Cyklopecky - velká letní cyklistická soutěž

Web Name: Cyklopecky - velká letní cyklistická soutěž

WebSite: http://www.cyklopecky.info

ID:321144

Keywords:

velk,Cyklopecky,letn,sout

Description:


http://www.cyklopecky.info/

trasa č. 1

Po dně křídového moře

zobrazit trasu

trasa č. 2

Kolem východočeského Karlštejna

zobrazit trasu

trasa č. 3

Za rytířem Toulovcem

zobrazit trasu

trasa č. 4

Údolím řeky Svitavy

zobrazit trasu

trasa č. 5

Za zážitky do Orlických hor

zobrazit trasu

trasa č. 6

Z Dolní Moravy do Stříbrnic

zobrazit trasu

trasa č. 7

Pardubickem za zvířectvem

zobrazit trasu

trasa č. 8

Po stopách koňských kopyt

zobrazit trasu

trasa č. 9

Po Hradecku nejen za tradicemi

zobrazit trasu

trasa č. 10

Za výhledy do Orlických hor

zobrazit trasu

trasa č. 11

Za horníky a spisovateli v Kladském pomezí

zobrazit trasu

trasa č. 12

Broumovskem po stopách Dientzenhoferů

zobrazit trasu

trasa č. 13

Krkonošský okruh bez hor

zobrazit trasu

trasa č. 14

Podkrkonošský okruh s výšlapem na Zvičinu

zobrazit trasu

trasa č. 15

Okolo zřícenin v Českém ráji

zobrazit trasu

Velká letní soutěž Cyklopecky 2022

ZAČÍNÁME 1. KVĚTNA!!!

Šlápněte do pedálů a soutěžte o horské jízdníkolo Kross, pobytyve východních Čechách a další zajímavé ceny.Nebo se jen vydejte naněkterýz cyklovýletů se spoustou zajímavých zastávek a užívejte si krásy Pardubického a Královéhradeckého kraje.

V letošním roce je pro vás opět připraveno 15 tras, z nichž si vybere sváteční i zapálený cyklista. Jsou určeny jak pro děti, jimž se moc nechce šlapat do kopce, ale i pro jejich rodiče a prarodiče.

Přejeme vám mnoho krásných zážitků u nás na východě Čech.

Chci soutěžit

trasy

1Více o trase...

Po dně křídového moře

Délka: 21,1 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Městské muzeum SkutečMěstské muzeum Skuteč
Stálé expozice přibližují dvě tradiční řemesla, která město ve světě nejvíce proslavila - obuvnictví a kamenictví. Ve stopách řemesel se návštěvníci seznámí s nejstaršími dějinami ševcovského cechu, s těžbou a zpracováním kamene. Historie a současnost kamenictví je zpřístupněna nejen uvnitř pestré geologické expozice, ale také v kamenolomu s množstvím funkčních exponátů.
| Náves ZbožnovZbožnov
Zbožnov patří k nejstarším osadám na Skutečsku. Jeho název poukazuje na pohanskou svatyni, božiště. Vznikl patrně v 10. století, kdy měl podle pověsti hrad na Humperkách nad Skutčí vlastnit kníže Slavník, otec sv. Vojtěcha. V roce 1392 je „Zbeznow“ v seznamu rychmburského panství, roku 1454 je zde připomínána rychta.
| Anenské údolíAnenské údolí
Údolí Anenského potoka mezi obcemi Štěpánov, Přibylov, Nová Ves a Hroubovice, severně od města Skuteč je chráněnou přírodní rezervací. Ochrana je zaměřena narostlinná společenstva mezofilních lesů, přípotočních olšin, suchomilných trávníků a vlhkých luk s výskytem ohrožených druhů rostlin a živočichů, např. modráska bahenního. V údolí se nachází kaple sv. Anny spramenem nikdy nezamrzající železité vody, která byla v okolí tradičně považována za léčivou.
| Vrbatův KostelecVrbatův Kostelec
První písemná zmínka oobci Vrbatův Kostelec pochází zroku 1073. V obci je umístěno Kovářské minimuzeum.
| Andrusivův lomAndrusivův lom
Zatopený lom na Žulové stezce Horkami.
| Žulová stezka HorkamiŽulová stezka Horkami
Západně od Skutče se rozkládá žulové návrší odedávna zvané Horky. V minulosti zde probíhala rozsáhlá těžba v desítkách větších i menších lomů. Necelých 5 km dlouhá okružní stezka Vás k několika opuštěným dílům zavede. Každou chvíli objevíte pozůstatky těžby – haldy odštěpků a nepodařených kostek, místa pro skladování střelného prachu, nakládací rampy či výsypky. Nejpůsobivější však jsou scenérie velkých zatopených lomů. Na trase stezky potkáte sedm naučných zastavení s oboustrannými tabulemi, které vypráví o vzniku a vývoji kamenictví a současně poskytují informace o lese a lesním hospodářství. Průvodce stezkou získáte zdarma v turistickém informačním centru.

2Více o trase...

Kolem východočeského Karlštejna

Délka: 31,8 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Zámek KarlštejnZámek Karštejn
Rokokový lovecký zámeček postavený v letech 1766-1776. Do roku 1925 jej obklopovala jelení obora. Dnes objekt slouží jako rekreační středisko.
| Čtyři paliceČtyři palice
Mezi obcí Sněžné a Svratkou na Žďársku se tyčíčtyři skalní útvary, které vznikly při mrazovém zvětrávání. Ta nejvyšší 33 metrů vysoká se jmenujeČtyřpaličatá skála a je tvořena ortorulami.
| Pustá RybnáPustá Rybná
Polygonální stodoly mívají nízké roubené stěny s vysokou doškovou či šindelovou střechou. Stávaly buď samostatně, nebo byly vestavěny do usedlosti. Formu mnohobokého půdorysu zřejmě ovlivnily povětrnostní podmínky, dostupnost materiálu, zvětšení skladovací plochy. Vyskytovaly se na mnoha místech naší vlasti i Evropy. O osmiboké stodole v Pusté Rybné, jež je opravena a tvoří jednu z dominant obce, se traduje, že byla prvním shromaždištěm tolerovaných církevníků a místem vysluhování svaté večeře páně pod obojím způsobem. V současné době p. Smělý sestavil ve stodole trvalou expozici starých zemědělských strojů a nářadí. Můžeme zde vidět postroje na koně, fukary, sekačky aj. Vše si můžete prohlédnout po předchozí telefonické domluvě.
- polygonální stodola | Muzeum historických motocyklůMuzeum historických motocyklů
Více než 50% z celkové expozice jsou zahraniční stroje, to muzeum ve Svratouchu odlišuje od většiny ostatních v České republice. Návštěvník ocení porovnání motocyklů z mnoha zemí. Nacházejí se zde motocykly německé, americké, dánské, anglické, francouzské a také “klenoty“ české. Všechny exponáty jsou funkční.
| Evangelický kostel SvratouchEvangelický kostel Svratouch
| Kaplička sv. Jiljí

3Více o trase...

