střechu vzhůru | karavany Rapido Club, Trigano Rubis, Trigano Silver | karavany Rapido Club, Trigano

Web Name: střechu vzhůru | karavany Rapido Club, Trigano Rubis, Trigano Silver | karavany Rapido Club, Trigano

WebSite: http://www.strechuvzhuru.cz

ID:262855

Keywords:

ru,karavany,Rapido,st

Description:


Karavany Rapido Club, Trigano Rubis, Trigano Silver, Trigano Silver Evasion

Karavany řady Rapido Club, Trigano Rubis a Trigano Silver (jedná se postupnou evoluci stejného karavanu) mají jedinečnou konstrukci vysouvací střechy. Výška karavanů  Rapido Club, Trigano Rubis a Trigano Silver pro jízdu je 199 cm, vnitřní výška se zvednutou střechou je 193 cm, bočnice střechy jsou z pevného termoizolačního materiálu. Jedná se o jediné plnohodnotné karavany na trhu s výškou pod 200 cm a současně jediné karavany na trhu s konstrukcí výsuvné střechy z pevného, nikoliv látkového materiálu.

>> přeskočit na informace o karavanech Rapido Club, Trigano Rubis a Trigano Silver >>

Jiné modely karavanů se zvedací střechou, jako například Wilk Safari,  Dethleffs Tourist HD, Eriba Touring, Eriba Feeling, Eriba Eribelle, Kip Kompakt, Kip Vision či jejich kopie Plüma 3500 turbo,  mají boky zvedací střechy látkové. Bočnice tak mohou snadno navlhnout, dochází k velké ztrátě tepla i hluku a světla. Pokud nejsou látkové bočnice zvedací střechy dostatečně vysušené před zavřením, hrozí i riziko plesnivění látky.

Karavany Wilk – vznik a historie

Společnost CI Wilk Bad Kreuznach GmbH byla založená Helmutem Wilkem v roce 1952 pro výrobu vestavných postelí do automobilů vlastní unikátní konstrukce. V roce 1959 vyrobila společnost Wilk první karavan. Po smrti Helmuta Wilka v roce 1979 se společnost dostala do finančních problémů a v roce 1986 na sebe podala konkurz a byla zakoupena  výrobcem karavanů Tabbert Caravan GmbH. Ke sloučení došlo v roce 1987 a vznikla společnost TIAG – TABBERT Industrie AG, kterou v roce 1997 převzala společnost KNAUS AG, v roce se společnost přejmenovala na dnešní název, Knaus Tabbert Group GmbH.

Karavany pod značkou Wilk se vyráběly až to léta roku 2014, kdy byla výroba společnosti Wilk ukončena.

Společnost Wilk vyráběla karavany se zvedací střechou po řadou Safafi, minimálně od 80. let.

Wilk Safari Easy TC

Karavan Wilk Safari Easy TC má celkovou délku 521 cm, délku obytné části 400 cm, šířku 214 cm, prázdná hmotnost je 820 kg, doložnost 180 kg, maximální celková hmotnost 1 000 kg.  Výška se složenou střechou je 215 cm, střecha se zvedá o 20 cm. V pření i zadní části je sezení umožňující složení na spaní pro 3 osoby.  Wilk Safari Easy TC  se vyráběl se v devadesátých letech. Existovalo ještě provedení s jinými rozměry a uspořádáním, Wilk Safari Easy DD.

Karavany Knaus – vznik a historie

V roce 1960 založil německý architekt Helmut Knaus společnost na výrobu karavanů Knaus KG v bavorském městečku Marktbreit am Main a v roce 1961 představil první velmi malý karavan určený pro malé tažné vozy – Knaus Schwalbennest (vlaštovčí hnízdo), který dostal název podle velmi kulatého tvaru připomínajícího hnízdo vlaštovek a legendární logo dvou letících vlaštovek, jehož autorem je sám zakladatel Helmut Knaus. V té době však vlaštovky letěly směrem dolů, což mělo symbolizovat, že letí jižním směrem, ke středozemnímu moři. V roce 1962 byla zahájena výroba větších karavanů s pojmenováním Knaus Südwind (jižní vítr). Jižní vítr opět symbolizuje cestování směrem k teplému středozemnímu moři. S rostoucí poptávkou po karavanech Knaus byla přesunuta výroba karavanů Südwind do města Ochsenfurt u Würzburgu. V roce 1970 vznikl současný hlavní výrobní závod knaus v bavorské obci Jandelsbrunn, v okrese Freyung – Grafenau, jen 25 km po silnici od hraničního přechodu do České republiky Strážný. V roce 1981 byla společnost Knaus KG nahrazena společností Knaus GmbH a veškeré aktivity soustředěny do závodu v obci Jandelsbrunn. Logo s vlaštovkami směřujícími dolů (k jihu) bylo v roce 1985 nahrazeno za nové logo, ve kterém vlaštovky letí vzhůru – původní logo mohlo evokovat, že vlaštovky padají.

V roce 1997 převzala společnost Knaus výrobce karavanů Tabbert, společnost Tiag Tabbert-Industrie AG (ta vznikla v roce 1987 převzetím výroby karavanů značky Wilk výrobcem Tabbert, viz výše). V roce 1992 převzala společnost Tabbert výrobce karavanů Weinsberg Mobile GmbH a přesunula výrobu této značky do svého výrobního závodu v Sinntal-Mottgers.

V roce 2001 došlo k úplnému sloučení Knaus AG a Tiag Tabbert-Industrie AG. V roce 2002 se společnost přejmenovala na Knaus Tabbert Group GmbH. Sloučením se součástí skupiny staly další výrobní závody – vyjma bavorské centrály Knaus i výrobní závod v Sinntal-Mottgers (téměř střed Německa) v Hesensku (výrobní závod původních karavanů Tabbert a Wilk a Weinsberg) a výrobní závod v maďarské obci Nagyoroszi, kde byla umístěna výroba karavanů značky Eifelland určených pro holandský trh. Značka Eifelland (původně založená roku 1963 v Německu) z trhu postupně vymizela a plně se sloučila se značkou Knaus.

Recese probíhající od roku 2007 silně zasáhla celé odvětví výroby karavanů, 9. října 2008 oznámila společnost Knaus Tabbert Group GmbH definitivní bankrot. Za pomoci státní garance ve výši 28 milionů eur převzal všechny tři výrobní závody nizozemský investor HTP Investments BV 1 (investiční společnost specializující se na přebírání společností v přechodných finančních problémech). Zachováno bylo zhruba 1 000 pracovních míst, z toho téměř 700 pracovních míst ve dvou německých továrnách. Propuštěno bylo zhruba 400 zaměstnanců.

V dubnu 2011 oznámil investor HTP získání vlastnického podílu ve výrobci luxusních obytných vozů Morelo Reisemobile GmbH.

Společnost Knaus Tabbert GmbH byla v roce 2020 přeměněna na akciovou společnost a od roku 2020 podniká jako Knaus Tabbert AG. Dne 23. září 2020 společnost vstoupila na burzu Prime Standard Frankfurtské burzy cenných papírů a vyrábí karavany, obytné vozy a obytné dodávky pod značkami Knaus, Tabbert, Weinsberg, luxusní obytné plně integrované vozy pod značkou Morello a minikaravy pod značkou T@B.

>> kompletní přehled katalogů Knaus včetně velmi vzácných prvních historických katalogů (děkuji paní z Knause za oskenování) >>

Karavany Kip – vznik a historie

Jan Kip zahájil podnikání v oblasti karosářství v holandském Hoogeveenu již v roce 1934. Až v roce 1947 postavil svůj první karavan, který byl určen pro jeho osobní potřebu. Karavan vzbudil velký zájem, v roce 1948 postavil 20 karavanů, z nichž některé byly pronajaty, zatímco ostatní byly prodány. V roce 1949 byly vyrobeny první standardní karavany Kip.

