Stowarzyszenie Jarocin XXI

Web Name: Stowarzyszenie Jarocin XXI

WebSite: http://www.jarocin21.pl

ID:317631

Keywords:

Stowarzyszenie,Jarocin,XXI

Description:







Kino ECHO » www.kino.jarocin.pl
Akademia Filmowa » www.akademia.jarocin.pl
Teatr » www.teatr.jarocin.pl

WYSTAWY NA EKRANIE


Poznańska 1 to projekt skierowany do osób 60+. Od kilku miesięcy wspólnie spotykamy się w kinie, oglądając filmy, teraz czas na sztukę na ekranie: 4 miesiące, 4 wystawy i 4 spotkania z malarzami, a zaczynamy od Fridy Kahlo.



Frida: Viva la vida to filmowy dokument, który ukazuje dwa oblicza tej kultowej artystki. Z jednej strony ikona niezależności i kobiecej siły, zmagająca się z bólem i miłosnymi zawodami, z drugiej, artystka, wyzwolona z wszelkich fizycznych ograniczeń. Z biegiem lat Frida Kahlo stała się ikoną, a jej sztuka wywarła wpływ na artystów z różnych dziedzin. Wizerunek Kahlo stał się kultowy. Artystka stawiała czoło życiu naznaczonemu cierpieniem z determinacją i zachłannością, jednak to tylko jeden z elementów składających się na jej fenomen. Sztuka Fridy Kahlo łączy ból i siłę, cierpienie i miłość. Asia Argento jako narratorka wprowadza widza w świat Fridy złożony z listów, pamiętników i prywatnych wyznań. To podzielona na sześć etapów podróż do serca Meksyku, wypełniona wywiadami, dokumentami, rekonstrukcjami i niezwykłymi obrazami Kahlo.
Czas trwania: 93 minuty

W kolejnych miesiącach:
Hitler kontra Picasso i reszta
Munch: Miłość, Wampiry i Duchy
Modigliani. Porter otarty z Legendy

Dla widzów 60+ Wstęp wolny, pozostali 15 zł

Projekt Poznańska 1 jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021–2025, Edycja 2022. Projekt Poznańska 1 został dofinansowany ze środków Gminy Jarocin.



SZYCIE TOWARZYSKIE


Poznańska 1 to projekt skierowany do osób 60+, tych które swoją młodość przeżywały w latach 60, 70 i 80, gdy na półkach sklepowych brakowało dosłownie wszystkiego, ale mimo to Polki były uznawane za najbardziej szykowne kobiety w Europie, dlaczego? Bo same szyły spódnice z pieluszek, przerabiały zasłonki na sukienki i farbowały tenisówki. Z wykrojów z przywiezionej z RFN-u Burdy obszywały się wszystkie panie.



Do włączenia Szycia Towarzyskiego w nasz projekt zainspirowała nas opowieść dwóch pań, które w latach 80 będąc w liceum chodziły na kurs szycia i pamiętają z kursu nie tylko jak wykrawać czy wszywać podszewkę, ale i rozmowy, śmiech i spotkanie z innymi licealistkami. Czy dziś te panie szyją? Nie, bo maszyna gdzieś na strychu, bo to dużo zachodu ją naprawić.

Stąd nasz pomysł: spotkanie przy maszynie i kawie. W każdą 1 i każdą 3 środę miesiąca Kawiarnia Filmowa na Gołębiej zamieni się w pracownię krawiecką: będą maszyny, nici, tasiemki i nożyczki, będą dwie pomocne krawcowe.

Sentyment, czy ekologia? Konieczność przeszycia rąbka spódnicy czy pomysł na kreację z Burdy.

14 września porozmawiamy o pomyśle, pokażemy nasze maszyny, pośmiejemy się przy kawie. A już od 28 września pracownia otworzy swe progi dla każdej z pań i każdego z panów.

1 spotkanie: 14 września, Kawiarnia Filmowa, Gołębia 1, godzina 15:00 – 17:00, wstęp wolny.

Projekt Poznańska 1 jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021–2025, Edycja 2022. Projekt Poznańska 1 został dofinansowany ze środków Gminy Jarocin.