Za rytířem Toulovcem

Délka: 37 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Zámek LitomyšlZámek Litomyšl
Státní zámek Litomyšl je vzácnou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60. - 80. letech 16. století Vratislavem z Pernštejna jako dar pro milovanou ženu Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli – Trauttmansdorfy a Valdštejn–Vartemberky, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované barokní zámecké divadlo z roku 1797. V roce 1999 byl zámek zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
| PortmoneumPortmoneum
Unikátní nástěnné malby a vyřezávaný nábytek Josefa Váchala - grafika, spisovatele a mystika. Interiér vyzdobil Váchal ve 20. letech na přání svého přítele Josefa Portmana - litomyšlského bibliofila. Expozici doplňují dobové fotografie, drobná grafika a korespondence.
| Andělská vyhlídkaAndělská vyhlídka
Vystoupejte na vyhlídkovou plošinu kostela Nalezení svatého Kříže a užijte si andělsky krásný pohled na litomyšlský zámek, Klášterní zahrady i historické centrum.
| Náměstí LitomyšlNáměstí Litomyšl
Na 500 m dlouhém náměstí lze najít gotickouradnicia řadu renesančních i barokních domů s tzv. podsíněmi. Mezi nejvýznamnější patří renesančnídům U Rytířůze 16. st., kde je nyní galerie.
| Toulovcovy maštalePřírodní rezervace Toulovcovy maštale

Chráněný přírodní útvar tvořený pískovci mořského původu. Jde o soustavu skalnatých údolí, zaříznutých místy až do výše 60 m do pískovců i podložních krystalických hornin. Údolí vyhloubily pramenné toky a pobočky řeky Novohradky. Svahy údolí tvoří pískovcové skalní stěny, místy rozčleněné do samostatných útvarů – věží a pilířů, výčnělků, rozsedlin, bloků. Místy jsou též náznaky vývoje skalních měst (např. v Toulovcových a Městských Maštalích). Celková rozloha 1083,6 ha je rozdělena do několika oblastí: Prosečský potok, Karálky, Vranický potok, Voletínské údolí a Kvíčalnice. Terén zpřístupňuje hustá síť značených cest a vytváří možnost kruhových vycházek.
| Toulovcova rozhlednaToulovcova rozhledna
V únoru roku 2002 byla na Jarošovském kopci otevřena první z dřevěných rozhleden v oblasti Toulovcových Maštalí. Dvoupatrová Toulovcova rozhledna je vysoká téměř 16 metrů a na její horní plošinu umístěnou ve výšce 12 metrů vede 60 schodů. Rozhledna nabízí výhled na zvlněnou krajinu Maštalí, za dobré viditelnosti je možné pozorovat Železné hory, Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník a Jeseníky.

4Více o trase...

Údolím řeky Svitavy

Délka: 36,9 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Náměstí SvitavyNáměstí Svitavy
Náměstí se stalo v minulosti svědkem neutuchající stavitelské invence. O tom, že měšťanské domy vznikaly spontánně, podél středověké komunikace, svědčí dispozice náměstí. To patří svou délkou k nejdelším oboustranně loubeným náměstím v ČR. Vedle sebe jsou zastoupeny snad všechny známé slohy – gotika, renesance, baroko, klasicismus, slohy historizující, novorenesance, secesní prvky až po výstavbu z let budování socialismu
| Městské muzeum ve SvitaváchMěstské muzeum ve Svitavách
Labyrintem svitavských příběhů se propletete během návštěvy městského muzea. Jeho stálé expozice zahrnují pestrou škálu témat, ze kterých si vybere opravdu každý. Do osudů významného, i když zároveň kontroverzního svitavského rodáka Oskara Schindlera nahlédnete díky expozici Hledání hvězdy Davidovy. Rozkryje se před vámi příběh záchrany 1200 Židů během druhé světové války, který se stal námětem pro Spielbergův oscarový film Schindlerův seznam. Do zcela jiného oboru nahlédnete v expozici Babiččino velké prádlo, která provází historií praní a prací techniky. Seznámíte se s řadou zajímavých předmětů a přístrojů od jednoduchých dřevěných ručních praček až po první exempláře praček automatických. Co praní v dobách našich babiček obnášelo, si v interaktivní části nazvané Prádelna u pejska a kočičky vyzkouší především nejmenší návštěvníci. Obdivovat můžete i přehlídku zručnosti a vynalézavosti místních řezbářů v podobě vzácného mechanického vyřezávaného betlému. Soubor rozmanitých figur a krajin slibuje díky pokračujícím restaurátorským pracím dílo jedinečného rozsahu. Zrestaurovanou část betléma si můžete prohlédnout už dnes.
| Sváťova zážitková cestaSváťova zážitková cesta

Užijte si novou zážitkovou cestu v areálu Brand okolo rybníku Rosnička ve Svitavách. Společně se svitavským skřítkem Sváťou se vydáte vysvobodit zakletou Labutí princeznu. Tento příběh je zasazen do pohádkové procházky, během které narazíte na osm herních prvků. Sváťova cesta nemá žádný konkrétní začátek, ani konec.Každý si může zvolit svůj profil cesty, která je dlouhá okolo 2 km. Svým profilem je vhodná pro kola, koloběžky, vozíky i kočárky.
| Vodárenský lesVodárenský les
Stezka zpřístupňuje těžko dostupné partie lesa s vyvěrající podzemní vodou, která dříve sloužila jako zdroj pitné vody pro město Svitavy. Stezka prochází po pravém břehu Ostrého potoka po dřevěných chodnících nad podmáčenými a bažinatými místy a šotolinových cestách, ze kterých je možné si prohlížet nejen biotop mokřin a podmáčených půd, ale také zachovalé čerpací studně.
ve Svitavách | Březovský trailBřezovský trail
Vyznavači adrenalinové jízdy na kole jistě ocení trojici různě náročných trailových tratí klikatících se ve svahu nad Březovou nad Svitavou v blízkosti rozhledny Járy Cimrmana. Pohodovou modře značenou trasu zvládnou i začínající jezdci. Pro zkušenější cyklisty jsou tu složitější červená i nejnáročnější černá trať. Celkem vám traily nabídnou téměř čtyři kilometry sjezdů s klopenými zatáčkami, skoky i dřevěnými rampami.
| Rozhledna Járy CimrmanaRozhledna Járy Cimrmana
Rozhledna nesoucí jméno českého génia byla v roce 2007 slavnostně otevřena na místě, které údajně již o století dříve sám Cimrman navštívil. Výhled na město zastíněný vzrostlými stromy mu vnuknul myšlenku zbudovat právě zde vyhlídkovou věž, která si však kvůli nepochopení tehdejších radních musela na svou realizaci počkat. Dnes hrdě shlíží do údolí na městečko Březová nad Svitavou. Svoji fyzickou zdatnost si můžete ověřit v lanovém parku, který během výstupu k rozhledně určitě neminete. Sjezd s notnou dávkou adrenalinu si užijete, pokud osedláte horská kola a vydáte se zpátky do údolí některou ze tří různě náročných tratí Březovského trailu.

5Více o trase...

