LTEN

          Tai tik pradžia, kuri tikrai turėjo būti. Jokių abejonių - ji labai vėla, todėl sunku pasakyti kada bus padėtas paskutinis taškas.

          Sukaupę įdomus archyvus apie Zarasų krašto žydus, nutarėme pradėti dalintis jais su Jumis. Didžioji dalis šios informacijos nepublikuota lietuvių kalba – ją užtikome užsienyje išleistuose leidiniuose. Skaitytos Jakovo Šechterio, Jevgenijaus Berkovičiaus, Saros Veiss-Slep, Kler Le Foll, Ritos Kasimovos-Brovn, Josifo Rosino, Anatolijaus Chaješo, Mary-Lu Veisman, Donato Čepuko knygos ir paskui su daugeliu iš jų vykęs bei tebevykstantis susirašinėjimas, Anos Grigorjevnos Gerštein, Аdos Ničpalskajos ir kitų autorių straipsniai, virtuali pažintis su Valerijumi Šišanovu ir Arkadijumi Podlipskiu atvertė įdomius ir daugeliui iš mūsų nežinotus žydų tautos istorijos puslapius. Mes dėkingi kiekvienam iš sutiktų žmonių, kad nebuvome jų atstumti, kad nesulaukėme abejonių patikint savo kūrinius vertimui į lietuvių kalbą arba jų pristatymui, kad trumpi ir ilgesni daugumos jų laiškai visada pasibaigdavo nuoširdžiais palinkėjimais ir dažniausiai visus, net ilgiausius atstumus, įveikiančiu nepaprastu žodeliu ,,Jūsų...“ Tai nuostabūs mūsų gyvenimo atradimai ir patirtis, nes likimai padovanojo šiltus susitikimus su, rodos, labai seniai žinomais žmonėmis.

          Su užsidegimu ieškome ne tik istorinės literatūros. Labai sudomino atsitiktinai internete perskaitytas žinomo Izraelyje gyvenančio prozininko Jakovo Šechterio apsakymas ,,Achašverošo palikuonis“, kurio veiksmas vyksta Salako miestelyje ir kurio herojai vietiniai žydai. Todėl taip norėjosi sužinoti ar tai vienintelis užsienyje išleistas grožinės literatūros kūrinys, kuriame pasakojama apie gimtojo Zarasų krašto žydus, kad ėmėmės naujų paieškų. Pavyko rasti dar vieną knygą ir ją perskaityti – tai Keneto Benerto romanas ,,Liūto ieškotojas“, kurio herojaus prisiminimuose minimos senosios Dusetos. Šio miesto žydams skirtos ir dvi mūsų kraštiečio Donato Čepuko novelės „Balandės mirtis“ ir „Kuprelio juodvarniai“. Su dideliu džiaugsmu pateikiame Jums Jakovo Šechterio bei Donato Čepuko kūrybą ir neabejojame - ji nepaliks abejingų.

          Negalime nepaminėti pažinties su Valerijumi Šišanovu ir Arkadijumi Podlipskiu iš Vitebsko (Baltarusija). Gavę teisę versti ,,Šagalo tarptautinio metraščio 2004“ medžiagą atvertėme iki šiol neskaitytus paties kraštiečio dailininko Judelio Peno užrašytus prisiminimus, jo nužudymo medžiagą, mokinių prisiminimus. Tad ir ateityje dalinsimės šio metraščio vertimais su šio portalo lankytojais. Juk pagaliau turime galimybę pravėrus nežinomybės duris patirti jausmą, pergyvenus kurį galima pasakyti:

          – Ačiū, nepaprastas Menininke, kad atėjote į susitikimą su mumis…

          Šios ir jau žinomos Lietuvoje informacijos pagrindu parengti straipsniai ir išversta literatūra pristato Zarasų rajono žydų politinio, religinio, kultūrinio ir švietimo gyvenimo faktus, krašte gyvenusius šios tautybės žmones bei iš kartos į kartą perduodamas tradicijas. Džiaugiamės, kad užsienyje Zarasų krašto žydų istorijos faktų yra publikuojama gausiai.

          Sužinoti tai kas būtina žinoti - nepaprastas jausmas. Vis dažniau pagalvojame: ,,O kodėl tik dabar priartėjome prie to? Kas pastūmėjo?“ Ko gero, prieš tokias paieškas ir netikėtus atradimus reikia sustiprėti ir labai tvirtai žinoti ką pradedi.