V roce 1954 byla zahájena výroba jedinečného modelu zvaného Kuiken, což byl malý karavan u kterého se celá zadní část otevírala směrem nahoru, tak jako u dnešních vozů typu kombík. Zvednutá zadní část plnila funci přístřešku a umožňovala krytý pobyt venku, jako je u dnešních obytných vestaveb typu Mercedes-Benz Marco Polo. Úspěch vedl k ještě kompaktnějšímu modelu Krielkip s vysouvací střechou, kde byly bočnice střechy z oranžové stanoviny. Z něj později vznikla řada Kip Kompakt, která se stále vyrábí.

V roce 1961 Jan Kip přesunul výrobu do větších prostor v průmyslovém parku v Hoogeveen. V roce 1964 Jan Kip prodal své akcie americké společnosti vyrábějící produkty ze dřeva Boise Cascade. Výroba karavanů se do roku 1971 neustále zvyšovala až na více než 10 000 kusů. V 80. letech došlo v západní Evropě k velkému propadu poptávky po karavanech. Po několika převzetích ze strany zahraničních společností bylo v roce 1981 rozhodnuto jít novým směrem a znovu osamostatnit Kip jako výrobce luxusnějších modelů za vyšší cenu. Prodej klesl na 1 000 až 1 500 karavanů ročně, ale výroba byla zachována. V roce 1993 se společnost Kip Caravans připojila ke společnosti H2, později přejmenované na Tirus. To byla významná firma na trhu karavanů a obytných vozidel.

7. listopadu 2007 byl na mateřskou společnost Tirus vyhlášen bankrot. 30. listopadu 2007 vedení oznámilo, že provede financování nezávislého restartu společnosti Kip pod názvem Kip Nederland ve spolupráci se dvěma investičními společnostmi. V roce 2008 se společnosti Kip podařilo získat ochrannou známku a práva na design tehdy zkrachované sesterské společnosti Chateau Caravans v Belgii. Převzetí Chateau poskytlo společnosti Kip přístup ke značkám Chateau, Beyerland, Delta a Cristall. Další bankrot přišel v září roku 2010. Společnost v té době měla již jenom 64 zaměstnanců a jednalo se o posledního fungujícího nizozemského výrobce karavanů.

Bankrotující Kip Nederland v listopadu 2010 převzala společnost společnost Boedelbak, výroba a prodej karavanů se opět rozjela na jaře 2011. Kip se soustředí na výrobu lehkých karavanů se zvedací střechou. Kip nemá dealerskou síť, ale prodává přímo spotřebiteli. V roce 2015 byl v továrně otevřen showroom. Od roku 2017 se vedle showroomu nachází malé kempingové muzeum.

https://kipcaravans.nl/

Kip Kompakt KK400
Kip Vision

Kip Vision je plnohodnotný karavan s látkovou zvedací střechou. Celková délka karavanu Kip Vision je 594 cm, celková šířka 210 cm a celková výška se staženou střechou je 230 cm. Se zvednutou střechou je vnitřní světlá výška 203 cm.

Pohotovostní hmotnost začíná na 860 kg ve variantě Kip Vision Travel a 910 kg ve variantě Kip Vision Adventure. Zvedací střecha je vyrobena z polyesteru, který je extrémně silný a odolný vůči krupobití. Pop-top plátno je vyrobeno společností De Waard. Ve variantě Kip Vision Adventure je Vision je prostorná kuchyň a pevná toaleta s koupelnou umístěna vlevo od vstupních dveří. Sedací a spací část je na straně a dvojitá pevná postel vpředu (200 cm x 140 cm). Ze sedací části lze vytvořit malé třetí místo na spaní. Kip Vision Travel má prostorný obývací prostor s jídelním koutem vpředu a prostorným sedadlem vzadu. Obě sedadla lze přeměnit na místo pro spaní pro tři osoby. V jídelně vpředu je místo pro šest osob. Sedačku lze snadno přeměnit na prostornou postel o rozměrech 200 cm   196 cm, nebo může být vybaven pevným lůžkem 200 cm x 180 cm. Kuchyň je v této variantě velmi malá a v karavanu není koupelna ani toaleta.

Karavany Hymer Eriba – vznik a historie

Název karavanů ERIBA je odvozen ze jména jeho tvůrce, německého konstruktéra a průkopníka v oblasti raketové techniky, Ericha Bachema nebo jeho manželky Eriky Bachemové. Erich Bachem vystudoval studovat strojírenství na Stuttgartské technické univerzitě a nastoupil na pozici technického ředitele ve Fieselerových závodech v Kasselu, vyrábějících letadla pro zbrojní průmysl. V roce 1938 se stal vedoucím vývojového oddělení a mimo vynálezů v oblasti letectví navrhl jeden z prvních karavanů Aero-Sport, který vyrobila firma Wolf Hirth vyrábějící letecké kluzáky Aero-Sport měl nádherný kapkovitý tvar a současné minikaravany jsou mu extrémně podobné.

V letech 1947/1948 se přestěhoval do Argentiny, kde vybudoval továrnu na kytary. Jako možný důvod k odchodu se uvádí tlak ze strany Američanů na spolupráci při konstrukci raket pro NASA. V roce 1952 se vrátil do Německa a stal se technickým ředitelem továrny Ruhrthaler Maschinenfabrik Schwarz & Dyckerhoff GmbH, kde vyvinul moderní důlní i povrchové lokomotivy a různé těžební stroje.

V roce 1956 navázal na svou zkušenost s návrhem karavanů a postavil další karavan na objednávku zákazníka. V roce 1957 se spojil s designérem Erwin Hymerem, společně vytvořili legendární prototip karavanu Troll. Ve stejném roce tak vznikla nová společnost Hymer AG V roce 1958 byla zahájena výroba karavanů se zvedací střechou řady ERIBA Troll, který se vyrábí dodnes. V roce 1960 byla zahájena výroba řady ERIBA Touring Puck se zvedací střechou, ERIBA Faun se zvedací střechou, později ERIBA Pan se zvedací střechou, ERIBA Familia (také se zvedací střechou a také dodnes vyráběný), ERIBA Triton se zvedací střechou (stále vyráběný) a ERIBA Titan, což byl extrémně dlouhý karavan se zvedací střechou. Konstrukce zvedací střechy byla a je u všech modů látková. V roce 1966 byla představena řada ERIBA Nova s pevnou výškou. V roce 1976 došlo k uvedení řady ERIBA Eribette, kompaktní alternativy k ERIBA Touring se zvedací střechou. V roce 1988 byla uvedena nová řada karavanů ERIBA Moving s pevnou střechou a v roce 2005 ERIBA Feeling, jako řada karavanů neretro designu se zvedací střechou. Později byla uvedena varianta Eriba Feeling Sleeping Room – místo zvedací střechy se zvedá stanová ložnice – na půdorysu malého karavanu je tam možné umístit 2 samostatné ložnice.

Poslední přírůstek do modelových řad byl v roce 2012 s řadou ERIBA Exciting s klasickou střechou. Název Eriba byl zachován po celou dobu pro karavany, pod názvem Hymer se prodávají obytné vozy.

V 80. letech pohltila společnost Hymer další výrobce karavanů, Dethleffs a TEC. V roce 1996 převzala společnost Hymer společnost Niesmann + Bischoff GmbH a v roce 1998 přidala i společnost Bürstner. V roce 2000 získala společnost italského výrobce obytných automobilů Laika, v roce 2001 proběhla akvizice výrobce karavanů LMC.

