Tydzień z Internetem – 25-31 marca w całej Europie

Web Name: Tydzień z Internetem – 25-31 marca w całej Europie

WebSite: http://www.tydzienzinternetem.pl

ID:287653

Keywords:

Tydzie,Internetem,ej,Europie

Description:


Tydzień z Internetem 2022

od 14 marca do 14 kwietnia 2022 roku w całej Europie

motyw przewodni: Uwaga: dezinformacja!

#TZI2022

Tydzień z Internetem to coroczna kampania promująca umiejętności cyfrowe i wartościowe zasoby oraz narzędzia świata cyfrowego. Wydarzenia w ramach kampanii (spotkania, szkolenia, konferencje, warsztaty itp.) odbywają się w bibliotekach, domach kultury, szkołach i innych instytucjach edukacyjnych i kulturalnych. Co roku w całej Europie bierze w nich udział ok. 100 000 osób.

Każdego roku kampanii towarzyszy motyw przewodni – temat, któremu poświęcamy więcej uwagi czy obszar, na który kładziemy większy nacisk. W poprzednich edycjach Tygodnia z Internetem takimi tematami były między innymi: stawianie pierwszych kroków w świecie cyfrowym, bezpieczne zakupy w internecie, rozwijanie umiejętności cyfrowych niezbędnych na rynku pracy czy uczenie się online.

W roku 2022 organizacja All Digital (europejski organizator kampanii, w tym roku pod nazwą All Digital Weeks) proponuje 5 obszarów tematycznych, których mogą dotyczyć wydarzenia organizowane w ramach kampanii:

– Rozwijanie umiejętności cyfrowych, włączenie cyfrowe i cyfrowa dostępność

– Wspieranie umiejętności cyfrowych i obrona przed dezinformacją

– Promowanie europejskich ram kompetencji cyfrowych (DigComp) oraz Europejskiego Certyfikatu Kompetencji Cyfrowych

– Cyberbezpieczeństwo i bezpieczne korzystanie z internetu

– Rozwój umiejętności STEM i STE(A)M oraz zachęcanie dziewcząt i kobiet do podejmowania studiów i kariery zawodowej w dziedzinach STEM.

Jak co roku zachęcamy do włączenia się w kampanię i organizacji wydarzeń poświęconych wybranemu tematowi lub wartościowym zasobom internetu dotyczącym wybranego obszaru.

Tematem przewodnim, jaki proponujemy w roku 2022, jest: “Uwaga: dezinformacja!”

W roku 2022 kampania zbiegła się w czasie z wojną, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą w wyniku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Jednym z elementów tej wojny jest nasilenie się zjawiska dezinformacji polegającego między innymi na celowym rozpowszechnianiu nieprawdziwych, wprowadzających w błąd, często bardzo szkodliwych informacji. Celem takich działań jest skłócanie społeczeństw, wywoływanie poczucia zagrożenia i pogłębianie społecznych podziałów.

Przed dezinformacją można się bronić, przede wszystkim poprzez uczenie się (i uczenie innych) jej rozpoznawania. Pomogą nam w tym narzędzia służące do weryfikacji informacji, jakie do nas docierają, a przede wszystkim ćwiczenie postawy uważności podczas korzystania z mediów oraz rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia.

Uruchomiliśmy stronę “Biblioteki dla Ukrainy”, będącą elementem inicjatywy, w ramach której chcemy wspierać biblioteki pomagające osobom przybyłym do Polski po ataku na Ukrainę stać się częścią lokalnych społeczności. Na stronie udostępniliśmy między innymi materiał pt. “Wojna Rosji z Ukrainą – Krótki przewodnik po dezinformacji i środkach zaradczych” oraz scenariusz zajęć “Nie daj się propagandzie! Jak rozpoznać dezinformację i radzić sobie z fake newsami”. Zachęcamy do korzystania!