          Prisipažinsime – lengva nėra. Vertimai ir tekstų redagavimas sudėtingas dalykas, o mes ne šios srities profesionalai. Net ne istorikai. Todėl neišvengiamai klysime - atleiskite už tai. Reaguosime į kiekvieną pasiūlymą, pastabą ar abejonę, nes norime būti kuo tikslesni.

          Norime prisipažinti, kad ėmęsi šio darbo turėjome daug tikslų, bet ypatingai išskirsime vieną -  Zarasų kraštą turi atrasti jaunesnioji čia kadaise gyvenusių žydų palikuonių karta, o mes, gyvenantys čia ir dabar – žydų tautos istoriją Lietuvoje ir už jos ribų. Ir tegul kažkam bus nesuprantamas lietuviškas raštas, ir tegu jeigu nors šiek tiek mokama lietuviškai skaitant painiosis žodžiai ir jų reikšmės – tikime, kad šis mūsų savanoriškas projektas vieniems bus tiltas į protėvių žemę, kurią vadiname Lietuva ir Zarasų kraštu, kitiems – pradžia į dar mažai žinomą vienos iš tebegyvenančių Lietuvoje tautų istoriją...         

          Apie žydus Lietuvoje Šalomas Spivakas savo prisiminimuose ,,Mano pirmieji metai“ rašė: ,,Ikikarinės Lietuvos žydai, litvakai! Jie dabar vertintini kaip unikalus reiškinys.“

          Džiaugiamės, kad atėjo laikas ir Jums sužinoti, pamatyti ir perskaityti. Džiaugiamės, kad atėjo laikas, kai galime dalintis tuo, kas privertė galvoti, svarstyti ir tikėti. Džiaugiamės, kad atėjo laikas kai jau neabejojame, jog Chanos, Cipi, Šimono, Esteros, Faivelio, Ritos, Judelio ir kitoms gyvoms bei pulsuojančioms istorijoms tikrai atsiras vietos ir Jūsų širdyse.

          Tam, kad geriau suprastume Zarasų krašto žydų istoriją, turime nors šiek tiek žinoti apie žydų gyvenimą kitų tautų istorijos kontekste. Todėl šiame portale galėsite skaityti ir lietuvių kalba nepublikuotus žydų istoriją skirtingais laikmečiais apžvelgiančius užsienyje gyvenančių autorių darbus. Tuo ką surasime skaitydami dokumentus, knygas, publikacijas dalinsimės su Jumis. Drauge atversime Zarasų krašto, Lietuvos ir Europos žydų istorijos puslapius, sužinosime atskirus jos faktus, įvykius ir naujai pažvelkime į jau žinotas tiesas.

 

          Pagarbiai

 

          Gražina Ragauskaitė ir Vitalijus Ščerbakovas

Dear visitors!


     Certain events and fate scattered Jews who lived in Zarasai region throughout the whole world. But we hope that the memories about Zarasai, Antalieptė, Salakas, Dusetos, Turmantas and other towns which were passed down through generations are still alive. The history of families who used to live here is still unknown to today’s people. Somewhere far from Zarasai there are photographs in which the history of Zarasai region is revealed.

     We urge you to contact us! We think that the history must not be forgotten. We would like to get to know the people whom we could have met in the street.

     You can send us memories, family histories and any other types of stories in Lithuanian, Russian and English. If you want to send us some photos please specify as much information about the photo as possible (names, places, dates, author of the photo). You can contact us through the contact form on the bottom right of the screen or e-mail (zarasu.zydai@gmail.com). We will try to respond to you as soon as we receive your letter. We hope that categories on our website titled “Likimai” (Fates) and “Iš šeimų albumų” (From family albums) will expand and more of the Zarasai region history will be uncovered.

     We have a couple of dreams. First one is to publish a book about the life of Zarasai region Jews in Lithuanian. Second one is to publish a photo album of Moisiejus Botvinikas, unfortunately not many of his works remained in Lithuania.

     For a long time we have been searching for any kind of information about Ruthi Ram, daugter of sculptor Mordechai (Max) Farbmann. Farbmann was born in Salakas and only one work of his remained in Lithuania (Lithuanian Independence Monument, which was erected in his hometown of Salakas in 1930).

     We urge you to share this website with anyone whose family roots are from Zarasai region so they can at least virtually return to the land of their ancestors.