Za zážitky do Orlických hor

Délka: 29,7 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Náměstí Jablonné nad OrlicíNáměstí Jablonné nad Orlicí
Naše trasa započíná na malebném náměstí městečka Jablonné nad Orlicí. Náměstí lemují historické domy, znichž zaujme radnice svěžičkou, pivovar a hotel U Černého medvěda i budova infocentra. Uprostřed objevíte barokní mariánský sloup a nedaleko také moderní kašnu vpodobě obří dřevěné lžíce. Právě známěstí se můžete vydat na 4,5 km dlouhou naučnou stezku Po stopách mlsného medvěda. Čeká vás na ní 10 zastávek, během kterých uvidíte zajímavá místa ve městě, dozvíte se něco zhistorie, ale také zábavné perličky ze života vJablonném. Trasu zvládnou i rodiče, nebo třeba prarodiče sdětmi i kočárkem. www.jablonneno.cz
| Pozorovatelna JamnéPozorovatelna Jamné
Obec Jamné nad Orlicí je dlouhá 4,5 km a než ji projedete, nastoupáte zhruba 300 výškových metrů. Dominantou vsi je kostel Nejsvětější Trojice zkonce 19. století, významnou památku tu však najdete o kousek dále. Jedná se památný tis, starý přes 800 let. Je zajímavý nejen svým stářím, ale také zvrásněním a pověstmi, které se o něm už mnoho let povídají. Prý vyrostl ze semínka tisu, jež přivezl jeden zúčastníků křížové výpravy už ve 12. století. Rozhlédněte se také zdřevěné pozorovatelny, zkteré mimo krásného okolí můžete spatřit také skotský náhorní skot. www.jamne.cz
| Kramářova chataKramářova chata
Vystoupejte po 128 schodech na rozhlednu ve tvaru hříbku, která původně bývala vodárenskou věží. Po celý rok můžete zhlížet na Bystřické a Orlické hory, Králický Sněžník a Kladskou kotlinu a při dobrém počasí pak i na Hrubý Jeseník. Při cestě nahoru uvidíte historické fotografie, dokumentující rozhlednu už od roku 1926. Vté době vznikla společně sturistickou chatou, pojmenovanou podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Dnes vní najdete moderní horský wellness hotel svířivkou i saunou, kterou si můžete zamluvit i privátně. Ve zdejší stylové restauraci ochutnáte vynikající českou i evropskou tradiční kuchyni. www.suchak.cz
| Singltrek SuchákSingltrek Suchák
Máte rádi horské kolo, uzoučké stezky a přírodu? Zparkoviště na Červenovodském sedle se můžete vydat na síť stezek Singltrek, umístěnou právě do svahů Suchého vrchu. Stezky, které si užije každý cyklista, jsou dlouhé přibližně 22 km. Zelený okruh Okolo Hvězdy je skvělý pro získání jistoty na přírodním povrchu stezky a zvládnou ho i menší děti srodiči. Na modře značeném okruhu Pod Bradlem už vás čekají různá houpání a zatáčky, ale žádná náročná stoupání, či klesání. Pokud už modrou trasu zvládáte spřehledem, nebo jste zkušení bikeři, vydejte se na červený okruh střední obtížnosti KBoudě. Užijete si terénní vlny, klikatící se horským úbočím. Přijeďte vyzkoušet nekonečné zábavné sjezdy vnádherné přírodě. www.suchak.singltrek.cz
| ČenkoviceČenkovice – Filipův pramen
Čenkovice jsou společně sČervenou Vodou součástí Ski areálu Bukovka. A léto na Bukové hoře si užijete vkaždém věku. Na obou stranách Bukovky vás nahoru vyvezou lanové dráhy a dolů se pak můžete spustit vhorských kárách. VČenkovicích vás také čeká stylový bar a hřiště na discgolf. Pokud překonáte vrchol směrem kČervené Vodě najdete tam pumptrek, dopravní hřiště i možnost stravování. A půjčit si tu můžete také elektrokolo nebo koloběžku. Zastavte se na Bukové hoře – máte to za bukem. www.skibukovka.cz Osvěžte se u Filipova pramene. Ten je obohacen radonem a má svěží, ledovcovou chuť a blahodárný vliv na tělo a jeho různé nemoci. www.obeccenkovice.cz
– Filipův pramen | HradiskaHradiska
Toto téměř 10 km dlouhé romantické a rozeklané údolí vedoucí podél Orličského potoka spojuje obec Orličky směstem Jablonné nad Orlicí, kde náš výlet končí. Pokud byste se jimi chtěli toulat i jinak než na kole, vydejte se na 8 km dlouhý okruh po jejich památečních, či tajemných místech. Najdete tu spoustu zajímavých skalních útvarů i výhledy do malebné krajiny. Hradiska jsou vyhlášena Významným krajinným prvkem, také tu můžete pozorovat různé zajímavé rostlinky nivních luk i chráněné vzácně se vyskytující živočichy. Třeba tu potkáte krkavce velkého, nebo ledňáčka říčního. www.jablonneno.cz

6Více o trase...

Z Dolní Moravy do Stříbrnic

Délka: 29,6 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Mamutíkův vodní parkMamutíkův vodní park
Vodní přírodní areál, kde voda je základním prvkem k hraní, experimentování a získávání zkušeností o přírodě a jejích zákonitostech. V areálu narazíte na několik zajímavých zařízení a strojů, které můžete sami odzkoušet a seznámit se s jejich využitím. Jde o Tyrolský jez, ztracené kolo, Elektrárnu, Buchar, Archimédes a Závlahu.
| Mamutí horská dráhaMamutí horská dráha
Zveme na jízdu mamutích rozměrů, která nemá v Česku ani v Evropě konkurenci. Tříkilometrová adrenalinová jízda na gigantické Mamutí horské dráze nabízí převýšení 364 metrů, během kterých se vám bude tajit dech. Čeká na vás pestrý koktejl zážitkových prvků - 25 zatáček, osmičková smyčka, dvojitá 360°otáčka, podzemní tunel i několik zhoupnutí. Dráha s úctyhodnou délkou 4,2 kilometru nabízí parádní sešup dolů, ale i pozvolnou jízdu směrem vzhůru v délce lehce přes kilometr. Ti, kteří se rozhodnout pustit brzdy na volnoběh, čeká jedinečný zážitek, o kterém dlouho snili. Ti opatrnější se nemusí bát, boby jsou vybaveny bezpečným trojitým brzdovým systémem a kontrolou rozestupu na trati. Naservírujte si maximální radost z jízdy s panoramatickými výhledy, které z jiné perspektivy neuvidíte. A pokud si necháte jízdu na večerní hodiny, těšte se na zažehnutí světlometů propichujících soumrakem zahalenou krajinu.
| Adrenalin parkAdrenalin park
Největší lanový park v České republice je pro každého, kdo má rád zábavu, dobrodružství, adrenalin a nezapomenutelné okamžiky. Účastnit se mohou jednotlivci i skupiny. Ideální pro rodiny, děti, školní skupiny a firemní kolektivy bez jasně definovaného cíle.
Účastníci se po proškolení instruktorem vydávají na zvolenou trasu. Na každém stromě (nebo sloupu) jsou dřevěné plošiny, na kterých se jednotliví lezci mohou buď předbíhat, nebo si odpočinout a nabrat nové síly na další cestu. Překážky jsou průběžně střídány nejrůznějšími přejezdy, přeskoky a zhupy, aby jejich překonávání bylo pestré a zábavné. Po celou dobu se účastníci sami aktivně starají o svou vlastní bezpečnost a prostřednictvím lezeckého vybavení se zajišťují k označeným jistícím bodům. Cesta dolů má většinou podobu adrenalinového sjezdu na laně (lanovka) s přistáním na zemi nebo v síti.

| Trail park Dolní MoravaTrail park Dolní Morava
Profesionálně připravený Trail Park s 11 kilometry trailů různé úrovně pokročilosti nabídne pro každého něco. Stačí naskočit i s kolem na lanovku a u horské chaty Slaměnka se rozhodnout, do jakého dobrodružství se pustíte. Technicky nenáročný selský flow trail potěší úplné začátečníky a rodiny s dětmi a na trase s mírnými boulemi a klopenkami nabídne i nádherné výhledy. Pro pokročilé je tu lesní trail s vyššími klopenkami, přejezdy, dropy a skoky s lavicí. Nejprudší a náročný Mamutí trail je vybudovaný pro opravdu zkušené bikery, kteří se mohou těšit na pestrý profil s terénními vlnami, klopenkami, dřevěnými lávkami a technickými skoky.
| Stezka v oblacích

Stezka v oblacích

Stezka v oblacích je vyhlídková konstrukce postavená ze dřeva a oceli, která se nachází nad obcí Dolní Morava poblíž chaty Slaměnka pod vrcholem Slamníku v masivu Králický Sněžník. Objekt je v provozu od 5. prosince 2015. Autorem 55 metrů vysoké stavby je architekt Zdeněk Fránek. Stezka v oblacích se stala oblíbeným výletním cílem – během prvního roku od zahájení provozu ji navštívilo téměř 200 000 lidí.
| Rozhledna TwiggyRozhledna Twiggy, vrch Štvanice
Osvětlená vyhlídková věž je zpřístupněna veřejnosti od r. 2018 a to nepřetržitě po celý rok, vstup je zdarma. Na vrcholu věže se nachází prosklená vyhlídková plošina, ze které jsou nádherné výhledy do širokého okolí. K rozhledně se kromě označené turistické trase je možné dostat i sedačkovými lanovkami, a to z Hynčic pod Sušinou nebo ze Stříbrnice. Vedle rozhledny se nachází zastřešené odpočívadlo,kde můžeme načerpat energii či se schovat před nepříznivým počasím.
, vrch Štvanice

7Více o trase...