Zarejestruj swoją instytucję!
Przeczytaj materiał: “Wojna Rosji z Ukrainą – krótki przewodnik po dezinformacji i środkach zaradczych”
Zapoznaj się ze scenariuszem “Nie daj się propagandzie! Jak rozpoznać dezinformację i radzić sobie z fake newsami”
Pobierz logo kampanii “Tydzień z Internetem” (wersja z czerwonym tłem)
Pobierz logo kampanii “Tydzień z Internetem” (wersja z białym tłem)

Prosimy o wypełnienie formularza z pytaniami o dane instytucji uczestniczącej w kampanii. Liczbę i typ instytucji przekażemy europejskim organizatorom kampanii – organizacji All Digital. Po zakończeniu kampanii na adresy podane w formularzu wyślemy adres formularza z prośbą o informacje o zorganizowanych przez Państwa wydarzeniach.

Na polskiej stronie kampanii Tydzień z Internetem są także dostępne scenariusze z poprzednich lat kampanii. Scenariusze znajdują się na stronie: http://tydzienzinternetem.pl/#scenariusze. Można z nich skorzystać także w tym roku lub inspirować się nimi przygotowując wydarzenia wg własnego pomysłu.

Serdecznie zapraszamy biblioteki, szkoły, pracownie komputerowe, świetlice, organizacje pozarządowe, a także inne lokalne instytucje do udziału w kampanii!

Zarejestruj swoją instytucję!

Scenariusze spotkań

Kolekcjonerzy sztuki
(scenariusz 2021)

Spotkanie przeznaczone jest dla młodzieży lub dorosłych – wszystkich osób, które chcą zwiększyć swoje kompetencje cyfrowe i dowiedzieć się, jak korzystać z legalnych źródeł.

[scenariusz]

Wizerunek w sieci
(scenariusz 2021)

Spotkanie przeznaczone jest dla młodzieży lub dorosłych – wszystkich osób, które chcą zwiększyć swoje kompetencje cyfrowe i dowiedzieć się, jak budować swój wizerunek w sieci.

[scenariusz]

Na odległość. Kompetencje cyfrowe w czasach zarazy
(scenariusz 2020)

Scenariusz poświęcony narzędziom do spotkań online, zawierający wskazówki o tym, jak zorganizować takie spotkanie w czasie pandemii.

[scenariusz]

Na własną rękę – jak się uczyć z internetu?
(scenariusz 2020)

Scenariusz spotkania dla osób ciekawych tego, jak można samodzielnie rozwijać umiejętności potrzebne w XXI wieku dzięki dostępowi do bezpłatnych materiałów edukacyjnych i wartościowych, angażujących kursów online.

[scenariusz]

Kliknij. Sprawdź. Zrozum
(scenariusze 2019)

Scenariusze 4 warsztatów dla młodzieży i osób dorosłych, powstałe w ramach projektu “Kliknij. Sprawdź. Zrozum. Jak świadomie korzystać z informacji”, poświęconego krytycznemu myśleniu, świadomemu korzystaniu z przekazów medialnych i ocenie wiarygodności informacji.

[scenariusze]

Wiadomości ze świata
(scenariusz 2018)

Warsztat „Wiadomości ze świata” jest przeznaczony dla młodzieży i osób dorosłych. Został przygotowany przez FRSI oraz Polską Akcję Humanitarną.

[scenariusz]

e-Pasjonaci
(scenariusz 2017)

„e-Pasjonaci” to spotkanie dla różnych grup wiekowych, przede wszystkim dla osób dorosłych korzystających lub planujących rozpoczęcie korzystania z Internetu. W szczególności dla tych, których mogłyby zachęcić do tego przydatne i praktyczne materiały znajdujące się w sieci.

[scenariusz]

Bezpieczny e-konsument
(scenariusz 2016)

Spotkanie dla różnych grup wiekowych, przede wszystkim dla osób dorosłych korzystających lub planujących rozpoczęcie korzystania z Internetu do robienia zakupów (zawierania transakcji). W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzą się m.in. których danych sprzedawca nie ma prawa wymagać od klientów, jak tworzyć bezpieczne hasła do swoich kont, czym może grozić niewylogowywanie się z publicznych komputerów oraz jak sprawdzać wiarygodność sklepów internetowych.

[scenariusz]

Selfuj się kto może!