SZYCIE TOWARZYSKIE OPEN


Lubisz szyć? A może nie umiesz, ale zawsze chciałaś/eś się nauczyć? "Maszyna do szycia" brzmi równie skomplikowanie, co ciekawie? Chcesz przerobić starą bluzkę, zwęzić spodnie albo uszyć coś całkiem od nowa? Wpadnij na Szycie Towarzyskie!Zapewniamy sprzęt, materiały, fachową obsługę i pomoc od Michaliny z marki ZODZYSQ oraz świetne towarzystwo. W przestrzeni Kawiarni Filmowej poznasz tajniki szycia i wypijesz pyszną kawę, bo przecież można połączyć przyjemne z pożytecznym. Jak zwykle spotykamy się w duchu zero waste - przynieś ze sobą tkaniny, którym możesz dać drugie życie, przerób ubrania, które kurzą się w Twojej szafie, zasługują jeszcze na trochę słońca!



Szycie Towarzyskie będzie odbywać się cyklicznie, co dwa tygodnie. Podczas każdego pierwszego spotkania w miesiącu szyjemy co nam się żywnie podoba, przerabiamy stare ciuchy, a w drugą środę tworzymy własnoręcznie od nowa: kosmetyczki, spodnie, sukienki - co tylko będziecie chcieli. Jesteśmy otwarci na propozycje, dlatego wpadnijcie na pierwsze spotkanie - podyskutujemy i wspólnie ustalimy plan działania.

Koszt jednych zajęć: 40 zł/os. W ramach tej kwoty zapewniamy sprzęt i materiały niezbędne do szycia.Ze względu na limit miejsc obowiązują zapisy - czekamy na wiadomości prywatne oraz maile: kontakt@uniwersytet-kultury.pl

Czekamy na Was 14 września od 18:00 w Kawiarni Filmowej!



TARGI KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY


4 września parking PKO zamieni się w wielką księgarnię, będą wydawnictwa: Dwie Siostry, Zakamarki, Media Rodzina, Nasza Księgarnia, Zielona Sowa, Czu Czu, Jaguar, Aksjomat, Harperkids, Agora. Będzie z nami Księgarnia na Paderewskiego.



Startujemy o 12:00 z artystami Teatru Muzycznego z Poznania z ich bajkowym koncertem dla dzieci (piosenki z musicali: Madagaskar, Księga Dżungli, Koziołek Matołek). O 14:00 Ania Kamieniarczyk opowie i pokaże jak wykorzystać książkę sensoryczną w rozwoju dziecka, a o 16:00 na Tarasie Filmowej zasiądzie Justyna Suchecka i porozmawia z nami o swojej książce "Nie powiem, że wszystko będzie dobrze" i literaturze, którą czyta młodzież.



Projekt Uniwersytet Kultury realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.



PAVAROTTI W HYDE PARKU – KONCERT NA GOŁĘBIEJ


Któż nie chciałby obejrzeć największego tenora XX wieku na wielkim ekranie? Dlatego przypominamy kultowy koncert Luciana Pavarottiego w Hyde Parku. Był rok 1991, włoski śpiewak miał wtedy 55 lat i znajdował się u szczytu swojej operowej kariery. Choć w dniu koncertu strasznie padało, ponad 125.000 melomanów przyszło do słynnego londyńskiego parku, by posłuchać swojego ulubionego tenora. Wśród gości znaleźli się m.in. Diana - księżna Walii, Karol - jej mąż i następca tronu, premier Wielkiej Brytanii John Major, kompozytor Andrew Lloyd Weber oraz aktor Michael Caine. Występujący od mediolańskiej La Scali po nowojorską The Metropolitan Opera Luciano Pavarotti zaśpiewał wtedy przemoczonej, ale szczęśliwej publiczności arie, które szczególnie lubił, ze słynną Nessun dorma! z opery Turandot Pucciniego na czele. Nie zabrakło też pieśni Di Capuy O sole mio! W programie koncertu znalazły się również kompozycje Verdiego, Masseneta, Wagnera, Meyerbeera i Leoncavalla (słynna aria Śmiej się, pajacu!). Artyście towarzyszyła 80-osobowa orkiestra i 120-osobowy chór.



Piątek, 2 września, godz. 20:30; parking PKO, ul. Gołębia 1; wstęp wolny; koncert trwa 99 minut

Zadanie Aktywni+ jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Zleceniodawcy w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+" na lata 2021–2025, Edycja 2022. Projekt Poznańska 1 został dofinansowany ze środków Gminy Jarocin.