Pardubickem za zvířectvem

Délka: 39,9 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Africké muzeum Dr. Emila Holuba

Africké muzeum Dr. Emila Holuba

Africké muzeum Dr. Emila Holuba je muzeum věnované českému cestovateli po Africe Dr. Emilu Holubovi. Muzeum bylo otevřeno pod názvem Památník Dr. Emila Holuba 30. dubna 1966. Expozici navštívilo přes 1 340 000 návštěvníků. V muzeu lze najít funkční model Viktoriiných vodopádů a venkovní africké vesnice s audiovizuální projekcí. V roce 2012 bylo muzeum znovuotevřeno po rekonstrukci.
| NS ViselceNS Viselce
Stezka na 7 informačních tabulích seznamuje s okolními lesy a lesním hospodařením.
| Zookoutek Vysoké ChvojnoZookoutek Vysoké Chvojno
V zookoutku můžete vidětspárkatouzvěř z oblasti Holicka (dančí, srnčí, jelení a černá zvěř). K pozorování slouží pozorovatelna, která je vysoká cca 3 metry. Občerstvit se můžete v blízké restauraci Zámeček.
| Arboretum Vysoké ChvojnoArboretum Vysoké Chvojno
Rozkládá se na 4,43 ha a rezervací je od roku 1955. Jedná se o zbytek smíšeného listnatého lesa (buk, dub, jasan)s příměsí smrku na opukové stráni s jižní expozicí a navazuje na park ve Vysokém Chvojně, který založil Alexander Pallavicini. Stáří stromového porostu na této tzv."Prachovské stráni" je více než 170 let. Park ve Vysokém Chvojně je přírodním skvostem, který založil markrabě Pallavicini na půdě vykoupené od chvojnovských občanů. Byly zde vysázeny různé cizokrajné stromy a keře. Dodnes se zde z té doby zachovaly nejvzácnější druhy, jako jsou pazerav sbíhavý, smrk strukovitý, jalovce kanadské, jeffreyovy borovice, jeřáb prostřední, jeřáb břek, liliovník a převládající červenolisté buky.
| Ranč BělečkoRanč Bělečko
Na Ranči je v současné době 15 koní plemen QH, PH, ČT, ShA i pony. Nabízí zde turistické vyjížďky pro začátečníky i pokročilé ve westernových i anglických sedlech. Jezdecká škola pod vedením zkušeného trenéra je otevřená jak pro úplné začátečníky a rekreační jezdce, tak i pro ty, kteří se chtějí dále věnovat jezdeckému sportu. K dispozici je šatna se sprchou a WC. Jsou zde výběhy o rozloze 15 ha, písková venkovní jízdárna a velká kruhovka. Na Ranči se chovají pštrosi a lamy. Dále zde najdete restauraci v country stylu s terasou.
| Kočkovité šelmy ChvojenecKočkovité šelmy Chvojenec
Rodina Romana Kreizla chová kočkovité šelmy již od roku 2000. Jejich první šelmou byl Rys ostrovid - samec Bárny a samice Matylda. Následoval ochočený lev Klerenc. Postupně přicházela další a další zvířata. V současné době chovají Pumy americké, Karakaly, Rysy, Servaly, Lvy, Tygry a Levharty. Návštěvu šelem můžete spojit s projížďkou v koňském sedle.

8Více o trase...

Po stopách koňských kopyt

Délka: 82,4 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Zámek Karlova Koruna v Chlumci n. CidlinouZámek Karlova Koruna v Chlumci n.Cidlinou
Nejvýznamnější dominanta Chlumce nad Cidlinou z let 1721 – 1723. Stavba barokního zámku má ojedinělý tvar, který připomíná královskou korunu. Je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Interiéry zámku jsouvzdušné a některésály připomínaji historii chovu koní Kinských. Zámek je dnes v rukou rodu Kinskydal Borgo. U zámku je rozsáhlý anglický park se vzácnými solitéry a ukázkou francouzské barokní zahrady s oranžerií. Na zámku je kromě klasických prohlídkových okruhů pořádáno množství zajímavých akcí pro rodiny s dětmi. Zámeckým parkem vede pohádková stezka s dvěma okruhy.
| Biopark ŠtítBiopark Štít
Ve zdejších voliérách mohou návštěvníci spatřit exotická i domácí zvířata. Mezi nejzajímavější zde chovaná zvířata patří např. lvi, tygři, kočkodani či giboni. Děti si mohou pohrát s domácími mazlíčky jako např. želvy, morčata či domácí zvířátka.
| Národní hřebčín Kladruby nad LabemNárodní hřebčín Kladruby nad Labem
Hřebčín je domovem slavných starokladrubských běloušů již od 16. století. K prohlídce je přístupný nejen hřebčín, ale také zámek, kde se přenesete do dob císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, zvané Sissi. Kráčet budete v jejich stopách celkem dvanácti stylově vybavenými sály a nahlédnete i do kostela sv. Václava a Leopolda, který nechali postavit. Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout ani kočárovna a postrojovna. Při této prohlídce zblízka prozkoumáte soukromý kočár císaře Ferdinanda V. či státní kočár T. G. Masaryka.Máte pocit, že více toho v Kladrubech už navštívit snad ani nejde? Ještě vydržte a nezapomeňte nahlédnout také do lesovny, jedné z nejstarších barokních roubenek v kraji a zároveň úřadovny c. k. lesního správce. Atmosféru hřebčína v Kladrubech nad Labem můžete zažít na vlastní kůži také při některé z tradičních akcí s koňskou tematikou.
| Lázně BohdanečLázně Bohdaneč
Město Lázně Bohdaneč se nachází asi 10 km západně od městaPardubicena křižovatce silnic vedoucích z Hradce Králové do Kutné Hory a z Pardubic do Chlumce nad Cidlinou. Architektura města je významně poznamenána myšlenkamiJosefa Gočára, snad nejnadanějšího a nejproduktivnějšího architekta 1. pol. 20. st. Lázně Bohdaneč jsou střediskemrybničního hospodářství. Město v r. 1963 získalo statutlázeňského místa. Lázně nabízejí slatinou léčbu, elektroléčbu, vodoléčbu masáže atd.
| Závodiště PardubiceZávodiště Pardubice
Pardubické závodiště se svojí více než 150ti letou historickou tradicí patří mezi nejvýznamnější skvosty města. Velká pardubická je fenoménem známým i za hranicemi naší vlasti. Jedná se o sportovní a společenskou událost s nejdelší tradicí u nás. Poprvé se Velká pardubická běžela v roce 1874. Ale již několik desítek let předtím se v Pardubicích a okolí dostihy konaly. Dnešní podobu má závodiště z prvních poválečných let, v průběhu historie se několikrát měnil kurz dostihu a upravovali se skoky. Velká pardubická je dostih na 6900m a koně musí překonat 31 překážek. Nejznámější je Taxisův příkop, který je jedním z nejtěžších skoků světa. V kurzu dostihu je ale mnoho dalších obtížných překážek, které rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu jednotlivých startujících. Například Irská lavice, Francouzský skok, Hadí příkop, Velký vodní příkop, Velké zahrádky, Velký anglický skok.
| Zámek Pardubice

Zámek Pardubice

Pardubický zámek je renesanční stavba, který se nachází v těsné blízkosti historického centra města Pardubice. Za pánů z Pernštejna zde vzniklo sídlo, které je přechodem mezi hradem a zámkem. V takovém stavu dochování a rozloze nemá tento typ objektu ve střední Evropě obdobu. Spolu se svým okolím a Příhrádkem, který jej spojuje s původním městem, vytváří evidenční část Zámek.