     Sincerely,


     Gražina Ragauskaitė and Vitalijus Ščerbakovas

Žydų istorija: miesteliai (štetlai), tradicijos, datos, faktai, įvykiai, kultūros paveldas, muziejai, centrai

Įžanga

Šalys

Šoa

Žydų miestelis ir gyvenimas jame

Žydų tradicijos

Plačiau

Buvusios Zarasų krašto žydų bendruomenės ir jų atminimo įamžinimas

Zarasų miestas

Antalieptė

Dusetos

Salakas

Turmantas

Atminimo paminklas buvusiai sinagogai Dusetose

Žydų kultūros paveldas

Nepaprastastojo ir įgaliotoje Izraelio valstybės ambasadoriaus Lietuvoje J. E. Amir Maimon vizitas Zarasų rajone

Verslas

Paminklo Holokausto aukoms Zarasuose atidengimas 2019 m. spalio 29 d.

Autoriai, partneriai

JAD VAŠEM

Jakovas Šechteris

Mari-Lu Veisman

Sara Veiss-Slep

Josifas Rosinas

Rita Kasimova Braun

Jevgenijus Berkovičius

Kler Le Foll

Donatas Čepukas

Lisovas Aleksandras Genadjevičius

Mariana Gončarova

Dr. Michaelis (Michailas) Beizeris

Dr. Darius Staliūnas

Aleksandras Višneveckis

Dr. Dmitrijus Zisl Slepovičius

Vytautas Indrašius

Mokytoja, Zarasų krašto Garbės pilietė Jadvyga Vida Žilinskienė

Leokadija Lukošiūnaitė – Malcienė

Virtuali elektroninio paveldo sistema

Lietuvos valstybingumo šimtmetis (1918-2018)

Įamžintas Lietuvos kariuomenės karių – žydų atminimas

Zarasų rajono žydai Lietuvos kariuomenėje

Zarasų rajono žydų tremtinių sąrašas

Prisiekę Adonojo vardu. Žydai pirmosios Lietuvos Respublikos kariuomenėje

V. Kavaliauskas: tarpukario žydų karta kūrė rojų Lietuvoje

Žydų karių, dalyvavusių Lietuvos atvadavime, sąjungos Zarasų skyriaus valdybos nariai

Aš esu, Dievui dėkui, ,,litvakas“…

Elijahu D. Stone paragino JAV Valstybės Senatą pripažinti Lietuvos nepriklausomybę

Apie žydų teatrinį gyvenimą tarpukario Lietuvoje

Sunkus, bet produktyvus darbas

Kodėl mes turime remti Ginklų Fondą?

Lietuvos delegacijos Taikos Konferencijoje deklaracija

Vasario 16-osios Akto signataras Mykolas Biržiška

Lietuvos Sąjūdžio 30-metį minint

Kaunas tarpukario jidiš literatūroje

Apie Lietuvos žydus savanorius: prisiminimai ir įvykiai

Judelis (Jehuda, Jurijus) Penas

Sustabdytas laikas. J. Penas

A. G. Gerštein. Mano prisiminimai apie dailininką, kuris neprekiavo savo įkvėpimu

Pirmoji J. Peno paroda Zarasuose

,,Klasikas iš Vitebsko“

,,Mirtinas nuogumas“

Aleksandras Lisovas. Būtini patikslinimai (apie kai kuriuos J. M. Peno biografijos faktus)

Apie teisminį dailininko J. Peno procesą

Video archyvai, audio įrašai, žodiniai liudijimai

Albinas Bislys, Elena ir Algirdas-Izidorius Čiegiai

Janina Mieželienė

Julius ir Aleksandra Kuzmos

Vytautas Zabiela

Emilija Kaulakienė

Jonas Baura

Antanas Galvydis

2016 m. rugsėjo 22 d., Lietuvos radijas, laida ,,Ryto garsai“. Kalba antalieptiškė Olga Raugienė

Ištrauka iš 2013 m. LRT laidos ,,Mūsų miesteliai. Dusetos“ (I d.). Laidos autorė Nijolė Baužytė

2016 m. gruodžio 18 d. Lietuvos radijas, laida ,,Radijo dokumentika. Lietuvos štetlai.“

2017 m. sausio 07 d. Lietuvos radijas, laida ,,Kultūros savaitė“

Jie padėjo pasmerktiesiems Antalieptės žydams

Karikatūristo, Zarasų krašto Garbės piliečio Al Jaffee interviu JAV Holokausto memorialiniam muziejui (2016 05 21)

Zarasų senosios žydų kapinės ir žydų kapinės vad. naujosiomis

Apie žydų laidojimo tradicijas

Lietuvos ir Zarasų krašto žydai grožinėje bei mokslinėje literatūroje, prisiminimuose, publicistikoje

Iš A. Chaješo straipsnio ,,Dėžutės“ mokestis – žinių apie žydų bendruomenių gyvenimą ir jų personalinę sudėtį šaltinis“