V roce 2016 získala společnost Hymer severoamerického výrobce RV Roadtrek a založila dceřinou společnost Erwin Hymer NA v Severní Americe. Erwin Hymer NA v Severní Americe prošla obrovským finančním skandálem a skončila v nucené správně. V roce 2018 došlo zatím k poslední změně, kdy získala evropskou část Hymeru společnost Thor Industries (výrobce legendárního karavanu Airstream). Dnes společnost vystupuje pod názvem Erwin Hymer Group.

https://www.eriba.com/en/

ERIBA Feeling

Řada ERIBA Feeling se vyrábí ve třech variantách. ERIBA Feeling 425 má délku 607 cm a šířku 217 cm, ERIBA Feeling 442 má délku 667 cm a šířku 217 cm, ERIBA Feeling 470 má délku 647 cm a šířku 217 cm.  Celková výška je 224 cm se zavřenou střechou, 246 cm s otevřenou střechou. Světlá vnitřní výška s otevřenou střechou je 198 cm. Celková hmotnost je od 1200 kg po 1500 kg. Ke každé variantě je možné zvolit výklopnou střechu, která integruje střešní ložnici pro 2 osoby, označovanou jako sleeping roof. Výška se zavařenou střechou se zvýší na 235 cm a hmotnost vzroste o 90 kg.

ERIBA Touring

ERIBA Touring (někdy také Hymer ERIBA Touring) se vyrábí ve velmi podobném designu již od roku 1960. Dnes se vyrábí v mnoha variantách ve třech různých řadách, které se liší rozměry. V každé řadě je vždy několik variant, které se liší uspořádáním interiéru. Základní řadou ERIBA Tourign je  ERIBA Touring Familia s délkou 483 cm a šířkou 200 cm, následuje řada ERIBA Touring Triton s délkou 528 cm a šířkou 200 cm a poslední řadou je ERIBA Touring Troll s délkou 579 cm a šířkou 210 cm. Celková výška se složenou střechou je vždy 226 cm, světlá výška v interiéru se zvednutou střechou je 195 cm. Hmotnost je od 900 kg po 1400 kg. V každé řadě existuje varianta s podélným a francouzským lůžkem. Vyjma základního společného barevného provedení karavanů ERIBA Touring, které je bílo – šedé nebo šedo – šedé, existují i limitované edice – červená ERIBA Troll 530 Rockabilly a modrá ERIBA Troll 530 Ocean Drive. Liší se nejen venkovním provedením, ale i do červena a modra lazeným interiérem.

Eriba Touring Troll GT 542

Eriba Touring Familia 320

Eriba Future
Eriba Puck
 Hymer Eriba Caravans Showroom

Karavany Dethleffs – vznik a historie

Společnost Dethleffs KG byla založena již v roce 1832 za účelem výroby bičů. V roce 1923 byl sortiment společnosti rozšířen o výrobu lyžařských holí. Pokračovatel rodinné firmy, Arist Dethleffs se během svých dlouhých služebních cest nechtěl obejít bez společnosti své manželky Fridel Dethleffs-Edelmann a dcery Ursuly Dethleffs. Proto v roce v roce 1931 zkonstruoval první karavan. Jednalo se o první karavan v kontinentální Evropě (první sériová výroba karavanů byla zahájen v roce 1919 ve Velká Británii firmou Eccles). Karavan se setkal s velkým zájmem okolí a už v roce 1932 stavěl Arist Dethleffs první karavany na zakázku. V roce 1934 byla zahájena výroba karavanů řady Tourist, aerodynamicky tvarovaných karavanů se zvedací střechou. O výrobu se staralo pouhých 6 zaměstnanců. S výjimkou období druhé světové války výroba karavanů stále probíhala. V roce 1952 byla zahájena výroba karavanu Dethleffs Camper®, z jehož označení se stalo běžné synonymum pro všechny typy obytných vozů i karavanů. V roce 1958 došlo k ukončení výroby bičů a firma se soustředila na výrobu karavanů.

V roce 1971 byla společnost prodána Wolfgangu Thrunovi a Jakobovi Eickerovi (TEC). Poptávka po karavenech značky Dethleffs stále rostla, v roce 1973 společnost vystavila nový výrobní závod s plochou 12 000 m², ve městě Isny im Allgäu, kde sídlí prakticky od svého vzniku. V roce 1980 založili podnikatelé Wolfgang Thrun a Jakob Eicker společně s Erwinem Hymerem společnost CMC, do které byly začleněny značky Dethleffs, Eriba, Hymer a TEC. V roce 1983 získal Erwin Hymer výhradní práva ke skupině CMC, došlo tak k integraci značky Dethleffs do skupiny Hymer. Arist Dethleffs zemřel 14. února 1996 ve věku 88 let.

Po obrovském finančním skandálu v Severní Americe získala evropskou část Hymeru společnost Thor Industries (výrobce legendárního karavanu Airstream). Dnes společnost vystupuje pod názvem Erwin Hymer Group a je součástí americké společnosti Thor Industries Inc.

Dethleffs Tourist

První generace karavanů Dethleffs Tourist pochází již z roku 1934. Vyznačuje se aerodinamickým tvarem se zaoblenou přední částí a zvedací střechou. Jednalo se o jeden z prvních sériově vyráběných karavanů světa (fotografie převzaty z Meilensteine der Dethleffs Historie – Dethleffs.de a Dethleffs Tourist direkt vom Erfinder.

Současná podoba Dethleffs Tourist vychází z původního modelu z roku 1934. Existuje ve více provedeních, od velikosti 350 po velikost 460, s nízkou zvedací střechou (30 cm), nebo s vysokou zvedací střechou, ve které je samostatná ložnice.

Dethleffs Tourist HD 460 V

Vnější plášť je ze sklolaminátového materiálu GFK, výška je 242 cm při zavřené střeše a 272 cm při zvednuté střeše. Délka je 663 cm, šířka jen 210 cm. Celková hmotnost 1 500 kg.

CityCaravan

CityCaravan je vyráběn v České republice společností CityCaravans a.s. v Týništi nad Orlicí. Firma vznikla v roce 1990 jako servis obytných vozidel a karavanů, později rozšířila svoji činnost za zakázkovou výrobu obytných vestaveb a obytných vozů. V roce 2010 firma zahájila vývoj vlastního minikaravanu pod názvem CitiCaravan, v roce 2013 zahájila seriovou výrobu. Na konci roku 2014 došlo k založení akciové společnosti CityCaravans a.s.

http://www.citycaravan.eu/

CityCaravan C4 – mini Pop Up caravan

Přes sendvičovou konstrukci je z vnější strany plachta zabraňující průniku jemného písku, prachu a vody. Látka chrání samotný sendvičový komponent vyjíždějící střechy, ten zůstává při vysunutí chráněn a čistý.V České republice je vyráběn karavan CityCaravan C4 – mini Pop Up caravan se zvedací pevnou tepelně izolovanou střechou. Jedná se o mini karavan s celkovou hmotností od 550 kg do 750 kg.  Celková výška složeného karavanu 189 cm (vnitřní výška je 142 cm), s vysunutou střechou  235 cm (187 cm). Bočnice se vysouvací elektricky, vysouvá se celá pevná konstrukce, dle verze mohou obsahovat i skříňky po bocích, ve stropě je umístěno odvětrávání a dle výbavy osvětlení. Výsuvné bočnice, čela a strop jsou zateplené.

Veškeré informace jsou na stránkách výrobce:
http://www.citycaravan.eu/c-4.html

Karavany Rapido Club, Trigano Silver – výhody

nízká výška karavanu – lze parkovat ve většině garáží,nízká výška karavanu – malý odpor vzduchu při jízdě, nízká spotřeba, vysoká dosahovaná rychlost (ve Francii je homologován na 130 km/h),nízká hmotnost,pevná zvedací střecha bez použití látky, která má tendenci navlhnout a být cítit, neplesniví,zvednutí / složení střechy trvá cca. 30 vteřin, potřeba je pouze jeden člověk,při složené střeše výška uvnitř. cca. 170 cm, je možné se v karavanu pohybovat.