9Více o trase...

Po Hradecku nejen za tradicemi

Délka: 48,1 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Divadlo DrakDivadlo Drak
Divadlo Drakhraje svá představení pro celou rodinu. V hledišti se tak potkávají všechny generace diváků od nejmenších dětí až po jejich babičky a dědečky. Za více než padesát let své existence si Divadlo DRAK vydobylo výjimečnou pověst jak v Čechách, tak i v zahraničí. Od roku 2010 se Drak rozrostl o Labyrint - divadelní muzeum s interaktivní hernou pro děti i dospělé a také o Studio, variabilní studiovou scénu pro sto diváků.
| Stříbrný rybníkStříbrný rybník
Relax, pohodu, klidný odpočinek, ale také aktivitu, sport i adrenalin. To všechno můžete zažít v Kempu Stříbrný rybník v Hradci Králové. Ať už dorazíte s vlastním vybavením, nebo využijte našich kapacit, čeká vás příjemná dovolená plná zážitků. Ideální poloha kempu v těsné blízkosti hradeckých městských lesů vám nabídne nepřeberné možností, jak trávit volný čas.
| Podorlický skanzen Krňovice

Podorlický skanzen Krňovice

Jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji se soustřeďuje na architektonické a technické památky regionu Královéhradecka, podhůří Orlických hor a Podkrkonoší. Oblast, kterou zachycuje, se nepřekrývá se žádným z dnes existujících skanzenů v České republice, ale naopak jejich síť rozšiřuje. V rámci prohlídkové trasy lze vidět nejen stavby samotné, ale i jejich interiér vybavený dobovými exponáty. Maximální důraz je kladen na funkčnost všech exponátů a mnohé z nich je možné si v rámci prohlídky vyzkoušet.
| Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Vydejte se na návštěvu Muzea betlémů v Třebechovicích pod Orebem, kde na Vás celoročně dýchne vánoční atmosféra. Během individuální prohlídky zhlédnete Proboštův mechanický betlém včetně jeho unikátního dřevěného mechanismu, výstavu betlémů z různých materiálů a oblastí České republiky, a také prodejní obchod, ve kterém si můžete na památku zakoupit různé druhy betlémů. Nejcennějším a nejobdivovanějším betlémem je bezesporu unikátní mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla, který je národní kulturní památkou.
| Kaple Zjevení Páně ve SmiřicíchKaple Zjevení Páně ve Smiřicích
Kaple je ceněna jako stavebně velmi hodnotná barokní stavba. Její složitý, zprohýbaný půdorys má tvar mírně protáhlého osmiúhelníku. Stavba je cenná nejen architektonicky, ale i díky ojedinělému, kompaktnímu, slohově jednotnému interiéru, který od dostavby kaple nedoznal větších změn.
Autorství je spojováno se jmény Kryštofa Dientzenhofera a Jana Blažeje Santiniho, ale není dosud přesně určeno. Kaple byla vystavěna na objednávku rodu Šternberků.Základní kámen stavby byl položenroku 1699 a dokončena byla kolem roku 1711. Na klenbách centrální oválné stavby jsou nástropní malby od J. K. Steinfelse z doby kolem r. 1713.
| Muzeum východních ČechMuzeum východních Čech
Největší a nejvýznamnější muzeum v Královéhradeckém kraji s celokrajskou působností, které disponuje rozsáhlými archeologickými, přírodovědeckými a historickými sbírkami. Jeho počátky sahají do roku 1880. Stálá expozice o historii Hradce Králové „Cesty města“ je rozdělena na tři tematické okruhy - „K městu českých královen“, „K pevnosti“ a „K Salonu republiky“ a provází návštěvníky historií města od pravěku až po období první republiky. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Muzeum každoročně pořádá velké tematické výstavy, které svým obsahem oslovují návštěvníky z celé republiky a zahraničí. Muzeum je přívětivé k rodinám s dětmi. Součástí služeb je i kavárna.

10Více o trase...

Za výhledy do Orlických hor

Délka: 21 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Poutní místo RokolePoutní místo Rokole
Mariánské poutní místo se studánkou a kostelem Panny Marie Rokolské leží v údolí říčky Olešenky nedaleko Nového Hrádku.V roce 1930 zde byl postaven pseudogotickýkostel Panny Marie Rokolské, vedle kterého stojí dřevěná stavba "Loreta", kde jsou k vidění obrazy sedmi bolestí Panny Marie v podání lidového umělce. Po pádu totality byla v Rokoli postavena a 19. 7. 1997 posvěcena první originální svatyňka v Čechách - kopie původní kapličky v Schönstattě. Nedaleko poutního místa se nacházíkřížová cesta se 14 zastaveními a provinční dům pro řádové sestry.
| Kaple Panny Marie SněžnéKaple Panny Marie Sněžné
Kaple Panny Marie byla postavena u cesty z Bartošovic do Rokytnice již v roce 1866.Na stavbu přispěli tehdejší němečtí obyvatelé. Místní osada německy mluvících obyvatel po odsunu v roce 1945 zanikla. Velmi zchátralá kaple prošla v letech 1999 až 2000 kompletní rekonstrukcí, která si vyžádala cca půl milionu korun. Tato generální opravabyla financována převážně ze sbírek rodáků žijících dnes v Německu a také za významného přispění Česko - německého fondu budoucnosti v Praze. Díky obnověbyla kaplev roce 2000 znovu vysvěcena arcibiskupem Karlem Otčenáškem a o dva roky později byl do kaple instalován nový zvon.
| Kaple Panny Marie PolomKaple Panny Marie Polom
Kaple Panny Marieje římskokatolická a nachází se ve vesnici Sedloňov. Patří farnosti Bystré v Orlických horách. Vlastníkem kaple je obec Sedloňov. Kaple je situována u silnice II/310Sedloňov Olešnice v Orlických horách.Jednoduchá přizemní stavba obdélníkového tvaru vystavěná kolem roku 1910. Vrchní část je zděná, vnější část z lícového spárovaného cihelného zdiva s vystupujícími zdobnými prvky, vnitřek je omítaný. Strop je klenbový, střecha nad vstupním průčelím sedlová s oboustrannými bočními rizality, další část střechy je valbová. Podlaha je z betonových dlaždic s glazovaným povrchem.
| Rozhledna na Feistově kopciRozhledna na Feistově kopci
Rozhledna na Feistově kopci nad Olešnicí v Orlických horách byla otevřena v roce 2020 v rámci projektu "česko-polské Hřebenovky". Celoročně volně přístupná rozhledna stojí v nadmořské výšce 710 metrů. Rozhledna je zhotovená z pozinkované oceli s dřevěnými prvky. Celková výška rozhledny je 30 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 140 schodů. Z vyhlídkové plošiny lze přehlédnout českou i polskou část Kladského pomezí, nádrž Rozkoš či okolní kopce Orlických hor.
| Rozhledna ŠibeníkRozhledna Šibeník
Volně přístupná rozhledna vznikla v roce 2020 přestavbou tubusu bývalé větrné elektrárny. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 32 metrů nad zemí mají návštěvníci krásný rozhled na hřebeny Orlických hor, Krkonoš i na Polabskou nížinu.Součástí projektu je vybudování doprovodné infrastruktury - pro návštěvníky je k dispozici nové parkoviště, v objektu bývalé trafostanice sousedícím s rozhlednou je umístěno infocentrum a toalety.Stavba nové rozhledny je součástí projektu„Česko-polská Hřebenovka - východní část“a navazuje na výstavbu rozhledny na Velké Deštné, ve Vysoké Srbské, Olešnici v Orlických horách a mnoha dalších v Polsku.
| Zřícenina hradu FrymburkZřícenina hradu Frymburk
Hrad Frymburk byl založen počátkem 14. století. Na malém půdorysu kombinuje sílu, vzdornost a výšku opevnění.V rámci soustavy českých hradů se jednáo unikátní hrad. O jeho významu svědčí mimo jiné fakt, že severní část dnešních Orlických hor, včetně hory Vrchmezí, byla po staletí nazývána horami Frymburskými. Hrad Frymburk se svojí nejširší hradní věží v ČR patří bohužel k opomíjeným pozoruhodnostem naší hradní architektury. První písemná zmínka o hradu pochází z 11. června 1354, kdy je zmiňován jistý Matouš z Frymburka. Po něm můžeme sledovat v historii hradu přední šlechtické rody jako pány z Lipé, Dubé, Trčky z Lípy a Colloredo-Mansfeldy.

