ZUS – Zakład Ubezpieczeń Społecznych, logowanie PUE, infolinia ZUS

Web Name: ZUS – Zakład Ubezpieczeń Społecznych, logowanie PUE, infolinia ZUS

WebSite: http://www.zus-info.pl

ID:350091

Keywords:

ad,Ubezpiecze,ZUS,Zak

Description:


Skip to content Menu

Wyszukaj informacje:

Strona główna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – Portal Informacyjny

Portal zus-info.pl zawiera informacje o lokalizacjach placówek, najnowsze dane o składkach (w tym składki ZUS 2022), ulgach dla przedsiębiorców np.: mały ZUS, ulga na start oraz o niezbędnych i najczęściej potrzebnych wnioskach. Poruszane są tematy związane z funkcjonowaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz ułatwieniami przy załatwianiu spraw w ZUS m.in.: z programem Płatnik lub Platformą Usług Elektronicznych (PUE). Zobacz poradnik jak dodzwonić się na infolinię ZUS dzięki czemu będzie możliwe rozwiązanie sprawy bez wychodzenia z domu.

Aktualności ZUS

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego ZUS

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to grupa przepisów, dzięki którym osoby przebywające za granicą nie muszą obawiać się o utratę przyznanych świadczeń.

Jednorazowe świadczenie pieniężne ZUS dla poszkodowanych w katastrofie ekologicznej na Odrze

Przedsiębiorcy dotknięci katastrofą ekologiczną na Odrze będą mogli ubiegać się o jednorazowe świadczenie ZUS. Już od 30 września 2022 rusza nabór wniosków.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+

Obowiązkowe konto PUE ZUS od 1 stycznia 2023

Kapitał początkowy ZUS za granicą

Renta inwalidy wojennego ZUS

ZUS dla osób niepełnosprawnych

Legitymacja emeryta rencisty ZUS

Do czego uprawnia legitymacja emeryta i rencisty ZUS? Kto może otrzymać specjalny identyfikator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Nienależnie pobrane świadczenia ZUS

Zgodnie z najnowszymi regulacjami przepisów, ZUS może ubiegać się o zwrot nienależnie pobranych świadczeń. Jak wygląda dochodzenie przez ZUS nienależnie wypłaconych środków?

Przelew emerytury z ZUS na konto

Spora część klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadal otrzymuje należne świadczenia w gotówce. Takie rozwiązanie jest w obecnych czasach stanowczo odradzane.

Renta szkoleniowa ZUS

Co to jest renta szkoleniowa ZUS i ile wynosi świadczenie z tytułu przekwalifikowania? Kiedy ZUS wypłaca rentę szkoleniową i jak długo można liczyć na finansowe wsparcie urzędu?

Zawieszenie emerytury ZUS a praca za granicą

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury ZUS dla osób pracujących za granicą to aspekt, z którym powinni się liczyć wszyscy emigranci zarobkowi.

Kontrola ZUS na zwolnieniu lekarskim

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS ma na celu weryfikację prawidłowości wykorzystywania przyznanego chorobowego.

Uwaga!
Serwis nie jest oficjalną witryną ZUS NPI, dlatego dokumenty należy kierować na adres Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: www.zus.pl. Portal powstał by ułatwić rozwiązywanie spraw w instytucji Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz na platformie PUE ZUS.

PUE ZUS

Obowiązkowe konto PUE ZUS od 1 stycznia 2023

Od 1 stycznia 2023r. przedsiębiorcy zostaną zobowiązani do założenia konta…

Jak samodzielnie utworzyć potwierdzenie danych z ZUS PUE?

Elektroniczne potwierdzenie danych z ZUS można wygenerować samodzielnie poprzez PUE.

Jak i gdzie sprawdzić, czy firma zgłosiła do ubezpieczeń ZUS?

Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych?

Składki ZUS

Niezdolność do pracy niani a ZUS

Co zrobić, gdy niania zachoruje lub ulegnie wypadkowi przy pracy?…

Postępowanie egzekucyjne ZUS

Czym jest zajęcie egzekucyjne ZUS? Co oznacza zawiadomienie o wszczęciu…

Student a składki ZUS

Kiedy student nie musi płacić składek ZUS? Z jakich składek… Infolinia ZUS Login PUE ZUS Formularze ZUS Placówki ZUS Świadczenia ZUS

ZUS dla przedsiębiorców

Jednorazowe świadczenie pieniężne ZUS dla poszkodowanych w katastrofie ekologicznej na Odrze