>> přeskočit na varianty velikostí a uspořádání interiéru Rapido Club, Trigano Rubis a Trigano Silver >>

Historie a jednotlivé modelové řady

V roce 1960 si několik dní před dovolenou pan Constant Rousseau vyrábí pro své vlastní použití rozložitelný přívěs s pevnou střechou, ke které jsou přidělány plátěné boky. Tento první skládací karavan se stanovými látkami byl v kempech tak úspěšný, že během dovolené přijal pan Rousseau několik objednávek na výrobku těchto karavanů. V roce 1961 zahájil jejich výrobu a prodej. Zrodila se tak značka Rapido. Během výroby dochází k technickému vylepšování karavanů, stanové plátno je nahrazeno pevnou konstrukcí.

Prospekt původního skládacího karavan Rapido ve formátu PDF – Rapido_Caravane_prospekt

Původní skládací karavan Rapido v dokonalém stavu (dokonce je v České republice):

Během šedesátých let dochází k postupnému budování distribuční sítě ve Francii, začátkem sedmdesátých let dochází k expanzi na zahraniční trhy.

Rapido je vystaveno na mnoha výstavách a získává řadu významných ocenění, mezi které mimo jiné patří:

cena na soutěži LEPINE a zlatá medaile,Grand Prix a zlatá medaile na Mezinárodním veletrhu vynálezů v Bruselu,zlatá medaile města Paříže,cena prezidenta Francouzské republiky,Oscar Sdružení nezávislých novinářů.

Karavany jsou postupně zdokonalovány, původně dřevěná konstrukce je nahrazována hliníkem a sendvičovými panely.

V roce 1977 Rapido předvádí zcela nový model s názvem Rapido Golf. Jedná se o karavan se skládací střechou, stejného řešení jako jsou dnešní karavany Rapido Club, Trigano Silver. Vzniká tak souběžná řada karavanů, které nejsou skládací do vozíku, ale mají přepravní výšku 199 cm při zachování plného komfortu pevných karavanů.

V roce 1980 vzniká řada Rapido Matic, u kterého je zdokonalena konstrukce skládání karavanu, díky které je možné jej složit pouze v jedné osobě. Současně je upravena konstrukce starších karavanů a vznikají tak karavany Rapido Confort Matic, Rapido Export Matic, Rapido Record Matic.

Katalog Rapido Confort-Matic, Rapido Export-Matic, Rapido Record-Matic katalog z 80. let ve formátu PDF – Rapido_Confort-Matic-Export-Matic-Record-Matic_catalog

V roce 1983 přichází Rapido s další výraznou inovací představením modelu Rapido Randonneur 410. Jedná se o obytný vůz na podvozku Renault Trafic, který je vybaven skládací střechou z karavanů Rapido Club.

V roce 1984 dochází k výrazné modernizaci řady Rapido Golf, dochází k výraznému zaoblení celého karavanu a integrování prostoru předního kufru přímo do těla karavanu, výrazné modernizaci interiéru a použitý nových materiálu. Z řady Rapido Golf tak vzniká řada Rapido Club.

Současně s karavany Rapido Club se vyrábí i karavany Fleurette Tamaris. Fleurette Tamaris  je výrazně zjednodušenou variantou Rapido Club. Má jinou a výrazně jednodušší konstrukci pevné zvedací střechy, méně detailně zpracovaný nábytek, celý interiér je méně ergonomický a jsou používány méně příjemné a méně kvalitní materiály. Jedná se o cenově dostupnější řešení karavanů se zvedací střechou pevné konstrukce. Výrobcem je karavanů Fleurette je společnost Jean Lucas s.a. Ta byl založena již v roce 1967 Jeanem Lucasem, který vyvinul velmi netradiční skládací karavan, který se rozevíral jako květ rostliny. Z toho vznikl název Fleurette (česky květinka, Tamaris je česky tamaryšek, což je keř nebo nízký strom s malámi květy a drobnými šupinovitými listy).

Některé modely mají kratší zvedací střechu. Karavany Rapido Club a Fleurette Tamaris jsou konstrukčně a designové téměř identické. Zda se jednalo o nezávislou kopii nebo obě společnosti spolupracovali se mi nikdy nepovedlo dohledat.

Společnost Jean Lucas s.a. vyráběla karavany až do roku 2000, kdy zcela přešla na výrobku obytných vozů a v roce 2005 byla převzata společností Rapido.

V roce 1986 pak dochází k modernizaci karavanů skládacích do vozíku, vzniká řada Rapido Orline. Jsou vybaveny sklopnými skříňkami a světly montovanými ve stropě, úplným spojením stěn a okenními lištami, dvojitými závěsy, slunečními závěsy a záclonkami, je minimalizována možnost poškození během skládání.

Konstrukčně stejné karavany skládací do vozíku s Rapido Orline jsou skládací karavany značky Esterel Top Volume.  Výrobce Esterel společnost Rapido odkoupila v roce 1993.

Rapido Oline v kempu:

Rapido pokračuje i ve výrobě obytných vozů. Díky úspěchů obytného vozu Rapido Randonneur  410 je zahájena výroba dalšího souběžného modelu, Rapido Randonneur 710. V roce 1987 vytváří Rapido ucelenou řadu obytných vozů a začíná orientovat na segment obytných aut.

Poslední generace karavanů Rapido byla označena jako Rapido Club Evolution, která se od předchozího Rapido Club liší modernějším nábytkem (zakulacený stůl, jiné osvětlení, jiný vnější polep, jiná sprchová vanička, jiné koupelnové umyvadlo). V roce 2004 byla výroba karavanů Rapido Club navždy ukončena. 

Rapido Club 32 a Rapido Club 32 s předstanem Soplair

Firma Rapido se dále soustředila už jen na výrobu obytných vozů, ve kterých již v té době byla velice úspěšná. Dnes vyrábí firma Rapido luxusní obytné vozy a provedla několik akvizic jiných značek obytných vozů.

Ve vedení společnosti je stále rodina Rousseau, logo společnosti s třemi postavami vyjadřuje třetí generaci rodiny Rousseau ve vedení společnosti.
https://www.rapido.fr

Historie karavanů Rapido až do konce 80. let ve formátu PDF – Rapido_Caravanes_history

Výroba karavanů se zvedací střechou pokračovala pod novým vlastníkem, francouzskou skupinou Trigano, zahájením výroby modelové řady Trigano Rubis. Trigano Rubis však vychází z konstrukce karavanů Fleurette Tamaris, nikoliv Rapido Club. Karavany jsou si sice velmi podobné, ale jsou řešeny výrazně méně prakticky a méně ergonomicky, než je Rapido Club. Trigano Rubis mají problémy se zatékáním a pevnostní konstrukce nástavby. Problémy se zatékáním a pevností konstrukce vyřešila navazující řada Trigano Silver včetně původní systému zvedání střechy, ergonomie dosáhla původní úrovně až modelem Trigano Silver Trend v roce 2016. Původní Rapido Club se tak po 13 letech vrací v modernějším designu, jenom s kratší zvedací střechou.

Skupina Trigano

Francouzská firma Trigano vznikla v roce 1935, kdy rodina Triganů začala produkovat výrobky z látek k jiným, než oděvním účelům. V roce 1936 je ve Francii zavedena placená dovolená a Trigano začíná produkovat kempové látkové stany, později se sortiment rozšiřuje o komplexní vybavení pro kempování.