11Více o trase...

Za horníky a spisovateli v Kladském pomezí

Délka: 36,6 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Důl BohumírDůl Bohumír
V okolí obce Jívka cca 20 km na východ od Trutnova byly v 19. století odkryty černouhelné sloje a žíly s měděným zrudněním chalkozínu, bornitu, malachitu, azuritu, covellinu. Sloje byly těženy od poloviny 19. století do 60. let 20. století.Návštěvníci vstoupí do podzemí štolou Bohumír, projdou chodbou ve spodní sloji Bohumír, prohlédnou si bývalou strojovnu pro dopravu na spodní patro, původní dobře zachovalou část stěnové dobývky a vylezou na povrch krátkou bývalou dovrchní průzkumnou chodbou a svislou šachticí. V podzemí je čeká zajímavá geologie sedimentárního ložiska, paleontologický nález, obnovená původní výztuž, figuríny horníků při práci.
| Rozhledna ŽaltmanRozhledna Žaltman
Rozhledna Žaltman je jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor. Ve výšce 739 m n. m. je postavena železná konstrukce s točitými schody. Rozhledna byla otevřena v roce 2020 a nahradila původní rozhlednu z roku 1967.Rozhledna je o 12 m vyšší než její předchůdkyně, nejvyšší vyhlídková plošina se nachází ve výšce 22 m nad zemí.Shora je nádherný rozhled po celých Jestřebích horách. Můžete dále vidět Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Adršpašsko-teplické skály, Soví a Javoří hory, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičinu, Kumburk a Trosky. Na východní straně jsou dále vidět stolové hory v sousedním Polsku - Bor a Hejšovina, na jižní straně dohlédnete za přehradu Rozkoš až do oblasti u Hradce Králové.
| Bunkr Pod KolčarkouBunkr Pod Kolčarkou
Vojenský objekt lehkého opevnění Bunkr Pod Kolčarkou byl vnedávně době rekonstruován a jedenkrát vměsíci je přístupný veřejnosti. Tento bunkr naleznete nedaleko Malých Svatoňovic a Odolova. Vkrásném okolí je mnoho dalších turistických zajímavostí.Bunkr je přístupný ze všech směrů. Nejkratší cesta je ovšem zMalých Svatoňovic či Petrovic po červeném značení. Do Malých Svatoňovic vede vlakové i autobusové spojení. Cesta z Malých Svatoňovic je dlouhá 2,3 km.
| Jiráskův rodný dům HronovJiráskův rodný dům Hronov
Navštivte dům v Hronově, ve kterém se narodil slavný český spisovatel Alois Jirásek. Krásná roubená stavba, která leží téměř vcentru města, láká každoročně stovky turistů. Okolo roubenky se rozléhá krásný park sJiráskovými sady, kde si můžete odpočinout a poté zamířit například do Jiráskova muzea.
| Jiráskovo divadlo HronovJiráskovo divadlo Hronov
Divadlo bylo postaveno podle projektu Ing. arch. Jindřicha Freiwalda. Každoročně, již od roku 1931, se v divadlekonají mezinárodní přehlídky amatérského divadla Jiráskův Hronov. Ve druhém patře divadelní budovy najdeme Jiráskovo muzeum, zaměřené k historii a národopisu Hronovska a k osobě a dílu Aloise Jiráska.V objektu jsou dva sály, malý sál, dle stolového uspořádání 40 až 70 míst a velký sál, 320 míst v přízemí a 80 míst na balkoně.Velký sál divadla slouží současně jako kinosál. Jiráskovo divadlo je možné využít pro divadelní představení, koncerty, besedy, firemní akce, promítání.
| Mlýn DřevíčekMlýn Dřevíček
Obilný, vodní mlýn vybudovaný v letech 1920-1940. Kompletní technické vybavení s ukázkou funkčního provozu.Pro návštěvníky je připravena ukázka funkčního provozu - od čistění obilí, přes jeho loupání a mletí, až po třídění mouky na vysévacích strojích. Součástí prohlídky je výklad průvodce o celém procesu mletí. Mlýn je od roku 1932 poháněn funkční Francisovou turbínou. Všichni si mohou během prohlídky vystavené zařízení i osahat. Děti si také přijdou na své. Ve mlýně zjistí, jak vypadal poslední vodník a mohou se také těšit na doupě čertů, kteří se ve mlýně usídlili a nechtějí ho opustit.

12Více o trase...

Broumovskem po stopách Dientzenhoferů

Délka: 38,4 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Klášter BroumovBenediktinský klášterBroumov
Benediktinský klášter je jednou z nejvýznačnějších barokních památek Královéhradeckého kraje a také dominantou města Broumova. Historie kláštera sahá do začátku 13. století. Největší rozkvět zaznamenal klášter po roce 1620 v období tzv. katolické reformace, kdy byl klášter přestavěn do barokního stylu. Dnešní podoba broumovského kláštera ve vrcholně barokním stylu je dílem K. I. Dientzenhofera. V rámci prohlídky mimo jiné navštívíte unikátní klášterní knihovnu se 17 000 svazky knih, kostel sv. Vojtěcha s bohatou výzdobou a klášterní refektář, kde je vystavena vzácná kopie tzv. Turínského plátna. V rozsáhlých sklepeních broumovského kláštera je uloženo celkem 34 mumií pocházejících z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Součástí kláštera je i klášterní zahrada.
| Dřevěný hřbitovní kostelDřevěný hřbitovní kostel
Dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie je nejstarší dochovanou celodřevěnou stavbou ve střední Evropě. První písemná zmínka o kostelu na tomto místě pochází z roku 1383. V roce 1421 byl poškozen požárem, rozsah poškození však nelze s jistotou určit.
| Broumovské stěny