WAKACYJNE ZAJĘCIA PLASTYCZNE


Z wielką radością zapraszamy dzieci i młodzież na wakacyjne zajęcia plastyczne poświęcone tkaninie artystycznej. Uczestnicy będą pracować nad swoimi autorskimi projektami makat na krosnach oraz poeksperymentują z łączeniem tkanin przy tworzeniu swoich kolaży.



TERMIN: od 22 do 26 sierpnia, w godzinach od 14 do 18.
GDZIE: w naszej pracowni na ul. Poznańskiej 1 w Jarocinie
KOSZT: 200zł. od osoby
ZAPEWNIAMY: wszystkie materiały plastyczne, mały poczęstunek (podwieczorek) każdego dnia, wodę do picia i oczywiście dobrą zabawę

PROGRAM:Poniedziałek: integracja, wprowadzenie w tematykę tkaniny artystycznej, zapoznanie z materiałami, spotkanie z lokalnym artystą pracującym z tkaninami, praca koncepcyjnaWtorek: realizacja powstałych projektówŚroda: wycieczka do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi gdzie zapoznamy się z procesem powstawania tkanin artystycznych i przemysłowych (szczegóły wyjazdu będą podane po zapisach)Czwartek: realizacja projektówPiątek: Wystawa tkanin w godzinach wieczornych w Parowozowni w Jarocinie, tego dnia również są zajęcia ale spotykamy się wcześniej (godzina będzie zależna od etapu pracy nad tkaninami)
ZAPISY: do 17 sierpnia pod numerami: 799 056 770, 507 613 409
Prosimy również przy zapisach o informację o alergiach pokarmowych w celu dostosowania menu.
ZAPRASZAMY!



ŚLADAMI MISTRZÓW PO INOWROCŁAWIU I BYDGOSZCZY


Stowarzyszenie Jarocin XXI w ramach projektu "Poznańska 1", programu "Aktywni+" zaprasza na jednodniową wycieczkę do Inowrocławia oraz Bydgoszczy "Śladami Wielkich Mistrzów"



W sobotę, 27 sierpnia planujemy zwiedzić: Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – wystawa czasowa "Tematy biblijne" oraz wystawa stała pt. "Sztuka czasów Jana Kasprowicza i Stanisława Przybyszewskiego" (m.in. prace Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Józefa Pankiewicza, Wojciecha Weissa),Wyspę Młyńską w Bydgoszczy – Dom Leona Wyczółkowskiego (w którym zgromadzono liczne dzieła artysty: portrety, pejzaże, martwe natury a także prace z okresu ukraińskiego i krakowskiego), Młyny Rothera w Bydgoszczy – kompleks budynków z punktem widokowym położony w samym sercu miasta na Wyspie Młyńskiej.
Zapisy (do 17 sierpnia) oraz wszelkie informacje u Pani Bogusi Śmiglewskiej – tel: 530-761-909



Projekt współfinansowany ze środków otrzymanych od Gminy Jarocin oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+".



SIERPNIOWE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ


Street art, mural czy rekordowe ceny obrazów Tamary Łempickiej? Co bardziej fascynuje współczesnego seniora? My w Jarocinie mamy galerię street artu, ale mamy też grono miłośników malarstwa, dlatego wybór jest jeden: trzeba wybrać się na dwa spotkania.



POGADAJMY O STREET-ARCIE
Sebastian Frąckiewicz, dziennikarz kulturalny i krytyk, kurator wystaw komiksowych, na co dzień pracuje w branży reklamowej jako creative team head. Publikował w "Tygodniku Powszechnym", "Lampie", "Filmie" oraz w internetowym magazynie dwutygodnik.com i w portalu filmweb.pl. Obecnie współpracuje głównie z "Polityką" i "Przekrojem". Wydał trzy książki: Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce, Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce oraz Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz marszałka województwa wielkopolskiego. Do Jarocina przyjedzie rozmawiać o street arcuie, muralach i przeprowadzi warsztat poświęcony tworzeniu sztuki w przestrzeni publicznej
Sobota, 13.08.2022 godz. 13:00; Kawiarnia Filmowa, Gołębia 1; wstęp wolny