Výroba karavanů byla zahájena v roce 1971 odkoupením projektu na výrobu karavanů Caravelair. Projekt výroby karavanů zahájil v roce 1962 výrobce aviatický koncern Sud-Aviation  (mimo jiné výrobce vrtulníků Hornet a Puma) z důvodů posílení vytížení svých továren. Sud Aviation vyvinul první tryskové letadlo na světě určené pro civilní dopravu, Sud-Aviation SE 210 Caravelle. Zajímavostí je umístění na konci trupu a ne v křídlech. Sud-Aviation se pustil do vývoje modelu Super Caravelle, vyvíjeného jako nadzvukového letounu. Během vývoje tento projekt přerostl ve vývoj a výrobu nadzvukové letadla Concorde. Skupina techniků odpovědná za vývoj karavanu nakoupila americký karavan a vyrobila jeho kopii a pokračovala ve vývoji vlastního výrobního postupu. Název Caravelair je odvozen právě z trykosvého letounu Sud-Aviation SE 210 Caravelle. V roce 1971 Trigano odkupuje Caravelair a prodává karavany pod touto obchodní značkou, v roce 1974 odkupuje i výrobce karavanů Sterckeman. Ropná krize dopadá i na Trigano a společnost se dostává do velkých finančních potíží. V roce 1981 úvěrující banka dosazuje do společnosti Trigano Françoise Feuilleta, jako zástupce generálního ředitele. V roce 1984 společnost zahájila výrobu obytných automobilů ve spolupráci s výrobcem nástaveb Chausson, kterého následně získala, později pod vlastní značkou Challenger. François Feuillete v roce 1987 získává celou skupinu Trigano a zahajuje dlouhou řadu akvizic jiných společností z vlastních prostředků. Společnost získává řadu výrobců obytných vozů, provádí i akvizice v oblasti výroby přívěsných vozíků a příslušenství pro karavaning a v roce 1995 získává výrobce karavanů IBI. V roce 2001 byla provedla akvizice výrobce karavanů La Mancelle. V roce v roce 2017 se Trigano stalo vlastníkem 85 % slovinské skupiny Adria.

Mezi obchodní značky skupiny Trigano ve výrobě karavanů patří:

Adria – všechny typy standardních karavanů (https://www.adria-mobil.com)Caravelair – všechny typy standardních karavanů (http://www.caravelair-caravanes.fr)La Mancelle – aktuálně malý sortiment luxusních karavanů (https://www.la-mancelle.com)Mini Freestyle – karavany se zvedací střechou s plátěnou konstrukcí (https://www.mini-freestyle.com)Raclet – stanové přívěsy (http://www.raclet-trailertents.com)Rubis – premiová luxusní značka karavanů (http://www.caravane-rubis.com)Silver – karavany se zvedací střechou s pevnou konstrukcí (http://www.silver.camp)Sterckeman – všechny typy standardních karavanů (https://www.sterckeman-caravanes.fr)Trigano – předstany ke karavanům, kempové příslušenství (http://www.trigano-camping.com)

Karavany Caravelair nabízejí velmi zajímavý poměr velikosti a váhy. Některé modely kombinující pevnou postel a palandy se v dané velikosti karavanu docela unikátní – například Caravelair Antares 426 (stejný jako Sterckeman Starlett 430 PE s provozní hmotností 912 kg a délkou 6 200 mm, Antares 486 (stejný jako Sterckeman Starlett 490 PE) navíc přidává i koupelnu s nesklápěcím umyvadlem při provozní váze 1 037 kg a délce 6 700 mm. Steckerman mívá obvykle větší hmotnost.

Stejné řešení interieru jako Trigano Silver mají karavany Sterckeman  a Caravelair, jenom mají pevnou, neskládací střechu. Caravelair i Sterckeman mají prodejce v České republice.

Karavan Caravelair
Karavan Sterckeman

Hlavní značky obytných vozů skupiny Trigano: Adria Mobil, ARCA, Auto-Sleepers, Auto-Trail, Autostar, Benimar, CI, Elnagh, Eura Mobil, Font Vendôme, Challenger, Chausson, Karmann-Mobil, Kentucky, Notin, Mc Louis, Mobilvetta, Randger, Rimor, Roller Team, Sun Living, Tribute, Kentucky, Xgo. Mimo to je Trigano výrobcem i přívěsných vozíků a kempingového příslušenství, mobilních domů a zahradního příslušenství.

Skupina Trigano
http://www.trigano.fr

Trigano Rubis

Prvním řadou karavanů se zvedací střechou pod skupinou Trigano byla řada Trigano Rubis. Trigano Rubis je oproti Rapido Club Evolution výrazně zjednodušený, vychází z cenové dostupnějšího modelu Fleurette Tamaris. Má hůře řešenou konstrukci střechy a trpí na zatékání (u Rapida nepronikne dovnitř kapka vody ani při intenzivním mytím proudem vody), střecha se zvedá hůře a dlouhé modely 420 a 430 mají problém s poklesnutím zadní části s kuchyňkou linkou, různě se zpevňuje nosná konstrukce karavanu. U modelů Trigano Rubis 420 a 430 je použita kratší zvedací střecha, než je u původního Rapido Club 42 a 43.

Trigano Rubis 340

Trigano Rubis 380

Od roku 2007 vyrábí Trigano řadu Silver (dříve byly karavany Silver klasické vysoké karavany). U řady Silver došlo k odstranění konstrukčních problémů řady Rubis a je již opět zcela bezproblémová. Došlo k výrazně proměně materiálů použitých v interiéru. Interiér některých modelů však stále nedosahoval praktičnosti původního modelu Rapido Club. Místo vyjíždějících kontejnerů byly modely Silver vybaveny prostými dvířky, bylo méně odkládací prostor. U modelů Trigano Silver 420 a 430 je stále používána kratší zvedací střecha. Řada Silver se v průběhu dočkala několika modernizací, zejména v oblasti koupeny, vyráběla do roku 2015.

Trigano Silver 310
Trigano Silver 380

Současně s řadou Trigano Silver se vyráběla varianta Trigano Silver Premium v provedení 440 s manželským lůžkem a 450 s královským lůžkem. Varianta Premium měla zcela odlišný vnitřní i vnější design.

Dále byla vyráběna varianta Trigano Silver Mini v různých provedeních s délkou interiéru do 300 cm, bočnice zvedací střechy byly u řady karavanů Trigano Silver Mini látkové.

V modelové řadě 2016 přibylo v názvu slovo Trend. Vyjma pozměněného vnějšího polepu (karavany nejsou stříbrné, ale bílé s modrými oblouky) se liší i vnitřní vybavení – u velkých modelů byla použita více ergonomická kuchyň. Konečně se tak větší modely vyrovnaly ergonomií kuchyně původním modelům Rapido Club Evolution, kuchyně již má zpět odkládací prostor po straně. V koupelně je použita otočná toaleta. Je používáno nové topení Trumatic E 240 uložené v prostoru pod sezením, v modelové řadě přibyl model Silver Trend 450LJ s královskou postelí. Z polepu na karavanu zmizelo název Silver by Trigano, v karavanech prodávaných v Německu a Holandsku je používán jenom název Silver, v karavanech ve Francii je na polepu Silver by La Mancelle.

V modelové řadě 2017 opět zmizel nápis La Mancelle, všechny karavany jsou označeny jen Silver.