Przedsiębiorcy dotknięci katastrofą ekologiczną na Odrze będą mogli ubiegać się…

Zmiana danych płatnika w ZUS

Jak zmienić dane płatnika składek ZUS? Czy jest możliwa zmiana…

Rozłożenie zadłużenia ZUS na raty

Przedsiębiorcy, którzy mają problem z opłacaniem zaległych składek ZUS, posiadają…

Świadczenia ZUS

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego ZUS

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego to grupa przepisów, dzięki którym osoby…

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+

Komu należy się dodatek mama 4 plus? Sprawdź najważniejsze informacje…

Nienależnie pobrane świadczenia ZUS

Zgodnie z najnowszymi regulacjami przepisów, ZUS może ubiegać się o…

Co to jest ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest instytucją odpowiedzialną za realizację założeń systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Od 1934 roku odpowiada za zbieranie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, wypłacanie należnych świadczeń z różnych tytułów oraz kontrolowanie, czy osoba może realizować obowiązki zawodowe w pełnym wymiarze. ZUS udziela także wsparcia osobom niepełnosprawnym i niezdolnym do pracy, kierując potrzebujących na profesjonalne rehabilitacje.

Portal informacyjny zus-info.pl stanowi źródło wiedzy o sprawach, które można rozwiązać w ZUS. Specjalistyczne opracowania najnowszych przepisów, aktualności i wyjaśnienia formularzy zostały zgromadzone w jednym miejscu. Jeżeli kontakt z oficjalną infolinią ZUS nie jest obecnie możliwy, serwis umożliwia kontakt z konsultantem udzielającym porad z zakresu formalności realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Placówki ZUS

ZUS Kielce

Sprawdź informację na temat oddziału…

ZUS Nowy Sącz

Sprawdź informację na temat oddziału…

ZUS Opatów

Sprawdź informację na temat oddziału…

ZUS Poznań

Aktualizacja 30 września 2022 Oddział […]

Najczęściej zadawane pytania

Czy platforma ZUS INFO jest oficjalną stroną ZUS?

Nie, jest to portal informacyjny, dzięki któremu internauci mają możliwość zdobywania wiedzy na temat ZUS. Dzięki informacjom zawartym w serwisie, w łatwy sposób możesz dowiedzieć się więcej o działalności placówek ZUS, funkcjonowaniu inspektoratów i wiele więcej. Ponadto udostępniono wiele poradników jak dodzwonić się na infolinię ZUS oraz jak korzystać z usług ZUS online.

Jak dodzwonić się do instytucji ZUS?

Oficjalnie kontaktować się bezpośrednio z ZUS  można pod numerem 22 560 16 00.  Jeśli jednak potrzebujesz szczegółowych informacji, które musisz znać, aby dodzwonić się do danej placówki, przeczytaj koniecznie poradniki o infolinii ZUS

Czy istnieje inna forma kontaktu z ZUS ?

Z pomocą przychodzą formularze, które znajdują się na oficjalnej stronie ZUS. W prostszych sprawach np. w kwestii godzin otwarcia placówek odpowiedzi na pytania mogą udzielić poszczególne podstrony opisujące problem. Oficjalne sprawy należy kierować na oficjalną stronę ZUS przez platformę PUE.

Czy na stronie znajdę bazę informacji dla emerytów?

Tak. Administratorzy serwisu specjalnie z myślą o emerytach i rencistach udostępnili kącik wiedzy, który dotyczy zasiłków właśnie dla tych osób. Ciekawą opcją jest też lektura udostępnionych aktualności, w których można dowiedzieć się więcej między innymi o trzynastej emeryturze.

Gdzie mogę znaleźć aktualności dla przedsiębiorców?

Na portalu redagowane są najważniejsze i najnowsze aktualności ZUS.

Przewidziano również, że dużą grupą interesantów mogą być osoby prowadzące działalność gospodarczą, dlatego udostępniono specjalny kącik wiedzy przeznaczony dla firm, aby umożliwić pracodawcom łatwe wyszukanie informacji na tematy składek ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Czym jest ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli w skrócie ZUS, to państwowa jednostka organizacyjna, która posiada osobowość prawną. Jest to jednostka z sektora finansów publicznych. Dokładny zakres działania tej instytucji oraz opis najważniejszych zadań, jakie przed nią stoją opisane są w art. 66–72 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych oraz statucie ZUS.