„Selfuj sie kto może!” to spotkanie dla różnych grup wiekowych, głównie dla osób które dopiero oswajają nowe technologie (np. seniorzy). Uczestnicy, wykorzystując urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety) lub komputery stacjonarne, uczą się jak prosto i efektownie edytować swoje zdjęcia, wykorzystując proste narzędzie online. Zajęcia trwają ok. półtorej godziny. Scenariusz opracowany w ramach Tygodnia z Internetem 2015.

[scenariusz]

Zakoduj selfie

„Zakoduj selfie” to zajęcia dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy tworzą – za pomocą programu Scratch – krótkie programy (animacje lub proste gry) z wykorzystaniem własnych zdjęć „selfie”. W spotkaniu mogą wziąć udział osoby, które potrafią już posługiwać się programem Scratch, jak i takie, które będą z niego korzystać po raz pierwszy. Scenariusz opracowany w ramach Tygodnia z Internetem 2015.

[scenariusz]

Zawodowe selfie

„Zawodowe selfie” to zajęcia dla młodych ludzi zastanawiających się nad wyborem swojej ścieżki kariery – przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i ostatnich klas gimnazjum (15-19 lat). Zajęcia zachęcają do rozwoju zawodowego w branży ICT oraz do zdobywania umiejętności cyfrowych potrzebnych na rynku pracy. Scenariusz opracowany w ramach Tygodnia z Internetem 2015.

[scenariusz]

Zagraj w przyszłość

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W scenariuszu założyliśmy udział 3 drużyn po 3-5 osób, ale jest możliwość wprowadzenia 2 drużyn lub zmniejszania bądź zwiększania liczby osób w drużynie. Scenariusz spotkania dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych o badaniu predyspozycji zawodowych i planowaniu ścieżki zawodowej został opracowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach Tygodnia z Internetem 2014.

[scenariusz]

Co ze mnie wyrośnie?

Scenariusz spotkania dla dzieci w wieku 6–9 lat i ich rodziców o wymarzonych zawodach i umiejętnościach, które są potrzebne do ich wykonywania. „Co ze mnie wyrośnie?” to zajęcia dla dzieci w wieku 6-9 lat i ich rodziców. Scenariusz inspirowany książką „Co z ciebie wyrośnie?” Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Wydawnictwo Dwie Siostry), został opracowany w ramach Tygodnia z Internetem 2014.

[scenariusz]

Zagrajmy w eksperymenty

Spotkanie dla osób w różnym wieku, które będą wspólnie przeprowadzać proste i efektowne eksperymenty, a przy okazji odkrywać fascynujące zjawiska ze świata nauki. Na czas spotkania uczestnicy wejdą w rolę naukowców-badaczy i przekonają się, że eksperymentowanie może być nie tylko pasjonującym zadaniem, lecz także znakomitą zabawą. Scenariusz opracowany w ramach Tygodnia z Internetem 2013.

[scenariusz]

Pierwszy krok w cyfrowy świat

Scenariusz został przygotowany przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie, które koordynuje krajowy program powszechnej edukacji cyfrowej dorosłych Polaków w ich lokalnych środowiskach. Kluczowym elementem programu jest zaangażowanie Latarników Polski Cyfrowej – wolontariuszy, którzy poznając potrzeby osób starszych żyjących w sąsiedztwie pełnią funkcję przewodników po Internecie. Scenariusz opracowany w ramach Tygodnia z Internetem 2013.

[scenariusz]

Usiądź na moim miejscu

Scenariusz został przygotowany przez Fundację Aktywizacja na potrzeby kampanii Tydzień z Internetem 2013. Celem spotkania jest uświadomienie jego uczestnikom, z jakimi trudnościami spotykają się osoby niepełnosprawne podczas codziennego korzystania z Internetu.

[scenariusz]

Zasadź drzewo w Internecie

„Zasadź drzewo w Internecie” to wspólna zabawa dla trzech generacji: dzieci, rodziców i dziadków. Międzypokoleniowe drużyny rodzinne będą mogły poznać historię swojej rodziny, naszkicować drzewo genealogiczne, dowiedzieć się, gdzie w Polsce mieszkają ludzie noszący takie same nazwiska i wspólnie rozwiązać emocjonujący quiz. Scenariusz został przygotowany w ramach kampanii Tydzień z Internetem 2012.