V roce 2018 Silver uvádí nové modely Silver Evasion 430 CPSilver Evasion 430 LJ. Je výrazně pozměněn vnější design karavanů a uvnitř je zcela nové uspořádání skříněk. Model 430 CP obsahuje dvoulůžko umístěné kolmo, model 430 LJ dvě samostatná lůžka umístěná podélně. Zcela nový je design přední části karavanu. Karavan nemá v přední části úložný prostor, plynová lahev, nádrž na vodu i připojení elektřiny jsou umístěny v samostatných prostorech přístupných pod servisními dvířky z boku karavanu. Uvnitř došlo k radikálním změnám v uspořádání skříněk. Celková délka karavanu je 594 cm, vnější délka obytné části je 504 cm a délka interiéru je 499 cm, zatímco u  předcházejícího modelu 420 CP je celková délka karavanu 585 cm, vnější délka obytné části je 490 cm délka obytné části je pouze 420 cm. Došlo tak k výraznému nárůstu vnitřního prostoru při zachování téměř shodné délky celého karavanu zrušením tradičního uspořádání úložného prostoru v přední části a jeho nahrazením několika samostatnými servisními prostory  přístupnými z boku karavanu. Nová vnitřní délka karavanu je využita k výraznému zvětšení prostoru skříněk. Karavan však postrádá přední úložný prostor (takzvanou hubu), prostor na plynové láhve a vodu je přístupný servisními dvířky z boku.

Později přichází na trh varianta Silver Evasion 390 CP s manželskou postelí, kuchyňským sektorem ve středu a sezením pro 2 osoby v zadní části karavanu a varianta  Silver Evasion 390 TDE, ve které je kuchyň v zadní části a celá přední část je zabrána sezení, které se přeskládává na velkou postel.

Koncem roku 2018 byla představena i změna modelové řady Trigano Silver Mini s látkovou konstrukcí zvedací střechy. Z řady Trigano Silver Mini vznikla samostatná řada karavanů pojmenovaná jako Trigano Mini Freestyle, ve které přibyla  varianta Trigano Mini Freestyle 390, velký plnohodnotný karavan s malou látkovou zvedací střechou vycházející z Silver Evasion 390.

V roce 2021 došlo u rozdělení na 3 samostatné řady. Trigano Silver Mini Freestyle s modely Mini Freestyle 270, Mini Freestyle 290, Mini Freestyle 300 Race, Mini Freestyle 390 CP, Mini Freestyle Kids, dále řadou  Trigano Silver Evasion s modely Evasion 390 CP, Evasion TDE, Evasion 430 CP a Evasion 430 LJ a třetí řadou Trigano Silver Trend s novými modely Trend 350 a Trend 442, přičemž model Trend 310 zůstal ve výrobě s polepy z přecházejících let.

Karavany se zvedací střechou s látkovou konstrukcí jsou nabízeny po samostatnou značkou Mini Freestyle:
https://www.mini-freestyle.com

Karavany se zvedací střechou s pevnou konstrukcí jsou nabízeny pod obchodní značkou Silver:
http://www.silver.camp

Rapido Club Evolution, Trigano Silver,  Trigano Silver Trend, Trigano Silver Evasion – varianty velikostí a uspořádání interiéru

Na obrázku jsou základní provedení modelové řady Club. Pro modely Trigano Rubis a Rapido Silver stačí k označení přidat 0 – tedy Rapidi Club 42 odpovídá Trigano Rubis 420 nebo Trigano Silver 420. V modelové řade Trigano Rubis a Trigano Silver existuje navíc model 430, u řady Silver ještě model 440 od řady Silver Trend i model 450 (možná i některé další). Model 430 má postele na délku a jednu řadu sezení u stolku, zbytek sezení je na postelích, 440 a 450 jsou designově jiné a mají v přední části sedací soupravu do tvaru písmene U.

Rapido Club modelová řada (do roku 2003)

Trigano Silver (od roku 2007 do roku 2015, bez varianty Mini, včetně Premium)

Trigano Silver Trend modelová řada (od roku 2016, včetně varianty Mini a Premium, nabídka varianty Mini byla zahájena později)

Trigano Silver Evasion modelová řada (od roku 2019, bez varianty Mini Freestyle)

Trigano SilverMini Freestyle kompletní modelová řada včetně variant, které nejsou v žádném katalogu (od roku 2021, včetně varianty Kids a Race)

Trigano Silver Trend modelová řada 2021

>> kompletní přehled katalogů karavanů Rapido se zvedací střechou >>

>> kompletní přehled katalogů karavanů Trigano se zvedací střechou >>

Oficiální webová prezentace karavanů se zvedací střechou s látkovou konstrukcí Mini Freestyle (v katalogu ani na webu nemají uvedeny všechny skutečně nabízené varianty):
https://www.mini-freestyle.com

Oficiální webová prezentace karavanů se zvedací střechou s pevnou konstrukcí Silver:
http://www.silver.camp

Netradiční varianty pop up karavanů Trigano Silver

Velmi krátce se vyráběl karavan Trigano Silver 440 Visio, s celkovou délkou 580 cm, 490 cm bez oje, délkou interieru 440 cm, váhou 910 kg. Zvedací část střechy je použita z jednoho z menších modelů Trigano Siver, dvoulůžko je umístěno zadní části. V této části není zvedací střecha, ale je zde velmi velké střešní okno.

Trigano Silver 440 Visio prospekt

Trigano Silver 380 CP na Fiat Ducato 2.3 JTD

Naprostým unikátem je karavan bez podvozku se zaplátovanými otvory pro kola Trigano Silver 380 CP umístěný na odtahovém speciálu (odtahovce) Fiat Ducato. Dodávka běžně slouží k převozu osobních vozidel či přepravě nákladu na jiné nástavbě. Dodávka má současně samostatnou vlastní spací nástavbu. Karavan Trigano Silver 380 CP je upraven tak, aby jej bylo možné naložit na přepravní nástavbu a z dodávky tak vznikne obytná dodávka se zcela oddělenou částí obytnou částí. V karavanu je umístěno nestandardní topení s rozfukem, jinak se jedná o běžný Trigano Silver 380 bez podvozku s upraveným předkem, aby vznikl kompatiní celek.

Varianty vycházející z karavanů Rapido Club

Vyjma originálního karavanu Rapido existovalo provedení jiného výrobce pod názvem Fleurette Tamaris a varianta prodávaná pod značkou LaMancelle, patřící do skupiny Trigano.

>> detailní informace v kapitole o historii a jednotlivých modelových řadách >>

Fleurette Tamaris

Levnější variantu Rapida představuje karavan Fleurette Tamaris (výrobcem byla firma J. Lucas s.a.). Oproti Rapidum měly karavany Fleurette Tamaris  méně propracovaný a méně praktický interiér a méně oken. Na první pohled vypadají vyjma vnějších polepů a tvarování západek střechy (samotná konstrukce střechy je nepatrně zjednodušená)  téměř stejně, v interiéru je jiný (ne moc hezký) materiál, u řady 42 je v kuchyni místo výsuvného kontejneru mají jenom velká dvířka a poličky. Většinou mají menší počet oken, na trhu jsou i varianty, které nemají toaletu, místo ní je prázdné místo.  Některé modely mají kratší zvedací střechu. Na tyto karavany navazuje Trigano Rubis, ze kterých vychází Trigano Silver.

Výrobce karavanů Fleurette J. Lucas s.a.

La Mancelle LM


Ve Francii se vyráběla i další varianta karavanů s pevnou zvedací střechou pod Triganem vlastněnou značkou La Mancelle a to až do roku 2014. Jedná o luxusnější provedení karavanů Trigano.

Nejdříve se jednalo o provedení karavanů Trigano Rubis s jinými polepy a velmi mírně pozměněným interiérem, později o více odlišné provedení karavanů Trigano Silver. Oproti Trigano Silver mají karavany La Mancelle výrazné červené polepy, jiné prolisy plastových částí, jiný nárazník a světla, jiné látky v interiéru, příčnou toaletu, která působí trochu nepatřičně, protože je užší než koupelna, jiné podlahové lino. Poslední modely z roku 2014 měly nápisy „Légende“. Oproti Trigrano Rubis a Trigano Silver interiér působí výrazně luxusněji. Prodávány byly pouze ve Francii.