Historia ZUS w pigułce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych powstał w 1934 roku, co oznacza, że obecnie funkcjonuje już od 88 lat. Jego powstanie było możliwe dzięki kompleksowej reformie ubezpieczeń społecznych, która była wtedy realizowana. ZUS został powołany przez ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego i powstał poprzez połączenie 5 działających instytucji w jeden podmiot. Głównym założeniem nowo powstałej instytucji było realizowanie czynności z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce, a także kontrolowanie, uzupełnianie i koordynowanie pracy innych ubezpieczalni społecznych. Przewidziano także możliwość powoływania do działania pomniejszych oddziałów ZUS w danym regionie.

Urząd kontynuował swoje działania także w czasie II Wojny Światowej. Po jej zakończeniu ulegał licznym reformom wprowadzanym przez władze komunistyczne. W latach od 1947 do 1960 roku doprowadziło to między innymi do chwilowego wypłacania świadczeń przez związki zawodowe, a nie instytucję jaką jest ZUS. Kluczowe zmiany wprowadził później Edward Gierek, przywracając pierwotne działania instytucji w 1960 roku. Po jego działaniach urząd skupił się na próbach wprowadzenia informatyzacji systemu ubezpieczeń społecznych. Ze względu na zmiany ustrojowe instytucja wymagała licznych reform, by lepiej dopasowywać się w potrzeby obywateli gospodarki wolnorynkowej. W obecnym kształcie ZUS działa od 1998 roku.

Najważniejsze zadania ZUS

ZUS realizuje wiele zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Wśród najważniejszych z nich wymienić można przede wszystkim:

kompleksową realizację przepisów o ubezpieczeniach, a w tym:obowiązek stwierdzania i ustalania obowiązku ubezpieczeń społecznych dla konkretnych podmiotów,ustalanie wysokości oraz pobieranie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także na Fundusz Pracy, Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,ustalanie uprawnień do wypłaty świadczeń,kompleksowe prowadzenie rozliczeń z płatnikami składek,prowadzenie indywidualnych kont ubezpieczonych i kont płatników składek,orzecznictwo lekarzy ZUS oraz przeprowadzanie komisji lekarskich mających na celu ustalić uprawnienia do świadczeń.wydawanie opinii odnośnie aktów prawnych z zakresu zabezpieczenia społecznego,prowadzenie indywidualnych kont osób ubezpieczonych,wystawianie legitymacji potwierdzających uprawnienia do wypłaty emerytur oraz rent z ubezpieczenia społecznego,kierowanie na rehabilitacje,opracowywanie analiz i prognoz w zakresie ubezpieczeń społecznych,przeprowadzanie kontroli w zakresie czasowej niezdolności do pracy,kontrola wykonywania przez płatników składek i przez ubezpieczonych obowiązków w zakresie ubezpieczeń społecznych,wydawanie Biuletynu Informacyjnego,popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych,prowadzenie prewencji rentowej,dysponowanie środkami finansowanymi z FUS i Funduszu Alimentacyjnego.

Do zadań ZUS należy zaliczyć również realizację umów i porozumień międzynarodowych w zakresie ubezpieczeń społecznych. Taki wymóg wprowadzono między innymi dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Składki ZUS

Jednym z najważniejszych zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest ustalanie oraz pobieranie składek na różnego rodzaju ubezpieczenia. Wysokość ubezpieczenia zależy przede wszystkim od charakteru składki – nie wszystkie z nich są obowiązkowe. W przepisach pojawiają się najczęściej określone przez urząd kwoty lub wartości procentowe, uzależniając składkę od przychodu. Aktualna wysokość składek na ubezpieczenia społeczne kształtuje się w następujący sposób:

ubezpieczenie emerytalne – 19,52 % podstawy wymiaru,ubezpieczenia rentowe – 8 % podstawy wymiaru,ubezpieczenie chorobowe – 2,45 % podstawy wymiaru,ubezpieczenie wypadkowe – jej wysokość jest zależna od liczby pracowników zatrudnionych w firmie.

Podstawą wymiaru składek pobieranych na ubezpieczenie społeczne są dochody otrzymywane ze stosunku pracy oraz wszelkich stosunków pokrewnych lub z prowadzonej działalności gospodarczej. ZUS pobiera także składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, których wysokość wynosi kolejno:

na Fundusz Pracy – 1,00% podstawy wymiaru,na Fundusz Solidarnościowy – 1,45% podstawy wymiaru,na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,10% podstawy wymiaru.

Oprócz tego obowiązkową składką jest także składka zdrowotna. Jej wysokość to 9% podstawy wymiaru. Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą mogą skorzystać z preferencyjnych ulg, które znacząco obniżają należne składki.

W jaki sposób skontaktować się z ZUS?

