATEGORIEPračky a sušičkyKATEGORIEPříprava nápojůKATEGORIESlužbyKATEGORIESport a outdoorKATEGORIESpotřebiče na vaření a pečeníKATEGORIETelevizory a obrazKATEGORIEVysávání a úklidTIPY REDAKCENejlepší dárky

Naší misí je pomáhat lidem vybrat ten správný produkt. Pomocí srovnávacích testů, slovního vysvětlení vlastností produktu, podrobných doplňkových článků a názorné grafiky chceme lidem pomáhat pochopit, podle čeho mají vybírat.

Napište nám na dotazy@arecenze.cz

Ať už potřebujete poradit nebo jste našli nějakou nesrovnalost

Produktů zrecenzováno

Zpracovaných kategorií

Kontakt Články Podmínky užívání Ochrana soukromí Časté dotazy Jak pracujeme Pro média Na tomto webu straší

TAGS:en Vyzkou oble Nejlep

<<< Thank you for your visit >>>

Websites to related :
Hot Shots 3 on 3 Tournament - Ya

   REGISTER RULES SUPPORT ABOUT CONTACT FACEBOOK

Inidel :: Internet Marketing ::

  CompanyClientsEmploymentServicesWeb DevelopmentInternet MarketingSocial MediaManaged Hosting&#8212;MotorsportsDivi Theme DevConsultationContactSelect

Splendor | Creative Agency, Web

  NJ Web DesignAboutcompanymeet the teamaccoladestestimonialsservicesbrandingname &#038; taglinemessaging &#038; positioninglogo &#038; identitybrochure

Home - White Pass Scenic Byway

  Skip to contentFacebookTwitterYouTubePinterestInstagramAmerica's BywaysHomeNewsAbout UsBoardPartners &#038; ResourcesByway ProjectsNewslettersFundingC

Straightline Sports | Steamboat

  "); } else { win._boomrl = function() { bootstrap(); }; if (win.addEventListener) { win.addEventListener("load", win._

Elektrické podlahové vytápěn

   Podlahové vytápěníPodlahové topení zalité anhydritemPodlahové topení - použitíTopné rohožeTopné kabelyTopný kabel do okapůCenové

DÖRKEN – Objavte odbornosť

   Please select your location and language:

The Mountaineer - Keene Valley,

  

OLDSKAUTI.cz &#8211; Postavy a u

  x OLDSKAUTI.cz Facebook

Ascent Outdoors | Outfitting the

  "); } else { win._boomrl = function() { bootstrap(); }; if (win.addEventListener) { win.addEventListener("load", win._

ads

Hot Websites