Broumovské stěny

Pravá broumovská divočina. Dlouhý hřeben Broumovských stěn nabízí řadu pěších túr súchvatnými výhledy. Mimo několika častěji navštěvovaných míst zde budete prakticky sami. A co musíte vidět? Unikát pískovcových skal – Slavenské hřiby. Barokní kapli Panny Marie Sněžné na Hvězdě. Hlubokou a tajuplnou Kovářovu rokli. Exponovanou Slavenskou vyhlídku, kde zažijete pocit letícího dravce. Kamennou bránu, před kterou se vám zatají dech... Ticho mezi skalními velikány zažijete jen na Broumovských stěnách.
| Kostel sv. Máří Magdaleny v BožanověKostel sv. Máří Magdaleny v Božanově
Původní kostel v Božanově je v nejstarších pramenech připomínán již ve 14. století a byl zasvěcen sv. Bartolomějovi. Se stavbou nového kostela sv. Máří Magdalény se začalo v roce 1709, pravděpodobně podle návrhu Kryštofa Dientzenhofera. Jak daleko byla stavba kostela dovedena a kdy byla přerušena, nelze zjistit, neboť se stavební účty z následujících let nedochovaly. Usuzuje se, že se zahájila stavba východní věže a presbytáře, přičemž starý kostel byl nadále užíván až do roku 1735.

| Pivovar BroumovPivovar Broumov
Pivovar Broumov byl založen roku 1348 a je jedním z nejstarších u nás. Jeho historie je úzce spjata se zdejším benediktinským klášterem. Pivovar se sladovnou se nachází v městské části Olivětín. Pivovar nabízí široký sortiment piv pod značkou Olivětínský opat, kromě výroby klasických výčepních piv a ležáků vyrábí také piva speciální a piva nefiltrovaná. Pro návštěvníky je zde možnost exkurze, zajímavostí je zdejší pivovarnické muzeum - stála expozice pivovarnictví, zaměřenána historii zdejšíhopivovaru.
| Muzeum pivovarnictvíMuzeum pivovarnictví
Stálá expozice muzea pivovarnictví se nachází v Olivětínském pivovaru Opat a rozšiřuje pestrou nabídku pivovaru. Je zaměřeno na historii pivovaru.Muzeum se nachází v areálu olivětínského pivovaru Opat. Během návštěvy je k vidění například kancelář nejdůležitější osoby celého pivovaru - sládka. Zdi olivětínského pivovaru skrývají také roztomilé tajemství, mocný čaroděj Archibald, sídlící ve hradu a zámku ve Starých hradech zřídilv pivovaru pohádkové velvyslanectví, o které se stará jeho osobní alchymista čaroděj Opatus. Opatusovi tu pomáhají šikovní a nevyzpytatelní skřítci, Nachmelín, Šlapín, Zášpunťák a Kvasín.

13Více o trase...

Krkonošský okruh bez hor

Délka: 39,2 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Zámek VrchlabíZámek Vrchlabí
Přirozeným centrem Vrchlabí je malebný renesanční zámek obklopený parkem. Byl vybudován na místě původní gotické tvrze důlním podnikatelem Kryštofem Gendorfem v polovině 16. století. Zámek byl obklopen vodním příkopem se třemi padacími mosty. Tento příkop byl zasypán na počátku 19. století. Na všech čtyřech nárožích zámku jsou nápadné osmiboké věže s cibulovými báněmi. Na zámek navazuje přírodně krajinářský park s cizokrajnými dřevinami a umělými jezírky. Parkem vede značená stezka. Z interiérů je veřejnosti přístupná pouze hala. Do dvou místností je možné nahlédnout v letních měsících v rámci prohlídky s průvodcem. Další místnosti využívá městský úřad. Park je volně přístupný.
| Čtyři historické domky, VrchlabíČtyři historické domky, Vrchlabí
Soubor čtyř štítových domů patří mezi nejstarší lidové stavby v Krkonoších a je vzácným pozůstatkem původní městské zástavby. Dřevěných domů s podloubím tu původně stálo pět. Při opravě domu č. 222 byla objevena deska z borového dřeva s letopočtem 1623. Tři z nich byly rekonstruovány v letech 1976 - 1980, replika čtvrtého domu s hrázděným štítem vznikla v letech 2009–2010 v rámci projektu Via fabrilis – cesta řemeslných tradic. Nachází se zde několik stálých expozic, například výstava o historii města Vrchlabí či expozice Ztvorby krkonošského lidu pojednávající o původních krkonošských řemeslech. Pro veřejnost je zdeorganizováno mnoho zajímavých akcí.
| Náměstí HostinnéNáměstí Hostinné
Historické jádro města je městskou památkovou zónou s čtvercovým náměstím lemovaným podloubími na západní straně renesanční radnice s postavami dvou obrů (výška obrů 4,8 m). Barokní morový sloup postavený v roce 1678 jako ochrana města před manželkou majitele panství Sibyllou Lamboyovou, na podstavci jsou umístěny sochy sv. Antonína, Jana Nepomuckého Rocha, Františka, Šebestiána a Ignáce, ve výklenku leží socha sv. Rozálie.
| Kostel sv. Václava v RudníkuKostel sv. Václava v Rudníku
Renesanční kostel je jednou z budov, jejichž autorem je krkonošský stavitel italského původu Carol Valmadi.Jde o přestavbu z let 1598 – 1602, kdy se stavitel musel přizpůsobit věži a sakristii, které jsou staršího data. Kostel je jednolodní s polygonálním kněžištěm a věží přimknutou k jižní stěně. Loď kostela je sklenuta třemi poli valené klenby s lunetami, jejichž vrcholy jsou spojené podélným hřebínkem. Celá stavba je obkreslena lunetovou římsou, která je typickým prvkem pro Valmadiho stavby. Vrcholek čtyřboké věže tvoří barokní oplechovaná cibule s lucernou, na níž je menší cibulka s makovicí a křížem.

| Muzeum Podzemí Krkonoš, Černý DůlMuzeum Podzemí Krkonoš, Černý Důl
Stálá expozice podzemí Krkonoš se nachází v suterénu budovy Úřadu městyse Černý Důl. Návštěvníci se zde seznámí s historií dolování v Krkonoších, například jsou zde fotografie a exponáty z lokality Berghaus v Černém Dole, z lokality historického důlního díla Kovárna v Obřím Dole a též zde nechybí fotografie z krkonošských jeskyní.
| Lanovka Černý DůlLanovka Černý Důl
Nákladní lanovku vybudovala v letech 1959 - 1963 firma Transporta Chrudim za účelem přepravy vápence z vápencových dolů kolem Černého Dolu k železnici v Kunčicích nad Labem. Jedná se o nejdelší nákladní lanovou dráhu ve Střední Evropě. Lanovka stále slouží svému účelu a to až do vytěžení vápence v Černém Dole firmou Krkonošské vápenky Kunčice s.r.o. Po ukončení těžební činnosti bude lanovka rozebrána.

14Více o trase...

