Bieg Zbója

BIEG NAGRODZONY W PLEBISCYCIE NA NAJLEPSZY POLSKI BIEG GÓRSKI 2019 ROKU5 KOZICAMI

PoprzedniNastępny

V edycja Biegu Zbója 12 - 13 sierpnia 2023 ZAPISY OD 6 GRUDNIA !
II Górski Bieg Niepodległości 11 listopada 2022 11KM ORAZ 21KM - ZAPISY TRWAJĄ !

GÓRSKI BIEG NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA 2022

ZAPISZ SIĘ TUTAJ

LETNI BIEG ZBÓJA - IV edycja - 13 i 14 sierpnia 2022

PIĘĆ FORMUŁ DLA PRAWDZIWYCH ZBÓJÓW
7 KM, 11 KM, 25 KM, 42 KM, 60 KM

Zaczynasz swoją przygodę z bieganiem? Zapraszamy na bieg górski ” Zbójniczek” 7 kilometrów, aby zdobyć tytuł „Zbójniczka”


Tytuł ” Zbójniczka” już dobyty lub 7 kilometrów to dla Ciebie za mało? Spróbuj swoich sił na nowym dystansie 11 kilometrów ” Nowa twarz Zbójnika”

Chcesz nosić zaszczytny tytuł „Zbójnika”? Przebiegnij nasz półmaraton górski ( ciut więcej:)) – 25 km.


Masz siłę na większy dystans? Dla najbardziej wymagających i największych twardzieli czeka bieg górski 42 km i ” Wielki Zbój „

Bieg górski Ultra Zbój i ponad 60 kilometrów po pięknych szlakach Beskidów to bieg dla Ultra Biegaczy. Tutaj nie ma przelewek , by zostać Ultra Zbójem.

POBIEGNIJ ŚLADAMI ZBÓJA KLIMCZOKA

Czy wiesz że według legendy Zbój Klimczok miał pochodzić ze szlachetnego rodu lub wychowywać się na Zamku Sułkowskich w Bielsku. Tu miał dorastać z Klementyną Sułkowską, w której z czasem zakochał się ze wzajemnością. Jej ręka miała być jednak przeznaczona wiedeńskiemu księciu, wobec czego Klimczok uciekł w góry, gdzie zorganizował bandę, która rabowała bogatych, a pomagała biednym. Nie mogąc jednak zapomnieć o ukochanej, porwał ją przed ślubem z kaplicy zamkowej i uprowadził w góry. Wybudował dla niej kamienny dwór w miejscu, gdzie stoi schronisko PTTK na Klimczoku (zwane „Klementynówką”). Jednak po pewnym czasie Klementyna zatęskniła za matką i zapragnęła się z nią zobaczyć. Nie mogąc jej odmówić, Klimczok ruszył z nią w doliny. Tu został rozpoznany, a jeden z wieśniaków – skuszony nagrodą – zawiadomił komendanta straży książęcej. Urządzono zasadzkę, w której zbójnik został ranny i pojmany. Zmarł, powieszony na haku za żebro.
Od jego imienia pochodzi nazwa szczytu Klimczoka, a on sam miał zamieszkiwać znajdującą się nieopodal jaskinię.

 *Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimczok_(zbójnik);przypisy: patrz: informacje na stronie szczyrk.info.pl ,Mirosław Barański: Beskid Śląski. Przewodnik. Piastów: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, s. 102. , zob. Maria Cieślicka „Legenda o zbóju klimczoku”

Prowadzisz firmę? Chcesz być postrzegany/a jako prężnie działające przedsiębiorstwo wspierające sport ? Nawiąż z nami współpracę sponsorską lub partnerską i bądź widoczny na wielkim, polskim Festiwalu Biegowym - Bieg Zbója. To tysiące biegaczy i kibiców z całej Polski.
Napisz do nas na biegzboja@gmail.com

Facebook-fInstagramShopping-cart

POLUB NAS NA FACEBOOK I INSTAGRAM