[scenariusz]

W 80 minut dookoła świata

„W 80 minut dookoła świata” to wspólna zabawa dla osób w różnym wieku – wirtualna podróż po wielu kontynentach, która pozwala na integrację, wywołuje śmiech i emocje związane z odkrywaniem nowych rzeczy. Uczestnicy spotkania dobrani w drużyny będą przeprawiać się przez dżunglę, pustynię, kanion, świat podwodny, muzeum i miasto Inków… Spotkanie może być też okazją do zaproszenia ciekawego podróżnika. Scenariusz powstał w ramach Tygodnia z Internetem 2012.

[scenariusz]

Rozgrzewka przed EURO 2012

„Rozgrzewka przed EURO 2012″ to międzypokoleniowe spotkanie, którego uczestnicy rywalizują w quizie i poszerzają swoją wiedzę o piłce nożnej, reprezentacji Polski i Mistrzostwach Europy, które w 2012 roku miały się odbyć w Polsce. Wspólne przeglądanie archiwalnych zdjęć i materiałów filmowych w Internecie jest okazją do wspomnień i… dobrej zabawy. Scenariusz powstał w ramach Tygodnia z Internetem 2012.

[scenariusz]

Wirtualny koncert życzeń

Integracyjne spotkanie dla seniorów polegające na wyszukaniu i wspólnym wysłuchaniu ich ulubionych piosenek w serwisie YouTube. Przy okazji uczestnicy spotkania mogą podzielić się wspomnieniami lub anegdotami związanymi z daną piosenką. Scenariusz powstał w ramach Tygodnia z Internetem 2011.

[scenariusz]

Poradnia zdrowia

Spotkanie mające na celu zapoznanie seniorów z zasobami Internetu na temat zdrowia. Uczestnicy spotkania będą mogli nie tylko uzyskać informacje i porady zdrowotne, ale także poznać podstawowe zasady obsługi komputera. Scenariusz powstał w ramach Tygodnia z Internetem 2011.

[scenariusz]

Rozmowa? Bezcenna!

Spotkanie „Rozmowa? Bezcenna”, czyli jak skorzystać z komunikatora internetowego, polega na pokazaniu seniorom łatwego i bezpłatnego narzędzia, jakim jest komunikator internetowy. Poniższy scenariusz jest poświęcony największemu i najpopularniejszemu komunikatorowi, czyli Skype. Scenariusz powstał w ramach Tygodnia z Internetem 2011.

[scenariusz]

O kampanii

Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Do tej pory w akcji w całej Europie uczestniczyło już ponad milion osób. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów.

Dotychczas byli z nami: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Forum Kraków, Federacja Inicjatyw Oświatowych, Forum Kraków, Fundacja Aktywizacja, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacja Orange, Fundacja Szkoła z Klasą, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacja Innowacji Edukacyjnych Mała Szkoła, Fundacja Orange, Fundacja Szkoła z Klasą, Safe Kiddo Foundation, Stowarzyszenie WIOSNA, Stowarzyszenie Społeczeństwa Wiedzy, Związek Harcerstwa Polskiego, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Laboratorium EE, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, mBank, Microsoft, Orange Polska, UPC Polska, Polska Akcja Humanitarna (PAH).
W polskich edycjach „Tygodnia z Internetem” wzięło udział ponad 2700 bibliotek, szkół, pracowni komputerowych, organizacji pozarządowych czy innych lokalnych instytucji, które zorganizowały spotkania dla niemal 100.000 ludzi!

Tematy przewodnie poprzednich edycji:

Tydzień z Internetem 2011 był skierowany do osób powyżej 50. roku życia, wśród których odsetek osób korzystających z Internetu jest najniższy; seniorzy poznawali zasoby online na temat zdrowia, serwis YouTube oraz funkcjonowanie komunikatora Skype.

Tydzień z Internetem 2012 poświęcony był aktywności osób starszych i solidarności międzypokoleniowej; odbywały się integrujące i inspirujące spotkania dla dzieci, rodziców, dziadków z wykorzystaniem zasobów internetowych (wspólne budowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny, wirtualnej podróży dookoła świata, internetowy quiz wiedzy o piłce nożnej).