POLKI NA MONTPARNASSIE
"Polki na Montparnassie" Sylwii Zientek to fascynująca podróż w świat paryskiej bohemy przełomu XIX i XX wieku. Malarze i malarki z całej Europy pielgrzymowali do stolicy Francji. Nazwiska części z nich kojarzymy z rekordowych aukcji sztuki. Boznańska czy Łempicka przyciągają tłumy na wystawy, ale nie tylko ich fascynujące biografie zgłębia Sylwia Zientek. Autorka snuje swoją opowieść o takich osobowościach jak:Anna Bilińska-Bohdanowicz, która jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą; Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, Mela Muter, przyjaciółka Władysława Reymonta i R.M Rilkego, Maria Dulębianka, propagatorka równouprawnienia kobiet, Aniela Pająkówna utrzymywała ojca jej córki, Stanisława Przybyszewskiego, niewiernego kochanka. Irena Reno, bezpruderyjna, umiejąca cieszyć się życiem.
Czwartek, 18 sierpnia, godzina 18:00; Kawiarnia Filmowa, Gołębia 1; wstęp wolny

Projekt współfinansowany ze środków otrzymanych od Gminy Jarocin oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych "Aktywni+"



PLENEROWE KINO NA GOŁĘBIEJ Z MUZYKĄ NA ŻYWO


Michał Pakaluk to znany już jarociniakom twórca muzyki do filmów niemych. Tym razem zaraza nas w podróż w czasie i przestrzeni do Kijowa i na południe Ukrainy. Będzie piękna muzyka i dużo śmiechu, bo film "Cwaniak" w reżyserii Mikołaja Szpikowskiego z 1929 roku to doskonała zabawa dla wszystkich.



Cwaniak/Shkurnyk (1929) reż. Mikołaj Szpikowski (film z polskimi i ukraińskimi napisami)
Spokojne życie przedsiębiorczego mieszkańca Kijowa - Apollona Szmygujewa zakłócone zostaje przez wybuch wojny domowej w Rosji. Bohater postanawia przeczekać ten ciężki okres na południu Ukrainy. W podróż udaje się na przypadkowo napotkanym wielbłądzie. Po drodze złapany zostaje przez "czerwonych", którzy konfiskują jego rzeczy i wielbłąda na potrzeby rewolucji. Dzięki swej chytrości i przebiegłości Apollon staje na czele miejscowego komisariatu, jednak jego chciwość naraża go wkrótce na kolejne niebezpieczeństwa...

Michał Pakaluk jest kompozytorem, performerem i producentem muzycznym. Od 12 lat zajmuje się wykonywaniem muzyki na żywo do filmów niemych. Ma na swoim koncie 2 solowe płyty z muzyką filmową oraz setki seansów z muzyką na żywo. Grał do filmów niemych na prestiżowych festiwalach w Polsce (American Film Festival, Plus Camerimage czy Sputnik nad Polską) oraz na dużych, międzynarodowych festiwalach, m.in. Denver Film Festival, Batumi International Art-House Film Festival czy też najstarszy i największy festiwal filmu niemego na świecie Pordenone Silent Film Festival.

Sobota, 13 sierpnia, godzina: 21:00
Parking PKO, ul. Gołębia 1, w razie niepogody kino Echo; wstęp wolny


Projekt Uniwersytet Kultury realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

Fragmenty filmu z muzyką na żywo: tutaj i tutaj (YouTube)



Wielki Teatr w Małym Mieście - letnie zwiedzanie miasta w czasie i przestrzeni


Mamy ogromną przyjemność zaprosić naszych widzów 2 letnie spektakle WTWM. W naszym projekcie zawsze staramy się sięgać po coś nowego i ciekawego dla naszych widzów. Dwa kolejne weekendy to dwa kolejne wydarzenia w przestrzeni miasta.

24 lipca, w niedzielę, chcemy zaprosić do rodzinnego spaceru po mieście w rytmie "Redukcji hałasu" słuchowiska przeznaczonego dla rodzin z dziećmi od 6 roku życia. Start w kinie o 12:00 i 14:00.

Słuchowisko powstało w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka. Odbywa się w formie plenerowej – spaceru ze słuchawkami. Słuchowisko współtworzone było we współpracy z dziećmi, które uczestniczyły w akcjach twórczych zorientowanych na refleksje o hałasie oraz pracę z dźwiękiem.