Modelová řada La Mancelle LM 2012-2014

>> přehled katalogů karavanů La Mancelle se zvedací střechou >>

Vyjma modelů uváděných v katalogu existují i modely s jiným uspořádáním a to i pod stejným označením (La Mancelle LM 420 LJ s královskou postelí, La Mancelle LM 420 CL s kombinovaným velkým sezením se skládací postelí v přední části, dvoulůžkem v zadní části, kuchyní na středu a vstupními dveřmi v přední části, La Mancelle LM 420 LS s palandami v zadní části, kuchyní uprostřed a sezením rozložitelným do standardní postele v přední části). V inzerci se vyjma Francie La Mancelle prakticky nevyskytují, Fleurette se vyjma Francie a Anglie sporadicky objeví v inzerci v Německu. Naopak se ve Francii téměř nevyskytují karavany se zvedací střechou pod značkou Rapido Club.

La Mancelle 420 CP, 420 CL, 420 LS

La Mancelle 420 CL interier
La Mancelle 420 LS interier

V modelech La Mancelle 420 se vyskytuje více provedení kuchyní. Nejspíše se jedná o příplatkovou výbavu. Kuchyňská linka může být výrazně lépe tvarována, s větším částí před plynovým sporákem, kterou lze používat k odkládání věcí. Dřez i plynový sporák jsou zcela  shodné.

Srovnání kuchyňské linky La Mancelle 420

Současná produkce značky La Mancelle:
http://www.la-mancelle.com

Rapido Club 42 CP Evolution

Na trhu je dostupný v několika variantách – Rapido Club 42 CP (Evolution) vyrábění do roku 2003, Trigano Rubis 420 vyráběný 2005 – 2006, Trigano Silver 420 vyráběný 2007-2015 a od roku 2016 Trigano Silver Trend 420.

Rapido Club 42 CP Evolution je nejpraktičtější variantou ze všech až do roku 2016.

Střecha je absolutně bezproblémová, snadno se staví, nezatéká. Trigano Rubis má dle diskusí má problémy se zatékáním. U řady Silver je vše je opět bezproblémové.Střecha je celkově delší než u modelů Trigano Rubis, Trigano Silver, Trigano Silver Trend a La Mancelle LM. Kratší je o v zadní i přední části karavanu. Střecha u Rapida zasahuje téměř k hraně, zatímco u novějších modelů střecha končí přesně s dvířky skříněk nad kuchyňskou linkou. Nad skříňkami tak u nových modelů chybí velmi užitečný odkládací prostor. U modelu La Mancelle LM 420 LS, ve kterém je v zadní části umístěna ložnice, není díky kratší střeše nad postelí na délku větší prostor než u modelu Rapido Club CP 42, pro vestavbu palandy tak není k dispozici stejný stejný prostor jako je v úrovni postele, postele jsou částečně pod pevnou nezvedací částí střechy. Pro vestavbu palandy tak více prostoru nabídne Rapido Club CP 42, ač se bez reálného přeměření zdá, že v La Mancelle LM 420 LS je pro palandu k dispozici celých 140 cm.
Podvozek je u novějších Alko (u starších byl používán vlastní podvozek Rapido, ale jak byly tyto modely označené, či v jakém roce došlo k změně podvozku jsem nikde nezjistil a na Rapida vyrobené před rokem 2000 jsem se nikde podívat nebyl). U Trigano Rubis má tendenci poklesávat část s kuchyní, u řady Silver je již vše v pořádku.Kuchyň má 3 hořáky, ledničku Elektrolux (12V, 220V a plyn) a hlavně pracovní část – odkládací prostor v pravé části. Novější Trigano Rubis a Silver mají větší univerzální dřez a nemají odkládací prostor. Nemají ani vyjíždějí kontejner. Od řady Trigano Silver Trend je používána nová kuchyň, která má odkládací prostor po obou stranách. Není tak velký jako u původního Rapido Club, ale je použitelný. Zůstává kratší střecha, nad úložným prostorem nad kuchyňskou linkou stále není odkládajíc prostor jako je u původního Rapida.Střední sedací souprava se dá  změnit na postel 180 x 120 cm. Po pravé straně pod oknem je samostatný polštář o délce 180 cm, postel je tak složena z 4 sedáků o šířce 90 cm a hloubce 46 cm a jednoho dlouhého dílu 30 x 180 cm. Pro použití celé šířky postele se používají dva dřevěné dílky, které se dávají jako podpěra na pootevřené šuplíky pod sedací soupravu. V řadě Rubis a Silver již polstrování boku chybí a postel je široká 100 cm stejně jako sezení – v postel se tedy změní složením 4 sedáků. Rozdíl je ale jen v sedácích a nábytek jako takový je rozměrově úplně stejný, lze snadno vyřešit ušitím dalšího polštáře, jenom je potřeba jej převážet pod postelí, v Rapidu je součástí sedací soupravy. Obě varianty mají výhody a nevýhody, u Rapida je o 10 cm užší sezení, ale o dlouhý polštář se skvěle opírá a nemusí se dávat pod postel, skládání je tak snazší. U Trigana je sezení o 10 cm širší, ale postel je o 20 cm užší, nebo je potřeba nechat si dodělat polštář a ten dávat pod postel.
U Rapida existuje i varianta s užším sezením – cca. o 15 cm, má stejné označení jako varianta s širokým sezením (správně se značí Rapido Club 42 CP D), ale v inzerátech to není uváděno – je potřeba kontrolovat fotografie, zda sezení sahá až k šuplíku postele, nebo je mezi prosto.
Pod sedáky je úložný prostor přístupný z horní části, z boku je pak výsuvný šuplík. Typicky francouzské řešení – ve výsuvných šuplících je držák na láhve od vína. Pod zadním sedákem je umístěna elektroinstalace, u řady Silver je přesunuta do prostoru pod postelí.
Toaleta je po celé levé straně koupelny (použita je toaleta ThetFord řady C2/C3/C4), u modelů Trigano je použita otočná toaleta typu ThetFord C200. Trigano Silver má výrazně hezčí koupelnu s větším množstvím odkládacího prostoru. U řady Silver se postupně rozšiřovali odkládací prostory pod koupelnou do stran, existují tedy dvě varianty. Silver Trend má variantu s více odkládacími prostory.
Ložnice je ve všech modelech stejná 140 x 190 cm s odkládacím prostorem pod ní a plynovými vzpěrami, u Rapida je prostor po postelí k dispozici celý, Trigano Silver má pod postelí elektroinstalaci, prostoru je zde méně. U Rapida jsou otevírací dvířka v uličce k posteli, u Silveru chybí. U Rapida je elektroinstalace pod zadním sedákem.Topení je příplatková výbava, v řadě karavanů chybí a je více úložného prostoru. Používalo se klasické topení Truma – Trumatic 2200 s vývodem do boční stěny. Model Silver Trend má topení pod sedákem (Rapido má pod tímto sedákem elektroinstalaci). Používáno je topení Truma Trumatic E 2400. Velká výhoda je, že topení nezabírá žádný prostor uvnitř karavanu, nevýhoda je, že k provozu potřebuje rozfuk, který má příkon minimálně 0,6A při 12V. Plynové topení je možné nahradit podlahovým elektrickým vytápěním – individuální úpravy karavanu.

Dokumenty k Rapido Club Evolution

Use and maintenance instructions Rapido Club 2000-2002 ke stažení ve formátu PDF.
Scan originálního návodu pro více typů karavanů Rapido Club 2000 – 2002.Návod k obsluze Rapido Club 2000-2002 ke stažení ve formátu PDF.
Strojový český překlad originálního návodu pro více typů karavanů Rapido Club 2000 – 2002.Schéma elektrického zapojení Rapido Club 2000 – 2002 ke stažení ve formátu PDF.
Scan originálního schéma elektrického zapojení všech modelů Rapido Club.Návod na stavbu předstanu Soplair Rapido Élegance ke stažení ve formátu PDF.
Scan návodu opatřený českým strojovým překladem + francouzský originál.