Tydzień z Internetem 2013 zachęcał do stawiania pierwszych kroków w Internecie, do przeprowadzania przy jego pomocy zarówno zabawnych eksperymentów naukowych, jak i doświadczeń pokazujących, jak z nowoczesnych technologii mogą korzystać osoby niepełnosprawne.

Tydzień z Internetem 2014 wpisał się w inicjatywę Komisji Europejskiej na rzecz zdobywania i podnoszenia umiejętności cyfrowych potrzebnych pracownikom we współczesnej gospodarce, dzieci z rodzicami zastanawiali się wspólnie „co ze mnie wyrośnie”, a młodzież brała udział w grze „zagraj w przyszłość”.

Tydzień z Internetem 2015 zapewniał ogromną dawkę dobrej zabawy i sporą dawkę wiedzy dla uczestników; dzieci uczyły się podstaw programowania, młodzież zastanawiała się (robiąc zdjęcia) jaka będzie ich ścieżka kariery, a osoby starsze uczyły się obsługi tabletów.

Tydzień z Internetem 2016 dotyczył świadomego korzystania z sieci i bezpiecznych e-zakupów. Uczestnicy akcji dowiadywali się, w jaki sposób tworzyć odpowiednie hasła do poczty elektronicznej, jak bezpiecznie płacić za zakupy w sieci, jak sprawdzać wiarygodność sklepów internetowych.

Tydzień z Internetem 2017 zachęcał do zainspirowania się dostępnymi w sieci materiałami na temat majsterkowania, gotowania i szycia. Uczestnicy akcji brali udział w quizie i poznawali blogi oraz strony internetowe pomocne w rozwijaniu pasji.

Tydzień z Internetem 2018 zachęcał do weryfikowania posiadanych informacji o świecie i do patrzenia na różne wydarzenia z innej perspektywy.

Tydzień z Internetem 2019 był okazją do rozwijania krytycznego myślenia i umiejętności rozpoznawania fake newsów.

Tydzień z Internetem 2020 zachęcał do rozwijania kompetenci cyfrowych w czasie pandemii i uczenia się online.

Tydzień z Internetem 2021 proponował rozwijanie umiejętności cyfrowych w różnych dziedzinach życia (My Digital Life).

Kontakt

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
ul. Kopernika 17
00-359 Warszawa

tel. 22 123 90 20
fax 22 123 90 44

frsi@frsi.org.pl

„Tydzień z Internetem” to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową Telecentre-Europe. Koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

TAGS:Tydzie Internetem ej Europie

<<< Thank you for your visit >>>

Websites to related :
Sportowcy dla niepodległej &#82

  Przeskocz do treściSportowcy dla niepodległej MenuO projekcieBohaterowieSport w II RPInstytut ŁukasiewiczaKontakt

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZN

   Ustawienia dostępności

Agroturystyka w Puszczy Noteckie

   Agroturystyka Nad Wartą Zapraszamy!

aktualności - Przedsiębiorstwo

  Pogotowie
wodno-kanalizacyjneCzynne całą dobęPrzedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krasnymstawieaktualnościcenniki i taryfyjakość wodyzakła

Witamy serdecznie na stronach pe

  OfertaRestauracjaMini SPAGaleriaCennikOferty specjalneRegulaminBon TurystycznyKsięga GościKontakt Sprawdź wolne terminy!
Gwarancja najniższej c

Centrum Usług Informatycznych F

  WstępDane adresoweO firmie.Formularz kontaktowyCentrum Usług Informatycznych FLESZ Maciej Wajman Witamy na naszej stronie internetowej i zaprasza

Sanktuarium Matki Bożej Cierpli

  Skip to contentStartPrzewodnikRokitnoBazylikaCudowny ObrazKalwaria rokitniańskaWirtualny spacer po sanktuariumNowenna do Matki Bożej Cierpliwie Słu

Home - Ej Harrison

   HomeBill PayAboutServices Area’sGuidelinesRequest ServicesBlogEJ Harrison & SonsWho we are as a companyCareersInterested in a career with EJ

Titulinis - Finejas

  

Titre restaurant UpDéjeuner: ca

   Afficher/Masquer la navigation

ads

Hot Websites