Pofantazjujmy przez chwilę. Co by się stało, gdybyśmy mogli redukować wybrane dźwięki z naszego otoczenia? Na przykład przy pomocy aplikacji w smartfonie. Jakie to byłyby dźwięki? Ku jakiej porze dnia wędrują Twoje myśli, gdy wyobrażasz sobie zbędne hałasy? Czy doskwiera Ci nadmiar jakichś dźwięków? Co to za dźwięki? Czy zawsze stoi za nimi człowiek? Jakie inne dźwięki zjawisk przyrody Ci przeszkadzają? A może nie chcesz niczego zmieniać? Może akceptujesz wszystkie dźwięki, które Cię otaczają? Utożsamiasz się z nimi? Czy są punktami orientującymi Twoje miejsca, pory dnia, codzienne zdarzenia?

Być może nie zredukowałabyś/nie zredukowałbyś żadnego z nich. Być może istnieje możliwość uwolnienia się od poddawania dźwięków ocenie. Być może nie ma wśród nich przyjemnych, nieprzyjemnych i neutralnych. Czy możliwe jest zaakceptowanie ich wszystkich? Jeżeli tak, to czy jako ludzie jesteśmy w tym wyjątkowi? Czy o dźwiękach rozmyślają zwierzęta? Czy ciała zwierząt na dźwięki reagują bezwiednie?



30 lipca zaprosimy natomiast na parking Galerii Jarocińskiej przy ulicy Wrocławskiej, na niezwykły spektakl cyrkowo-teatralne "Tribute". Miejsce nie jest przypadkowe, bo znajduje się tuż obok dawnej bożnicy, a właśnie w świat żydowskich opowieści Isaaca Bashevisa Singera zabiorą nas Sztukmistrze.

"Tribute" to spektakl cyrkowo-teatralny inspirowany prozą Isaaca Bashevisa Singera. Pół żartem, pół serio jak zwykł pisać Noblista, za pomocą żonglerki, akrobatyki i innych dyscyplin cyrkowych snuta jest opowieść o ponadczasowych dylematach "Sztukmistrza", o duchach, o tym co zniknęło nagle i bezpowrotnie w "Wielkiej katastrofie". Ludzkie słabości, obawy, nadzieje i radości są jednak wciąż takie same i o tym też jest ten spektakl.

Nieprzypadkowa jest oprawa muzyczna widowiska. Lou Reeda, Amy Winehouse, The Ramones, Leonard Cohen, Lenny Kravitz, Bob Dylan to twórcy, dla których ich żydowskie pochodzenie było istotne, czerpali z niego inspirację, korzystając z dziedzictwa lub buntując się przeciwko niemu. Muzyków tych, artystów w spektaklu i singerowskiego Jaszę Mazura łączy fakt bycia "sztukmistrzami", z dobrodziejstwami i zmorami tego zawodu.

Tytuł spektaklu – "Tribute" – nawiązuje do naszej próby oddania szacunku światu, który już nie istnieje.

24 lipca, niedziela, godzina 12:00, 14:00, start kino Echo, bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina i na bilety24.pl
30 lipca, sobota, godzina 20:00, Galeria Jarocińska, ul. Wrocławska, wstęp wolny

Projekt Wielki Teatr w Małym Mieście został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiatu Jarocińskiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.



AKTYWNI+ POZNAŃSKA 1 – WARSZAWA


Poznańska 1 to symboliczna nazwa, bo od ponad roku dzięki pomocy JTBS właśnie pod tym adresem realizujemy nasze działania artystyczne, teraz do warsztatów dla dzieci i młodzieży dołączą te skierowane do dorosłych, osób starszych.



Nierozerwalną częścią poznawania świata sztuki są wizyty w muzeach, dlatego zapraszamy Państwa na dwudniową wyprawę do Warszawy pełną artystycznych wrażeń. W weekend 20-21 chcemy wspólnie zobaczyć: park i Pałac Króla Jana III w Wilanowie, wystawę "Grażyna Hase - zawsze o modzie" w Muzeum Warszawy, Królikarnię i znajdujące się w niej Muzeum Rzeźby, Muzeum Narodowe i wystawę "Witkacy. Sejsmograf epoki przyśpieszenia", Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie, a na koniec Centrum Nauki Kopernik.Cena wyjazdu to 495 zł i 395 zł dla osób w wieku 60+, którym w ramach projektu finansujemy całość kosztów przejazdu. W cenie: przejazdy autokarem do i po Warszawie, opieka pilota i przewodników, ubezpieczenie NNW, nocleg i wyżywienie (1x obiadokolacja, 1x śniadanie), bilety wstępu zgodnie z programem.

Zapisy u Bogusi Śmiglewskiej tel. 530 761 909.