Markýza, předstan a sluneční plachta pro Rapido Club, Trigrano Rubis, Trigano Silver, La Mancelle LM

>> informace o výhodách a nevýhodách jednotlivých řešení – předstanů, markýz a slunečních plachtě jsou uvedeny v části Jak zvětšit karavan – předstany a markýzy ke karavanu >>

Kedr je u těchto karavanů umístěn ve výšce zhruba 190 cm (u běžného karavanu je zhruba ve výšce 240 cm). Tato konstrukční odlišnost vede k používání jiných řešení než pro běžné karavany.

Klasický předstan
Pro karavany Rapido Club, Trigrano Rubis, Trigano Silver, La Mancelle LM se prodávají předstany počítající s výškou kedru 190 cm. Stany se nasunují do kedru, pomocí tyček jsou vytažený nad výšku kedru, je tak zachována dostatečná výška předstanu. Nejčastěji používané předstany jsou Soplair či přímo Trigano.

Předstan Trigano se jmenuje Holfleur, je k dispozici ve velikostech pro modely Trigano Rubis, La Mancelle LM, Trigano Silver,  310/340, 380, 420/430 (Rapido Club 31/34, 38, 42).
https://www.trigano-camping.com/en/68-pop-top-caravan-awning

Zajímavé předstany pro karavany Rapido / Trigano vyrábí také německý Walker:
https://walker-zelte.de/product/trigano-silver/

Nafukovací předstany
Stejně jako jsou pro tyto karavany k dispozici klasické předstany s pevnou konstrukcí, existují i nafukovací předstany, například Kampa Pop Air Pro (nově Dometic), který se prodává ve více velikostech, pokryje tak celou modelovou řadu. Primárně je určen ke karavanům Eriba Troll, běžně se používá díky shodné výšce kedru i pro všechny modely Rapido Club, Trigrano Rubis, Trigano Silver, La Mancelle LM.

Přímo Trigano vyrábí nafukovací stan ke karavanům se zvedací střechou. Označení je Trigano Indiana.

Předstan Trigano Indiana je dostatečně variabilní. Obě boční stěny, jdou zcela odepnout, nebo jen otevřít do poloviny jako dveře. Mají okna, která jdou zakrýt neprůhlednou záclonou na zip. Přední stěna s velkým oknem odepnout nelze, pouze srolovat celou nahoru, nebo jen odkrýt odspodu třeba jen do poloviny. Také jde přední strana srolovat nahoru a místo toho spustit přes celý předek síť. Nebo při spuštěné přední straně okno zakrýt neprůhlednou záclonou. Vnitřní prostor je dostatečně velký.

Vyjma nafukovacích segmentů má stan 4 skládací tyčky. 3 jsou u karavanu – po stranách a ve středu, jedna skládací tyčka je v čele stanu.

Mínusy předstanu Trigano Indiana:

při velkém dešti zatéká okolo lišty (kedru)nejde otevřít boční okno a nejde otevřít boční podběh karavanu – nutno odklonit sloupek

Složení: stan Trigano Indiana má velké množství kotevních bodů do země, první postavení cca bez návodu cca. 1 hodina, složení cca. 30 minut.

Tento předstan Trigano Indiana bez újmy přežil velmi intenzivní bouřkou se velmi silným větrem a neskutečným přívalovým deštěm. Na střeše se vytvořil lavor plný vody a jedna střešní nafukovací tyč se prolomila dovnitř. Stačilo ji ručně vrátit a hlídat aby se na střeše voda nehromadila. Zasunutím nafukovacího lehátka nad nafukovací tyče se zvýšil spár a tím se zlepšily spádové podmínky a při příští průtrži se již nic nedělo. Vítr nijak nevadil.

https://www.trigano-camping.com/en/68-pop-top-caravan-awning

Trigano Indiana dle dokumentace umožňuje i použití bočních přístaveb Trigano, ty jsou však již tyčkové. Jedná se o přístavbu pro ukládací prostor, kuchyňku a 2 typy ložnic.

https://www.trigano-camping.com/en/68-pop-top-caravan-awning

Dále je možné také použít předstany určené k obytným dodávkám s nízkou výškou (například Volkswagen California), vyrábí je velké množství výrobků, časté jsou například Vango Idris II, Vango Cruz II, Vango Galli II, Vango Kela IV).

Markýzy
Na zvedací střechu se umísťují klasické kazetové markýzy s montáží na bok. Obvyklou markýzou je Fiamma F 35 Pro, která má stejnou výšku jako je výška převisu střechy. Montáž je jednoduší než u klasických karavanů, protože rám střechy je přímo přístupný i ze zadní strany. Nevýhodou je zvětšení váhy střechy.

Vyjma klasických markýz se používají i sáčkové markýzy. V optimálním případě je k přidělání sáčkové markýzy k převisu střechy přidělána kedrová lišta. Přidělání je velmi jednoduché, ze zadní (přístupné) strany převisu střechy je nosná hliníková konstrukce, ke které stačí kedrovou lištu přišroubovat.

Setkat se je možné i s řešením pevného přišroubování sáčkové markýzy k hliníkové liště převisu střechy.
V případě nasazení sáčkové markýzy do kedru, který je součástí karavanu, je výška pod markýzou pouze 190 cm a současně při složené markýze sáček markýzy zasahuje do prostoru otevírání dveří.

Řešení sáčkových markýz Rapido Club, Trigano Rubis, Trigano Silver, La Mancelle LM

Sluneční plachta
Sluneční plachtu je možné nasouvat do stávající kedrové lišty nad dveře, celková výška je pak 190 cm.

Existují i speciální sluneční plachty konstruované přímo pro jednotlivé modely.

Střechu vzhůru - www.strechuvzhuru.cz | info@strechuvzhuru.cz

TAGS:ru karavany Rapido st

<<< Thank you for your visit >>>

Websites to related :
Podniky města Šumperka

   Kdo jsme O Firm

Baumarket - dobre stavebniny

  

Fólie &#8211; tónované : mato

  AKCE: TÓNOVÁNÍ AUTOSKEL SEDANŮ ZA 3.000 KČ. VOLEJTE: 603 818 652 Fólietónované : matové : bezpečnostní i proti UV záření Přepnout nav

Senedd Cymru | Welsh Parliament

  Skip to main content Help

Consorzio Materahub - Cultural a

  ABOUT USPROJECTSCULTURAL AND CREATIVE INDUSTRIESCULTURAL HERITAGE AND TOURISMINNOVATIVE INCLUSION PROJECTSCOMPANY TRAINING PROGRAMSENTREPRENEURIAL EDU

HANÁK servis s.r.o. - Vše pr

  

Magmarelax foukaná izolace stro

   Magmarelax ÚvodFoukané izolaceUžitečné informaceO tepleO izolaci stropůO foukaných minerálechČasté dotazyGalerie Videa Nezá

Malý Fotbal Ostrava &#8211; MAF

   Malý Fotbal OstravaMAFOOSMenuSkip to contentDOMŮRozlosování a výsledkyNadstavbaZákladní částTabulkySkupina o titulSkupina o u

Lichtenštejnské stezky

   Stezky Výlety v okolí

Wellness centrum - Samui SPA, pr

  MenuO násSlužbyCeníkRezervace a voucheryReferenceKontaktycsendeStylové wellness
centrum v PrazeVstupte do světa smyslových požitků,
do světa

ads

Hot Websites