Ištraukos iš ,,Šagalo tarptautinio metraščio 2004“

Ištraukos iš Kler Le Foll knygos ,,Vitebsko dailės mokykla (1897–1923)“

Ištrauka iš Jakovo Šechterio knygos ,,Tavo tauta“

Ištrauka iš Jakovo Šechterio rinktinės ,,Meilė velnių saloje“

Dusetų miestelio (štetlo) planas ir jame gyvenusių sąrašas (iš Saros Veiss Slep knygos ,,Buvo Lietuvoje miestelis“)

Donato Čepuko novelė ,,Balandės mirtis“

Donato Čepuko novelė ,,Kuprelio juodvarniai“

Su adata širdyje

Antižydiški pogromai, lenkų ir lietuvių konfliktai dėl pamaldų kalbos: dviejų kolektyvinio smurto tipų palyginimas

Giedrė Mičiūnienė. Susišnekėti galima širdimi

Algirdas Bertašius. Čia guli Dovydo žvaigždė užgesusi

Vytautas Indrašius. Ištraukos iš knygos ,,Antalieptės kraštas“ (III dalis). Antalieptės žydai

Rita Kasimova Braun. Ištraukos iš knygos-dienoraščio ,,Holokausto vaiko portretas“

Leokadija Lukošiūnaitė – Malcienė. Ištraukos iš knygos ,,Dusetos“. Dusetų žydai

Epaveldas. Bibliotekos. Muziejai. Archyvai

Antalieptai (Antolept)

Holokaustas

Krakynės miškas (Zarasų rajonas). 1941 m. rugpjūčio 26-oji

Kazitiškis/Salakas

Paminėtos 75-osios Holokausto Lietuvoje metinės

Paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena. 2016 metai

Lietuvos žydų genocido atminimo dienos paminėjimas Zarasų rajone. 2017 metai

Lietuvos žydų genocido dienos paminėjimas. 2018 metai

Lietuvos žydų genocido dienos paminėjimas. 2019 metai

1940-1945 m. nužudytų Zarasų rajone gimusių žydų tautybės piliečių, Holokausto aukų, sąrašai

Slėpusių žydus zarasiškių sąrašas

Zarasų krašto Holokausto aukų atminimas Izraelyje

Getai Zarasų rajone

Karlo Jėgerio raportas

Krakynės miško aukų atminimo minėjimai

Zarasų gimnazijos Mokytojų Tarybos posėdžio, įvykusio 1941 m. rugsėjo 20 d. protokolas Nr. 3

1986 m. gruodžio 6 d. paaiškinimas

Dėl masinių kapaviečių Zarasų rajone

Likimai

Holokaustu pažymėta istorija

Mendelis, Griša ir Ida Deičai, Berelis Novikas

Iš ,,atgalinio emigranto“, Zarasų krašto garbės piliečio Al Jaffee gyvenimo

Zarasų krašto garbės piliečio Al Jaffee (JAV) draugų likimų istorijos

Moisiejus-Mauša Botvinikas

Haroldas Kasimovas. Holokaustą išgyvenęs vaikas

Iš šeimų albumų...

Deičai (Zarasai)

Gafanavičiai (Zarasai), anūkas Zalmanas Tzibelis (Izraelis)

Antalieptai (Antolept)

Kita informacija

Kaune vykęs žydų bendruomenių veikėjų pasitarimas (1909 11 19-22)

,,Gyvybės vizoms“ – 80 metų

Prezidento Antano Smetonos kelionės po Lietuvą

Dokumentinių filmų ciklas „Pasaulio teisuoliai“

Kaip parengti Holokausto aukų Atminimo dieną: pasiūlymai mokytojams

7 dalykai, kuriuos daro tik žydai

Garsios asmenybės, įvykiai, likimai

Dešimt labiausiai jaudinančių paminklų Holokausto aukoms atminti

Pakalbėkime apie…penktadienį, 13-ąją

2018 m. rugsėjo 7 d. Zarasų krašto muziejuje įvyko Europos žydų kultūros dienos paminėjimas

Nuomonės Zarasų žydų atminimo ir paveldo išsaugojimo klausimais

Vyskupas M. Valančius ir žydai (M. Valančiaus asmens charakteristikai)

Draudžiama zarasu-zydai.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos ir informacijos priemonėse be raštiško zarasu-zydai.lt sutikimo, o jei sutikimas bus gautas, būtina nurodyti zarasu-zydai.lt kaip informacijos šaltinį ir aktyvuoti nuorodą į jį.