Dla osób, które chcą skontaktować się z ZUS NPI postało Centrum Obsługi Telefonicznej, które dostępne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7-18. Automatyczne komunikaty dotyczące informacji z wybranego zakresu funkcjonowania tej instytucji można odsłuchać przez całą dobę. Infolinia ZUS dostępna jest pod numerem 22 560 16 00.

Dla ubezpieczonych stworzona została również Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki niej można elektronicznie wygenerować dokumenty zgłoszeniowe oraz rozliczeniowe, a także umówić wizytę w jednej z placówek. Jest to wygodny sposób umożliwiający złożenie wniosków oraz otrzymanie odpowiedzi na nie bez konieczności wychodzenia z domu. Do tego, aby korzystać z funkcjonalności PUE ZUS niezbędne jest założenie konta, które może stworzyć każdy, kto ukończył 13 lat oraz w odpowiedni sposób potwierdzi swoją tożsamość. Sprawdź jak przez PUE przeprowadzić logowanie ZUS.

Lista placówek ZUS

Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zlokalizowana jest w Warszawie. Podlegają pod nią 43 oddziały tej instytucji, które zlokalizowane są w całej Polsce. Oprócz oddziałów w kraju działają również inspektoraty oraz biura terenowe, w których istnieje możliwość złożenia dokumentów i rozwiązania większości spraw wchodzących w zakres obowiązków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokładne adresy konkretnych placówek oraz numery telefonów znaleźć można pod poniższym linkiem: Oddziały i placówki ZUS.

Struktura ZUS

Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zarządza Prezes, którego nominuje Prezes Rady Ministrów. Na wniosek Prezesa, Rada Nadzorcza powołuje również zarząd składający się dwóch, trzech lub czterech członków. W jej skład wchodzi zawsze jedna osoba powołana przez ministra do spraw polityki społecznej. Pozostałe osoby wybierane są przez organizację reprezentującą pracodawców, związkowców oraz emerytów i rencistów. Centrala ZUS dzieli się na pięć pionów, którymi zarządza Prezes ZUS. Każdy z nich odpowiada za inny aspekt działalności urzędu. Wyróżnia się Pion Zarządzania Strategicznego ZUS,  Finansów i Realizacji Dochodów, Świadczeń i Orzecznictwa, Operacji i Eksploatacji Systemów oraz Administracji i Zamówień Publicznych.

Wybrane placówki ZUS

ZUS Chełm

Przy Al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego 8 w Chełmie są obsługiwane są wszystkie osoby ubezpieczone.

ZUS Łódź

Sprawy jakie można rozwiązać w ZUS Łódź to wszelkie tematy związane z emeryturami, rentami oraz świadczeniami.

ZUS Kołobrzeg

Placówka ZUS Inspektorat Kołobrzeg – kontakt przez infolinię za pomocą platformy ZUS PUE.

ZUS Piła

Zapoznaj się z informacjami na temat oddziału ZUS Piła. Sprawdź adres placówki i godziny otwarcia.

ZUS Zamość

Przed wizytą w oddziale ZUS Zamość warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na stronie.

ZUS Rybnik

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku są obsługiwani w budynku przy ul. Reymonta 2.

ZUS Poznań

Klienci ZUS w Poznaniu są obsługiwani w budynku przy ul. Fabrycznej 27/28.

ZUS Grudziądz

ZUS w Grudziądzu jest urzędem, który pomaga interesantom w opłacaniu należnych składek.

ZUS Lubin

Płatnicy składek rozliczający się z ZUS Lubin mają możliwość złożenia wniosków w budynku przy ul. Drzymały 12.

ZUS Elbląg

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Elblągu są obsługiwani w budynku przy ulicy Teatralnej 4.

Wyszukaj informacje:

Dobry start ZUS

ZUS emerytury

Usługi e-ZUS

ZUS dla osób niepełnosprawnych


© 2020 ZUS-INFO.PL

zus-info.pl  to serwis informacyjny gromadzący najważniejsze dane o funkcjonowaniu ZUS-u, adresach oraz godzinach otwarcia placówek, a także metodach pozyskiwania świadczeń. Sprawdź aktualności dotyczące emerytur, rent i ubezpieczeń społecznych. Logowanie do PUE i kontakt z infolinią ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych online.

KONTAKT

Całodobowa infolinia informacyjna o ZUS

703 803 990

Oficjalny kontakt ZUS-u:

22 560 16 00

INFORMACJE

Regulamin serwisu internetowego
Polityka prywatności
Mapa strony
Kontakt z portalem
Centrum Informacyjne o ZUS

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Korzystając ze strony akceptujesz regulamin.Zgoda