Podkrkonošský okruh s výšlapem na Zvičinu

Délka: 35,3 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Erbenova cukrárna v MiletíněErbenova cukrárna v Miletíně
Pernikářství a cukrářství Erben vyrábí perníky tvarované do různých figurek pomoci dřevěných forem. Perníky se zde vyrábí již od roku 1820.
| Kaple Nanebevzetí P. Marie v TřebihoštiKaple Nanebevzetí P. Marie v Třebihošti
Kaple Nanebevzetí Panny Marie je římskokatolická kaple v obci Třebihošť, farnosti Dvůr Králové nad Labem. Někdy je kaple uváděna jako filiální kostel. Od 23. června 2021 je chráněna jako kulturní památka České republiky.
| Raisova chata na ZvičiněRaisova chata na Zvičině
Chata se nachází na vrchu Zvičina nedaleko Lázní Bělohrad. Byla postavena v roce 1904 na místě bývalého hostince.Z rozhledny, chaty i z nezalesněných míst vrchu (671m) jsou překrásné výhledy na Krkonoše, Rýchory, Vrchlabsko, Orlické hory, Kladské hory s Deštnou, Broumovské vrchy, Kunětickou Horu, Podkrkonoší a Český ráj. Raisova chata byla oficiálně zpřístupněna 25. 4. 1926. Výška rozhledny na Zvičině je asi 10 m, vede k ní 65 dřevěných schodů ze vstupní haly Raisovy chaty. Vedle Raisovy chaty naleznete raně barokní kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1706 postaveného na místě původního kostelíka.
| Hotel pod ZvičinouHotel pod Zvičinou
Rodinný hotel v Dolní Brusnici s překrásným výhledem na hřebeny Krkonoš, s dlouhou a zajímavou historií, příjemnou současností a lákavou budoucností.Kromě ubytování vpokojích spříslušenstvím, bungalovech nebo jednoduchých chatkách si můžete v restauraci pochutnat na řadě regionálních specialit jako jsou krkonošské kyselo, bramborové placky, uzené maso s povidlovou omáčkou, a řada dalších laskomin, a užít siposezení na terase.
| Muzeum Dvůr KrálovéMuzeum Dvůr Králové
Městské muzeum se nachází v blízkosti náměstí T. G. Masaryka a Šindelářské věže. V příjemných prostorách nabízí návštěvníkům jedinečný zážitek při prohlídkách stálých expozic: Tradice výroby vánočních ozdob, Historie města Dvora Králové nad Labem a textilního průmyslu na Královédvorsku nebo expozice Křížová cesta – cyklus olejomaleb J. V. Bergla.
| Safari Park Dvůr KrálovéSafari Park Dvůr Králové
Počtem chovaných zvířat je největší zoo u nás a je jednou z nejznámějších i nejslavnějších českých zoologických zahrad. Zároveň je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě a patří mezi nejkrásnější evropské zoo.

15Více o trase...

Okolo zřícenin v Českém ráji

Délka: 34,2 kmNáročnost:Zajímavosti na trase:

Městské muzeum Nová PakaMěstské muzeum Nová Paka
Klenotnice drahých kamenů je samostatnou expozicí Městského muzea Nová Paka.Nachází se v nové budově v blízkosti muzea. Mimo jiné je zde vystaven 8 metrů dlouhý kmen araukaritu. Jeho geologické stáří je odhadováno na 250 milionů let.
Expozice:
Vulkanologie- krátké seznámení se sopkami (typy sopek i erupcí, interaktivní "sopka", ..)
Expozice geologického vývoje- zaměřené především na rostlinstvo permokarbonu (araukarity, calamity…).
Klenotnice- sbírka drahých kamenů (především achátů).
Spiritismus v Podkrkonoší- zaměřená především na medijní kresby. V Evropě ojedinělá.
| Dřevěný kostel Nová PakaDřevěný kostel Nová Paka
Z Podkarpatské Rusi byl do Nové Paky převezen řecko-katolický kostelík, který dnes stojí na Husově kopci.Kostel postavili v 17. století věřící ve Smerčné, odkud ho v roce 1930 nechal přemístit místní sběratel O. Kretschmer. Interiér kostelíku je zdoben pozdně gotickými sochami světců a je zde také umístěn nádherný bohatě vyřezávaný oltář z konce17. století. Kostel je možné navštívit po předchozí rezervaci v Městském muzeu Nová Paka.
| Zřícenina hradu KumburkZřícenina hradu Kumburk
Počátkem 14. stol. postavili páni zVartenberka na homolovitém kopci u Nové Paky hrad, původně zvaný Goldenberk či Kolmburk, dnes Kumburk. Jeho původní podoba není známa. Na severovýchodní straně je zbytek patrně plášťové hradby, která zřejmě obíhala celé jádro. Dělostřelecké opevnění je příkladem aktivní obrany z doby okolo pol. 15. stol. Ve válcové věži byla podle pověsti vězněna Eliška Smiřická. Od r. 1621 patřil Kumburk Albrechtovi z Valdštejna. Po jeho zavraždění se zde střídali majitelé a po roce 1658 byl Kumburk pobořen. Dnes se o jeho zachování snaží Sdružení pro záchranu hradu Kumburku, které vybudovalo i vyhlídkovou plošinu s nevšedním výhledem na Krkonoše i Český ráj. Nachází se zde pamětní deska návštěvy K. H. Máchy.
| Zřícenina hradu BradlecZřícenina hradu Bradlec
Má bohatou historii a vždy byl v držení významných českých rodů. Je možné, že jej vlastnil i císař Karel IV. Hrad položený na dvou čedičových vrcholech (547 m n.m.) poskytoval výbornou obranu před útočníky. Dodnes se zachovaly zbytky tří stěn věže a fragmenty zdí a obrysů budov.
| Alainova věžAlainova věž
Alainova věž, lidově zvaná Alainovka, je novogotická stavba na lesní mýtině na jižním svahu podkrkonošského vrchu Tábor asi 3 km jižně Lomnice nad Popelkou. Věž byla postavena v 19. století rodem Rohanů a používána do první světové války jako posed v rohanské oboře. Po roce 1945 se stala skladem krmiva pro zvěř a následně byla zcela nevyužívaná. V roce 2009 odkoupilo věž město Lomnice nad Popelkou a v roce 2013 prošla kompletní rekonstrukcí.

| Vlastivědné muzeum ŽelezniceVlastivědné muzeum Železnice
Muzeum v Železnici bylo založeno roku 1917 a umístěno v památkové chráněných domech. Součástí muzea je galerie grafika T. F. Šimona, ve které jsou pořádány i výstavy regionálních autorů.
| DřevěniceDřevěnice
Dřevěnice se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Žije zde 266 obyvatel.

naši partneři

naši partneři

Kontakt

nám. Republiky 12, 530 02 Pardubicetel. 724 652 045cyklopecky@vychodnicechy.info

© 2020–2022 Destinační společnost Východní Čechy, vyrobila FiftyFifty kreativní agentura s.r.o.

TAGS:velk Cyklopecky letn sout

<<< Thank you for your visit >>>

Websites to related :
Southport Aerospace Centre Inc.

  Translate Website: CONTACT US CAREERS TENDERS CAREERSTENDERSCONTACT USHOME ABOUT RESIDENT

Ahalia Foundation Eye Hospital i

  Explore AhaliaAhalia Publications LLPAhalia School of Optometry+91-4923-225000administrator@afeh.orgAhalia CampusPalakkad -67855724x7 365 DaysHomeAbou

Fahrenheit Yoga | Yoga Studio in

  

Southeast Trailer Mart

   GREENVILLE PHONE: (864) 963-2030 ATLANTA PHONE: (404) 361-6411 FLEET SERVICES Specializing in Transport Refrig

Auto Body Collision Repair - The

  Skip to content(781) 291-3071|&#54;&#49; &#65;c&#99;o&#114;&#100;&#32;P&#97;r&#107;&#32;&#68;r S&#116;e 1&#48;0, Rockl&#97;n&#100;&#44; &#77;AABOUTTEA

Daybreak Master Planned Communit

  Skip to main content

Elevator Service & Repair Compan

   Contact Us

Southeastern Illinois Community

   Our Funds About Us Contact Us Donate NowSecure Login News RegionalShelby CountyColes CountyJasper CountyEffingham CountyCrawford CountyClark County

South Central Conferece of Seven

   HomeAbout UsPresidentExecutive SecretaryTreasurerOur TeamDepartmentsAdventist Community ServicesCommunicationsEducationHuman ResourcesPubl

FUTURO WEB DESIGN | Izdelava spl

  + 386 40 351 766matej@futuro.siDomovStoritveIzdelava spletnih straniMobilne straniGostovanjeScan menu360°photografiaPaketi spletnih straniCenikCenik

ads

Hot Websites